Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 

dush fara sapun si sampon

- - - - -
  • Please log in to reply
707 replies to this topic

#19
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011
Dus fara sampon si sapun se poate foarte frumos dar pentru asta ar trebui sa consum de zece ori mai multa apa calda decat cu sampon si sapun sau gel. Una e sa fac un dus de 8-10 minute si alta sa curga apa aiurea juma de ora si sa ies de sub dus tot jegos. Asta e probabil vreo dileala din asta "green", am auzit ca unii se sterg cu mai putina hartie la cur si se spala mai rar pe dinti ca sa nu produca "incalzire globala". Gagicilor le-as recomanda sa faca dus doar cu apa, e mai misto mirosul lor natural dar samponul pentru par e obligatoriu. Exista si sampoane mai putin parfumate.

Edited by costables, 23 May 2011 - 00:07.


#20
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006

 brainium, on 22nd May 2011, 23:47, said:

Cred ca ma arunca gagica pe geam daca nu mai fac dush doua saptamani. Se baga cineva la un experiment? Dush doar cu apa? :naughty:

Eu ma bag... la un moment dat. Revin cu detalii daca tine sau nu.

 costables, on 22nd May 2011, 23:57, said:

Dus fara sampon si sapun se poate foarte frumos dar pentru asta ar trebui sa consum de zece ori mai multa apa calda decat cu sampon si sapun sau gel. Una e sa fac un dus de 8-10 minute si alta sa curga apa aiurea juma de ora si sa ies de sub dus tot jegos. Asta e probabil vreo dileala din asta "green", am auzit ca unii se sterg cu mai putina hartie la cur si se spala mai rar pe dinti ca sa nu produca "incalzire globala". Gagicilor le-as recomanda sa faca dus doar cu apa, e mai misto mirosul lor natural dar samponul pentru par e obligatoriu. Exista si sampoane mai putin parfumate.

Daca ai un dus din ala cu doua robinete pe care daca il opresti iti ia 5 minute sa reglezi la loc apa, probabil il lasi sa curga pana te sapunesti.
In cazul asta nu cred sa consumi mai multa apa pentru ca timpul cat te sapuneai poti sa stai sub dus.

Oricum, daca vrei sa te freci pana scartaie pielea, normal ca dureaza mai mult. Dar nu stiu daca ala e standardul pentru curatenie. Asa ne-am obisnuit de la sapunurile care usuca pielea.

Edited by malicious earn, 23 May 2011 - 01:32.


#21
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

 malicious earn, on 23rd May 2011, 02:31, said:

Daca ai un dus din ala cu doua robinete pe care daca il opresti iti ia 5 minute sa reglezi la loc apa, probabil il lasi sa curga pana te sapunesti.
In cazul asta nu cred sa consumi mai multa apa pentru ca timpul cat te sapuneai poti sa stai sub dus.
N-am nici un motiv sa fac dus fara sampon si gel de dus, nu-mi griji in legatura cu agresivitatea acestor produse pentru sanatate iar cine isi face exista alternative mai putin agresive, sampoane si sapunuri organice, chiar si produse pentru bebelusi pe care le pot folosi. Nu poti sa stai sub dus cu apa oprita iarna pentru ca n-am 25 de grade intotdeauna, in baie  sta geamul deschis mai tot timpul. Sincer as prefera sa fac baie cu cada plina ochi zilnic, fac dus pur si simplu pt ca este mai ieftin asa, nu ma dau banii afara din casa.

Edited by costables, 23 May 2011 - 08:01.


#22
Audrey_bb

Audrey_bb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 28.03.2010
Cred ca un dus de asta ar merge vara, asa, doar ca sa te racoresti; in schimb daca pleci sau vii, sapun + deodorant obligatoriu. Despre sampon nu stiu ce sa zic, m-am spalat odata fara intr-o excursie cand nu aveam, iar dupa parul arata lipsit de stralucire.
Tare as vrea sa vad cum arata si cum miroase un om care apeleaza zilnic la astfel de dusuri doar cu apa :)

#23
paintx05

paintx05

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 26.05.2007
Toata treaba asta functioneaza in tarile cu apa calda. La noi, la cat praf e pe strazi, daca risti sa faci asa ceva o luna o sa se lipeasca lumea de tine prin autobuze. Plus ca o sa fii considerat minoritar.

#24
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

 Audrey_bb, on 23rd May 2011, 16:44, said:

Tare as vrea sa vad cum arata si cum miroase un om care apeleaza zilnic la astfel de dusuri doar cu apa :)

Gelul de dus si sapunul tin la distanta mirosul sau ce?

 paintx05, on 23rd May 2011, 18:05, said:

Toata treaba asta functioneaza in tarile cu apa calda.

Ca la noi nu exista asa ceva...

#25
Hardstyle1

Hardstyle1

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 778
  • Înscris: 02.04.2011
as testa doar daca as avea baie termala la dus sau apa de mare. fara sampon nu-mi pot inchipui, la cateva zile in schimb se poate.

sunt sapunuri de zeci de lei, sampoane la fel, cine are bani si vrea "bio" le poate incerca, sigur se cunoaste o diferenta.

Edited by Hardstyle1, 24 May 2011 - 17:12.


#26
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006
ok, experimente partiale:

miercurea trecuta m-am spalat ultima data cu sampon pe par.
incepand de joi m-am spalat doar cu apa (no-poo, no soap).

ceva matreata duminica, apoi a disparut.

dupa 6 zile parul e foarte moale. ma tot joc cu el. nu miroase deloc, in nici un fel. miros neutru. pana acuma imi place.

pielea clar arata mai bine. e mai moale si a inceput sa se curete de niste cosuri enervante care apareau intermitent in zona tamplelor.

no body odors. inca folosesc deodorant totusi. pana acuma pretty fucking amazing. sa vedem dupa macar doua saptamani.

#27
Hardstyle1

Hardstyle1

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 778
  • Înscris: 02.04.2011
ai prietena?  daca nu, intreaba o colega sau pe cineva..prietenii. spune-le despre experiment ca sa-ti spuna sincer.:)

#28
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006

 Hardstyle1, on 25th May 2011, 01:41, said:

ai prietena?  daca nu, intreaba o colega sau pe cineva..prietenii. spune-le despre experiment ca sa-ti spuna sincer.:)

Haide man ca pot sa imi dau seama si singur daca put.

Dar, for the sake of argument: am fost la baie mi-am bagat pasta de dinti mentolata in nas, am spalat bine cu apa rece sa trezesc senzorii, mi-am frecat mainile tare prin par si am mirosit cu sete ca un dependent de droguri care trage pe nas. NU miroase. A nimic.

Dupa dush poate mai fac niste heavy sniffing prin alte zone. In numele stiintei, desigur.

Mai astept totusi pana sa divulg experimentul prietenilor. Vreau sa ma asigur ca tine pe termen lung.

#29
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Eu zic sa ii intrebi daca mirosi inainte sa le povestesti ce faci ca sa primesti raspunsuri cat de cat obiective.

Recunosc, de vreun an asa tot zic sa fac si eu experimentul dar n-am avut suficient curaj :lol:, am amanat pt cand oi pleca vreo 2-3 saptamani pe-o insula pustie. Dar am redus considerabil cantitatea de chimicale ce mi-o pun pe fata, creme biologice, sapunuri fara sls etc.

#30
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Eu fac dus numai cu apa.

Ma duc aproape zilnic la sala, fac sport, dupa care intru la sauna, steam bath si jacuzzi. La sauna ma dau cu ulei de bebelusi iar la sfarsit intru nitel sub dus si dau numai cu apa.

Ma sterg, dau cu deodorant si cam asta e. Sampon pun in cap la 3-4 sedinte.

Nu am absolut nicio problema de curatenie sau miros.

@undercoverbrother: "la faza cu sapunul, m-ar omora"?

Edited by muteki, 25 May 2011 - 07:57.


#31
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006
Am citit cam toate comentariile de la articolul initial de pe freetheanimal.com
Cateva chestii care mi s-au parut interesante/amuzante/socante:


1. Cica Napoleon i-ar fi trimis Josephinei urmatorul mesaj:

"Home in three days. Don't wash."


2. Ochii si vaginul sunt organe care se curata singure.


3. Exista o chestie numita acid mantle care este modul pielii de a se apara de microbi. Sapunurile pot sa distruga aceasta bariera. De unde si marketingul pentru sapunuri cu ph neutru. Dar ce poate fi mai neutru decat no soap.

#32
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008
Dar de filtru de apa (brita dinala) pus la dus ati auzit?

#33
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006

 bubu30, on 26th May 2011, 00:52, said:

Dar de filtru de apa (brita dinala) pus la dus ati auzit?

ce stie sa faca?

#34
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Eu brita le-am luat alor mei pt bucatarie, apa aia din Dunare nu-i prea gustoasa :lol:.

Filtreaza o parte din impuritati dar la dus nu stiu cat de eficient e, tre' sa schimbi cartusul des si scade destul de mult debitul apei. Ideal e un filtru cu "reverse osmosis" (cum i-o fi zicand in romana n-am idee, osmoza inversa?) la teava mare, ce intra in casa si ai peste tot apa filtrata. Dar costa destul de mult. :D

#35
Sir_Obsoletus

Sir_Obsoletus

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 924
  • Înscris: 18.04.2011

 TVWLTOOZ, on 22nd May 2011, 21:58, said:

Eu fac duș în fiecare dimineață cu șampon și gel de duș.
De ce ? :eek:

#36
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008

 malicious earn, on 26th May 2011, 04:16, said:

ce stie sa faca?


Era o dominsoara la o emisiune in america si spunea ca nu pleaca nicaieri fara filtrul ala dupa ea. Ca vai ce piele catifelata si ce par frumos ii face apa filtrata.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate