Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
SUA intenționeaza sa interzi...

Piscina + pompa + diferential = c...

Micro sd pentru modulator fm

Izolare fonica, camera cu autoade...
 Cum scot peretele alb

Mariri de taxe si tva

Intrebari legate de AC si functia...

Whole Lotta Rosie vs Whole Lotta ...
 Dezavantaje calorifere aluminiu

Baterie moarta !?

Cadou nedorit. Cum scap de el?

Theo Rose x Domino x Alessandra -...
 R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...

Gaura dreapta in perete gros
 

Alegere locatie de concediu

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
491 replies to this topic

#469
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,407
  • Înscris: 07.02.2017

View Postdennis_2005, on 16 octombrie 2023 - 08:33, said:

Anul viitor as merge la mare în Croația.Undeva pe lângă Dubrivnik ca să îl vizitam, seara, când avem chef.Cunosc Mlini și Cavtat.Sunt locatii dragute insa as dori sa vedem si altceva.Ce îmi recomandați prin zona?
M-am gândit și la sudul Croației, aflat la frontiera cu Muntenegru pentru a merge și acolo însă atunci ne îndepărtăm de Dubrovnik  
Nu îmi doresc nisip pe plaja însă umbra unor pini, cu mult drag.
Și noi ne gândim, din nou, la sudul Dalmației.Fata de anii anteriori, preturile au crescut foarte mult.

#470
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,407
  • Înscris: 07.02.2017
De cât timp ar fi nevoie pentru a vizita zona veche a Splitului?5-6 ore ar fi suficient?

#471
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,407
  • Înscris: 07.02.2017
Obiective turistice din Split.

https://roxanabrumar...-split-croatia/
https://travelatoria...-split-croatia/

https://www.calatoru...tice-din-split/

În cadrul zonei vechi a orașului Split, pe care vrem să o vizitam, nu includ toate muzeele existente.

Edited by max_01, 10 March 2024 - 16:40.


#472
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,407
  • Înscris: 07.02.2017
Un alt ghid cu obiectivele turistice din Split.
https://www.traveleu...uristice-split/

#473
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Da, 5-6 ore ar fi suficient pentru plimbare, urcat in turnul bisericii, o cafea pe celebra Riva...e unul din cele mai frumoase orase croate, in opinia mea, cu cea mai frumoasa promenada dintre toate.

#474
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,407
  • Înscris: 07.02.2017

View Postcamelia19, on 11 martie 2024 - 11:52, said:

Da, 5-6 ore ar fi suficient pentru plimbare, urcat in turnul bisericii, o cafea pe celebra Riva...e unul din cele mai frumoase orase croate, in opinia mea, cu cea mai frumoasa promenada dintre toate.
Mulțumesc.
Merita făcut efortul pentru a vizita Fortareata Klis?

Edited by max_01, 11 March 2024 - 12:16.


#475
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

View Postmax_01, on 11 martie 2024 - 12:12, said:

Mulțumesc.
Merita făcut efortul pentru a vizita Fortareata Klis?

Asta nu stiu, nu am fost. Am vizitat doar centrul Splitului si am stat cateva ore pe plaja orasului, fiind la distanta de mers pe jos.

#476
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,407
  • Înscris: 07.02.2017

View Postcamelia19, on 11 martie 2024 - 12:17, said:



Asta nu stiu, nu am fost. Am vizitat doar centrul Splitului si am stat cateva ore pe plaja orasului, fiind la distanta de mers pe jos.
Ok.Intentionez sa ne oprim și la Brela, pentru o ora, sa vedem cum este aceasta stațiune.
Destinația noastră de vacanta va fi cea din anul 2020, Mlini, de unde vom merge și în Muntenegru, într-o excursie de o zi, la Kotor și Budva.

#477
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Si noi am vizitat si Brela, vreo 2 ore asa, cat sa ne facem o idee despre ce e vorba. Si in aceeasi zi Baska Voda si Makarska. Daca aveti timp, urcati la Biokovo Skywalk, cand am fost noi era inchis.

#478
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,407
  • Înscris: 07.02.2017

View Postcamelia19, on 11 martie 2024 - 12:52, said:

Si noi am vizitat si Brela, vreo 2 ore asa, cat sa ne facem o idee despre ce e vorba. Si in aceeasi zi Baska Voda si Makarska. Daca aveti timp, urcati la Biokovo Skywalk, cand am fost noi era inchis.
Mulțumesc pentru sugestie.

#479
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,407
  • Înscris: 07.02.2017
Ma poate ajuta cineva cu un link pentru a stabili costul autostrăzii în Croația?


#480
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,594
  • Înscris: 14.04.2008
https://www.hac.hr/en/interactive-map

#481
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,407
  • Înscris: 07.02.2017

View Postdariuscha, on 12 martie 2024 - 17:31, said:

Mulțumesc frumos.
Am găsit și acest link:

https://tollguru.com...culator-croatia

#482
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,407
  • Înscris: 07.02.2017
Informării recente despre Croația, preluate de pe o pagina de facebook:

,,Recent ne-am intros dintr-un citybreak in Croatia și as vrea sa las aici cateva lucruri pe care e bine să le știi daca ai in plan o vacanta în Croația #vacantainCroatia

✈ Am zburat Milano Bergamo - Zadar, cu Ryanair. E un zbor extrem de scurt (puțin sub o ora).

🚗 Pentru ca am vrut sa vedem cat mai multe locuri și sa ajungem in Dubrovnik, am inchiriat o mașină. Am inchiriat mașina de la Carwiz, direct din aeroport.

Despre inchiriere:
-garanția e de 1800 euro, iar daca iei o asigurare full, atunci garanția e de 200 euro.  Pretul asigurării se calculeaza in functie de perioada și de categoria mașinii.
- dacă ajungi în Zadar dupa ora 21:00, Carwiz mai percepe o taxa pentru preluarea mașinii în afara orelor de program (între 37 și 50 euro)
- Noi am platit 25 euro/zi, fără servicii extra. Probabil în sezon preturile sunt ceva mai mari.

🚧 Taxe de drum
Autostrada din Croația are același sistem de plata ca cel din Italia. În momentul în care urci pe autostrada, primești un bilet, iar când vrei sa ieși de pe autostrada, platesti. Zadar-Dubrovnik ne-a costat 14 euro.

🛏 Cazare
Dacă călătorești cu un buget mic, în afara sezonului, gasesti multe cazari de tip apartament, la prețuri destul de bune. Noi am stat la o pensiune în apropiere de Dubrovnik, iar pentru un apartament dragut, cu vedere la mare, am plătit 40 euro. În general, am găsit hotelurile ca fiind destul de scumpe, chiar și în off season.

Aceasta a fost cazarea noastră de langa Dubrovnik:

💰 In prezent, Croatia folosește euro, dar preturile sunt afisate atât în kuna, cât și în euro.
La capitolul costuri, am gasit Croația ca fiind o destinație scumpa, iar fără exagerări, cred ca e în top 10 cele mai scumpe destinații din Europa.

In Dubrovnik și Split, o cina pentru două persoane costa în medie 70 euro, un suc la terasa (Coca Cola la 0.25l) costa între 4 și 6 euro, iar un fel principal (calamari la grătar) costa în medie 25 euro. La capitolul street food, o inghetata costa 5 euro, iar o placinta cu branza costa 2-3 euro.

Parcarile din centrul orasului sunt scumpe. În Dubrovnik, parcarea de langa centrul vechi costa 10 euro/ora. Noi am gasit o alta parcare, aflata un pic mai departe de centru, unde am plătit 2 euro/ora.

Atracțiile turistice in Dubrovnik sunt și ele destul de scumpe. De exemplu, dacă vrei să vizitezi zidurile și cetatea Lovrijenac, biletul de întrare costa 35 euro. E suficient sa cumperi un singur bilet pentru ambele locații, însă trebuie să mergi mai întâi la ziduri, și apoi cu acelasi bilet poți sa vizitezi cetatea.

🧭Itinerar:

- Dubrovnik
- Split
- Sibenik
- Zadar

Câteva păreri despre Croația:

Croatia e superba! Nu am mai văzut demult peisaje și drumuri atat de spectaculoase și orase care par desprinse din povesti. E drept ca Dubrovnik e sufocat de turiști și de magazine care vând orice cu Game of Thrones, dar in afara de asta, Dubrovnik e absolut superb! Și nu cred ca greșesc când spun ca Dubrovink e unul dintre cele mai frumoase orase din sudul Europei, o bijuterie care trebuie explorata. Cat despre Croația, pot spune ca e una dintre cele mai frumoase tari din Europa!"

Edited by max_01, 31 March 2024 - 15:49.


#483
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,338
  • Înscris: 17.09.2008

 camelia19, on 11 martie 2024 - 11:52, said:

Da, 5-6 ore ar fi suficient pentru plimbare, urcat in turnul bisericii, o cafea pe celebra Riva...e unul din cele mai frumoase orase croate, in opinia mea, cu cea mai frumoasa promenada dintre toate.
Pe celebra Riva se poate plăti cu cardul la majoritatea localurilor?Cum erau preturile?Scumpe?

Edited by dennis_2005, 12 April 2024 - 08:42.


#484
freddy2017

freddy2017

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 16.07.2017
Acum unde este mai ieftina motorina, în Croația sau Ungaria?

#485
iuhas

iuhas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.04.2008

View Postfreddy2017, on 05 mai 2024 - 22:23, said:

Acum unde este mai ieftina motorina, în Croația sau Ungaria?
azi 1,46 vs 1,62

Attached Files



#486
freddy2017

freddy2017

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 16.07.2017

 iuhas, on 06 mai 2024 - 07:46, said:


azi 1,46 vs 1,62
Mulțumesc.
Croația 1,46 euro/litru iar în Ungaria, 1,62/litru.Este mica diferenta de preț între motorina standard și cea premium din Ungaria care este însă mai ieftina decât cea din Croația.1,63 euro/litru, la cursul BNR ar fi motorina premium în Ungaria.O fi cu adevărat chiar premium, la conținut, motorina premium din Ungaria?Doar cei de acolo, care lucrează la benzinării, mi-ar putea spune.

Edited by freddy2017, 06 May 2024 - 13:26.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate