Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 

Parcati unde nu trebuie

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
cristone

cristone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 24.08.2004
Salut,
Ma gandesc ca daca le aratam locurile unde nu trebuie parcate masini, poate soferii se le vor evita.
Asi am gasit cateva locuri in care nu trebuie parcate masini.
Ce parere aveti? Este OK sa postam aici imagini cu recomandarile noastre?

Attached Files



#2
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Desigur ca nu trebuie sa-ti parchezi masina pe pistele pentru biciclisti.

#3
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Eu daca eram cu bicla sunam la politia locala sa vina cu platforma.
  Astia chiar merita .Este nesimtire crasa.
  Eu le-am facut bucuria la vreo 2.  :ciocan:
  Parchez la 500m mai incolo si asa ceva nu fac.

#4
cristone

cristone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 24.08.2004

View Postmihai!, on 7th June 2011, 22:28, said:

Eu daca eram cu bicla sunam la politia locala sa vina cu platforma.
  Astia chiar merita .Este nesimtire crasa.
  Eu le-am facut bucuria la vreo 2.  :ciocan:
  Parchez la 500m mai incolo si asa ceva nu fac.

Ahh, in poze am vrut sa arat doar locurile in care nu trebuie sa paechezi. Intamplator se aflau masini acolo. Crezi ca daca le vede politia ii amendeaza?

Ma gandeam sa platesc niste stikere cu "Nu e frumos sa parchezi pe pistele pentru biciclisti si pe locurile destinate persoanelor cu handicap!" Dimensiune 15x10, ca pozele. Hop cu ele pe parbriz! O fi bine? Poate o mai salvez pe fi-mea de la mers pe strada.

Edited by cristone, 07 June 2011 - 22:34.


#5
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View Postcristone, on 7th June 2011, 23:30, said:

Ahh, in poze am vrut sa arat doar locurile in care nu trebuie sa paechezi. Intamplator se aflau masini acolo.

Asta stiu toti soferii. :lol:

View Postcristone, on 7th June 2011, 23:30, said:

Crezi ca daca le vede politia ii amendeaza?
Daca ii vad ei poate nu , dar daca au sesizare...

#6
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011

View Postmihai!, on 7th June 2011, 23:28, said:

Eu daca eram cu bicla sunam la politia locala sa vina cu platforma.
  Astia chiar merita .Este nesimtire crasa.
  Eu le-am facut bucuria la vreo 2.  :ciocan:
  Parchez la 500m mai incolo si asa ceva nu fac.

hai ca exagerati.

acele masini parcate nu deranjeaza atat de mult pe cat incercati voi sa insinuati. orice biciclist le evita f usor.
in schimb parcatul la km distanta de locul in care vrei sa ajungi nu poti sa spui ca e tocmai comfortabil

#7
cristone

cristone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 24.08.2004

View PostNemesis-, on 7th June 2011, 22:34, said:

hai ca exagerati.

acele masini parcate nu deranjeaza atat de mult pe cat incercati voi sa insinuati. orice biciclist le evita f usor.
in schimb parcatul la km distanta de locul in care vrei sa ajungi nu poti sa spui ca e tocmai comfortabil

Daca o intrebi pe fi-mea, vei vedea ca o deranjeaza. Nu stiu ce sa zic, pe mine parca ma opreste ceva sa parchez acolo, serios. Aud asa, o voce: bai tarane, nu e frumos, du-te in alta parte! Si ma duc...

In fine, cum umblu cu camera dupa mine, va voi mai arata locuri in care nu e bine sa parchezi.

#8
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Mda, m-am lovit si eu de unele parcate asemanator cand imi plimbam copilul in carucior. A trebuit sa cobor de pe trotuar si sa intru pe banda masinilor, ca nu avem loc sa trec..
Recunosc ca nu sunt prea indemanatic si pt ca eram si singur, am atins, din greseala, evident, o aripa, o portiera, cu cate un colt ascutit..
Asta e, sunt cam nepriceput. Recunosc si ca NU am absolvit cursul de conducere carucior copii.
Si da, aveam si niste chei in mana, asa ca fara sa vreau, dungile au fost destul de lungiiiiiiiii.
Da, sunt chior, asa ca ma uit bine in jurul meu. Inainte, evident, pt ca nu puteam alerga...
Da, asta se intampla cum vre-o 12 ani, asa ca fapta s-a prescris..

Cred ca legal ar trebui chemata politia. Are cineva un numar de telefon?
A fost cineva prin Olanda sa vada ce piste au aia? Si ce puhoi treece pe acolo?

#9
cristone

cristone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 24.08.2004

View PostPrien, on 7th June 2011, 22:43, said:

Cred ca legal ar trebui chemata politia. Are cineva un numar de telefon?
A fost cineva prin Olanda sa vada ce piste au aia? Si ce puhoi treece pe acolo?
In Olanda, nu. Dar in Germania, la 7 dimineata, obisnuit ca romanul sa ma plimb pe trotuar, aproape ca au trecut cu bicicletele peste mine pana sa-mi dau seama ca nu sunt unde trebuie.

#10
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Si mie mi s-a intamplat la magazin... Am parcat regulamentar si cand sa intru in magazin, surpriza! Patru biciclete trantite in fata usii. Din pacate m-am impiedicat si am strambat ceva spite...

Voi sunteti ca aia de la marsurile motociclistilor, ziua marsaluiesc cu politia ca sa sensibilizeze conducatorii auto iar noaptea fac curse. Bârna baieti!

#11
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006
Ati vazut in hipermarketuri ce bataie e pe locurile pentru handicapati desi mai sunt zeci de locuri libere mai incolo?
  Crezi ca-l intereseaza de biciclisti?
   Cu cat e mai scumpa masina cu atat e mai nesimtit soferul cand vine vorba de parcare.
   Credeti ca punand poze aici sau stickere il veti sensibiliza pe nesimtitul cu X6 sau Q7 sa parcheze corect?

Edited by alexa32, 07 June 2011 - 22:50.


#12
cristone

cristone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 24.08.2004

View PostPrien, on 7th June 2011, 22:43, said:

Cred ca legal ar trebui chemata politia. Are cineva un numar de telefon?
A fost cineva prin Olanda sa vada ce piste au aia? Si ce puhoi treece pe acolo?
In Olanda, nu. Dar in Germania, la 7 dimineata, obisnuit ca romanul sa ma plimb pe trotuar, aproape ca au trecut cu bicicletele peste mine pana sa-mi dau seama ca nu sunt unde trebuie.

Hehe, in poza 3 e un indicator interesant. L-am vazut acum, cand cautam o cale sa de trecere pa langa masina aia. :))
Problema mea este ca-i urasc pe aia de la ridicari pentru ca stiu ca nu sunt locuri de parcare in orasul asta de 2 lei. E rau sa scoti bani din buzunar. Dar acum, serios, cand esti cu copii, e mai rau sa mergi pe strada.

#13
iunicu

iunicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 03.10.2007

View Postalexa32, on 7th June 2011, 23:49, said:

Credeti ca punand poze aici sau stickere il veti sensibiliza pe nesimtitul cu X6 sau Q7 sa parcheze corect?

Posibil daca stickerul are un adeziv suficient de puternic sa nu fie indepartat usor.

Edited by iunicu, 07 June 2011 - 22:56.


#14
cristone

cristone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 24.08.2004

View Postalexa32, on 7th June 2011, 22:49, said:

Ati vazut in hipermarketuri ce bataie e pe locurile pentru handicapati desi mai sunt zeci de locuri libere mai incolo?
  Crezi ca-l intereseaza de biciclisti?
   Cu cat e mai scumpa masina cu atat e mai nesimtit soferul cand vine vorba de parcare.
   Credeti ca punand poze aici sau stickere il veti sensibiliza pe nesimtitul cu X6 sau Q7 sa parcheze corect?
Poate nu-l sensibilizezi, dar il faci sa se chinuie sa dea lipiciul ala jos, sa poata merge acasa. Si, cu siguranta isi va aminti destul de des si se va criza. Si, poate, data viitoare incearca 50m mai incolo.


View Poste_bulu, on 7th June 2011, 22:49, said:

Si mie mi s-a intamplat la magazin... Am parcat regulamentar si cand sa intru in magazin, surpriza! Patru biciclete trantite in fata usii. Din pacate m-am impiedicat si am strambat ceva spite...

Voi sunteti ca aia de la marsurile motociclistilor, ziua marsaluiesc cu politia ca sa sensibilizeze conducatorii auto iar noaptea fac curse. Bârna baieti!
Ai dreptate, sunt oameni si oameni. Asta insa, nu ne impiedica pe noi sa devenim mai buni cu cei din jur.

#15
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postcristone, on 7th June 2011, 23:57, said:

Ai dreptate, sunt oameni si oameni. Asta insa, nu ne impiedica pe noi sa devenim mai buni cu cei din jur.
Absolut! Nesimtiti sunt peste tot. Asa cum se sesizeaza ciclistii ca mergi ca pieton pe benzile lor (ce ocupa mai mult de jumatate din trotuar) asa fac si soferii daca umbli brambura pe carosabil dar la parcat... nimeni nu-i intrece.

#16
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011
Poate daca firmele de ridicat masini ar ridica masini fix de unde incurca in loc sa stea la panda in locuri de unde stiu ca au "prada" usoara....

#17
iunicu

iunicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 03.10.2007

View Poste_bulu, on 8th June 2011, 00:04, said:

Absolut! Nesimtiti sunt peste tot. Asa cum se sesizeaza ciclistii ca mergi ca pieton pe benzile lor (ce ocupa mai mult de jumatate din trotuar) asa fac si soferii daca umbli brambura pe carosabil dar la parcat... nimeni nu-i intrece.

Ai dreptate. Bicicletele sunt vehicole care nu au ce cauta amestecate printre pietoni. Locul benzilor de bicicleta este pe carosabil. Dar cum sa accepte consilierul burtos de la primarie sa se incurce in trafic de un biciclist?

Edited by iunicu, 07 June 2011 - 23:09.


#18
cristone

cristone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 24.08.2004

View Poste_bulu, on 7th June 2011, 23:04, said:

Absolut! Nesimtiti sunt peste tot. Asa cum se sesizeaza ciclistii ca mergi ca pieton pe benzile lor (ce ocupa mai mult de jumatate din trotuar) asa fac si soferii daca umbli brambura pe carosabil dar la parcat... nimeni nu-i intrece.
Partea cu pietonii e ca poti sa-i "claxonezi" cu soneria. :) Dar lu' ala de s-a dus sa bea la terasa sau sa faca fintess in sala de la 5 metri de locul in care nu trebuie sa parchezi, ce sa-i faci. Umbli cu portavocea si strigi cum fac astia in Cora?
Sunt de acord, in multe zone, majoritare de altfel, pistele alea ocupa mai mult decat trebuie. Acolo unde am pozat eu, situatia e invers, crede-ma. Cand treci pe langa stadionul 23 August, pe langa parc, venind de la Piata Muncii, poti sa verifici.
La fel, sunt de acord ca nu sunt locuri de parcare, si asta am aflat-o pe pielea mea. Bai, dar tot nu ma urc cu masina unde nu trebuie, serios.
Revenind la fi-mea, sunt zile in care merge 2-300 de metri sa se urce in masina sa o duc la gradinita. Nu prea-i place cand e somnoroasa. totusi, o duc pe jos pana acolo, din motive intemeiate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate