Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

dush fara sapun si sampon

- - - - -
  • Please log in to reply
707 replies to this topic

#1
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006
Poate ati vazut articolul din NY Times despre noul trend in materie de dusuri,  curatenie etc:

http://www.nytimes.c...31Unwashed.html


De ceva vreme circula pe net niste articole despre spalatul pe par fara sampon sau pe corp fara sapun:

http://boingboing.ne...sed-soap-i.html

http://blog.seanbonn...-up-using-soap/

http://freetheanimal...no-shampoo.html

Se presupune ca dupa cateva saptamani de spalat doar cu apa calda parul se autoregleaza si nu mai ramane uns.



Ce pareri aveti despre "noul trend"? A incercat cineva?

Cat de des va spalati pe cap sau pe corp? Cu sampon, fara sampon? Cu sapun, fara sapun?

Edited by malicious earn, 22 May 2011 - 20:49.


#2
TVWLTOOZ

TVWLTOOZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 26.03.2011
Eu fac duº în fiecare dimineaþã cu ºampon ºi gel de duº.
Sincer nu pot sã-mi imaginez cum aº putea sã renunþ la ele.

#3
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009
Parul nu se mai unge? Bleah :(
Cred ca daca as fi mai curat daca nu m-as spala o saptamana, decat asa.

#4
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
chiar daca as sta numai in dus, mai ales vara, de mai bine de un an de zile dau cu sampon pe cap de 2 ori pe luna. am observat intamplator ca daca spal parul doar cu apa e mai bine. dar, dupa cum spuneam, parca la 2 saptamani nu strica niste sampon.

mai e o chestie. eu nu am vazut boschetari loviti de calvitie.
la faza cu sapunul, m-ar omora. nici dupa gel de dus nu ma simt bine pana nu dau cu sapun.

parerea mea e ca depinde si de tipul de par si de lungime.

Edited by undercoverbrother, 22 May 2011 - 21:07.


#5
cvag3

cvag3

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 410
  • Înscris: 20.05.2009

 undercoverbrother, on 22nd May 2011, 22:07, said:

mai e o chestie. eu nu am vazut boschetari loviti de calvitie.


Eu nu am vazut boschetari stresati... principala cauza a calvitiei fiind printre altele, stresul.

#6
moshmondica

moshmondica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 11.11.2010
Si cum ramane cu microbii si bacteriile, se sinucid cand vad apa?  :confuzzled:

#7
tutun_bucuresti

tutun_bucuresti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.05.2011
pe vremuri oamenii nu se spalau cu sapun si sampon. era apa curata din garla si atat
sustin ideea pentru ca mi se pare naturala
eu ma spal odata la doua dusuri cu sampon pe cap si odata cu apa. nu imi pute peruca

#8
brainium

brainium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.07.2010
Am citit si eu asta... Cica nu trebuie cine stie ce substante anti-bacteriene, si ca apa putin mai calda decat de obicei omoara 90% din ele. Nu stiu ce sa zic... Cert e ca, de cand ma spal pe cap o data la doua zile mi se ingrasa parul foarte repede. Cand eram mic si nu eram atat de stresat de igiena, nu aveam parul gras nici dupa 5 zile fara spalat pe cap... Totusi, nu imi vine sa fac experimentul asta :D

#9
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006

 moshmondica, on 22nd May 2011, 22:27, said:

Si cum ramane cu microbii si bacteriile, se sinucid cand vad apa?  :confuzzled:

Da ce ai cu ele? Multe dintre bacterii sunt sanatoase.
Sunt populare iaurturile alea care imbogatesc flora bacteriana din stomac.


Uite cateva idei in sensul asta:

For example, germs that live in naturally oily regions, such as the outside of the nose, feed on the skin's lipids and produce natural moisturizers to prevent skin from becoming chapped.

"People are eating probiotic yogurts to promote [beneficial] bacteria growth in the gut, but we want to sterilize the skin," Serge noted.

"We should think about proper sanitation with the skin, but not sterilization. There are good bacteria that really promote healthy skin."

http://news.national...ainforests.html


 cvag3, on 22nd May 2011, 22:21, said:

Eu nu am vazut boschetari stresati... principala cauza a calvitiei fiind printre altele, stresul.

Haha, cred ca e foarte nestresant si comod sa dormi sub cerul liber pe ploaie sau ger.

#10
NotEasy

NotEasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.10.2010
pai atunci hai sa nu ne mai spalam nici hainele cu detergend, ci doar cu apa simpla.  :disgust:

#11
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006

 NotEasy, on 22nd May 2011, 22:52, said:

pai atunci hai sa nu ne mai spalam nici hainele cu detergend, ci doar cu apa simpla.  :disgust:

Asta e pentru alt topic, dar si la asta s-au gandit unii.
O sa razi dar cica apa fiarta plus centrifugarea curata practic hainele.

http://funny-about-m...ndry-detergent/

http://frugalscholar...-even-need.html

Si in plus, unul din argumentele miscarii "no-poo" (adica no shampoo - un joc de cuvinte bazat pe faptul ca sham=fals si poo=caca http://www.urbandict...;defid=1934579) este tocmai ca nu vrei sa te dai cu detergent pe piele (samponul/sapunul sunt tot un fel de detergenti).

#12
moshmondica

moshmondica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 11.11.2010

 malicious earn, on 22nd May 2011, 22:45, said:

Da ce ai cu ele? Multe dintre bacterii sunt sanatoase.

Haha, cred ca e foarte nestresant si comod sa dormi sub cerul liber pe ploaie sau ger.

1. Multe dar nu majoritatea.
2. Boschetarilor nu le  pasa pe unde dorm, daca le-ar fi pasat nu ar fi ajuns in situatia asta.  :rolleyes:

#13
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

 tutun_bucuresti, on 22nd May 2011, 22:31, said:

pe vremuri oamenii nu se spalau cu sapun si sampon. era apa curata din garla si atat
sustin ideea pentru ca mi se pare naturala
eu ma spal odata la doua dusuri cu sampon pe cap si odata cu apa. nu imi pute peruca

Ba se spalau cu sapun de casa.

Adevarul e ca as incerca pentru o saptamana la un moment dat.

Edited by Thomas-, 22 May 2011 - 22:18.


#14
rechinitza

rechinitza

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,366
  • Înscris: 14.10.2009
So, sa lamurim cu spalatul cu apa calda si atat.  Nu distruge bacteriile, sunt putine cele distruse de temperatura apei suportabila de catre piele. mai apoi asa cum nici hainele spalate la 40 de grade doar cu apa calda nu sunt intotdeauna"curate", nici pielea si parul nu pot fi.
In ultima vreme insa au aparut o gramada de produse pe piata (sampoane/geluri de dus) care contin emolienti. In plus, spalarea cu un sampon inadecvat incarca firul de par. Ce cred ca merita incercat este gasirea unui sampon care sa asigure un par "negras' macar 3 zile. Ah, era sa uit, toate produsele gen fixativ, spuma, gel incarca firul de par si pot deregla Phul de la nivelul pielii capului . In consecinta un par poate deveni gras la utilizare nu prea indelungata a acestor de produse.

Edited by rechinitza, 22 May 2011 - 22:30.


#15
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
cred ca mai degraba asta este. decat sa folosesti un sampon nepotrivit, mai bine deloc.

#16
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006

 moshmondica, on 22nd May 2011, 23:16, said:

1. Multe dar nu majoritatea.

E drept, dar ce e mai bine: sa le razi pe toate si rele si bune sau sa le pastrezi pe alea bune plus cateva din alea rele?

 moshmondica, on 22nd May 2011, 23:16, said:

2. Boschetarilor nu le  pasa pe unde dorm, daca le-ar fi pasat nu ar fi ajuns in situatia asta.  :rolleyes:

Poate nu le place pretul platit ca sa nu trebuiasca sa doarma pe strada, adica "rat race-ul", de la 9 la 5.

Multi sunt vai de capul lor, dar poate cativa sunt filozofi. Cersetorul este personaj biblic.  
Este simbolul renuntarii la increderea in sine si abandonarea in bratele sortii.

"Consider the lilies of the field, how they grow: they neither toil nor spin; and yet I say to you that even Solomon in all his glory was not arrayed like one of these."

In fine, nu ma pricep si nici nu vreau sa intru in chestii religioase, dar pot sa inteleg cersetoria ca stil de viata. Si am vazut multi homeless pe strada in New York care pareau mult mai sanatosi la cap decat restul (bine, in New York nici nu e greu sa pari sanatos la cap...).


 Thomas-, on 22nd May 2011, 23:18, said:

Ba se spalau cu sapun de casa.

Scuza-ma dar sapunul de casa e produs de lux, ca bunica nu scotea glicerina din el ca sa o vanda de zece ori mai scump in creme de fata pentru doamne. Dar daca ne spalam cu duru...


 Thomas-, on 22nd May 2011, 23:18, said:

Adevarul e ca as incerca pentru o saptamana la un moment dat.

Pai pentru o saptamana mai bine nu mai incerci. Cica trebuie minim doua saptamani de "mai rau" pana ajungi la "mai bine".
E ca atunci cand vrei sa-ti lasi barba: pretul platit e vreo luna in care arati ca un homeless.
Iar la sfarsit the homelessness turns into awesomeness si broscoiul in print.

Edited by malicious earn, 22 May 2011 - 22:47.


#17
alexica08

alexica08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.04.2008
mie mi-a recomandat un dermatolog sa nu mai folosesc sapun, sampon, gel de dus, deodorant...facusem un fel de alergie...si mi-a spus ca toate produsele astea dauneaza pielii...evident ca nu am aplicat sfaturile

#18
brainium

brainium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.07.2010
Cred ca ma arunca gagica pe geam daca nu mai fac dush doua saptamani. Se baga cineva la un experiment? Dush doar cu apa? :naughty:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate