Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...
 Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...
 Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 

Berlusconi: cetatenii vor intelege ca au un premier foarte bun

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
34 replies to this topic

#1
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,844
  • Înscris: 01.09.2006

Quote

Premierul italian si-a exprimat "marea admiratie" pentru masurile de austeritate luate de Guvernul roman. Cuvintele de admiratie ale lui Berlusconi:

•Pot sa va spun ca avem o mare admiratie fata de Guvernul si presedintele dumneavoastra pentru felul in care ati reactionat in fata crizei asumandu-va cu curaj masuri foarte grele si nepopulare: reducerea cu 25% a salariilor, daca nu ma insel, reducerea cu 15% a angajatilor din administratia publica, cresterea TVA.
•Practic este nevoie de mult curaj pentru a depasi aceste decizii. Imi doresc ca poporul dumneavoastra sa inteleaga ca acestea erau masuri absolut indispensabile si ca in perioada care va urma pana la viitoarele alegeri veti beneficia de aprecieri din partea tuturor care vor intelege necesitatea acestor masuri luate.
•Trebuie sa va marturisesc ca in Italia nu am avut curajul sa fac acelasi lucru.
•Am tinut sa il felicit pe domnul prim-ministru, astazi, pentru modul in care guvernul roman a adoptat niste masuri foarte dificile, dure, pentru a stavili pierderile in domeniul bugetar. Fireste, unele dintre aceste masuri nu sunt deloc populare.
•Am apreciat aceasta masura de reducere a personalului bugetar, de reducere cu 25% a salariilor in institutiile publice, de a mari varsta de pensionare, de a spori TVA de la 19% la 24% si de a reduce alocarile pentru institutiile locale. Sunt masuri absolut nepopulare, dar ele au fost necesare si din cauza cererilor provenite din partea UE si a FMI.
•Aceste masuri, fireste, presupun si o scadere a popularitatii guvernului. Noi suntem convinsi ca, in cele din urma, populatia va intelege ca aceste masuri au fost necesare si ca aceste masuri vor avea efecte pozitive pentru tara si pentru insisi cetatenii ei.

•In afara de a-mi exprima admiratia fata de curajul Guvernului roman, felicit in modul cel mai calduros si sper ca economia sa se poata redresa si toate aceste masuri sa poata ramane absolut valide, pana cand cetatenii vor intelege ca au un premier foarte bun, care a infaptuit masuri atat de dificile, dar in interesul cetatenilor tarii.

http://www.hotnews.r...ul-schengen.htm

Io nu-nteleg :). Dupa ani de munca din partea lui Ponta si Crin, de convingere a populatiei ca Boc a dus tara de râpă si a pus economia pe butuci, vine curvarul asta de Berlusconi sa le dea peste bot si sa spuna ca masurile luate de Boc erau indispensabile si ca cetatenii vor intelege ca au un premier bun ?
Nu ar putea Ponta sa ii ceara despagubiri pt. stricarea imaginii USL ? :rolleyes:

#2
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011
Sper si eu sa inteleaga. Daca o sa mai fie in viata. Ca cica de pe la nenea asta ar fi venit ordinul sa scada populatia Romaniei. :rolleyes:

#3
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

View Postech, on 31st May 2011, 16:24, said:

http://www.hotnews.r...ul-schengen.htm

Io nu-nteleg :). Dupa ani de munca din partea lui Ponta si Crin, de convingere a populatiei ca Boc a dus tara de râpă si a pus economia pe butuci, vine curvarul asta de Berlusconi sa le dea peste bot si sa spuna ca masurile luate de Boc erau indispensabile si ca cetatenii vor intelege ca au un premier bun ?
Nu ar putea Ponta sa ii ceara despagubiri pt. stricarea imaginii USL ? :rolleyes:
Si ce vrei acum sa sarim in sus sa spunem ca este cel mai bun?! Dar nici cel mai rau nu e. O sa intre baietii acum cu spume la gura imediat! Oricum va degenera tot intr-o discutie despre basescu ca de obicei. nu credca mai era nevoie sa deschizi  o alta discutie cred ca exista cel putin una despre boc.

#4
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 07.04.2010
prost sa fii sa te iei dupa Berlusconi( "playboy-ul" politicii europene), pai ala habar nu are de situatia din romania i-a facut cineva discursul si el a pedalat.

Edited by OriOn20, 31 May 2011 - 15:57.


#5
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
De parcă Berlusconi ar fi cine știe ce eminență de politician.Vă luați după toate trompetele.

Edited by mihay93, 31 May 2011 - 15:53.


#6
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

View PostOriOn20, on 31st May 2011, 16:45, said:

prost sa fii sa te iei dupa Berlusconi, pai ala habar nu are de situatia din romania i-a facut cineva discursul si el a pedalat.
Cred ca stie care e situati in Romania, probabil tu te referi la Romania zugravita pe Antena 3 care are putine in comun cu Romania reala. Nu cred ca s-a uita la Antena trei in scurta vizita, oricum ar fi crezut ca e vreun program de umor negru.

Edited by costables, 31 May 2011 - 15:58.


#7
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008

View Postcostables, on 31st May 2011, 16:57, said:

Cred ca stie care e situati in Romania, probabil tu te referi la Romania zugravita pe Antena 3 care are putine in comun cu Romania reala. Nu cred ca s-a uita la Antena trei in scurta vizita, oricum ar fi crezut ca e vreun program de umor negru.
I se rupe lui de situația din România.

#8
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

View Postmihay93, on 31st May 2011, 16:59, said:

I se rupe lui de situația din România.
Daca esti nascut cumva in 93 n-ai termen de comparatie ca sa-ti dai seama cu e cu "situatia" din tara. In masura in care exista o "situatie".

#9
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 07.04.2010

View Postcostables, on 31st May 2011, 16:57, said:

Cred ca stie care e situati in Romania, probabil tu te referi la Romania zugravita pe Antena 3 care are putine in comun cu Romania reala. Nu cred ca s-a uita la Antena trei in scurta vizita, oricum ar fi crezut ca e vreun program de umor negru.
care este romania reala unde o vedem la 10 tv oare??
fix la romania reala m-am referit care o vede orice roman cu proprii ochi nu ce vorbesti. Imi vorbesti de a3 pai nu m-am uitat la antena 3 mai mult de 5-10 min la rand de foarte mult timp 5-6 luni si nici inainte nu urmaream prea mult.
ce stie Berlusconi?? daca il pui sa spuna 3 orase din romania in afara de bucuresti pe pariu ca nu stie si sa stie situatia economico-sociala in care se afla romania prostii.
Ce a spus Berlusconi este un discurs pregatit de dinainte si atat. Nu ca parerea gagicarului ar conta oricum dar stii vin alegerile si in italia si nu sta foarte bine.

Edited by OriOn20, 31 May 2011 - 16:07.


#10
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,844
  • Înscris: 01.09.2006

View PostOriOn20, on 31st May 2011, 16:45, said:

prost sa fii sa te iei dupa Berlusconi( "playboy-ul" politicii europene), pai ala habar nu are de situatia din romania i-a facut cineva discursul si el a pedalat.
Probabil ca a fost platit de baselu, ca au fost declaratii cam prea nediplomatice ca sa fie facute din proprie initiativa  :console: .
In plus ... pare sa fie cam prea la curent cu propaganda usl ...

#11
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
Cum să n-am?În fiecare zi e din ce în ce mai prost.Aud și eu o lege bună odată pe an dar imediat apar două teribil de proaste și o fac inutilă.

#12
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,353
  • Înscris: 13.01.2011
Clar !

Mâna lu' Bãse, ia tras o chelfãnealã la macaronar, în culise.

Ãsta micu' (mâncãtorul de paste nu Boc) sa conformat de fricã.

#13
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006
Sa-l ia ei daca e asa bun.

#14
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008

View Postalexa32, on 31st May 2011, 17:11, said:

Sa-l ia ei daca e asa bun.
+1.Ne-ar face un mare bine.

#15
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 07.04.2010

View Postech, on 31st May 2011, 17:08, said:

Probabil ca a fost platit de baselu, ca au fost declaratii cam prea nediplomatice ca sa fie facute din proprie initiativa  :console: .
In plus ... pare sa fie cam prea la curent cu propaganda usl ...
daca spunea ce a spus Berlusconi altcineva alt politician din europa sau lider de opinie nu stiu poate ar fi contat dar asta nu prea conteaza cel putin pt. mine sincer.
PS. si daca ar fi spus opusul ar avea aceasi valoare: o hartie igienica folosita.

View Postalexa32, on 31st May 2011, 17:11, said:

Sa-l ia ei daca e asa bun.
sa aplice si el masurile daca sunt atat de bune si apoi da jos palaria in fata lui.

Edited by OriOn20, 31 May 2011 - 16:14.


#16
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007

View Postmihay93, on 31st May 2011, 17:09, said:

Aud și eu o lege bună odată pe an dar imediat apar două sute teribil de proaste și o fac inutilă.
Am corectat.

#17
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

View Postmihay93, on 31st May 2011, 17:09, said:

Cum să n-am?În fiecare zi e din ce în ce mai prost.Aud și eu o lege bună odată pe an dar imediat apar două teribil de proaste și o fac inutilă.
Aici ai dreptate!
Si eu cand am auzit de legea votului uninominal m-am bucurat dar cand au facut-o praf in parlament la cererea PSD m-am intristat. Cand trebuia sa reduca temporar pensii lu Boc i s-au muiat picioarele de frica electoratului pomanagiu si a marit TVA-ul iar acum culegem "roadele" inflatiei, mai ales pensionarii incapabili sa intelega ca inflatia e mai rea decat o reducere temporara de cateva procente.
Cand s-a propus reforma invatamantului legea propusa era parfum! Ce a iesit din parlament se vede! La fel cu legea salarizarii unice, la fel cu legea pensiilor, la fel cu reforma constitutionala etc. Cand s-a propus reducerea CAS m-am bucurat dar pe urma s-au sucit ca nu mai au bani de risipit pe domenii in care statul n-ar trebui sa se implice. s.a.m.d!

#18
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008

View PostOriOn20, on 31st May 2011, 17:14, said:

daca spunea ce a spus Berlusconi altcineva alt politician din europa sau lider de opinie nu stiu poate ar fi contat dar asta nu prea conteaza cel putin pt. mine sincer.
PS. si daca ar fi spus opusul ar avea aceasi valoare: o hartie igienica folosita.
Pentru mine nu contează cine ce spune,sunt foarte puțini oameni care chiar știu cum se conduce un stat.Habar n-am numele lor,dar probabil că or fi câțiva capabili care nu au acces la posturile fruntașe tocmai fiindcă nu sunt buni ca marionete.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate