Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Drumul spre Litoral

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#73
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006
Cel mai scurt, ca km, e prin Braila, iar dupa ce treci cu bacul ai un drum frumos si liber. Dar, daca te feresti de bac, ai ales bine, da.

#74
costitz9

costitz9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 20.09.2009

View Postbogdanbudai, on 8th July 2011, 11:39, said:

Exact prin Gura Ialomitei mergem.
Asadar am facut o alegere buna?Mersi
Sa ia grija la radare. Circula permanent, masini si motociclete de politie, pe distanta Harsova- Constanta si litoral, fiind adusi  pe perioada verii, din toata tara.
Drum bun si concediu placut.

#75
bogdanbudai

bogdanbudai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 08.06.2009
Mersi am sa am grija.

#76
bogdanbudai

bogdanbudai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 08.06.2009
Salutare, tocmai m-am intors din concediu , am urmat traseul "
Botosani-Copalau-Frumusica-Harlau-Cotnari-Tg.Frumos-Strunga-Roman-Horia-Filipesti-Bacau-Nicolae Balcescu-Cleja-Racaciuni-Valea Seaca-Sascut-Adjud-Pufesti-Marasesti-Tisita-Garoafa-Focsani-Golesti-Urechesti-Dumbraveni-Slobozia Bradului-Ramnicul Sarat.
Ramnicul Sarat –Ramnicelul-Boldul-Balta Alba-Gradistea-Sutesti-Ianca-Bordei Verde-Viziru-Cuza Voda-Spiru Haret-Bertestii de Jos-Mihai Bravu-Luciu-Gura Ialomitei-!!!(Mihail Kogalniceanu)!!!-Giurgeni-Vadu Oii-Harsova-Stupina-Crucea-Galbiori-Dorobantu-N.Balcescu-M.Kogalniceanu-Ovidiu-Constanta-Agigea-Eforie Nord-Eforie Sud-Tuzla-Costinesti"
Drumul foarte bun , fara politie multa, radare sau alte probleme.Recomand la toti sa mearga pe aici .Faci cam 7 h fara opriri si cam 9 h cu 2 opriri pentru masa circa 30-40 minute maxim .

#77
Mirrruna

Mirrruna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 21.09.2006
Salutare!

A folosit cineva tronsonul din Autostrada Soarelui care ocoleste Constanta spre Mangalia, inaugurat pe la sf. lui iulie?
Cum se circula?

#78
bARZOTE

bARZOTE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 25.02.2008
Salutare ,

Aceeasi intrebare ca Mirrruna o am si eu .
In plus as dori sa stiu unde anume se intra pe tronsonul de autostrada care ocoleste Constanta . Cumva in apropiere de Murfatlar ?
La iesire parca e mai simplu , Google Earth imi arata ca se iese chiar inainte de Agigea .

Multumiri !

#79
trl

trl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 08.02.2004

View PostbARZOTE, on 8th August 2011, 13:34, said:

Salutare ,

Aceeasi intrebare ca Mirrruna o am si eu .
In plus as dori sa stiu unde anume se intra pe tronsonul de autostrada care ocoleste Constanta . Cumva in apropiere de Murfatlar ?
La iesire parca e mai simplu , Google Earth imi arata ca se iese chiar inainte de Agigea .

Multumiri !

Salve,

Eu de-abia am facut un drum Mangalia-Bucuresti-Iasi, deci vin cu vesti proaspete...:)

Pe http://maps.google.com, la "Get directions" - Mangalia-Bucuresti, autostrada apare ca fiind A4 si dup-aia devine A2; pe pancarta scrie mare A4, deci n-ai cum s-o ratezi. Dupa Agigea, imediat inainte de Lazu, este un sens giratoriu si tb. sa iei cea mai din stanga iesire (cred ca e a 3-a iesire, daca nu ma-nsel).

Cam jumatate din aceasta autostrada (vreo 12 km) se circula pe 2 benzi pe sens, iar pe cealalta jumatate este limitare la 80km/h, datorita unor lucrari neterminate (se circula practic pe contrasens inspre Bucuresti pe 1 singura banda).

Autostrada este f. buna, asfalt nou-nout, totul mi s-a parut OK, doar ca apare pe la jumatate acea limitare de viteza, dar per ansamblu s-a circulat foarte OK cam cu 130-140km/h la inceputul autostrazii si cu 80-90km/h in a 2-a jumatate.

Iesirea inspre A2 catre Bucuresti este semnalizata si este undeva instre Ciocarlia de Jos si Murfatlar.

Stefan cel Mare se ocoleste si se merge cam incet pe-acolo (50-60km/h), dar important este ca se circula si nu se stationeaza deloc.

Drumuri bune!

#80
Mirrruna

Mirrruna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 21.09.2006

View Posttrl, on 8th August 2011, 17:24, said:

Salve,

Eu de-abia am facut un drum Mangalia-Bucuresti-Iasi, deci vin cu vesti proaspete...:)

Pe http://maps.google.com, la "Get directions" - Mangalia-Bucuresti, autostrada apare ca fiind A4 si dup-aia devine A2; pe pancarta scrie mare A4, deci n-ai cum s-o ratezi. Dupa Agigea, imediat inainte de Lazu, este un sens giratoriu si tb. sa iei cea mai din stanga iesire (cred ca e a 3-a iesire, daca nu ma-nsel).

Cam jumatate din aceasta autostrada (vreo 12 km) se circula pe 2 benzi pe sens, iar pe cealalta jumatate este limitare la 80km/h, datorita unor lucrari neterminate (se circula practic pe contrasens inspre Bucuresti pe 1 singura banda).

Autostrada este f. buna, asfalt nou-nout, totul mi s-a parut OK, doar ca apare pe la jumatate acea limitare de viteza, dar per ansamblu s-a circulat foarte OK cam cu 130-140km/h la inceputul autostrazii si cu 80-90km/h in a 2-a jumatate.

Iesirea inspre A2 catre Bucuresti este semnalizata si este undeva instre Ciocarlia de Jos si Murfatlar.

Stefan cel Mare se ocoleste si se merge cam incet pe-acolo (50-60km/h), dar important este ca se circula si nu se stationeaza deloc.

Drumuri bune!

Multumesc pt explicatii, mie una'mi sunt de foarte ajutor :)
O sa trebuiasca sa fac un drum Buc. -Mangalia - Buc. fara alt sofer in masina, conduc prima oara catre mare si... tre' sa ma descurc.

Pe sensul Buc. - Mangalia, la Murfatlar unde tre' sa facem dreapta spre autostrada, banuiesc ca tot asa... la fel ca si la Agigea, e semnalizat bine drumul catre "A4", nu?

Multam!:)

#81
trl

trl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 08.02.2004

View PostMirrruna, on 8th August 2011, 19:04, said:

Multumesc pt explicatii, mie una'mi sunt de foarte ajutor :)
O sa trebuiasca sa fac un drum Buc. -Mangalia - Buc. fara alt sofer in masina, conduc prima oara catre mare si... tre' sa ma descurc.

Pe sensul Buc. - Mangalia, la Murfatlar unde tre' sa facem dreapta spre autostrada, banuiesc ca tot asa... la fel ca si la Agigea, e semnalizat bine drumul catre "A4", nu?

Multam!:)

Sper sa mearga acest link: Traseu Bucuresti-Mangalia (fa putin zoom pe el) in caz contrar intra direct pe http://maps.google.com si scrie la Get directions ruta Bucuresti-Mangalia si vei vedea traseul, cu deosebirea ca autostrada A4, nefiind terminata inca (dar este perfect circulabila) nu vei putea s-o alegi ca ruta. In schimb, te vei putea orienta f. bine despre cand trebuie sa faci stanga sau dreapta.

In principiu, in Murfatlar faci dreapta si dupa vreo 4km faci stanga pe noua portiune de autostrada.

Apropos, sa nu uiti ca sunt vreo 10 km de autostrada, cum vii dinspre Bucuresti, care va trebui sa-i imparti cu cei care vin dinspre Agigea, deci fii atenta la indicatoarele de semnalizare dupa care stai pe banda I cu 80-90km/h, ca pe banda II vin ceilalti de pe contrasens...:) Probabil de asta nici maps.google.com si nici software-urile de GPS nu au actualizat rutele cu aceasta autostrada inca, pt. ca nu este 100% terminata, dar totusi se circula OK pe ea.

Bafta si drum bun!

Edited by trl, 08 August 2011 - 20:21.


#82
costitz9

costitz9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 20.09.2009

View PostMirrruna, on 8th August 2011, 08:30, said:

Salutare!

A folosit cineva tronsonul din Autostrada Soarelui care ocoleste Constanta spre Mangalia, inaugurat pe la sf. lui iulie?
Cum se circula?
Se circula bine si ai avantajul ca scutesti trecerea prin Valu Traian si Constanta, Iesire langa Dedeman

#83
Mirrruna

Mirrruna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 21.09.2006
@trl - merci frumos de indrumari, m'am dumirit care e drumul, ms de ajutor :)

@costitz9 - multumesc!

#84
Mirrruna

Mirrruna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 21.09.2006
am gasit si filmat drumul:  Bucuresti - Cernavoda - Murfatlar - Agigea

http://www.youtube.c...r/Romanianroads

#85
tata123

tata123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 04.07.2008
A fost cineva recent pe varianta Cernavoda - Cochirleni - Ion Corvin - Adamclisi - Cobadin - Mereni - Topraisar - Amzacea - Pecineaga - 23 August - Jupiter? Ma interesa mai ales ultima parte, dupa Amzacea....
Multumesc.

#86
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006
Amzacea - Pecineaga e drum de macadam, valurit de la trecerea unor utilaje care de 3 ani tot asfalteaza la el. E asfaltat numai o bucata inspre Pecineaga, si aia prost, deja asfaltul e cu gauri, valuri si cratere nasoale, deci trebuie mers mai atent decit pe bucata de macadam.

Despre A2 si A4, sint 2 autostrazi: A4 e centura Constantei, iar A2 e Buc - Ct, care se termina in A4, nu intra direct in Constanta. A4 e finalizata doar intre capatul sudic si A2, pe ambele sensuri, A2 e finalizata doar intre Murfatlar si A4, doar pe un sens.

#87
ivanturela

ivanturela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 07.08.2009
Azi, vineri, in jurul orei 14 ies din Buc. pe A2. La Cernavoda vreau sa fac o smecherie adica, tai orasul si o iau spre Silistea, apoi cobor spre Tortoman si o iau spre Dorobantu de pe DN 2A si cap compas plaja Trei papuci! Mentionez ca am un jeep si o statie CB. Cunoaste cineva portiunea Silistea - Tortomanu - Dorobantu?
Multumesc anticipat!

#88
razvanuss

razvanuss

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 38
  • Înscris: 17.03.2010
Ce bine se circula pe autostrada cand nu sunt radare...


Dar daca pe A2 este aglomerat si fac cu masina personala 3 ore sau mai mult intre Bucuresti si Constanta voi merge cu trenul si voi face putin mai mult de 2 ore.

#89
ivanturela

ivanturela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 07.08.2009
O veste buna pt. voi colegi! Dupa cum v-am spus, vineri am plecat spre Litoral. La Cernavoda, in prealabil am cerut relatii prin statia CB la colegii din trafic care veneau de la C-ta si care imi comunicau ca se circula ,,bara la bara" de la iesirea din Cernavoda pana la Poarta Alba, am taiato spre Silistea, Tortomanu (un drum perfect asfaltat), am facut 20 min., apoi spre Dorobantu (atentie sa nu o luati spre Sud spre Medgidia), un drum pietruit dar f. bun si am iesit in DN 2A. Am mai facut 30 min. pana la C-ta. Dar, mai este un dar, daca nu ai  statie CB, mergi in ,,orb" cu 50, max. 59 prin localitati, sunt MCV-uri in miscare sau stationate dar nu mai mult de 2 pe portiunea respectiva. La intoarcere, luni la pranz, am venit tot pe DN 2A, dar am mers inainte spre Harsova, Slobozia, Drajna si am intrat pe A2. S-a circulat perfect, cu viteza medie de croaziera de 110 km/h pana la intrarea pe A2. Atentie, la intrarea pe A2 era un MCV in spate, sub pod, cu fata spre Buc. pt cei care taie banda continua care separa intrarea pe A2 de banda care vine de la Drajna, mai mergeti putin pana dati de banda discontinua, altfel va asteapta cu ,,premierea'' la refugiul de la Km. 99...
Drumuri bune sa aveti, colegi!

Edited by ivanturela, 16 August 2011 - 10:49.


#90
bogdan7177

bogdan7177

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 05.10.2004
Aveti atasate rute si variante spre litoral si Constanta. E cam tarziu dar macar la anul sa fie de folos. Concedii placute!!!!

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate