Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 

Certificare Microsoft

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
20 răspunsuri în acest subiect

#1
Ann0nim

Ann0nim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.082
  • Înscris: 07.04.2008
Salut!M-am inscris de curand in Microsoft Student Partners si pentru a intra trebuie sa obtin o certificare Microsoft. Pe mine m-ar interesa aplicatiile desktop, si acum ma descurc destul de bine cu aplicatiile win32 si MFC, dar nu cred ca sunt certificari pentru astea,asa ca ma gandeam sa aleg C#. Ni s-a spus sa ne uitam aici si aici pentru a alege o certificare, dar nu prea stiu ce sa aleg de acolo. As mai vrea sa stiu de la cei care aveti orice certificare, cam cat de greu este sa obtii una? Eu am timp pana la sfarsitul lui iunie sa invat, credeti ca e destul timp? Multumesc :peacefingers:

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.640
  • Înscris: 30.07.2003

 Ann0nim, on 6th June 2011, 20:40, said:

Pe mine m-ar interesa aplicatiile desktop
dar nu prea stiu ce sa aleg de acolo
http://www.microsoft...mp;locale=en-us

#3
Ann0nim

Ann0nim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.082
  • Înscris: 07.04.2008
Multumesc neagu_laurentiu :thumbup: !Stii cam ce se da la un astfel de examen? Am cautat un pic pe google si nu prea am gasit nimic.

Editat de Ann0nim, 06 iunie 2011 - 21:35.


#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.640
  • Înscris: 30.07.2003
Pentru fiecare examen exista manuale publicate de ei spre invatare.
Iar ce vrea de la tine sunt redate: http://www.microsoft...cale=en-us#tab2

Astfel de examene nu le privi ca un scolar, doar sa le treci ! Ca o hartie tot hartie e. Urmareste sa inveti respectivele notiuni si sa-ti ramana pe viata.

Uite un posibil traseu: http://download.micr...tionPathway.pdf

Editat de neagu_laurentiu, 06 iunie 2011 - 21:57.


#5
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.269
  • Înscris: 03.01.2007
Tre' certificare pentru MSP?
Eu știam că primești gratis dreptul de a participa la un examen pentru certificare dacă ești membru.

#6
Ann0nim

Ann0nim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.082
  • Înscris: 07.04.2008
Examenul il dau gratis, de fapt au zis ca pot sa dau 2 examene, si daca nu iau din prima pot sa mai incerc tot pe gratis,dar numai pana la sfarsitul lunii.
@neagu_laurentiu
M-am mai uitat pe acolo si am gasit si acest examen. Nu prea inteleg care ar fi diferentele dintre ele, dar acesta foloseste VS2010 in loc de 2008, de aia m-am gandit ca ar fi mai bun acesta.Tu ce crezi?

Quote

Astfel de examene nu le privi ca un scolar, doar sa le treci ! Ca o hartie tot hartie e. Urmareste sa inveti respectivele notiuni si sa-ti ramana pe viata.
Normal ca nu vreau doar sa le trec. Odata ce ma pun sa invat o tehnologie noua nu o sa invat doar chestiile necesare pentru a trece de un examen, ci vreau sa aprofundez in continuare, ca asa sunt sute de examene pe care le pot da ca sa-mi maresc CV-ul. :peacefingers:

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.640
  • Înscris: 30.07.2003

 Ann0nim, on 7th June 2011, 16:13, said:

Nu prea inteleg care ar fi diferentele dintre ele
Ziceai de ca esti student si conform cu propunerea lor ma gandeam ca vrei acum un MTA si ulterior un MCTS (aici trebuie sa ajungi). Daca poti direct MCTS e ok.

#8
Ann0nim

Ann0nim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.082
  • Înscris: 07.04.2008
Am vorbit cu cel care se ocupa cu examenele astea si mi-a zis ca pot sa dau doar examene care incep cu 70 sau 72, deoarece au vouchere numai pt astea. Am cautat un pic pe google despre 70-511, si am vazut ca e destul de greu, mai ales pentru un incepator ca mine. Deci ori platesc examenul 98-362 care e mai usor, ori dau examenul 70-511 care e mult mai greu si pe care s-ar putea sa nu-l iau.  M-am uitat la ce ar trebui sa stiu pentru 70-511, am gasit si un manul pentru acest examen, dar pana acum n-am lucrat deloc cu WPF si C#, si as vrea sa stiu si parerea voastra. Credeti ca in 2 saptamani pot invata un manual de 650 de pagini pentru a trece examenul? Eu mai degraba as plati examenul mai simplu, si mai tarziu sa-l dau si pe acesta :peacefingers:

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.640
  • Înscris: 30.07.2003

 Ann0nim, on 10th June 2011, 13:36, said:

dar pana acum n-am lucrat deloc cu WPF si C#, si as vrea sa stiu si parerea voastra. Credeti ca in 2 saptamani pot invata un manual de 650 de pagini pentru a trece examenul?
Las-o balta (acum). Invata serios la poveste si pe urma.

#10
Ann0nim

Ann0nim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.082
  • Înscris: 07.04.2008
Nu prea am inteles. Vrei sa zici sa invat serios pt ala mai greu si sa-l dau?

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.640
  • Înscris: 30.07.2003
Nu cred ca in 2 saptamani poti invata de la zero ca apoi sa-l si treci (oricare l-ai da).

Pana la urma de ce vrei certificarea ?

#12
Ann0nim

Ann0nim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.082
  • Înscris: 07.04.2008

Quote

Deoarece toti sunteti talentati si am vazut foarte mult entuziasm, ne-a fost destul de greu sa alegem oameni.
De aceea, asa cum v-am mai spus si la interviu prima proba eliminatorie va fi obtinerea unui Certificari Microsoft.

Pentru a va ajuta in selectarea certificarii pe care doriti sa o dati vizitati link-ul de mai jos.

http://www.microsoft...role-chart.aspx
http://www.microsoft...technology.aspx

Fiecare examen are si o carte/ sau mai multe de pe care se poate invata.
Cand va hotarati asupra unui examen, trimiteti-mi un mail si voi incerca sa gasesc documentele necesare. (se gasesc si pe torrente  )

Apoi dupa ce ati invatat, va programati aici http://www.prometric.com/default.htm

Fiecare dintre voi are rezervat un cupon cu ajutorul caruia poate da 2 examene.
Pentru cei ce reusesc sa le foloseasca pe ambele, sa stiti ca mai avem

Rezumatul mailului intr-o propozitie: Luati o certificare and you are in.
Din cauza asta vreau certificarea.

#13
Ann0nim

Ann0nim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.082
  • Înscris: 07.04.2008
De 70-680 ce parere aveti?Imi dau seama ca nu am timp in 2 saptamani sa invat nici chestiile de baza din ,NET, asa ca ma multumesc cu orice certificare. Gasisem ca XP ar fi cea mai usoara, dar macar Windows 7 sa dau,

Editat de Ann0nim, 17 iunie 2011 - 11:26.


#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.640
  • Înscris: 30.07.2003
Ca viitor programator (banuiesc ca asta vrei) nu valoreaza nimic aia. Doar daca vrei sa te indrepti spre administrare.

// Tehnologiile non MS nu te atrag ?

#15
Ann0nim

Ann0nim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.082
  • Înscris: 07.04.2008
Sincer sa fiu, acum nu ma mai intereseaza cat de buna e certificarea, acum vreau doar sa intru in MSP, si mi-am dat seama ca ai dreptate, in timpul pe care-l am nu pot invata indeajuns incat sa iau alt examen, asa ca am cautat ceva mai usor.
Ca sa spun pe scurt, imi place sa fac aplicatii desktop(web-ul nu ma pasioneaza deloc) pe care sa le pot folosi oriunde, sa nu fiu limitat de versiunea .NET-ului sau chiar de sistemul de operare. Am inceput cu WIN32, si chiar daca e mult mai greu fata de limbajele .NET, imi placea mai mult. Apoi am incercat QT, care era si mai perfect, si as fi invatat in continuare daca nu aveam BAC-ul si amanam. Acum vad ca Nokia a vandut QT si o sa foloseasca Windows pe telefoanele lor, deci nu stiu ce viitor mai are QT ca mai degraba as invata asta in vacanta decat .NET. Deci raspunsul e DA, ma intereseaza si alte tehnologii, dar Microsoft ofera certificari doar pentru tehnologiile lor, si pe moment asta imi trebuie, dar pana ce termin facultatea voi avea timp sa experimentez mai multe limbaje/framework-uri.

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.640
  • Înscris: 30.07.2003

 Ann0nim, on 17th June 2011, 13:59, said:

Acum vad ca Nokia a vandut QT si o sa foloseasca Windows pe telefoanele lor, deci nu stiu ce viitor mai are QT
QT nu are de suferit din chestiunea cu telefoanele (iar PC-urile vor fi baza in productie nu jucariile). Alt framework pe segmentul sau nu e (la fel de puternic).

#17
Ann0nim

Ann0nim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.082
  • Înscris: 07.04.2008

 neagu_laurentiu, on 17th June 2011, 14:13, said:

PC-urile vor fi baza in productie nu jucariile
Acum vad ca vanzarile de smartphone-uri intrec pe cele de PC-uri, asa ca nu sunt prea sigur de asta...
Nu sunt in masura sa fac astfel de previziuni, dar cred ca pe viitor mai cautate vor fi aplicatiile pentru telefoane decat pentru PC-uri, deci vor iesi mai multi bani din asta.

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.640
  • Înscris: 30.07.2003
Cat soft achizitioneaza acesti cumparatori ? Cine da bani in piata asta nu-s casnicii...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate