Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale
 Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 

TOPIC GENERAL (tarile nordice)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4533 replies to this topic

#1909
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostSiisti, on 28 octombrie 2015 - 18:33, said:

Daca e asigurarea medicala de stat se poate si in Finlanda. Doar ca trebuie sa o inregistrezi la maistraatti. Si binenteles sa ai tu loc de munca.

Azi am fost in Helsinki, intru intr-un magazin care vinde cicolata belgiana, cafea vrac etc, destul de mic. Eu vorbeam cu copilul romaneste, in fine comand ce vreau si la sfarsit dau sa platesc...aveam o hartie de 100 de euro vroiam sa am ceva marunt pentru niște masinute in care vroia copilul sa se dea. Vanzatorul imi spune ca nu poate sa incaseze suta de euro pentru ca de cateva ori s-a intamplat ca politia sa i-a legatura cu el, eu ii spun ca ar trebuii sa-si cumpere o masina de verificat bani, el imi raspunde ca nu are spatiu pentru masina respectiva, la care eu i-am raspuns ca masina respectiva are aproximativ 10 centimetri si se gaseste loc si pentru ea si in plus nici nu e foarte scumpa. In fine platesc cu cardul si spunandu-i ca acesta nu este un serviciu bun oferit clientilor.
Oameni buni intrebarea mea este... vi se intampla si voua chestiuni de genul acesta sau am eu vre-un magnet de le "adun" pe toate.☺

chiar scrie si prin dispozitiile legale ca anumite bancnote pot sa fie refuzate. si in state incearca sa folosesti o hartie de 100 la mom&pop.
si in germania mi s-a intamplat, de ex.
daca isi ia masinica de verificat va trebuie sa mai scumpeasca marfa.
magazinele mari nu prea fac chestia aceasta.

View Postro_explorer, on 23 octombrie 2015 - 00:19, said:

Dezaxati sunt peste tot, indiferent de rasă, nationalitate, religie sau orientare politica.
Nu stiu unde intervine vreo rusiine a cuiva. E o tragedie, o intamplare nefericita, si trebuie tratata ca atare.

e ceva mai complicat.
daca este de al tau il consideri dezaxat.
daca nu e de al tau il consideri terorist.

View PostTinkerbelle, on 23 octombrie 2015 - 18:57, said:

Matale ce cauţi în lumea "civilizată"? De ce nu te muţi în Somalia sau Afghanistan? Posted Image
Musulmanii îşi fac singuri reclamă proastă, dar ce pretenţii să ai de la islamofili.

cateodata problema este ca noi ne-am dus peste ei.

#1910
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Da, intr-adevar e prima oara cand s-a intamplat, m-am gandit si eu ca e un magazin mic. Ce sa le mai scumpeasca...stii cat era o bucata de ciocolata? 1.60 euro...si 200 de grame de cicolata cu alune 7 euro.
Oricum nu e serviciu bun oferit clientilor. Si apoi chiar cat sa coste o masina de verificat?

#1911
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View PostSiisti, on 29 octombrie 2015 - 09:05, said:

Da, intr-adevar e prima oara cand s-a intamplat, m-am gandit si eu ca e un magazin mic. Ce sa le mai scumpeasca...stii cat era o bucata de ciocolata? 1.60 euro...si 200 de grame de cicolata cu alune 7 euro.
Oricum nu e serviciu bun oferit clientilor. Si apoi chiar cat sa coste o masina de verificat?
eu as fi lasat produsele acolo si as fi plecat. de asemenea i-as fi spus ca nu mai vin la el in magazin niciodata....

#1912
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015

View Postbubalus, on 29 octombrie 2015 - 10:05, said:


eu as fi lasat produsele acolo si as fi plecat. de asemenea i-as fi spus ca nu mai vin la el in magazin niciodata....
☺ m-am gandit si la asta, dar copilul vroia ciocolata:)). Oricum putea si el sa zica ca masinaria e scumpa ...nu ca nu-i incape in magazin.
Prevederi legale in acest sens...are cineva un link?
Eu am facut ceva scola in vanzari si servicii cu clientii si nu am invatat ceva de genul asta, dar se poate sa fie nu contrazic.

#1913
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
In Suedia se uita suspect la tine daca vii cu o bancnota de 500 sek, mai ales ca tara asta devine cashless pe zi ce trece.

Edited by ro_explorer, 29 October 2015 - 11:14.


#1914
Dude

Dude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 20.05.2005
Multumesc pentru lamuririle legate de asigurarea medicala. :) Nu suna rau ce am aflat de la voi.

#1915
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014

View Postro_explorer, on 29 octombrie 2015 - 11:14, said:

In Suedia se uita suspect la tine daca vii cu o bancnota de 500 sek, mai ales ca tara asta devine cashless pe zi ce trece.

Cum mai lasi bacsis ?

#1916
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,049
  • Înscris: 25.06.2007
Bu-hu-huuuuu....Posted Image
Cine umbla noaptea prin padure?

Attached Files



#1917
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.09.2013

View Postro_explorer, on 29 octombrie 2015 - 11:14, said:

In Suedia se uita suspect la tine daca vii cu o bancnota de 500 sek, mai ales ca tara asta devine cashless pe zi ce trece.

Apropo de asta,stii cumva Karhu,in Finlanda e vreo legislatie sau ceva impotriva banilor cash ? Ca se uita mai putin sau mai mult urat,asta nu ma afecteaza deloc:))

#1918
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,049
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdoruirimescu, on 03 noiembrie 2015 - 13:08, said:

...
Lege nu-i, insa sunt prevazatori cand vad bancnote de 100, 200 sau 500 (mai ales turistii rusi umbla cu asa ceva) si le verifica la detector UV.
Tin minte ca acu' vreo 4 ani am platit la o benzinarie cu o bancnota de 500 € si angajatul de la tejghea si-a sunat seful sa intrebe ce sa faca. A luat-o, ca nu era sa ma lase sa plec cu carburantul neplatit :)

View PostKarhu, on 02 noiembrie 2015 - 22:46, said:

Bu-hu-huuuuu....
Aseara cand i-am aratat mezinului (5 ani) prima poza, m-a intrebat daca ala e bau-bau?
Destul de logica intrebarea, tinand cont ca la TV, inclusiv pe posturile de desene animate, in ultimele zile s-au difuzat in general filme potrivite cu atmosfera de Halloween...

#1919
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postwattu, on 02 noiembrie 2015 - 13:59, said:

Cum mai lasi bacsis ?
Au POS-urile tunate. Ei baga suma si cand platesti trebuie tu sa pui suma finala, mai mare sau egala cu suma introdusa anterior de ei :) .... si gata.
Oricum, nu prea se lasa bacsis decat in conditii foarte speciale.

#1920
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,049
  • Înscris: 25.06.2007

View Postwattu, on 02 noiembrie 2015 - 13:59, said:

Cum mai lasi bacsis ?
Pt asta poti sa tii cateva monede de 10 kronor prin buzunar, insa cum zice si ro_explorer, in Tarile Nordice bacsisul e ceva complet neobisnuit.

View Postro_explorer, on 03 noiembrie 2015 - 16:16, said:

...
De curiozitate, la voi se mai folosesc parcometrele alea ce functionau cu monede sau le-au schimbat?

Edited by Karhu, 03 November 2015 - 16:25.
typo


#1921
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 16.07.2007

View PostKarhu, on 03 noiembrie 2015 - 15:14, said:

Lege nu-i, insa sunt prevazatori cand vad bancnote de 100, 200 sau 500 (mai ales turistii rusi umbla cu asa ceva) si le verifica la detector UV.
Tin minte ca acu' vreo 4 ani am platit la o benzinarie cu o bancnota de 500 € si angajatul de la tejghea si-a sunat seful sa intrebe ce sa faca. A luat-o, ca nu era sa ma lase sa plec cu carburantul neplatit Posted Image
Eu am patit-o la Viena, asteptam trenul si am intrat intr-o bodega sa beau o bere. Baba o toarna frumos in pahar, eu scot o bancnota de 200 de euro. Cind o vede ma intreaba daca nu am cumva marunt, raspund nu, baba varsa berea in chiuveta si ma pofteste afara din local.
Apropo bani, nemtii au unul din cele mai proaste sisteme bancare. Nu am reusit sa pricep de ce 90% din magazine nu accepta card Visa sau Mastercard (ei denumesc aceste carduri generic Kreditkarte).

View PostKarhu, on 03 noiembrie 2015 - 16:25, said:

Pt asta poti sa tii cateva monede de 10 kronor prin buzunar, insa cum zice si ro_explorer, in Tarile Nordice bacsisul e ceva complet neobisnuit.
Numai sa intri sa maninci pe la vreun italian, sa vezi ce ochi face daca nu-i lasi ceva. :)

#1922
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostKarhu, on 03 noiembrie 2015 - 16:25, said:

De curiozitate, la voi se mai folosesc parcometrele alea ce functionau cu monede sau le-au schimbat?
Mai sunt din alea doar cu monede prin colturi uitate de lume ... acum totul e electronic si merge dual monede/card. Oricum, parcare gratuita nu prea gasesti, asta e sigur.

#1923
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,049
  • Înscris: 25.06.2007

View Postfezo, on 03 noiembrie 2015 - 16:29, said:

Numai sa intri sa maninci pe la vreun italian, sa vezi ce ochi face daca nu-i lasi ceva. Posted Image
Pe la restaurantele chinezesti/ thai/ vietnameze etc din Se si Fi am vazut ca (de obicei) au pe langa tejghea sau pe la intrarea o statueta cu Buddha si o tavita pe care sunt cateva monede, deci o invitatie sa lasi si tu ceva....

View Postro_explorer, on 03 noiembrie 2015 - 16:35, said:

acum totul e electronic si merge dual monede/card.
Asa e si aici...

Dar telefoane publice mai sunt, nu era vorba ca anul asta le ''lichideaza'' si la voi pe toate?
In Fi nu mai sunt de peste 8 ani, eu nu le-am mai prins, cand am venit in 9/2007 nu am mai vazut decat locurile unde fusesera amplasate.

#1924
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postfezo, on 03 noiembrie 2015 - 16:29, said:

Eu am patit-o la Viena, asteptam trenul si am intrat intr-o bodega sa beau o bere. Baba o toarna frumos in pahar, eu scot o bancnota de 200 de euro. Cind o vede ma intreaba daca nu am cumva marunt, raspund nu, baba varsa berea in chiuveta si ma pofteste afara din local.
Apropo bani, nemtii au unul din cele mai proaste sisteme bancare. Nu am reusit sa pricep de ce 90% din magazine nu accepta card Visa sau Mastercard (ei denumesc aceste carduri generic Kreditkarte).

Numai sa intri sa maninci pe la vreun italian, sa vezi ce ochi face daca nu-i lasi ceva. Posted Image

pai neamtul poate nu vrea sa plateasca inclus in pret comisionul de 4% perceput de master sau visa.
ei accepta cardurile lor locale, patriotism sau comisioane mai mici.
simplu.

View PostKarhu, on 03 noiembrie 2015 - 16:25, said:

Pt asta poti sa tii cateva monede de 10 kronor prin buzunar, insa cum zice si ro_explorer, in Tarile Nordice bacsisul e ceva complet neobisnuit.


De curiozitate, la voi se mai folosesc parcometrele alea ce functionau cu monede sau le-au schimbat?

in nordice bacsisul NU este COMPLET neobisnuit.
accepta cu placere.

gandind ce salarii au si ce preturi au, eu cred ca de fapt bacsisul este inclus in pret.
cand dai 7.5 euro pe un pahar de bere bacsisul este ca si inclus.
simplu...

#1925
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,049
  • Înscris: 25.06.2007

View Postavenirv, on 03 noiembrie 2015 - 16:53, said:

in nordice bacsisul NU este COMPLET neobisnuit.
accepta cu placere.
Vorbeam acu' vreo 2-3 ani cu niste colegi finlandezi care se pregateau sa plece in concediu nu mai stiu unde, parca in Italia sau Spania, asa ceva si ma intrebau cum trebuie dat bacsisul, daca trebui sa spui ceva sau doar pui banu', cam ce sume se dau, din astea :)

View Postavenirv, on 03 noiembrie 2015 - 16:53, said:

pai neamtul poate nu vrea sa plateasca inclus in pret comisionul de 4% perceput de master sau visa.
Din cate stiu e cam 0.9 - 1% comisionul ala, cel putin in UE.
In SUA si Canada, da, poate atinge si 4%...

#1926
dragooj

dragooj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 01.07.2012

View PostKarhu, on 03 noiembrie 2015 - 16:25, said:

Pt asta poti sa tii cateva monede de 10 kronor prin buzunar, insa cum zice si ro_explorer, in Tarile Nordice bacsisul e ceva complet neobisnuit.

Nu sunt foarte in tema....dar recent am vorbit cu un coleg suedez..care are o prietena bartender undeva in Norvegia....si a zis ca traieste doar din tips...salariu merge in contul de economii ...deci nush ce sa zic ... cat de neobisnuit este Posted Image

Edited by dragooj, 03 November 2015 - 17:26.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate