Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Alegere locatie de concediu

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
482 replies to this topic

#433
iuhas

iuhas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 13.04.2008

View Postcamelia19, on 09 august 2022 - 07:32, said:

La alea nu m-am uitat, eu as fi vrut Hvar, Brac, Vis...zona aia. Dar biletele nu se pot cumpara online din timp? De exemplu daca merg in Hvar si Brac. Cumpar din timp Split-Hvar. Apoi cat sunt in Hvar cumpar atat intoarcerea spre Split cat si legatura dintre Split si Brac, ca sa fiu sigura ca am cu ce sa ma intorc in insule in aceeasi zi, sa nu ma trezesc ca trebuie sa mai raman o noapte in Split. Teoretic daca am biletele, ma pot prezenta cu 10 min inainte de imbarcare, ca e clar ca urc, desi poate altii stau la coada de cu 2 ore inainte, nu?
Le poți cumpăra de pe site sau din aplicația lui Jadrolinja

#434
freddy2017

freddy2017

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 16.07.2017

View Postiuhas, on 09 august 2022 - 04:48, said:

Vis îl am și eu în listă și sper să nu mai aștepte prea mult.
În 2019 era cât pe ce să merg acolo dar am ales atunci Korcula pentru un motiv ... stupid: cele 2 ore de ferry pentru Vis mi s-au părut prea mult.
Până în Korcula făceai* o oră și-un sfert. Cu doua ferry-uri! Posted Image
*podul Peljesac a rezolvat problema. Acum ai doar un ferry de un sfert de oră.

Insule cu acces pe pod mai sunt și Ciovo,Murter,Vir șiPag
Este mult sa mergi cu feribotul 2 ore.Dar merita încercat, măcar o data.

View Postmdt, on 09 august 2022 - 07:12, said:

Daca te prezinti abia la imbarcare risti sa nu mai prinzi loc pe ferry-ul respectiv ci abia pe urmatorul, peste cateva ore. In august de exemplu coada asa se prelinge, de la un ferry la altul. (Noi am fost intr-un inceput de august in concediu pe insula Hvar cand a fost asa)

In alti ani am fost in excursii de o zi pe insulele Brac si Mljet unde a fost mai lejer, ajuns doar cu vreo ora inainte, dar asta in iunie.

Am mai fost pe Pag in excursie de o dupa amiaza unde intr-adevar e pod, uitasem. In Rab sunt ferry-uri private, mici dar multe, iar pentru Krk este pod.

@camelia exista si ferry-uri de pe o insula pe alta, de ex Krk-Cres, Krk-Rab si or mai fi.
Și cu cât timp trebuie sa fii mai repede la feribot cu masina?
Preturile pe Insula unde ajungi cu feribotul, greșesc dacă zic ca sunt mai mari ca și pe continent?Semnificativ?

#435
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Biletele le poti cumpara dar nu stiu cum te bagi in fata celor care stau la coada. Poate o fi o coada separata pentru cei cu bilete luate de dinainte, nu am vazut asta cand am fost. Practic coada de masini era la urcat pe ferry, biletele se vindeau la chiosc, coada de 2-3 persoane dar nu aveau o ora de urcat pe ferry specificata. Adica erau ca biletele de tramvai, valabile la primul ferry pe care il prinzi.

Asteptam update-uri de la cine a fost mai recent.

Aha, am gasit: “ Important!
The ticket for the vehicle is also a reservation. Arrival at the port no later than 45 minutes before departure is required.”  Asta e bine.

#436
iuhas

iuhas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 13.04.2008

View Postfreddy2017, on 09 august 2022 - 08:28, said:

Și cu cât timp trebuie sa fii mai repede la feribot cu masina?
Preturile pe Insula unde ajungi cu feribotul, greșesc dacă zic ca sunt mai mari ca și pe continent?Semnificativ?

Pentru anumite destinații Jadrolinja spune
The ticket for the vehicle is also a reservation. Arrival at the port no
later than 45 minutes before departure is required.

Pentru altele îți spune ca urcarea pe ferry se face în ordinea sosirii

În general pe insule prețurile sunt mai mari decât pe continent.

#437
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Aha. Eu ma uitasem pe Split - Stari Grad (Hvar)

Despre preturi - din ce am fost eu in Hvar Town era mai scump, in celelate locuri din insula Hvar cam la nivel cu restul Croatiei. La fel in Brac preturile pe plaja arhicunoscuta mai mari decat in alte parti. Celelalte insule mi s-au parut in zona medie de preturi.

#438
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Da, multumesc. Cand o sa ma hotarasc sa vizitez si insulele croate o sa mai aprofundez postarile celor ce au fost si stiu mai multe. Eu sunt obisnuita doar cu insulele grecesti, dar din ce vad s-ar putea sa fie diferit la croati. Poate o sa ma hotarasc doar la o insula mai mare unde sa am ce vedea o saptamana, ca nu ma incanta sa pierd atata timp cu feriboturile.

#439
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,544
  • Înscris: 14.04.2008
Camelia, noi pe Hvar am fost din Drvenik intr-o excursie de-o zi.Ne-am cazat special acolo pt asta. Trecerea e rapida. E drept ca traversezi toata insula ca sa ajungi in Hvar oras, insa drumul e frumos.
Tot din Drvenik am fost in Korcula. Nu-mi amintesc daca era ferry si pt masini, aici am fost fara. Drumul a durat ceva, iar din port am luat un taxi pana in oras. Stiu cand vine vaporul, asteapta dupa clienti. Tot cu el ne-am intors, am stabilit ora si locul.
Acum, toate astea s-au intamplat acum 14 ani. Insa sper ca lucrurile sa stea cel putin la fel de bine ca atunci.

#440
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Multumesc. Am vazut ca sunt mai multe vase pt pasageri ce se pot lua din diverse locuri si chiar cu unele poti trece si de pe o insula pe alta. Nu si cu masinile. Nu pricep de ce, dar asta e, turismul lor.

#441
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,544
  • Înscris: 14.04.2008
Pe Korcula cred ca nu am vrut noi sa mergem cu masina. E posibil sa se fi putut, chiar nu-mi mai amintesc de ce am ales varianta fara. Oricum, pt o excursie de o zi, la ce timp ne ramanea scazand traversarile, mai mult decat Korcula nu am fi avut cand sa mai ne plimbam si pe insula cu masina. F frumos orasul!

#442
Denky2

Denky2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 16.08.2022

View Postmdt, on 30 iulie 2022 - 22:04, said:

Daca vezi pe waze ca e horror la Lucko incearca sa intri/iesi pe autostrada la urmatoarea intrare. Noi am procedat asa cand ne intorceam din Hvar, veneam din directia Split, am iesit de pe autostrada la ultima iesite inainte de Lucko (si, normal, am platit acolo), am mers putin prin vreo 2 sate si apoi am intrat in centura Zagrebului.


Inca o data, dupa vreo 15 concedii in Hr, incomparabil mai bine daca se evita sambetele pentru intrare/iesire.

#443
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostDenky2, on 17 august 2022 - 14:04, said:




Inca o data, dupa vreo 15 concedii in Hr, incomparabil mai bine daca se evita sambetele pentru intrare/iesire.
Subscriu.
Anul viitor,Croatia  foarte sigur va adera la Spațiul Schengen asa ca nu se va mai pierde timp, așteptând la frontiera maghiari croata sau sloveno croata.
Tot de anul viitor, cu 01.01 2023, Croatia va trece la moneda euro.

#444
iuhas

iuhas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 13.04.2008
Ai uitat de porți. Cozile se formează și acolo. Toată discuția avută mai sus era mai mult pentru LuckoPosted Image
Eu folosesc de câțiva ani ENC-ul care mă ajută în mare parte. Dar se întâmplă(la Lucko) să stai în coadă fiindcă nu ai ajuns încă la banda specială sau să stai la coadă la poarta ENC fiindcă dirijează pe acolo și mașinile cu tichet.
Discuția despre schimbarea în Croația a taxării pe autostradă e veche, ar fi trebuit introdusă noua variantă anul trecut, s-a amânat pentru anul ăsta și s-a re-amânat pentru nu știu ce an.
Legat de check-in/out sâmbăta anul ăsta doar așa am găsit ce ne doream. Ghinion.
Ca să evit cozile de mâine o să plec în seara asta cu ultimul ferry

#445
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postiuhas, on 02 septembrie 2022 - 06:42, said:

Ai uitat de porți. Cozile se formează și acolo. Toată discuția avută mai sus era mai mult pentru LuckoPosted Image
Eu folosesc de câțiva ani ENC-ul care mă ajută în mare parte. Dar se întâmplă(la Lucko) să stai în coadă fiindcă nu ai ajuns încă la banda specială sau să stai la coadă la poarta ENC fiindcă dirijează pe acolo și mașinile cu tichet.
Discuția despre schimbarea în Croația a taxării pe autostradă e veche, ar fi trebuit introdusă noua variantă anul trecut, s-a amânat pentru anul ăsta și s-a re-amânat pentru nu știu ce an.
Legat de check-in/out sâmbăta anul ăsta doar așa am găsit ce ne doream. Ghinion.
Ca să evit cozile de mâine o să plec în seara asta cu ultimul ferry
Da, se sta și la intrările si ieșirile de pe autostrada.Si acolo când este trafic foarte mare se pierde timp.
Cum ar fi noua varianta de taxare pentru autostrada?Ca în Ungaria, Austria sau Germania?
Ungurii sunt mai pragmatici decât austriecii care nici acum nu au renunțat la acțibilde lipite pe parbriz.Mi se pare mult mai ok cum este în Ungaria unde poți sa îți cumperi și online, vigneta pentru autostrada.

Edited by max_01, 08 September 2022 - 21:15.


#446
iuhas

iuhas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 13.04.2008

View Postmax_01, on 08 septembrie 2022 - 21:12, said:

Cum ar fi noua varianta de taxare pentru autostrada?

Din câte am înțeles vor fi tot două sisteme, unul cu un ENC(dar ceva model mai nou) si unul cu înregistrarea plăcuței+înrolarea unui card bancar(online sau în anumite puncte speciale după PTF-urile croate).  
Am înțeles că Portugalia ar mai avea un sistem asemănător, poate confirmă cineva asta.
Nu mi-e clar însă cum o să fie în viitor cu ENC-ul, în momentul de față el nu este legat de numărul de înmatriculare ci de utilizator

#447
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postiuhas, on 09 septembrie 2022 - 03:05, said:



Din câte am înțeles vor fi tot două sisteme, unul cu un ENC(dar ceva model mai nou) si unul cu înregistrarea plăcuței+înrolarea unui card bancar(online sau în anumite puncte speciale după PTF-urile croate).  
Am înțeles că Portugalia ar mai avea un sistem asemănător, poate confirmă cineva asta.
Nu mi-e clar însă cum o să fie în viitor cu ENC-ul, în momentul de față el nu este legat de numărul de înmatriculare ci de utilizator
Interesant.
Dacă tot se dorește o taxare suplimentara asa cum este în toate tarile pentru autostrada, mai puțin în Germania, cel mai simplu ar fi fost  sa se adopte modelul din Ungaria.Fara abțibilduri pe parbriz.Plata facuta online și scanarea placutei de înmatriculare în trafic.

Edited by max_01, 09 September 2022 - 09:04.


#448
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Nu chiar in toate tarile e stil vigneta. In Franta, Spania si Italia se plateste ca si in Croatia, distanta pe care o parcurgi. Dar nu prea are rost sa speculam, nu noi hotaram :), vom vedea ce va fi.

#449
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Orice ar decice, sper sa nu le scumpeasca prea mult, ca deja te doare capul daca te uiti cat te costa un drum de Split...vignetele sunt infinit mai ieftine, cea de Elvetia e chilipir. Nu mai vorbim ca sistemul e si mult mai elegant.

Edited by camelia19, 09 September 2022 - 09:34.


#450
freddy2017

freddy2017

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 16.07.2017

View Postmdt, on 09 septembrie 2022 - 09:13, said:

Nu chiar in toate tarile e stil vigneta. In Franta, Spania si Italia se plateste ca si in Croatia, distanta pe care o parcurgi. Dar nu prea are rost sa speculam, nu noi hotaram :), vom vedea ce va fi.
În Franța, Spania și Italia, foarte mulți localnici prefera sa circule pe naționale, ca să facă economie de bani.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate