Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Masini de spalat Daewoo bule

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
imblanzitoruldelei

imblanzitoruldelei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 10.05.2005

 klubbingman, on Jun 23 2007, 02:02, said:

Eu am masina de spalat haine Daewoo si sunt foarte multumit de ea...O am din 200x, de cand s-au lansat de le-au facut reclama. Pe langa faptul ca are un consum redus(384w/h), spala hainele bine si e usor de utilizat. Nu am avut probleme cu ea de cand am cumparat-o. Nu stiu cum sunt modelele mai noi(daca s-au mai facut), dar eu zic ca e o alegere buna.
Tu decizi!


Vezi ca nu e clasa A de energie.

#38
teleX

teleX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 21.09.2006

 shumilica, on Sep 13 2005, 00:39, said:

bine, si dezavantaje are ? :o de ce nu e cumparata de toata lumea ? :o
Nici eu nu puteam sa scot o propozitie mai ilogica decat asta, felicitari, chiar mi-a starnit rasul  :coolspeak:
Am acest tip de masina de vreo 9 ani, 4 ani a spalat doar cu apa rece (neavind apa calda). Cu exceptia schimbarii unei garnituri la pompa de apa si a ungerii lagarelor motorului pompei de apa, functioneza in continuare.

#39
emiltudor

emiltudor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 21.09.2004
Eu o am din 1997.
Are 1 defect... o electrovana (apa calda) de intrare blocata inchisa. Rezolvata cu 80 ron.
Mai arunca furtunul de evacuare, dar la varsta ei e de inteles.
Spala de 4-5 ori pe saptamana, si rufele arata excelent.
Ma bate gandul s-o schimb cu una cu uscator incorporat.

Edited by emiltudor, 05 January 2011 - 10:46.


#40
arivle

arivle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.07.2011
Si-a luat cineva masina noua de spalat Daewoo?
:rolleyes:

Zic ca este o diferenta mare intre lotul de inceput si lotul prezent.
In lotul trecut aveai posibilitatea sa NU urmezi un program de la cap la coada ci puteai sa programezi masina numai sa-ti stoarca sau sa-ti clatesca.... si avea si 4 nevele de incarcat masina cu apa....la cele noi, daca s-a intrerupt programul de spalare nu-l mai pot continua... trebuie sa reiau programul.....La cele vechi programarea era manuala, la cele noi electronica...
Am avut masina de spalat Daewoo cu bule din 1995-96. Am avut niste probleme pe care n-am stiut sa le remediez si am reuntat la ea in favoarea uneia noi tot Daewoo (pentru mine e un avantaj sa nu incalzeasca apa).

Maina Daewoo  veche, am daruit-o unei prietene sa o repare si s-o foloseasca... (avea un furtun spart care s-a reparat usor). I-a lipit furtunul si este foarte incantata de cum functioneaza.... Cred ca asta este singur incovenient: mare consumatoare  de apa si programul de spalare care nu poate fi intrerupt..
De fapt intrasem  pe forum sa vad daca nu cumva as putea "pacali" masina... poate nu stiu sa o programez.... dar n-am reusit sa ma documentez...
Daca detinatorii de masini de spalat cu bule Daewoo s-au confruntat cu  astfel de probleme, cum le-au rezolvat?!

Va doresc Sarbatori fericite si Mosul sa va aduca in dar tot ce va doriti! Sa fiti iubiti! :thumbup:

Edited by arivle, 21 December 2011 - 14:36.


#41
andreiask

andreiask

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 18.07.2007
Buna seara . Am si eu o problema cu masina mea de spalat Daewoo. Cred ca este modelul din 95-96 ,iar pana acum nu am avut probleme absolut deloc cu ea , insa de cateva zile.... Sa va spun. Am dat astazi pe spalare usoara , cu apa la 2. A bagat apa, a spalat, a evacuat , iar cad a fost vorba sa stoarca ,s-a oprit din mers fara frana aceea specifica. Si pauza , timerul a ramas pe loc si nu a mai piuit si nu a mai facut nimic. Am dat pe stoarcere usoara , aceeasi poveste ; scoate apa 2 minute si pe urma iar se opreste brusc fara piuit fara nimic. Aveti idee de la ce poate fi ?

Va multumesc anticipat si o seara placuta .

#42
mihu672002

mihu672002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.02.2012

 andreiask, on 22nd December 2011, 19:45, said:

Buna seara . Am si eu o problema cu masina mea de spalat Daewoo. Cred ca este modelul din 95-96 ,iar pana acum nu am avut probleme absolut deloc cu ea , insa de cateva zile.... Sa va spun. Am dat astazi pe spalare usoara , cu apa la 2. A bagat apa, a spalat, a evacuat , iar cad a fost vorba sa stoarca ,s-a oprit din mers fara frana aceea specifica. Si pauza , timerul a ramas pe loc si nu a mai piuit si nu a mai facut nimic. Am dat pe stoarcere usoara , aceeasi poveste ; scoate apa 2 minute si pe urma iar se opreste brusc fara piuit fara nimic. Aveti idee de la ce poate fi ?

Va multumesc anticipat si o seara placuta .


Am un daewoo cu bule de 5,5 kg rufe uscate. Din 1997 de cind o am nu am avut probeleme cu ea si slava domnului a spalat de 4 ori pe saptamina ori 4 spalari cel putin. In aceste conditii in anul 2011 luna decembire in apropiere de craciun a inceput sa nu mai stoarca. Toate functionau cum trebuia dar nu mai storcea. Am chemat o firma au venit, au vazut si au spus asa. Domne este motorul auxiliar de vina va costa 3 milioane de lei. Fratele meu a venit la mine si impreuna am demontat ansamblul care frineaza motorul. In interiorr am gasit o bobina care avea cele doua fire ce faceau legatura la niste papuci, rupte.Sub lupa am lipit cele doua fire. Apoi am lipit cu superglue axul rotativ din interiorul bobinei pe care l-am gasit rupt. Apoi am bagat in priza tot ansamblul am verificat din nou daca trage frina, iar aceasta isi facea treaba. le-am pus la loc iar acum de o luna merge fara probeleme.


#43
andreiask

andreiask

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 18.07.2007
Va multumesc. Acelasi lucru mi-a zis unu de la depanari masini de spalat. Ca domne e motorul si te costa 350 lei. Am sa merg la fabrica de glucoza sa se uite cei de la service la ea si am sa le pun in vedere si faptul ca ar putea fi rupte capetele de alimentare de la bobina.

#44
andreiask

andreiask

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 18.07.2007
Astazi am demontat capacul din spate sa ma uit si eu care este problema . Am gasit acel motor care nu trage frana de pe axul motorului, si deci nu intra centrifuga sa stoarca. Am tras manual de el , si a intrat imediat. Deci am nevoie de acel motor. Uneori trage, alteori nu. Cand nu trage scoate un zgomot acel motor. Aveti idee de unde pot lua din Romania la un pret pana in 100 lei ? Ce am auzit e specula curata  200 lei un motoras? adus din afara ajunge la 50 lei maxim cu tot cu transport. Daca cunoasteti undeva in Romania de unde pot lua va rog sa ma contactati pe privat sau   celmaiscurtid  pe mess

#45
andreiask

andreiask

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 18.07.2007
Am rezolvat masina de spalat. Am cumparat un motoras sincron de la o firma , nou de origine , nu chinezarii, si l-am demontat pe cel vechi si l-am montat singur , cu tot cu lipiturile de rigare. Acum functioneaza masina ca inainte. Cine are probleme cu acest model de masina , sau cu alt model similar ma poate contacta si il ajut cu cea mai are placere  Gratuit !

#46
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007

 arivle, on 21st December 2011, 15:35, said:

De fapt intrasem  pe forum sa vad daca nu cumva as putea "pacali" masina... poate nu stiu sa o programez.... dar n-am reusit sa ma documentez...
Daca detinatorii de masini de spalat cu bule Daewoo s-au confruntat cu  astfel de probleme, cum le-au rezolvat?!
Da, se poate alege exact ce sa faca: de exemplu doar stoarcere. Oricare din programele presetate cu exceptia Fuzzy (care de fapt înseamnă "auto") se poate edita: daca sa faca prespalare sau nu, cate minute de spalare, cate clătiri sa faca (0,1,2) si cate minute de stoarcere.
Eu am modelul ~2006-2007, dar nu cred ca s-a modificat.
Multa vreme eu am folosit-o numai pe Fuzzy.

#47
adyx06

adyx06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 09.01.2006

 andreiask, on 09 aprilie 2012 - 15:59, said:

Am rezolvat masina de spalat. Am cumparat un motoras sincron de la o firma , nou de origine , nu chinezarii, si l-am demontat pe cel vechi si l-am montat singur , cu tot cu lipiturile de rigare. Acum functioneaza masina ca inainte. Cine are probleme cu acest model de masina , sau cu alt model similar ma poate contacta si il ajut cu cea mai are placere  Gratuit !

Buna seara! Am vazut ca ati rezolvat problema cu masina de spalat.
Si la mine se intampla cam acelasi lucru- dupa ce evacueaza apa nu mai stoarce.
Vă rog sa-mi dati cateva detalii poate reusesc sa o repar:
- cam cat a costat motorul si de unde l-ati luat.
- ceva detalii despre demontare/ montare  - daca este vreo chichita bine de stiut dinainte (presupun ca e vorba de acea chestie din stanga masinii de spalat - cum privesti din spate)
In caz ca a mai rezolvat si altcineva problema asta orice sfat e binevenit .
Multumesc

#48
CasaD

CasaD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.06.2008
Buna ziua,
Am o masina de spalat cu bule DAEWOO care imi face urmatoarea problema.
Daca pun putin de spalat (nivel apa redus si putine rufe) merge OK.
Daca pun multa apa si multe rufe (prosoape, cearseafuri) cand evacueaza apa arunca afara
filtru de scurgere (drain filter) si umple baia de apa. Filtrul este curat.
Cred ca este aruncat afara deoarece presiunea apei este foarte mare si deoarece nu reuseste sa o scoata pe furtunul de scurgere (care pare curat). Apa impinge tare in filtru si il arunca afara. Filtru este tinut in pozitie de o garnitura are se umfla un pic cand se strange un surub. Initial am crezut ca este garnitura dar vad ca nu se gaseste nicaieri. Mai mult vad ca nimeni nu pomeneste de un astfel de defect.
Aveti idee unde pot gasi garnitura respectiva?

#49
adyx06

adyx06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 09.01.2006
Salut! Am patit-o si eu acum vreo doi ani iar la mine a fost si mai tare fiindca am masina in bucatarie- tot gresie dar fara scurgere Posted Image
Probabil ca acea garnitura se degradeaza in timp si nu mai tine cum trebuie. Dar nu e neaparat necesar s-o schimbi. Eu am rezolvat-o cu o platbanda de pvc aplicata peste capatul filtrului si prinsa de corpul masinii cu un holzsurub la care umbli o data pe luna sau chiar mai rar. eu nici n-am luat in calcul schimbarea garniturii aleia atat timp cat nu scapa apa - dupa ce am acoperit filtrul si n-a mai putut fi aruncat afara.

din pacate eu am problema cu stoarcerea, pe care am mentionat-o mai sus si pe care inca n-am rezolvat-o.
stie cineva cum pot verifica acel motor sincron care trage frana de pe axul motorului pt stoarcere, ca sa fiu sigur daca e defect sau nu si eventual unde pot gasi asa ceva?

Edited by adyx06, 03 October 2012 - 16:58.


#50
adyx06

adyx06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 09.01.2006
Rezolvat problema! am gasit vestitul motor sincron(150 RON) iar acum masina merge snur.

#51
CasaD

CasaD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.06.2008
Am rezolvat si eu problema cu filtru aruncat afara. Ramane de vazut cat timp va rezista. Am pus peste garnitura o bucata de banda izolatoare (pentru instalatii electrice) si la prima spalare cu masina plina a tinut.
Aveam si informatii eronate despre cum se intampla. Aruncarea filtrului afara nu are loc la evacuarea apei ci cand se introduc rufele sau cand lucreaza. Cred ca filtrul respectiv este intre cuva si pompa de evacuare. Asta deoarece apa continua sa curga chiar daca masina (pompa) este oprita. Filtrul este utilizat pentru a curata scamele in procesul de evacuare a apei din cuva (sper sa nu gresesc). In momentul in care cuva era plina cu apa si rufe la introducerea prin apasare a unei noi rufe filtrul a fost aruncat afara.
Daca solutia adoptata nu tine atunci voi incerca solutia cu blocarea filtrului.
Cred ca filtrul a fost conceput sa sara la o anumita presiune de aceea nu vreau sa il blochez. Nu stiu ce se poate intampla daca presiunea este mare si filtrul nu sare.

@adyx06 . Poate ne spui unde ai gasit motorul poate ni se strica si noua candva. Cu multumiri anticipate.

#52
mishi

mishi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 22.05.2008
eu o am din 1998...Are cuva (adica partea in care intra rufele)...din ceva plastic/carbon...Merge brici si nu am bagat niciodata in ea calgon...s-a mai blocat furtunul de evacuare cu monede,,,pietricele din buzunarele copilului...in rest...nicio problema...o recomand!

#53
adyx06

adyx06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 09.01.2006

 CasaD, on 09 octombrie 2012 - 10:01, said:

Daca solutia adoptata nu tine atunci voi incerca solutia cu blocarea filtrului.
Cred ca filtrul a fost conceput sa sara la o anumita presiune de aceea nu vreau sa il blochez. Nu stiu ce se poate intampla daca presiunea este mare si filtrul nu sare.
Nu cred ca e suficienta banda izolatoare. La mine nu s-a intamplat nimic de 2 ani si ceva.

 CasaD, on 09 octombrie 2012 - 10:01, said:

@adyx06 . Poate ne spui unde ai gasit motorul poate ni se strica si noua candva. Cu multumiri anticipate.
Motorul l-am gasit la un magazin din Constanta (Electrobering). Chiar daca nu arata la fel ca cel original- se pare ca este pt masinile din generatie mai noua- se potriveste fara nicio problema, inclusiv la brida de prindere.

#54
dbajan

dbajan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.12.2011
buna ziua,
am o problema la un daewoo dwf806, cand "ii vine pe chelie" nu opreste apa si daca nu sunt atent inunda tot.
am presupus ca este de vina manometrul dar nu stiu ce sa zic ar trebui sa faca tot timpul(adica sa nu opreasca apa) ori ea face doar cand vrea.Temporar am remediat povestea babeste: desfac filtru pompei de evacuare, il pun la loc, si isi reia functiile pt, o buna perioada.
A intalnit cineva o situatie asemanatoare ? Are cineva vreo idee?
multumesc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate