Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

State of the art phones: Benefon, cele mai performante terminale GSM si NMT din lume

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
M-am gindit sa va prezint ultimile terminale lansate de Benefon pe
GSM si NMT. Benefon e cunoscut la noi mai mult pt terminalele
pe Telemobil NMT decit pt GSM. Din pacate terminale nu au
patruns  pe piazta in Ro datorita preturilor lor de peste 800$  :(
si al caracterului exclusivist promovat de Benefon(un fel de
Apple Computers)
     In fine, nu vreau sa va fac istoricul Benefon, insa multi
  dintre voi stiu ca sint considerate cele mai performate telefoane din lume, din punct de vedere al semnalului radio, fiabilitatii,
design-ului si nu in ultimul rind al calitatii(telefoanele cu cele mai putine defectiuni din lume raportate). De prisos sa mai spun ca
surclaseaza cu mult performantele competitorilor sai directi Nokia sau Ericsson. :D
  Iata si imaginile si  ultimelor model lansate pe GSM si NMT.
Detalii gasiti pe site-Benefon

Attached Files



#2
ezekio

ezekio

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 07.01.2002
Mi se pare mie sau cele doua poze sunt identice ? :D
Anyway puteai sa spui si tu ca modelul prezentat este un model Q
Pt. mai multe detalii => www.benefon.ro ca doar suntem romani  :OK:

Mie personal imi place la nebunie modelul Esc! ca look :
[ http://212.213.255.72/keepthis/bigpic/beescb.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dar trebuie sa recunosc ca modelul Q este the king prin specificatii :
- Microbrowser
- HTML/HTTP support
- TCP/IP support
- WAP 1.1
- POP3/IMAP4 Email client
- etc...

#3
zmith

zmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 10.07.2002
Performante, performante, dar look-ul lasa de dorit. Sa fim seriosi telefoanele astea sunt cam mari si patratoase.

Nu vreau sa te contrazic, "cum ca nu are fi bune" dar baietii de la Benefon ar trebui sa ma lucreze si la estetica telefoanelor. Altfel nici o sansa. Fiecare dintre noi vrea un telefon mic, dar nu foarte mic, colorat dar nu foarte colorat, rotund dar nu chiar minge. Daca intelegi ce vreau sa zic, exterior placut si interior destept. La Benefon lipseste cu desavarsire prima.

Si sa fim seriosi, daca sunt asa de performante de ce Nokia, Siemens sau Sony-Ericsson au vanzi mai mari decat ei? Eu nu am vazut sa apara Benefon in vreunul din topurile producatorul, dar asta e umila mea parere.

Hai noroc si la mai mare.

#4
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

Quote

Daca intelegi ce vreau sa zic, exterior placut si interior destept. La Benefon lipseste cu desavarsire prima.

Zmith, intimplator Benefon Q(cel auriu din poza) a fost premiat pt design-ul si performantele sale. In plus la 90x 44 x 18mm este unul dintre cele mai mici GSM  din lume. :cya:
      Remeber, Benefon este o firma exclusivista( un fel de Bose
  in lumea muzicii sau Apple in computere). Telefoanele nu sint
  pt pustani ci pt cei care stiu ce inseamna top quality & fidelity.
  De aceea si pretul lor este pe masura ~800-1000 $.

PS Si cind te gindesti ca prin 94-95 un Benefon pe NMT costa cam 1500 $. De fapt asta a fost si motivul pt care NMT inainte sa
apara GSM, era exclusiv o retea pt apanajul bastanilor.

#5
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
cool....in ro se poate cumpara?

#6
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
"un fel de Bose in lumea muzicii sau Apple in computere"

Ouch. Daca sunt la fel de "fidele" ca Bose si la fel de "rapide" ca Apple, probleme mari. :D

Presupun ca se pot cumpara de la dealer-ul din Romania care e listat la benefon.ro, adica:

Starckrom LTD
Calea Floreasca 91-111, Bloc F1, Tronson 3, 71401 BUCHAREST
t.+40-1-230 22 20
f.+40-1-230 06 96/230 13 26

Salutari,
Andrei

#7
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
ioi...1sn....al doilea numar cerd ca este gresit

#8
Bangholio

Bangholio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 28.11.2001
F. placut la ochi site-ul Benefon. M-au surprins , insa, putinatatea(!)  modelelor produse precum si costul extrem de ridicat (1500-1700 de euroi ) al developer kit-urilor, ca si cum ar vrea sa fie siguri ca telefoanele lor nu vor deveni prea populare, atat preturile lor  fiind ridicate cat si aplicatiile pt. ele  ramanand  putine  ?!

#9
RedGuy

RedGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 10.09.2002
Benefon Q arata intr-adevar foarte bine, DAR nu auriu, va rog frumos!... :)

#10
Gioro_T

Gioro_T

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 29.04.2002
hmm ... pai chestia cu Benefonul e cam dubioasa

Adica cum pielea mea se pot considera cele mai performante terminale (sau, ma rog, printre cele mai perf) daca n-au GPRS si tri-band ... ca sa nu mai mentionez de bluetooth !!

mboy, lamureste-ma si pe mine, te rog
Sau poate gresesc (in cazul asta sa nu dai cu "ghioaga")

am sa mai research-uiesc si eu, pt informatiile mele ... dar nu prea-s incantat, la prima vedere

Trancanu

#11
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Gioro, Benefon Esq! nu are nu numai GPRS ci si GPS si se adreseaza exclusiv retelor din GSM si NMT din Europa
(450+900+1800mhz) si in mai ales pt "high profiles" customer
la ce preturi record au pt telefoane.
  De Bluetooth, pasiunea ta, nu stiu daca are. Mai research si tu.
   Insa sa ai si GSM si acces satelit prin GPS pe acelasi telefon este
ceva unic si de vis pt un telefon mobil.  Asta ca sa nu mai vorbesc de cea mai buna performantza radio din lume pe care telefoanele Benefon le au mai ales pe NMT, dar si GSM ;)

#12
zmith

zmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 10.07.2002
Atunci ar fi fost mai bine sa post-ezi o alta poza (cea de jos) si as putea spune ca nici aici nu arata prea bine.

Attached Files



#13
Gioro_T

Gioro_T

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 29.04.2002

Quote

Originally posted by Masterboy
Gioro, Benefon Esq! nu are nu numai GPRS ci si GPS  

... :thinking: adica are GPRS, zici ?

Quote

Originally posted by Masterboy

si se adreseaza exclusiv retelor din GSM si NMT din Europa
(450+900+1800mhz) si in mai ales pt "high profiles" customer
la ce preturi record au pt telefoane.
 

pai, mah, eu inteleg ca "high-profiles" ... dar pe de alta parte imi inchipui ca un "high-profile" customer mai si calatoreste --> deci sa pui tri-band intr-un telefon care se vrea a fi un bun competent in clasa business este pur si simplu common sense, nu ?
eu de exemplu anu asta am mers de trei ori in Europa si pur si simplu n-as fi putut concepe sa umblu fara un tri-band

Bluetooth nu-i numa o pasiune, man ... ca daca un cell are GPRS mi se pare normal ca aiba o interfatza de conectare (cu un PDA sau laptop) ... macar infrarosu ! BT e ideal, totusi ...

Trancanu

#14
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
da....bluetoth ii o advarata binecuvantare....ieri am stat pe internet de pe un PDA si telefonu meu mobil (ericsson t39m) era in buzunar fara nici un cablu fara nimik!!!!

#15
Aldocor

Aldocor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 29.11.2001
Ai grija cu radiatiile... aveai telefonul in buzunar zici... Ma uit la varsta, vad ca ai 17 ani... hmmm, unii spun ca radiatiile telefoanelor mobile sint cam daunatoare si cica nu e recomandat sa stai cu telefonul prin zonele mai "sensibile", if you know what I mean :D

#16
Gioro_T

Gioro_T

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 29.04.2002

Quote

Originally posted by geo2001
da....bluetoth ii o advarata binecuvantare....ieri am stat pe internet de pe un PDA si telefonu meu mobil (ericsson t39m) era in buzunar fara nici un cablu fara nimik!!!!

vezi ... nu degeaba zic eu ca bluetooth este binecuvantat :)

Oricum, cell-ul il poti tine in bag, sau ceva (pana la 10m) -- daca esti ingrijorat de radiatii.

Trancanu

#17
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Daca as avea bani de un Apple mi-as face un PC beton, in nici un caz n-as da banii pe Apple. Iar daca as avea bani de un Benefon mi-as lua Siemens SL45. Sau mai bine un Nokia 5110 ca doar nu ma f** cu telefonul.

#18
Sybilia

Sybilia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 23.08.2002

Quote

Originally posted by Masterboy
 
 
Telefoanele nu sint
 pt pustani ci pt cei care stiu ce inseamna top quality & fidelity.
 De aceea si pretul lor este pe masura ~800-1000 $.

PS Si cind te gindesti ca prin 94-95 un Benefon pe NMT costa cam 1500 $. De fapt asta a fost si motivul pt care NMT inainte sa  
apara GSM, era exclusiv o retea pt apanajul bastanilor.

Da, de aici trebuie sa intelegeti urmatoarele:
1. Masterboy este posesorul a unui Benefon. Iar pe el sa nu il faceti pustan caci are benefon...
2. In ceea ce priveste designul gusturile nu se discuta. Barbatul meu prefera un A2618 unui Ericsson sau Nokia de generatie "mica dimensiune", asta in ceea ce priveste GSM, si h100 lui s200 (in ceea ce priveste CDMA450)
3. Telefoanele Benefon costau la noi in tara 1500 usd, acelasi tip de telefoane in afara costau 400-500-700 usd, dar Telefonica nu le comercializa. De asemenea Telefonica impreuna cu Birta Group (parca) a detinut un monopol si asupra telefoanelor.
4. MasterBoy are puterea de a-si impune placerile si dorintele peste tot, dar in general nu se bazeaza pe nimic sau pe foarte putin...

O zi buna

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate