Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Alegere locatie de concediu

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
482 replies to this topic

#1
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007
Anul acesta , la inceputul lunii septembrie,  doresc sa imi petrec concediul in Croatia, impreuna cu sotia si fiica mea, in varsta de 1an si 10 luni, si as dori sa inchiriez un apartament situat nu departe de plaja, intro zona linistita si curata.Este prima data cand vizitez aceasta tara iar deplasarea pana acolo o vom face cu autoturismul nostru, prin Ungaria. Datorita  fiicei mele, care are un program specific  varstei sale, mai mult vom sta in zona locului de cazare, asa ca acum nu am vrea sa mergem intro locatie situata foarte departe in Croatia.
Cei care cunoasteti bine Croatia v-as ruga frumos sa imi recomandati o locatie de cazare(zona)care sa corespunda dorintelor noastre.Am fi interesati daca este posibil de o plaja cu nisip(stiu ca in Croatia predomina plajele cu pietris).Am gasi asa ceva in zona Istria?
Va multumesc frumos si astept cu mult interes mesajele voastre.

Edited by fredy2007, 28 May 2011 - 12:22.


#2
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postfredy2007, on 28th May 2011, 13:18, said:

Anul acesta , la inceputul lunii septembrie,  doresc sa imi petrec concediul in Croatia, impreuna cu sotia si fiica mea, in varsta de 1an si 10 luni, si as dori sa inchiriez un apartament situat nu departe de plaja, intro zona linistita si curata.Este prima data cand vizitez aceasta tara iar deplasarea pana acolo o vom face cu autoturismul nostru, prin Ungaria. Datorita  fiicei mele, care are un program specific  varstei sale, mai mult vom sta in zona locului de cazare, asa ca acum nu am vrea sa mergem intro locatie situata foarte departe in Croatia.
Cei care cunoasteti bine Croatia v-as ruga frumos sa imi recomandati o locatie de cazare(zona)care sa corespunda dorintelor noastre.Am fi interesati daca este posibil de o plaja cu nisip(stiu ca in Croatia predomina plajele cu pietris).Am gasi asa ceva in zona Istria?
Va multumesc frumos si astept cu mult interes mesajele voastre.

La Crikvenica gasiti plaja cu nisip, e langa insula Krk si Rijeka. Nu stiu cum e vremea acolo in sept, noi am fost pe cand eram fara junior si la inceput de august (am prins 3-4 zile cu soare si 3 cu furtuni). Probabil e la noroc.
Daca-ti place ce vezi pe net, intreaba-ma si va spun cu placere ce stiu. Pt micuta nu e cea mai lina intrare in mare posibila dar va descurcati.

#3
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
Eu ti-as recomanda Biograd na Moru. Am fost acolo si cu bebe de 5 luni. Sunt destul de multe vile chiar pe plaja, intr-o zona linistita. Daca te intereseaza iti dau numele agentiei cu care am lucrat acolo, noi am stat chiar in vila proprietarilor agentiei, 4 ani la rand, chiar pe plaja.

#4
spaily

spaily

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 19.08.2009
Asa cum zicea denki, Crikvenica este cam ceea ce cautati avand in vedere ca vreti plaja cu nisip pt.copil si este si destul de aproape de vestul Romaniei.
Concediu placut.

#5
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
eu iti recomand Lopar pe Ins Rab. asa plaja de nisip cam rar vezi. e plin de familii cu copii acolo si e destul de linistit

#6
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007
Va multumesc frumos pentru mesajele voastre.Acum urmeaza sa analizez locatiile indicate de voi. :)

#7
alin1974

alin1974

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.08.2009
eu iti recomand Lopar pe Ins Rab. asa plaja de nisip cam rar vezi. e plin de familii cu copii acolo si e destul de linistit

Salut, si eu iti recomand Lopar ai doua variante de plaje cu nisip una foarte mare cu umbrelute sezlonguri,... ,si alta mai rustica si mai mica dar tot cu toate conditiile de civilizatie.Amandoua sunt aproape de hoteluri sau de casele de inchiriat.
Eu am fost in INSULA RAB de 6 ori pana acum si in septembrie merg iarasi.
Insula Rab este relativ aproape de Romania si este foarte frumoasa. In afara de Lopar mai ai si alte plaje cu nisip dar mai mici.
Dar acum doar tu(voi) decizi(decideti).

#8
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008

View Postalin1974, on 29th May 2011, 21:08, said:

eu iti recomand Lopar pe Ins Rab. asa plaja de nisip cam rar vezi. e plin de familii cu copii acolo si e destul de linistit

Salut, si eu iti recomand Lopar ai doua variante de plaje cu nisip una foarte mare cu umbrelute sezlonguri,... ,si alta mai rustica si mai mica dar tot cu toate conditiile de civilizatie.Amandoua sunt aproape de hoteluri sau de casele de inchiriat.
Eu am fost in INSULA RAB de 6 ori pana acum si in septembrie merg iarasi.
Insula Rab este relativ aproape de Romania si este foarte frumoasa. In afara de Lopar mai ai si alte plaje cu nisip dar mai mici.
Dar acum doar tu(voi) decizi(decideti).

deci suntem 2 :P

#9
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostBuhani73, on 30th May 2011, 15:43, said:

deci suntem 2 :P

Hai ca m-ati facut curios. Ziceti-mi unde e mai bine de stat pe insula Rab ca merg la anu'. Anu' asta mergem 2 saptamani pe insula Ciovo.

#10
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
daca esti cu copil mic e mai bine in Lopar. daca vrei si altceva atunci categoric Rab-mai multe terase, baruri, loc de plimbat, magazine, cetatea, etc..

#11
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008
Plaja cu nisip este si in Baska ,in insula Krk. Se ajunge usor din vestul tarii si se evita trecerea cu ferry [ este pod]

#12
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
plaja cu nisip este si-n medulin,o mica localitate aflata la citiva km sud de Pola(penis).apa se adinceste f f incet,cred ca la 30 m distanta de tarm adincimea este undeva in jur de 1 m.

#13
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Saluatare,

Si noi avem un baietel de 1 an si 6 luni si am vrea sa mergem la mare in concediu in august impreuna cu el. Nu prea stim ce sa alegem, daca sa mergem pe litoralul romanesc sau in Croatia. Am vrea sa ne cazam intr-un apartament cu 2 camere (sau dormitor si living) si bucatarie. Din cate am vazut pe litoralul romanesc in august preturile sunt cam 200-250 ron pe noapte la un apartament in august. Pana acum eram mai hotarati sa mergem pe litoralul romanesc ca sotia zicea ca ar fi mai usor cu copilul cu gatitul pentru el si chestii din astea...dar m-am uitat putin pe internet si am vazut ca preturile din Croatia nu sunt mai mari ca si in Romania. In plus noi stam la Cluj si mi se pare  mai lejer sa merg pana in Croatia 1000 km pe autostrada in mare parte, decat 650 - 700 km pe drumurile romanesti si ca durata cred ca este la fel.

Problema este ca deocamdata nu prea stiu multe despre Croatia. Cum e vremea in  august? Din cate am auzit este destul de cald, mai cald ca si pe litoralul romanesc. Poate deja e cam tarziu sa mai gasesc cazare pt august in zone convenabile in Croatia. As vrea sa merg cu rezervare stabilita dinainte. Ce site-uri recomandati pentru rezervari de apartamente? Si daca a mai fost cineva cu copii mici in Croatia sa-mi recomandati ceva locatie si apartament aproape de mare unde v-ati cazat si ati fost multumiti.

Edited by laurcj, 31 May 2011 - 10:50.


#14
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
acuma unii iti vor zice sa mergi si sa iei la fata locului.ca sa eviti eventualele surprize mai ales ca mergi si cu copil, poti incerca http://www.hellotourist.net/   (folosit si de mine personal fara probleme ) sau http://www.adriatic.hr/ro   .ai de unde alege. eu zic sa te orientezi mai mult spre partea de nord-e mai lejer cu drumul. fie in Istria fie in Kvaner
din partea vremii poti sta linistit :)

#15
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostBuhani73, on 31st May 2011, 15:24, said:

acuma unii iti vor zice sa mergi si sa iei la fata locului.ca sa eviti eventualele surprize mai ales ca mergi si cu copil, poti incerca http://www.hellotourist.net/   (folosit si de mine personal fara probleme ) sau http://www.adriatic.hr/ro   .ai de unde alege. eu zic sa te orientezi mai mult spre partea de nord-e mai lejer cu drumul. fie in Istria fie in Kvaner
din partea vremii poti sta linistit :)

V-am zis, eu asa linistit am stat jumate de sejur cat au fost furtuni in prima saptamana din august la Crikvenica... Probabil a fost ghinion.
Redevenind seriosi, merita Croatia oricand, la 2 ani am incercat si noi figura cu Mamaia, am zis sa fim in tara cat e juniorul f mic, n-as mai repeta isprava, chit ca n-a fost chiar dezastru la 4 stele in Mamaia.

View PostBuhani73, on 30th May 2011, 23:09, said:

daca esti cu copil mic e mai bine in Lopar. daca vrei si altceva atunci categoric Rab-mai multe terase, baruri, loc de plimbat, magazine, cetatea, etc..
Al meu are 4 ani, restul intre 4-6 ani, suntem 5-6 familii de rude si prieteni. Tot la nisip am fosy pana acum cu ei, anu' asta sondam pietrisul din Ciovo island.

#16
obywan

obywan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.06.2007

View Postfredy2007, on 28th May 2011, 13:18, said:

Anul acesta , la inceputul lunii septembrie,  doresc sa imi petrec concediul in Croatia, impreuna cu sotia si fiica mea, in varsta de 1an si 10 luni, si as dori sa inchiriez un apartament situat nu departe de plaja, intro zona linistita si curata.Este prima data cand vizitez aceasta tara iar deplasarea pana acolo o vom face cu autoturismul nostru, prin Ungaria. Datorita  fiicei mele, care are un program specific  varstei sale, mai mult vom sta in zona locului de cazare, asa ca acum nu am vrea sa mergem intro locatie situata foarte departe in Croatia.
Cei care cunoasteti bine Croatia v-as ruga frumos sa imi recomandati o locatie de cazare(zona)care sa corespunda dorintelor noastre.Am fi interesati daca este posibil de o plaja cu nisip(stiu ca in Croatia predomina plajele cu pietris).Am gasi asa ceva in zona Istria?
Va multumesc frumos si astept cu mult interes mesajele voastre.

Eu iti recomand sa mergi la gazda noastra Zvetlana, in omis-duce .
Este in sud, langa split. Eu am fost 2 ani consecutiv si m-as duce fara nici o retinere si anul acesta, dar vreau sa schimb un pic peisajul si merg in Italia.
Sunt vreo 1200 de km de la cluj, pana la Zvetlana, eu am fost shokat de ospitalitatea cu care am fost primit.
La despartire si lui nevasta-mea si gazdei l-i sau umezit ochii.
De la vila pana la mare sunt vreo150 de m. Plaja este cu nisip ceea ce e rar pentru croatia, si marea linistita foarte OK pentru copii.
Apartamentele sunt noi, curate, pozele de pe situl ei spun totul, te simti ca si acasa.
Drumul este absolut incredibil, autostrada sau drumuri nationale sunt incredibil de bune, Romania e la ani lumina distanta ...

Aici ai situl ei si contact http://www.apartmani...m/index_de.html . Vorbeste foarte bine engleza.

Concediu placut .

#17
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007

View Postdenky, on 31st May 2011, 21:43, said:

V-am zis, eu asa linistit am stat jumate de sejur cat au fost furtuni in prima saptamana din august la Crikvenica... Probabil a fost ghinion.

da`si eu in moscenicka draga am prins numai ploi si iar ploi.sfirsitul lui iulie anul trecut.am plecat dupa 4 zile ,gazda avind-o gasita direct la fata locului.avantaj ,daca as fi mers cu rezervare prealabila din romania probabil as fi pierdut ceva din banii de cazare
ca fapt divers,istria si kvarner sint mult mai inverzite decit dalmatia ,zona este destul de impadurita ,ceea ce implica precipitatii mai abundente decit in dalmatia.
in istria  si kvarner vin f multi italieni ,la mare,alt dezavantaj,astia tin cu tot dinadinsul sa stea in" primo filo" adica exact pe marginea marii inghesuindu-se unii in altii incit ca sa intri in apa trebuie sa faci ocoluri destul de mari.e drept ca sint mai multi in august .
  istria dar in special kvarner devine  foarte aglomerata la sfirsit de saptamina,atunci cind f multi din zagreb vin la mare,distanta fiind  mica

Edited by haplea82, 01 June 2011 - 08:38.


#18
Bita

Bita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.02.2007

View Postlaurcj, on 31st May 2011, 11:48, said:

In plus noi stam la Cluj si mi se pare  mai lejer sa merg pana in Croatia 1000 km pe autostrada in mare parte, decat 650 - 700 km pe drumurile romanesti si ca durata cred ca este la fel.

Intr-adevar, mai usor ajungi in Croatia decat pe litoralul romanesc: acum doi ani am plecat dimineata pe la 6 din Tg.Mures si am ajuns la Plitvice la 8 seara (cu pauze in total de vreo 3 ore in Budapesta si pe drum) si pot spune ca am ajuns mult mai odihniti decat daca am fi mers la noi pe litoral.

Dupa cum zicea si Haplea82, este in Istria, la Medulin, plaja cu nisip si intrare lina si lunga in mare. Noi am stat langa Medulin, in alt satuc, dar se gaseste cazare si exact in Medulin, in mod sigur. Noi am fost la inceput de august iar vremea a fost superba: a fost cald si a plouat doar intr-o noapte si dimineata iar la pranz deja se putea face plaja.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate