Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plata cu cardu si bacsisu

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...
 A fost lansat MX Linux 23.3

Pompa bazin gradina

Nici pescarii nu mai sunt ce-au f...

Arici in curte
 

pret sedinta de psihoterapie

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
inpain

inpain

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 05.06.2011
ce preturi practica psihoterapeutii de la noi? care este cel mai mic pret si care este cel mai mare? si in ce localitati sau judete se afla acestia ?

Edited by adadoi, 06 June 2011 - 11:46.


#2
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010
Prost nu e ala care cere, prost e ala care da.

#3
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Da, cea mai inteligenta afirmatie!

Depinde, poate costa de la 40-50 lei pana la 400-500.

#4
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006
Preturile variaza, intre 50-100 Ron. Depinde, adica daca e terapie individuala, daca e terapie de familie, daca e terapia copilului se percep taxe diferite. Uite, de exemplu, una dintre persoanele care m-a pregatit pe mine cu 15 ani experienta (doar in psihoterapie) respecta acest interval. Si e un extraordinar psihoterapeut.

Daca gasesti vreounul care percepe sume astronomice de la 200 de ron in sus reclama-l la Colegiul Psihologilor.

#5
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Aoleu... pai in Bucale ar trebui sa rada 40% din psihoterapeuti... ia intereseaza-te de curiozitate cat cere pe sedinta unul care "vindeca" vedetele. Ce sa-i faca Colegiul? Eu de exemplu am preturi de 2 ori cel putin mai mici ca-n Bucuresti, ce sa fac, sa ma apuc sa-i reclam pe aia? :lol:

#6
inpain

inpain

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 05.06.2011
in ce cazuri se fac sedinte probono ? specificati cazurile mai exact.

Edited by inpain, 06 June 2011 - 13:44.


#7
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Nu cred ca se face asa ceva... poate doar cu un psiholog angajat la spital, avand trimitere, afectiune diagnosticata de psihiatru, etc. A, sa fii asigurat, platitor de taxe, tot.
Si la liceu cu psihologul scolii. In ambele cazuri, sunt cam degeaba sedintele... dar rau nu fac! :)

#8
inpain

inpain

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 05.06.2011
mai stiu eu pe una care n-are ce face si povesteste toate problemele pacientilor  pe la prieteni si cunoscuti.

#9
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011
Pretul mediu este de 80 de lei pe sedinta.
Din motive diverse, am acceptat clienti cu 20 de lei, insa am un confrate psihiatru/psihoterapeut care lucreaza cu 300 de lei.

#10
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Pai fiind si psihiatru, deja e alt grad... de diagnosticare, tratament, etc. Oricum e enorm! Cine naiba mai castiga 300 de lei intr-o ora?
De curiozitate, are ce-i face colegiul?

#11
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011

 ripper, on 6th June 2011, 15:45, said:

Pai fiind si psihiatru, deja e alt grad... de diagnosticare, tratament, etc. Oricum e enorm! Cine naiba mai castiga 300 de lei intr-o ora?
De curiozitate, are ce-i face colegiul?

Nu, n-are. In fond e psihiatru, iar la copsi s-a inscris ca asa de bine. Pe psihodiagnostic e foarte bun, merge pe intuitie si nu greseste. La terapie merge pe TCC de scurta durata (cel mult 20 de sedinte).

#12
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

 ripper, on 6th June 2011, 14:15, said:

Aoleu... pai in Bucale ar trebui sa rada 40% din psihoterapeuti... ia intereseaza-te de curiozitate cat cere pe sedinta unul care "vindeca" vedetele. Ce sa-i faca Colegiul? Eu de exemplu am preturi de 2 ori cel putin mai mici ca-n Bucuresti, ce sa fac, sa ma apuc sa-i reclam pe aia? :lol:

Nu stiu cum e la voi dar la noi exista reglementari. Ce trece de 200 de ron e o problema si tine de deontologie. Asa ca in marea lor majoritate psihoterapeutii se vor plimba in intervalul pe care l-am dat eu.

Nu stiu daca poti reclama insa sa ceri 200 de ron pe o sedinta e absolut aiuritor. Pentru ca de la 50 de ron la 300 de ron avem deja de 6 ori pretul.

 ripper, on 6th June 2011, 15:45, said:

Pai fiind si psihiatru, deja e alt grad... de diagnosticare, tratament, etc. Oricum e enorm! Cine naiba mai castiga 300 de lei intr-o ora?
De curiozitate, are ce-i face colegiul?

Tine de colegiul medicilor nu de al nostru, dar daca practica psihoterapie tine de noi. Nu stiu dar in fond, stii cum este, daca colegiul nu te verifica si de reclamat nu te reclama nimeni pentru asemenea preturi atunci asta e, vraja marii.

Este alt tip de diagnostic (nici mai inferior nici mai superior) insa din experienta proprie iti spun ca multi dintre ei se specializeaza in diverse tipuri de psihoterapii pentru ca majoritatea clientilor pe care ii au nu necesita tratament psihiatric, ma refer aici la ponderea lor. E nevoie de un cu totul alt tip de abordare. ;)

Asa ca..

 inpain, on 6th June 2011, 14:43, said:

in ce cazuri se fac sedinte probono ? specificati cazurile mai exact.


Ce ti-a explicat ripper e valabil dar mai sunt si cazurile unde exista omenie. Destul de des intalnite de mine ca sa nu ma ingrijorez ca a disparut de tot "omul".

Daca avem de exemplu o familie unde ambii parteneri sunt someri si au probleme majore atunci nu le vei lua pielea de pe ei. Asta nu inseamna insa ca acest serviciu se face/trebuie sa se faca gratuit, si e bine sa iasa din menatlul colectiv treaba aceasta. Sunt servicii care costa.

Insa asigurarile de sanatate nu acopera si aceste nevoi. Deocamdata.

Edited by roua, 06 June 2011 - 20:01.


#13
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011

 roua, on 6th June 2011, 20:58, said:

Nu stiu cum e la voi dar la noi exista reglementari. Ce trece de 200 de ron e o problema si tine de deontologie. Asa ca in marea lor majoritate psihoterapeutii se vor plimba in intervalul pe care l-am dat eu.

E vreo hotarare de la copsi pe tema asta?
Stiu ca la sedinte se tavaleau aia cu tarifele minimale.
In Codul Dentologic zice asa:

Quote

Art. IX.7. Onorariul perceput pentru serviciile oferite de psihologi nu poate fi sub tariful minimal stabilit de colegiu în domeniu respectiv

Insa, Codul a fost atacat si se discuta asta:

Quote

Comisia de deontologie și disciplină, conform reglementărilor actuale, poate lua măsuri disciplinare și deontologice doar împotriva membrilor Colegiului Psihologilor din România.

Comisia de deontologie și disciplină, în baza legilor actuale, nu poate lua măsuri în următoarele cazuri:

    împotriva firmelor sau psihologilor care nu sunt membrii ai Colegiului Psihologilor din România;
    împotriva celor care practică servicii psihologice la tarife foarte scăzute, deoarece Consiliul Concurenței nu permite stabilirea unor tarife minimale pentru practicarea serviciilor psihologice.

Despre tarife maxime n-am auzit nimic.

#14
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006
@soft

Stii tu cum e problematica deontologica si etica, de multe ori discutabila. Insa eu as trage un semnal de alarma daca m-as duce la un terapeut care percepe o taxa de 6 ori mai mare decat se practica. Deci pentru mine treaba asta nu e ok. Deloc. Si nici nu cunosc vreun terapeut cu formari terminate care sa practice asa ceva. Si cunosc destui. Pe de alta parte o metoda mai buna de a nu avea succes e sa practici tarife carora nu le fac fata nici cei cu venituri peste medie daca ne gandim la o psihoterapie serioasa fie ea cat de scurta (adica minim 10 sedinte).

Psihoterapeuta care m-a pregatit pe mine intr-o perioada si cu care tin legatura intens e un om cunoscut in lumea noastra si cu o probitate profesionala de netagaduit. Ea procedeaza intr-un mod foarte propice dupa parerea mea, afiseaza costul la intrare si specifica exact ce si cat costa. Conform celor legiferate la Copsi. Afisate pe perete nimeni nu are de comentat pentru ca taxa e de bun simt pentru acele servicii.

Evident ca cei care sunt in afara profesiei adica care nu sunt afiliati colegiului nu intra sub lupa lui insa sa practici psihoterapia fara a avea patalamaua la indemana e riscant. Ca printre altele de aceea si exista Colegiul. Si-n plus oamenii intreaba ce patalamale ai la indemana, daca esti recunoscut de vreun for tutelar sau esti de unul singur asa pe un teren minat. Asta e bine, daca nu ai afisate diplomele la vedere, oamenii intreaba si cer certificare.

Edited by roua, 06 June 2011 - 21:56.


#15
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011

 roua, on 6th June 2011, 22:50, said:

@soft

Stii tu cum e problematica deontologica si etica, de multe ori discutabila. Insa eu as trage un semnal de alarma daca m-as duce la un terapeut care percepe o taxa de 6 ori mai mare decat se practica. Deci pentru mine treaba asta nu e ok. Deloc. Si nici nu cunosc vreun terapeut cu formari terminate care sa practice asa ceva. Si cunosc destui. Pe de alta parte o metoda mai buna de a nu avea succes e sa practici tarife carora nu le fac fata nici cei cu venituri peste medie daca ne gandim la o psihoterapie serioasa fie ea cat de scurta (adica minim 10 sedinte).

Psihoterapeuta care m-a pregatit pe mine intr-o perioada si cu care tin legatura intens e un om cunoscut in lumea noastra si cu o probitate profesionala de netagaduit. Ea procedeaza intr-un mod foarte propice dupa parerea mea, afiseaza costul la intrare si specifica exact ce si cat costa. Conform celor discutate la Copsi. Afisate pe perete nimeni nu are de comentat pentru ca taxa e de bun simt pentru acele servicii.

Evident ca cei care sunt in afara profesiei adica care nu sunt afiliati colegiului nu intra sub lupa lui insa sa practici psihoterapia fara a avea patalamaua la indemana contravine legii. Ca printre altele de aceea si exista Colegiul.

Acum, nu stiu d'astia care sa lucreze fara patalama.
Afisarea tarifului e obligatorie si se da amenda pentru aia. A fost nu stiu ce control pe la cabinete medicale si psihologice pe la Oradea si i-a cam ars.

Eu am o solutie de compromis. Am tariful afisat de 80 de lei / sedinta si diferentiat pe evaluari, insa la clientii pe care ii simt ca nu-si pot permite, le spun ca iau numai 20-30 pentru ca „e terapia lunga” si ii mai las cu banii pe „data viitoare”.
Nu ma simt confortabil sa simta ca le fac vreun favor si cred ca nici ei nu s-ar simti confortabil sa stie ca-s favorizati.

Edited by softpedistul, 06 June 2011 - 22:01.


#16
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

 softpedistul, on 6th June 2011, 23:00, said:

Nu ma simt confortabil sa simta ca le fac vreun favor si cred ca nici ei nu s-ar simti confortabil sa stie ca-s favorizati.

Evident nu. :)

Insa in anumite cazuri tocmai acest lucru (unde situatiile sunt disperate) ajuta mult la crearea relatiei terapeutice.

#17
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,266
  • Înscris: 24.01.2008
Ma bag si eu cam aiurea-n vorba, neavand nici o treaba cu domeniul - am ajuns aici din greseala, de pe-un link de la dezbateri...


Ce treaba are Colegiul, sau oricine altceva, cu tarifele "mele", atata timp cat le declar si platesc ce este de platit ?

OK, niste tarife foarte mici pot insemna concurenta neloiala, un tarif minim este in regula sa existe, dar sa-mi impuna tarif maxim in "cabinetul meu", pe "munca mea", atata timp cat tariful este afisat la vedere si nu te obliga nimeni sa vii la "mine", mi sa pare chiar deplasat.

Edited by barboso, 06 June 2011 - 23:08.


#18
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011

 barboso, on 7th June 2011, 00:08, said:

Ma bag si eu cam aiurea-n vorba, neavand nici o treaba cu domeniul - am ajuns aici din greseala, de pe-un link de la dezbateri...


Ce treaba are Colegiul, sau oricine altceva, cu tarifele "mele", atata timp cat le declar si platesc ce este de platit ?

OK, niste tarife foarte mici pot insemna concurenta neloiala, un tarif minim este in regula sa existe, dar sa-mi impuna tarif maxim in "cabinetul meu", pe "munca mea", atata timp cat tariful este afisat la vedere si nu te obliga nimeni sa vii la "mine", mi sa pare chiar deplasat.

Consiliul Concurentei spune ca nu e ok nici un tarif minim.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate