Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Alegere locatie de concediu

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
480 replies to this topic

#19
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008
Aici este un site cu cele mai remarcabile plaje din Croatia,clasificate dupa mai multe criterii. http://www.croatia-b...ach_croatia.htm  .Dupa cum se vede,plajele cu nisip sunt putine,nu arata in sensul in care suntem noi obisnuiti sau in sensul in care ne-am astepta si in mod cert nu sunt reprezentative pentru Croatia.

#20
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007
Situl este interesant.M-ar tenta o locatie ca Rovinj (Valalta)din Istria sau Baska(Risika) de pe insula Krk, chiar daca plajele sunt cu pietris.Aproximativ cat ar costa taxa de autostrada daca vii din Ungaria pana la aceste locatii?A fost cineva in cele doua locatii?Stiti un loc de cazare, respectiv un apartament, situat intro zona linistita langa plaja in cele doua locatii?

Edited by fredy2007, 09 June 2011 - 17:36.


#21
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
cam 92 de kune, aproape 13 euro

#22
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009
Inca un site cu plaje: http://www.adriagate...ia.aspx?TipID=2

Edited by chrismo, 09 June 2011 - 21:39.


#23
dorinel2k

dorinel2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.06.2008
M am hotarat sa ma duc in croatia in vara asta. am cautat o statiune de genul mamaia la noi: sa pot face plaja, sa am terase langa plaja, sa fie si cluburi, o statiune mai zgomotoasa, sa zic asa. Din ce am citit cea mai buna varianta ar fi MAKARSKA ( daca aveti vreo alta recomandare, puteti sa mi scrieti, va rog frumos.)... din ce am observat restul statiunilor, sunt mai micute, intinse pe coasta, fara prea multa activitate, mai mult pt relaxare...

am facut o rezervare la un apartament pe booking, 145 euro / noapte, dar din ce am vazut mai sunt alte site uri cu apartamente/hoteluri din zona mai ieftine, dar mi -e sa nu fie prea departe de plaja etc. Daca aveti vreo recomandare la cazare in makarska va rog sa scrieti :))

Multumesc.

#24
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

View Postdorinel2k, on 11th June 2011, 16:49, said:

M am hotarat sa ma duc in croatia in vara asta. am cautat o statiune de genul mamaia la noi: sa pot face plaja, sa am terase langa plaja, sa fie si cluburi, o statiune mai zgomotoasa, sa zic asa. Din ce am citit cea mai buna varianta ar fi MAKARSKA ( daca aveti vreo alta recomandare, puteti sa mi scrieti, va rog frumos.)... din ce am observat restul statiunilor, sunt mai micute, intinse pe coasta, fara prea multa activitate, mai mult pt relaxare...

am facut o rezervare la un apartament pe booking, 145 euro / noapte, dar din ce am vazut mai sunt alte site uri cu apartamente/hoteluri din zona mai ieftine, dar mi -e sa nu fie prea departe de plaja etc. Daca aveti vreo recomandare la cazare in makarska va rog sa scrieti :))

Multumesc.

Eu nu cunosc sa existe statiuni in Croatia ,gen Mamaia ,adica numai hoteluri si cluburi si plaja de nisip cat China . Makarska este oras turistic, in sensul ca este ceva mai mare decat alte statiuni ,dar are blocuri,magazine,banci,etc.Plaja este din pietris alb,marginita de pini [te poti retrage la umbra] iar apa foarte curata [plina de pestisori care vin pana la mal] Terasele sunt la liziera pinilor si au o oferta bogata, mai ieftina decat in celelalte statiuni de pe riviera.Si cazarea este mai ieftina aici .In ziua cand am fost la plaja in Makarska, niste prieteni stateau langa parc [este vecin cu plaja] la un apartament, cu o camera  chicineta , A/C ,terasa spre mare, 3 pers,la 45 Euro,in august. Probabil ca in 145 Euro /noapte stati 10 persoane  :peacefingers:

Edited by baril, 11 June 2011 - 17:46.


#25
dorinel2k

dorinel2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.06.2008

View Postbaril, on 11th June 2011, 17:44, said:

Eu nu cunosc sa existe statiuni in Croatia ,gen Mamaia ,adica numai hoteluri si cluburi si plaja de nisip cat China . Makarska este oras turistic, in sensul ca este ceva mai mare decat alte statiuni ,dar are blocuri,magazine,banci,etc.Plaja este din pietris alb,marginita de pini [te poti retrage la umbra] iar apa foarte curata [plina de pestisori care vin pana la mal] Terasele sunt la liziera pinilor si au o oferta bogata, mai ieftina decat in celelalte statiuni de pe riviera.Si cazarea este mai ieftina aici .In ziua cand am fost la plaja in Makarska, niste prieteni stateau langa parc [este vecin cu plaja] la un apartament, cu o camera  chicineta , A/C ,terasa spre mare, 3 pers,la 45 Euro,in august. Probabil ca in 145 Euro /noapte stati 10 persoane  :peacefingers:

Am inteles, ideea e ca nu vreau sa ma plictisesc si sa ma culc de la 10 seara, de ex in grecia in halkidiki m am cam plictisit... Cu 145 de euro - 4 persoane / noapte aici : http://www.booking.c...oking_confemail  .

#26
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

View Postdorinel2k, on 11th June 2011, 19:02, said:

Am inteles, ideea e ca nu vreau sa ma plictisesc si sa ma culc de la 10 seara, de ex in grecia in halkidiki m am cam plictisit... Cu 145 de euro - 4 persoane / noapte aici : http://www.booking.c...oking_confemail  .

Vila este pozitionata bine,langa parc si plaja . Chiar asa fiind, nu se justifica pretul atat de mare.M-am uitat pe adriatica .net si am gasit pentru prima jumatate a lui august [ hypersezon] apartamente de 4-5 pers , la max 100 Euro/noapte si la max 200 m de plaja.
Noaptea nu stiu care sunt posibilitatile de distractie, dar ziua poti face sporturi nautice ,croaziere,drumetii pe munte [Biokovo],rafting,chiar alpinism,etc. Makarska este o alegere inspirata ca destinatie de vacanta si ar trebui sa te feliciti pentru asta,dar cred in continuare ca pretul cazarii alese este nerusinat de mare. Am stat in Brela [care este cea mai scumpa statiune de pe Riviera Makarska],in prima jumatate a lui august,in apartament de 4 pers [ living cu bucatarie si sofa ,dormitor,terasa,A/C,parcare,gradina cu smochini si pini,barbecue,etc, la pretul de 55 Euro/noapte, FARA REZERVARE !

Edited by baril, 11 June 2011 - 21:08.


#27
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postbaril, on 11th June 2011, 21:38, said:

Vila este pozitionata bine,langa parc si plaja . Chiar asa fiind, nu se justifica pretul atat de mare.M-am uitat pe adriatica .net si am gasit pentru prima jumatate a lui august [ hypersezon] apartamente de 4-5 pers , la max 100 Euro/noapte si la max 200 m de plaja.
Noaptea nu stiu care sunt posibilitatile de distractie, dar ziua poti face sporturi nautice ,croaziere,drumetii pe munte [Biokovo],rafting,chiar alpinism,etc. Makarska este o alegere inspirata ca destinatie de vacanta si ar trebui sa te feliciti pentru asta,dar cred in continuare ca pretul cazarii alese este nerusinat de mare. Am stat in Brela [care este cea mai scumpa statiune de pe Riviera Makarska],in prima jumatate a lui august,in apartament de 4 pers [ living cu bucatarie si sofa ,dormitor,terasa,A/C,parcare,gradina cu smochini si pini,barbecue,etc, la pretul de 55 Euro/noapte, FARA REZERVARE !

Cu 60 euro pe noapte avem si noi (2 adulti+ junior de 4 ani) ap 2 camere la 4 stele in vila pe Ciovo island din 1-15 aug. Rezervare din noiembrie. E la 50 m de plaja si e totul nou inauntru. 145 euro pt 4 pers (chiar daca sunt toti adulti) mi se pare cam mult si mie.

Edited by denky, 11 June 2011 - 22:19.


#28
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009
Vilele cele mai noi in Makarska sunt ceva mai departe de plaja. Dar e un oras frumos, multe terase/restaurante, nu ai cum te plictisi. Nu pot sa-ti recomand vila unde am stat, nu pt. ca nu ar fi fost frumoasa (era chiar noua in 2007, cand am fost) dar era departe de plaja si de centru si mai aproape de munte.

#29
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006

View Postdenky, on 31st May 2011, 22:43, said:

Al meu are 4 ani, restul intre 4-6 ani, suntem 5-6 familii de rude si prieteni. Tot la nisip am fosy pana acum cu ei, anu' asta sondam pietrisul din Ciovo island.


Este destul de interesant si fara nisip. Nu te murdaresti deloc iar apa este mai curata nefiind tulburata cu nisip. Insa e indicat sa stii sa inoti. In partea de sud a insulei Ciovo, in lateralul localitatii este o plaja superba.

Attached Files


Edited by ryky, 12 June 2011 - 16:41.


#30
dorinel2k

dorinel2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.06.2008
salut, te rog frumos daca ai putea sa ma ajuti, am cautat si eu pe adriatica.net cazare dar tot nu am gasit mai ieftin si probabil nu stiu eu sa caut. ai putea, sa mi dai denumirea sau link la cateva locatii din makarska ce ti s-a parut ok ( mai aproape de centru si de plaja ) ?

eu am ales pe adriatica.net -> cazare private-> makarska riviera -> makarska , cantitate 4 ( adica 4 persoane), perioada : 27.07.-02.08. si imi gaseste o singura vila, care e destul de departe de plaja si oras.

iti multumesc frumos.

View Postbaril, on 11th June 2011, 21:38, said:

Vila este pozitionata bine,langa parc si plaja . Chiar asa fiind, nu se justifica pretul atat de mare.M-am uitat pe adriatica .net si am gasit pentru prima jumatate a lui august [ hypersezon] apartamente de 4-5 pers , la max 100 Euro/noapte si la max 200 m de plaja.
Noaptea nu stiu care sunt posibilitatile de distractie, dar ziua poti face sporturi nautice ,croaziere,drumetii pe munte [Biokovo],rafting,chiar alpinism,etc. Makarska este o alegere inspirata ca destinatie de vacanta si ar trebui sa te feliciti pentru asta,dar cred in continuare ca pretul cazarii alese este nerusinat de mare. Am stat in Brela [care este cea mai scumpa statiune de pe Riviera Makarska],in prima jumatate a lui august,in apartament de 4 pers [ living cu bucatarie si sofa ,dormitor,terasa,A/C,parcare,gradina cu smochini si pini,barbecue,etc, la pretul de 55 Euro/noapte, FARA REZERVARE !


#31
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

View Postdorinel2k, on 13th June 2011, 01:05, said:

salut, te rog frumos daca ai putea sa ma ajuti, am cautat si eu pe adriatica.net cazare dar tot nu am gasit mai ieftin si probabil nu stiu eu sa caut. ai putea, sa mi dai denumirea sau link la cateva locatii din makarska ce ti s-a parut ok ( mai aproape de centru si de plaja ) ?

eu am ales pe adriatica.net -> cazare private-> makarska riviera -> makarska , cantitate 4 ( adica 4 persoane), perioada : 27.07.-02.08. si imi gaseste o singura vila, care e destul de departe de plaja si oras.

iti multumesc frumos.

Acelasi filtru de cautare l-am folosit si eu,dar cand dai check- in  27.07 ,apare automat check-out 03.08 [ 7 nopti].Mie mi-au iesit vreo patru variante ,de la 420 Euro pana la 700 Euro/7 nopti. Mai incearca si aici http://www.makarskaa...ommodation.html. La fata locului gasesti si mai multe oferte...Evita sa stai la strada principala [ DN 8]

Edited by baril, 13 June 2011 - 08:23.


#32
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postryky, on 12th June 2011, 17:40, said:

Este destul de interesant si fara nisip. Nu te murdaresti deloc iar apa este mai curata nefiind tulburata cu nisip. Insa e indicat sa stii sa inoti. In partea de sud a insulei Ciovo, in lateralul localitatii este o plaja superba.


Multumesc, ne-am dumirit. Cei mici vor fi oricum cu colacul pe ei.

#33
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008

View Postdorinel2k, on 11th June 2011, 16:49, said:

M am hotarat sa ma duc in croatia in vara asta. am cautat o statiune de genul mamaia la noi: sa pot face plaja, sa am terase langa plaja, sa fie si cluburi, o statiune mai zgomotoasa, sa zic asa. Din ce am citit cea mai buna varianta ar fi MAKARSKA ( daca aveti vreo alta recomandare, puteti sa mi scrieti, va rog frumos.)... din ce am observat restul statiunilor, sunt mai micute, intinse pe coasta, fara prea multa activitate, mai mult pt relaxare...

am facut o rezervare la un apartament pe booking, 145 euro / noapte, dar din ce am vazut mai sunt alte site uri cu apartamente/hoteluri din zona mai ieftine, dar mi -e sa nu fie prea departe de plaja etc. Daca aveti vreo recomandare la cazare in makarska va rog sa scrieti :))

Multumesc.


pt zgomot iti recomand Novalja, zona Zrce din Ins Pag

#34
Schneider

Schneider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 11.06.2006
Salutare si noi suntem 4 persoane care vom merge in Makarska 10 zile incepand cu 19 iulie. Din ce am vazut pe net locatiile mai faina sunt ocupate...
Cred ca in final o sa mergem fara rezervaresi o sa cauam acolo. Singura problema este ca dupa 10-12 ore de drum poate o sa fim prea obositi sa umblam dupa cazare acolo...AM vrea sa vedem si locatia, am inteles ca orasul e in panta..si daca ai locatie mai departe s-ar putea sa fie obositor urcarea:).

Ce parere aveti de statiunea Baska Voda? Cum e locatia? Cum e plaja, apa?

Alte intrebari referiotare la Makarska:cam cum sunt preturile(la apa, suc, bere de exemplu).AM inteles ca sunt preturi mari in Croatia.
Cum e mai bine de platit in euro sau kuna?

#35
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008

View PostSchneider, on 13th June 2011, 23:36, said:

Salutare si noi suntem 4 persoane care vom merge in Makarska 10 zile incepand cu 19 iulie. Din ce am vazut pe net locatiile mai faina sunt ocupate...
Cred ca in final o sa mergem fara rezervaresi o sa cauam acolo. Singura problema este ca dupa 10-12 ore de drum poate o sa fim prea obositi sa umblam dupa cazare acolo...AM vrea sa vedem si locatia, am inteles ca orasul e in panta..si daca ai locatie mai departe s-ar putea sa fie obositor urcarea:).

Ce parere aveti de statiunea Baska Voda? Cum e locatia? Cum e plaja, apa?

Alte intrebari referiotare la Makarska:cam cum sunt preturile(la apa, suc, bere de exemplu).AM inteles ca sunt preturi mari in Croatia.
Cum e mai bine de platit in euro sau kuna?

Buna ziua,

Perioada in care mergeti e intr-adevar "sezon de varf" la ei. Makarska e un oras mai mare, nu stiu exact cum e ca statiune, doar am trecut pe langa, insa de aici si probabilitatea mai mare de a gasi cazare la fata locului. Baska Voda e o statiune mai in adevaratul sens al cuvantului, foarte aproape de Brela. Noi am stat in Brela si doar am vizitat Baska Voda, e o statiune frumoasa, linistita, plaja ca de obicei cu pietricele.

Referitor la preturi nu stiu ce sa zic, anul trecut erau ceva mai mari decat la noi si decat in Grecia de ex. (un 10-15% poate). In euro nu stiu daca o sa puteti plati, eventual doar cazarea daca va fi proprietarul de acord si taxele de autostrada (iarasi, pe noi ne-au lasat la un ghiseu sa platim euro, la altul nu). In rest e bine sa ai kuna (poti schimba la o banca dintr-un oras mai mare, e mai avantajos decat in statiuni).

Concediu placut!

#36
dorinel2k

dorinel2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.06.2008
ai dreptate, dupa mai multe cautari am optat pt un apartament de aici : http://www.adriatico...ex.aspx?id=4785 . anuntul cred ca e pus de o agentie de a lor. am iesit cu 80 de euro / noapte + 30 euro cleaning + 50 de euro comision la banca, pt ca le am trimis un avans de 160 de euro. sper sa fie ok :). Am iesit cu 94 de euro / noapte, deci am salvat 50 de euro / noapte fata de ce facusem eu rezervare. la un calcul pt 6 nopti am economisit 300 de euro. o sa revin cu detalii cand ma intorc, poate mai ajut pe altcineva.

multumesc tuturor pt sfaturi.

View Postbaril, on 11th June 2011, 21:38, said:

Vila este pozitionata bine,langa parc si plaja . Chiar asa fiind, nu se justifica pretul atat de mare.M-am uitat pe adriatica .net si am gasit pentru prima jumatate a lui august [ hypersezon] apartamente de 4-5 pers , la max 100 Euro/noapte si la max 200 m de plaja.
Noaptea nu stiu care sunt posibilitatile de distractie, dar ziua poti face sporturi nautice ,croaziere,drumetii pe munte [Biokovo],rafting,chiar alpinism,etc. Makarska este o alegere inspirata ca destinatie de vacanta si ar trebui sa te feliciti pentru asta,dar cred in continuare ca pretul cazarii alese este nerusinat de mare. Am stat in Brela [care este cea mai scumpa statiune de pe Riviera Makarska],in prima jumatate a lui august,in apartament de 4 pers [ living cu bucatarie si sofa ,dormitor,terasa,A/C,parcare,gradina cu smochini si pini,barbecue,etc, la pretul de 55 Euro/noapte, FARA REZERVARE !

Edited by dorinel2k, 15 June 2011 - 22:59.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate