Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

acident auto

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
rgeorgecat

rgeorgecat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.02.2007
Buna ziua
Va rog frumos, daca se poate, sa ma ajutati cu niste informatii legate de un accident auto, al carui pagubit sunt.
Mentionez ca locuiesc la tara, la o dist de 8km fata de drumul national.
In data de 13.09.2010, la ora 6 dimin, am gasit masina mea care era parcata regulamentar in afara spatiului carosabil, avariata(bara rupta, hayon infundat, stop...etc).Data fiind inaltimea pana la care a fost distrus hayonul masinii si faptul ca la fata locului am gasit impreauna cu politistul o piesa de cap de tir, marca MAN, am dedus ca masina care a produs accidentul este o masina apartinand firmei Protan, al carei sofer , venit in vizita la parinti cu o zi inainte a fost la o discoteca locala, aflata la cateva sute de metri dist fata de unde era parcata masina mea.
Din discutiile avute cu martorii de la discoteca, a reiesit ca unul din soferi a consumat bauturi alcoolice, apoi a provocat un scandal si  a amenintat cu toporul pe proprietarul discotecii, drept pentru care propietarul discotecii a confiscat toporul si l-a trimis acasa. In drum spre casa parintilor a lovit masina mea, dupa care a fugit. in jurul orei 7, politistul a luat legatura cu soferul prin telefon si i a sugerat sa caute o masina de politie, care sa i verifice masina. in urma verificarii, din fotografia facuta de radarul de pe masina politiei se observa lipsa piesei care se afla in custodia politiei de la mine din sat.
Cu toate acestea, datorita faptului ca soferul nu a vrut sa-si recunoasca vina, directorul de la Protan care a recunsocut ca masina nu se afla pe traseul normal , a refuzat sa mi trimita asigurarea, motivand ca atata timp cat soferul nu recunoaste, pe el nu-l intereseaza.
La 9 luni, nu mai stiu nimic de dosar, nu stiu ce sa fac ca sa mi recuperez paguba si stiu ca la dosar nu exista nici o marturie a cuiva din seara respectiva. Cat despre incidentul cu toporul, mi s a spus ca atata timp cat nu a fost nimeni lovit, pe polititsti nu ii intereseaza, drept pentru care asa ceva nici nu s a investigat.
Va rog frumos sa ma ajutati cu niste sfaturi, legate de pasii pe care trebuie sa i fac. Politia locala imi tot spune ca trebuie sa astept un raspuns de la parchet. Dupa 9 luni...nu stiu ce sa mai cred.
Multumesc anticipat

#2
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Mi se pare dubios si curios sa nu existe declaratii la dosar... in fine. Acum e mult prea tarziu, cred.
Dar acele poze mai exista?

Si daca ala ar fi recunoscut (prin absurd), masina tot nu se afla pe traseul ei normal, corect? Deci tot ar fi fost o problema si tot s-ar fi gasit cineva sa se agate de motivul asta ca sa nu plateasca sau sa tergiverseze lucrurile.

Parca, in caz de accident, si de neintelegere care dintre parti e vinovata, tot la Politie se ajuge si tot ei decid. Nu inteleg ce treaba are aici Parchetul (si treaba cu toporul).

Numai prin proces cred ca vei rezolva ceva. Consulta si un avocat si vezi ce spune. Numai ca, si asa, vei avea timp si nervi mancati si pierduti; si va fi de durata.

Edited by colombo2003, 09 June 2011 - 13:50.


#3
46doc

46doc

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 656
  • Înscris: 30.12.2010
http://www.asigura-m...imelor-strazii/

#4
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
100% credibil (eu Toma necredinciosu' cred ce ai scris) dar "subtire"

#5
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
In teorie, dar in practica, a apelat oare cineva la ei? Toate bune si frumoase pana in momentul in care, sunt buni (aia din articolul de mai sus) de plata. De fapt, aia, oare de unde au fonduri?

Asiguratorii astia (ca si bancile) stiu si au ei grija cum sa... in asa fel incat, evident, sa iasa pe profit si sa nu fie in pierdere. Si sa fie suficient de alunecosi, astfel ca, atunci cand e vorba sa despagubeasca, sa gaseasca ei o chicita ceva, si sa se scape.

Citind, am vazut ca sunt totusi niste fransize. Iar chestia cu Casco, e tare! Da, poti apela la Casco, dar, asta inseamna ca tot cam din buzunarul tau dai. Pentru ca, in anul urmator, din cauza daunei, vei fi penalizat, si vei plati, fie fransiza, fie o rata mai mare.


PS. E bine totusi de stiut. Interesant articol.

#6
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Post46doc, on 9th June 2011, 14:49, said:

Ahaha! Muream prost. Mulțam de articol!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate