Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 

dush fara sapun si sampon

- - - - -
  • Please log in to reply
707 replies to this topic

#37
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006

View Postbubu30, on 26th May 2011, 09:37, said:

Era o dominsoara la o emisiune in america si spunea ca nu pleaca nicaieri fara filtrul ala dupa ea. Ca vai ce piele catifelata si ce par frumos ii face apa filtrata.

Nu am incercat nici un filtru. Ce-i drept saptamana asta sunt intr-o tara unde apa are foarte mult clor. Dar nu cred sa afecteze in vreun fel. Din contra, parul meu ar fi trebuit sa o ia razna de la schimbarile drastice de apa si clima, dar se comporta foarte bine.

Cateva update-uri la aproape 9 zile fara sapun si sampon:

1. Cele cateva cosuri enervante de pe spate s-au uscat si pielea arata ca un fund de bebelus

2. Uneori daca stau foarte mult in pantofi mi se intampla sa fac niste rani intre degetele de la picioare. Saptamana trecuta aveam astfel de rani in forma incipienta. Cum urma sa merg foarte mult pe jos ma asteptam la ce e mai rau. S-au vindecat cam la doua zile dupa ce am renuntat la sapun si sampon.

3. In continuare nu miros decat la subrat, dupa o zi lunga. Intamplator sau nu, asta e si singura zona a corpului pe care folosesc chimicale (deodorant).

4. Private parts nu miros aproape deloc. Cand foloseam sapun/gel de dush, in 10-12 ore puteam. Fara sapun, dupa 24 de ore nu miros nici pe departe ca la 10 ore dupa sapun. Foarte surprinzator, nu pot sa deduc decat ca sapunul interefereaza cu bacteriile de pe piele lasand loc unora mai urat mirositoare si/sau sapunul ramas pe piele se impute si el.


In concluzie: Abia astept sa ajung inapoi acasa sa arunc la gunoi samponul, balsamul, after-shave-ul nivea fara alcool, crema de spalat pe fata impotriva cosurilor si sa mut sapunul de la dush la chiuveta doar pentru spalat pe maini.

Urmatorul experiment. Sa aflu de ce singura zona careia ii acord atentie in privinta mirosului (subratul) este si singura care mai pute. Am citit pe freetheanimal niste comentarii cum ca si asta s-ar autoregla dupa ceva vreme fara deodorant, dar e mai greu sa fac experimentul pana nu prind niste timp in care sa nu fac mult sport sau sa fiu in mijlocul multimilor.

A mai experimentat cineva cu chestiile astea intre timp?

#38
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postmalicious earn, on 28th May 2011, 02:03, said:

subratul
1
2

#39
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Si eu de o saptamana nu am mai pus sampon in cap. Zero matreata. Inainte (sa zicem jumatate de an) daca nu ma spalam la fiecare doua zile cu head and shoulders eram alb pe umeri.

Pana acum imi place. Am sa continuu. Repet: nu am probleme de curatenie si miros daca doar ma spal cu apa si atat.

In continuare folosesc deodorant solid sub brat + parfum EDT.

P. S. + pasta de tinti + periuta electrica.

Edited by muteki, 28 May 2011 - 13:53.


#40
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View PostDev, on 28th May 2011, 14:30, said:

Uite si la noi :

http://suplimente.ro...solid-170g.html
http://suplimente.ro...rant-stick.html

Vad ca la pret sunt exact cat celelalte. Sunt la fel de eficiente ?
Folosesc Mennen, sunt multumit.



View Postmuteki, on 28th May 2011, 14:37, said:

Si eu de o saptamana nu am mai pus sampon in cap. Zero matreata. Inainte (sa zicem jumatate de an) daca nu ma spalam la fiecare doua zile cu head and shoulders eram alb pe umeri.
Nu-s alb pe umeri dupa doua zile dar ma mananca de crap.
Am diluat cu apa 1 la 3 samponul (Head and Shoulders de cand ma stiu) si 1 la 2 dus gelu (Dove cu crema).
Din neatentie, am ramas odata la sala fara sampon. Am bagat apa in cutia de sampon si am amestecat  :lol:. Face spuma mult mai mare si mai repede daca e diluat.
De atunci tot asa fac.
Acasa nu ma spal pe cap, doar la sala ca acolo transpir mult.


Am si cateva EDT dar alea mai rar, uit mereu de ele. Varsta  :).




View Postmuteki, on 28th May 2011, 14:37, said:

P. S. + pasta de dinti + periuta electrica.
Vreau de ceva vreme sa-mi iau perie electrica. La ce trebuie sa ma uit ?

#41
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008

View Postmalicious earn, on 28th May 2011, 03:03, said:

4. Private parts nu miros aproape deloc. Cand foloseam sapun/gel de dush, in 10-12 ore puteam. Fara sapun, dupa 24 de ore nu miros nici pe departe ca la 10 ore dupa sapun. Foarte surprinzator, nu pot sa deduc decat ca sapunul interefereaza cu bacteriile de pe piele lasand loc unora mai urat mirositoare si/sau sapunul ramas pe piele se impute si el.

Auzi dar totusi, dupa nr2 nu te speli cu ceva sapan sau gel de dus? Ca imi e greu sa cred ca apa singura poate elimina mirosul de kk.

#42
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View Postbubu30, on 29th May 2011, 10:10, said:

Auzi dar totusi, dupa nr2 nu te speli cu ceva sapan sau gel de dus? Ca imi e greu sa cred ca apa singura poate elimina mirosul de kk.

Daca nici apa nu-i de ajuns atunci gandeste-te la cei fara bideu.
Aia ar trebui sa lase dara dupa ei sau coada ca la cometa  :lol:.

Edited by vp-emanuel, 29 May 2011 - 09:31.


#43
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postvp-emanuel, on 29th May 2011, 08:59, said:

Vreau de ceva vreme sa-mi iau perie electrica. La ce trebuie sa ma uit ?
Eu am Oral-B din ala simplu, Vitality parca ii zice. Fara cadran de masurat invartelile si alte minunatii. Nu stiu daca e o diferenta, dar restul mi se par chestii de marketing :lol:.

Si da, deodorantele alea sunt asemanatoare.

#44
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010

View PostDev, on 29th May 2011, 12:46, said:

Eu am Oral-B din ala simplu, Vitality parca ii zice. Fara cadran de masurat invartelile si alte minunatii. Nu stiu daca e o diferenta, dar restul mi se par chestii de marketing :lol:.

Si da, deodorantele alea sunt asemanatoare.
vitality este cea  mai slba si mai ieftina si cu cara mai putine optiuni pentru capete de la oralb. Eu folosecs un oralb cu vreo 4000 de rotatii si vreo 8000 de pulsatii. Ultimul detartraj l-am facut acum 5 ani si dintii mai sunt cu 0 tartru si 0 placa. Periuta este cu acumulator propriu, dar am schimbat doua periute cu baterii AA pana m-am decis la asta din prezent.

#45
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View PostDev, on 29th May 2011, 12:46, said:

Eu am Oral-B din ala simplu, Vitality parca ii zice. Fara cadran de masurat invartelile si alte minunatii. Nu stiu daca e o diferenta, dar restul mi se par chestii de marketing :lol:.
Aha, deci chiar nimic nu ai gasit sa te deranjeze sau ceva ce ti-ai fi dorit sa aiba-n plus ?

View PostDev, on 29th May 2011, 12:46, said:

Si da, deodorantele alea sunt asemanatoare.
Nu ma refeream la cele din linkurile postate de tine vs cele din linkurile postate de mine, ca alea-s clar la fel, ci de cele care contin chimicale naspa vs cele naturale.
Sunt la fel de eficiente cele naturale ?
De aia am spus ca folosesc Mennen si-s multumit ca n-as avea chef sa iau naturale si sa-mi para rau de timpul pierdut.

View Postmuteki, on 29th May 2011, 13:13, said:

vitality este cea  mai slba si mai ieftina si cu cara mai putine optiuni pentru capete de la oralb. Eu folosecs un oralb cu vreo 4000 de rotatii si vreo 8000 de pulsatii. Ultimul detartraj l-am facut acum 5 ani si dintii mai sunt cu 0 tartru si 0 placa. Periuta este cu acumulator propriu, dar am schimbat doua periute cu baterii AA pana m-am decis la asta din prezent.
Ce model ai ?

#46
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
M-am uitat acum, am Advanced Power 900 nu Vitality. -_- Cu acumulator, da. Si-am avut si eu pe vremuri din alea cu baterie, nu mai stiu de cine erau facute.

Emanuel, in privinta deodorantelor, la mine si la domnu Dev par sa functioneze la fel de bine astea minerale. Acuma, nici unul nu transpira foarte mirositor oricum, deci n-as sti sa-ti zic daca vor fi la fel de eficiente pe toata lumea (de ex la tata, indiferent de deodorat, la cateva ore se simte :lol:)

View Postmuteki, on 29th May 2011, 12:13, said:

capete de la oralb
Si ce capete folosesti? Ce optiuni iti trebuie pt capete?
Ca in afara de un mouth-wash (pt care poti sa iei aparat diferit daca tii neaparat) nu vad ce ti-ar trebui asa special.

Iar tartrul are treaba mai mult cu alimentatia si igiena (in general) si nu cu numarul de rotatii al periutei de dinti :D.

#47
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View PostDev, on 29th May 2011, 13:29, said:

M-am uitat acum, am Advanced Power 900 nu Vitality. -_- Cu acumulator, da. Si-am avut si eu pe vremuri din alea cu baterie, nu mai stiu de cine erau facute.
Nu ma deranjeaza ca-s cu baterii. Am 16 acumulatori si aparat de incarcat in care pot pune 8 deodata.

View PostDev, on 29th May 2011, 13:29, said:

ex la tata, indiferent de deodorat, la cateva ore se simte :lol:)
Pai cateva ore e foarte bine, pot da inca o data daca chiar e nevoie, il am cu mine.
Deci sunt ok.

#48
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010

View PostDev, on 29th May 2011, 13:29, said:

Si ce capete folosesti? Ce optiuni iti trebuie pt capete?
Ca in afara de un mouth-wash (pt care poti sa iei aparat diferit daca tii neaparat) nu vad ce ti-ar trebui asa special.

Iar tartrul are treaba mai mult cu alimentatia si igiena (in general) si nu cu numarul de rotatii al periutei de dinti :D.

Ma intreba cineva ce folosesc: Oral B Professional Care Deep Clean 8000. Sotia foloseste Profesional Care 500 (mult mai slaba decat a mea, insa de 50 de ori mai buna decat o periuta manuala.

Capete folosesc Floss Action, 3D White

Ai ramane uimit daca ai realiza ca astfel de periute chiar previn tartrul si placa. Nu-l indeparteaza daca deja il ai, insa daca ti-ai facut un detartraj si dupa aia folosesti asa ceva la revedere, nu se mai lipeste tartrul de dantura.

Pasta de dinti: scumpa, apa de gura: scumpa. A se citi: nimic nu este prea scump pentru intretinerea danturii.

Edited by muteki, 29 May 2011 - 15:33.


#49
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Io'te exact pe asteale avem, asa cu 2 culori si incarcator comun. Pasta de dinti tot Oral-B sau Elmex. Si Listerine.

Da' insist ca primul "inamic" al tartrului este alimentatia :D.

#50
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View PostDev, on 29th May 2011, 21:53, said:

Da' insist ca primul "inamic" al tartrului este alimentatia :D.

Ce anume ?

#51
Veronika_99

Veronika_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 31.08.2010
Este inadmisibil asa ceva. Cum sa te speli doar cu apa??? Eu ma chinui de ceva vreme sa imi reglez excesul de sebum, dar din pacate nu reusesc. Am un par mixt(gras la radacina, uscat la varfuri) care imi da mari batai de cap, dar nu pot sa stau nespalata mai mult de 2 zile. Poate intr-o zi o sa dau de samponul potrivit si o sa se rezolve si problema asta.

View Postmalicious earn, on 28th May 2011, 03:03, said:

Nu am incercat nici un filtru. Ce-i drept saptamana asta sunt intr-o tara unde apa are foarte mult clor. Dar nu cred sa afecteze in vreun fel. Din contra, parul meu ar fi trebuit sa o ia razna de la schimbarile drastice de apa si clima, dar se comporta foarte bine.

Cateva update-uri la aproape 9 zile fara sapun si sampon:

1. Cele cateva cosuri enervante de pe spate s-au uscat si pielea arata ca un fund de bebelus

2. Uneori daca stau foarte mult in pantofi mi se intampla sa fac niste rani intre degetele de la picioare. Saptamana trecuta aveam astfel de rani in forma incipienta. Cum urma sa merg foarte mult pe jos ma asteptam la ce e mai rau. S-au vindecat cam la doua zile dupa ce am renuntat la sapun si sampon.

3. In continuare nu miros decat la subrat, dupa o zi lunga. Intamplator sau nu, asta e si singura zona a corpului pe care folosesc chimicale (deodorant).

4. Private parts nu miros aproape deloc. Cand foloseam sapun/gel de dush, in 10-12 ore puteam. Fara sapun, dupa 24 de ore nu miros nici pe departe ca la 10 ore dupa sapun. Foarte surprinzator, nu pot sa deduc decat ca sapunul interefereaza cu bacteriile de pe piele lasand loc unora mai urat mirositoare si/sau sapunul ramas pe piele se impute si el.


In concluzie: Abia astept sa ajung inapoi acasa sa arunc la gunoi samponul, balsamul, after-shave-ul nivea fara alcool, crema de spalat pe fata impotriva cosurilor si sa mut sapunul de la dush la chiuveta doar pentru spalat pe maini.

Urmatorul experiment. Sa aflu de ce singura zona careia ii acord atentie in privinta mirosului (subratul) este si singura care mai pute. Am citit pe freetheanimal niste comentarii cum ca si asta s-ar autoregla dupa ceva vreme fara deodorant, dar e mai greu sa fac experimentul pana nu prind niste timp in care sa nu fac mult sport sau sa fiu in mijlocul multimilor.

A mai experimentat cineva cu chestiile astea intre timp?


O curiozitate: in tot acest timp ai stat printre oameni???

#52
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postvp-emanuel, on 29th May 2011, 20:56, said:

Ce anume ?


streptococcus mutans
acid lactic
tartru
zaharoza


Si: mesteca, mesteca, mesteca.

#53
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

View PostVeronika_99, on 29th May 2011, 21:05, said:

Este inadmisibil asa ceva. Cum sa te speli doar cu apa??? Eu ma chinui de ceva vreme sa imi reglez excesul de sebum, dar din pacate nu reusesc. Am un par mixt(gras la radacina, uscat la varfuri) care imi da mari batai de cap, dar nu pot sa stau nespalata mai mult de 2 zile. Poate intr-o zi o sa dau de samponul potrivit si o sa se rezolve si problema asta.

Nu zice nimeni pe aici ca ar sta nespalat  :rolleyes:

#54
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Veronico, de ce-i inadmisibil maica? Da' strabunica-ta acu 100 de ani cu ce se spala?  :bouncey:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate