Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

Sudistii trag tara in jos ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
151 replies to this topic

Poll: Sudistii (178 member(s) have cast votes)

Trag sudistii tara in jos ?

  1. Da (60 votes [33.71%])

    Percentage of vote: 33.71%

  2. Cred ca da (18 votes [10.11%])

    Percentage of vote: 10.11%

  3. Cred ca nu (17 votes [9.55%])

    Percentage of vote: 9.55%

  4. Nu (83 votes [46.63%])

    Percentage of vote: 46.63%

Care regiune este mai civilizata (opinie personala)

  1. Estul (13 votes [7.30%])

    Percentage of vote: 7.30%

  2. Vestul (89 votes [50.00%])

    Percentage of vote: 50.00%

  3. Nordul (12 votes [6.74%])

    Percentage of vote: 6.74%

  4. Sudul (16 votes [8.99%])

    Percentage of vote: 8.99%

  5. Toate la fel (48 votes [26.97%])

    Percentage of vote: 26.97%

Vote

#37
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005

View PostD-M-X, on 9th June 2011, 23:10, said:

Totusi, nu uita ca de acolo mananci ;)

Asta e si mai buna. :thumbup:

Usturoi China, rosii Turcia, cartofi Germania, etc. :thumbup:

#38
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View PostLILDEBUL, on 10th June 2011, 00:09, said:

Scoala asta nu tine la mine , tov. securist. Care PSD , ti-e rau , ai mincat stricat ? Unde am scris eu ceva de rahatii aia , pe care ii urasc din suflet , la fel cum urasc TOATA clasa politica din tara asta ? Sa-ti explic ca sint bagabont versat si nu poti s-o intorci cum vrei cu mine ? Cred ca nu are rost , te-ai prins si singur , de aia ai si pus tunurile pe mine. Mai mult decit de "cocalarism" nu ma poti acuza , dar intimplator sint si un amarit de patronas , nu patron mare, care se chinuie sa traiasca de azi pe miine si sa mai palteasca si un impozit. Ce zici , sint totusi un individ relativ responsabil ?
Nu o intorc cu nimeni, nu ma intereseaza opinia ta politica. Nu contest responsabilitatea ta in societate. Vezi ca in general, cocalarii au distrus Romania, deci nu te autodenumi cocalar. Tu nu faci decat sa politizezi toate topicurile. Hai sa punem punem punct discutiei si sa vorbim de politica intr-un topic destinat. Ok ?

Quote

Chiar , tu ce ne mai minti ca esti ?
Vicepresedinte PDL! Cred ca v-ati prins ca e o gluma :D

Edited by Owidiu, 09 June 2011 - 23:15.


#39
D-M-X

D-M-X

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 296
  • Înscris: 28.05.2011

View Postcuculili, on 10th June 2011, 00:12, said:

Asta e si mai buna. :thumbup:

Usturoi China, rosii Turcia, cartofi Germania, etc. :thumbup:
Fi  serios, vara de unde crezi ca mananci ? Paine de unde crezi ca mananci ? Ulei de unde crezi ca prajesti ? ....samd

#40
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
Situatia e asa:
Ardealul e aproape de Vest si se hraneste cu investitiile care vin de acolo.
Muntenia are capitala si deschiderea la mare .Iar guvernul a facut majoritatea investitiilor acolo(canal,autostrada,irigatii etc).
Moldova saraca si departe de Vest si fara investitii.

#41
D-M-X

D-M-X

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 296
  • Înscris: 28.05.2011

Quote

Moldova saraca si departe de Vest si fara investitii.
Habar n-aveti, va spune unu' ce umbla prin toata tara.Adevaru' e' ca toti, absolut toti, suntem componentele aceleasi  ciorbe, acra.

Edited by D-M-X, 09 June 2011 - 23:20.


#42
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011

View PostD-M-X, on 10th June 2011, 00:19, said:

Habar n-aveti, va spune unu' ce umbla prin toata tara.Adevaru' e' ca toti, absolut toti, suntem componentele aceleasi  ciorbe, acra.
Da frate , respect.
Pt. initiatorul acestui hindel de topic , nu frate , nu am respect si plus ca eu fiind un "cocalar" , o sa vezi cum e sa te iei cu mine.
Ai em uatcing iu.


View PostOwidiu, on 10th June 2011, 00:15, said:

Nu o intorc cu nimeni, nu ma intereseaza opinia ta politica. Nu contest responsabilitatea ta in societate. Vezi ca in general, cocalarii au distrus Romania, deci nu te autodenumi cocalar. Tu nu faci decat sa politizezi toate topicurile. Hai sa punem punem punct discutiei si sa vorbim de politica intr-un topic destinat. Ok ?


Vicepresedinte PDL! Cred ca v-ati prins ca e o gluma :D
Iar incerci s-o arzi la prosteala , desi ti-am explicat civilizat ca sint peste tine cu 10 clase , daca vrei sa o ardem bagabonteste.
Tu chiar nu realizezi ca te citesc ca pe o carte deschisa , chiar crezi ca in spatiul virtual exista doar mase bune de manipulat ? Deja iti stiu "tiparul" , iei niste bani aiurea.
Nu te supara ca tot zic de arginti , in caz contrar si daca o faci din convingere , e grav , trebuie sa faci o adinca introspectie , ai o mare problema.

#43
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Acuma vad si inteleg ca ai avut pofte pe un sfeter de mohair si un darabut de vegheta.

:coolspeak:

Attached Files

  • Attached File  hopa.jpg   95.95K   88 downloads


#44
U-96

U-96

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.01.2011
http://www.spam.spam...a-valorica.html

#45
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View PostOwidiu, on 9th June 2011, 23:44, said:

Merg des prin Ardeal. Cand am stat la o terasa, unul a claxonat (avea numar de DB) si au inceput unii "E cretin din ala de prin Sud". Nu stiu sigur de ce a claxonat, cred ca i-a iesit unul in fata.
Apăi oriunde mergi cu mașina ești considerat șofer prost; uite la ăla din (orice număr ar avea la mașină) ce prost conduce. Spre exemplu în zonă cei mai proști șoferi sunt considerați cei din AB nu din sud; asta atât în CJ cât și în BH.

View PostD-M-X, on 10th June 2011, 00:10, said:

Totusi, nu uita ca de acolo mananci ;)
Mai există o câmpie în țară. ;)
Oricum, din păcate, mâncăm cu toții mai mult de la import.

#46
clarity

clarity

    Tovaras

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,822
  • Înscris: 02.09.2009
Probleme in sud sunt mai multe, si de acea si perceptia cum ca e o zona mai saraca (de multe ori statisticile confirma - exceptand zonele, rare, dar foarte bogate ).
1. E o zona de campie unde agricultura e la pamant, caci niste idioti au distrus-o.
2. Infrastructura pana nu demult era de tot cacatu`.
3. Investitii nu o sa vezi prin zone/orase gen Calarasi, Alexandria - zone/orase in care oamenii (mai ales cei care vor sa urmeze o facultate) emigreaza spre Bucuresti / Craiova.
4. Guvern / Consiliu Local / Politicieni de tot cacatu.
5. Imaginea media de tot cacatu.

Pe langa asta trebuie sa recunoastem ca sunt zone absolut infioratoare prin sud, mai ales in sudul jud. Dolj. Stiu ca mergeam cu masina in directia Bulgaria (vroiam sa trec pe la Bechet) si treceam prin sat dupa sat numai cu tigani, satre de tigani pe mijlocul campului. Era infiorator.

#47
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,677
  • Înscris: 13.06.2004

View Postdjl, on 9th June 2011, 23:07, said:

Depinde în ce sens trag în jos. Economic Bucureștiul, Ilfovul, Prahova, Mioveniul, Craiova nu trag.
Cei mai civilizați mi se par cei din Vest și poate ardelenii.

View PostPollux, on 9th June 2011, 23:46, said:

ti se pare pentru ca nu prea ai fost pe-acolo... este si la timisoara acelasi lucru ca la bucuresti... de cluj nu mai zic.
pe ei ii salveaza un pic arhitectura oraselor. nu au ajuns comunistii pe acolo cu demolarea de-aia au imaginea asta de "civilizati".

Mai toate orașele mari din România sunt necivilizate. În ceea ce privește arhitectura, ai dreptate. Comuniștii (în special în epoca Ceaușescu) au avut mania de a distruge clădirile vechi; din păcate la Reșița (care e Vest totuși) au distrus mai toate clădirile vechi. Trendul ăsta cu distrusul clădirilor vechi a existat și prin afară, chiar în unele țări necomuniste. Totuși, satele (alea neocupate de minoritari după plecarea nemților) mi s-au părut mai îngrijite decât cele din restul țării. Iar la Miercurea Ciuc (oraș de mărime medie și capitală de județ) au circulat între 1990 și 2009 3 autobuze "F.B.W." B71U produse în Elveția în 1965 :w00t: (bine, în decursul celor 35 de ani fuseseră reparate capital) și care arătau chiar bine după 19 ani în România... prin alte părți ar fi fost făcute varză de către călători.

View Postdjl, on 9th June 2011, 23:12, said:

Totuși, să nu uităm că unele județe din sud sunt printre cele mai sărace din România: Ialomița, Călărași, Teleorman, Olt...



View PostDihorul Razboinic, on 9th June 2011, 23:26, said:

E normal. Sunt zone agricole si la noi agricultura inca se face pe terenuri mici. Tot asa, si Baraganul e o zona mai saraca.

Pe de alta parte sa gindim nu in termeni de hirtii, ci de marfa. Cine produce marfurile cele mai necesare? :)


View Postduculeana, on 9th June 2011, 23:48, said:

Si cand te gandesti ce era odata...pe vremea cand eram granarul Europei...Cand spuneai "Baragan" spuneai implicit grane, holde de grau, porumb etc.

http://www.giurgiu-n...I-4473/pagina-0
Lucru confirmat chiar de ei:
"La polul opus se situeaza judetele Giurgiu, Calarasi si Tulcea cu procente cuprinse intre 0,7% si 0,8%, insa acestea sunt judete mici, avand o populatie totala de 840.000 de persoane".
Ce vrei mai mult?
Bine, asta nu inseamna neaparat sa generalizam ca tot sudul trage in jos, dar se stie de ani de zile ca in aceste judete treneaza saracia si somajul crescut, la fel ca in Vaslui de ex.

Pe vremea când eram grânarul Europei țăranii erau foarte săraci din cauză că nu exploatau terenurile folosind tehnică modernă (nu aveau bani și unii erau și tare încăpățânați); dacă măcar acum s-ar moderniza agricultura, acele județe nu ar mai fi așa de sărace...

#48
U-96

U-96

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.01.2011
http://www.adevarul....0505_0493/1.jpg

Asa se prezinta lucrurile acum. Nu discut cauzele.
Interpretarile va apartin.

#49
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Cifrele ce sunt?

#50
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Toate zonele unde cresc mafioti trag tara in jos...

#51
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,677
  • Înscris: 13.06.2004

View Postpro-civilizatie, on 10th June 2011, 00:16, said:

Situatia e asa:
Ardealul e aproape de Vest si se hraneste cu investitiile care vin de acolo.
Muntenia are capitala si deschiderea la mare .Iar guvernul a facut majoritatea investitiilor acolo(canal,autostrada,irigatii etc).
Moldova saraca si departe de Vest si fara investitii.

Mai bine zis Vest și Centru. Județe precum actualele Timiș, Arad, Bihor, Sibiu, Brașov aveau o infrasctrcutură ceva mai dezvoltată chiar de pe vremea monarhiei austro-ungare. Norocul Prahovei (care e județ din Sud) a fost petrolul - altfel era un județ ca oricare altul. Norocul Ilfovului a fost Bucureștiul.
Din păcate cei din Moldova nu au avut noroc.

View PostU-96, on 10th June 2011, 01:44, said:

http://www.adevarul....0505_0493/1.jpg

Asa se prezinta lucrurile acum. Nu discut cauzele.
Interpretarile va apartin.

Ce reprezintă acele cifre?

#52
U-96

U-96

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.01.2011
Valoarea estimata a economiei judetului respectiv, in miliarde lei.

Am incercat sa dau un link mai cuprinzator, dar nu a mers.

Total economie – 544,42 miliarde lei

Edited by U-96, 10 June 2011 - 01:04.


#53
Cossmaa

Cossmaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 11.10.2009

View PostU-96, on 10th June 2011, 01:44, said:

http://www.adevarul....0505_0493/1.jpg

Asa se prezinta lucrurile acum. Nu discut cauzele.
Interpretarile va apartin.
Dupa harta asta, sudul este cam tras in jos de celelalte regiuni.

#54
Ballano

Ballano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 30.01.2010

View Postalalaltu, on 9th June 2011, 23:35, said:

@ Owidiu: Doua zile ai cerut, eu iti dau cinci. Dupa aia vedem ce a iesit din acest topic. Daca e doar balanganeala standard il sterg pe loc. Daca nu, ramane.

Bineinteles ca nu are cum sa fie altceva decat circ. Orice topic cu accente separationiste, inflameaza inutil spiritele. Dar totusi eu am o nedumerire :confuzzled: ; cum se face moderarea in poiana(?), pentru ca sunteti 3 moderatori... Dati cu sapa fiecare dupa cum va taie capul, sau va consultati inainte de a inchide un topic? (fara intentie de repros sau altceva, dar cred ca ar fi bine de stiut :kisstogether: )

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate