Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

Drumul spre Litoral

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#55
Crisboy

Crisboy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 20.09.2009
Ok baieti. Mersi de ajutor. Tot cu trenul am fost pana acuma la mare si de aceea m-am tot interesant, acuma voi fi direct in postura de sofer si am nevoie de orice informatii  :thumbup:  Multumesc

#56
fratie

fratie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 28.12.2007
Salve, stie cineva ? aceasta ruta ocolitoare prin orasul Cernavoda este semnalizata pe teren ? (indicatoare, semne de circulatie, etc)
si ca o paranteza... nu se mai poate cu CNADNR-ul asta... usor, usor, pina la urma o sa trecem prin Bulgaria sa ajungem la Litoralul Romanesc...  BRAVOOO VOUA... CNADNR-ul asta... si sincer spun : SUNTETI RIDICOLI... SA VA FIE RUSINEEEEEEEEE


stima !

Edited by fratie, 29 June 2011 - 20:45.


#57
Crisboy

Crisboy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 20.09.2009

View Postfratie, on 29th June 2011, 21:43, said:

Salve, stie cineva ? aceasta ruta ocolitoare prin orasul Cernavoda este semnalizata pe teren ? (indicatoare, semne de circulatie, etc)
si ca o paranteza... nu se mai poate cu CNADNR-ul asta... usor, usor, pina la urma o sa trecem prin Bulgaria sa ajungem la Litoralul Romanesc...  BRAVOOO VOUA... CNADNR-ul asta... si sincer spun : SUNTETI RIDICOLI... SA VA FIE RUSINEEEEEEEEE


stima !


Dupa cum a zis Selam: "Adica faci un ocol de vreo 5 kilometri prin orasul Cernavoda, sunt semne de redirectionare, nu-ti face probleme. Iti lungeste drumul cu vreo 10 minute." => exista semnalizari pe teren. Drum bun si concediu placut!

#58
fratie

fratie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 28.12.2007
ok, in regula, multumesc, si concedii placute tuturor....     :)

#59
gniros

gniros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,173
  • Înscris: 11.03.2009

View PostCrisboy, on 29th June 2011, 21:50, said:

Dupa cum a zis Selam: "Adica faci un ocol de vreo 5 kilometri prin orasul Cernavoda, sunt semne de redirectionare, nu-ti face probleme. Iti lungeste drumul cu vreo 10 minute." => exista semnalizari pe teren. Drum bun si concediu placut!

Sunt semne ! In plus treci chiar pe la poarta centralei nucleare !

#60
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Bonus, o iradiere mica, ptr. acomodare cu radiatiile solare ulterioare  :naughty:

#61
mary_champ

mary_champ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 01.09.2005

View PostCrisboy, on 26th June 2011, 10:08, said:

Hmmm.....interesanta ruta mi-ai propus Selam. Nu m-am gandit la asta pana acuma, si sa sti ca am sa o iau in considerare. Mersi.

P.S.: De podul de la Cernavoda ce stiti? Este inchis? Pe unde se ocoleste?
Eu ti-as propune Sibiu - Brasov - Intorsura Buzaului - Buzau - Braila - Bac - Macin - Horia - Atmagea - Slava Rusa - Constanta - Eforie
Braila - Constanta (1 h si 30 min )

#62
Crisboy

Crisboy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 20.09.2009

View Postmary_champ, on 30th June 2011, 21:04, said:

Eu ti-as propune Sibiu - Brasov - Intorsura Buzaului - Buzau - Braila - Bac - Macin - Horia - Atmagea - Slava Rusa - Constanta - Eforie
Braila - Constanta (1 h si 30 min )


Am studiat un pic traseul dar mi se pare mult prea lung acest traseu, si poate si putin complicat. Oricum multumesc, sigur il voi aplica odata cand vreau sa vizitez mai mult ;).

#63
bogdanbudai

bogdanbudai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 08.06.2009
Salutare baieti .M-am hotarat pe 11 iulie plec spre litoral.Plec din Botosani , sper sa ajung cat de cat repejor si sa nu ma incurc pe la Cernavoda .Vreau sa plec pe la 3.30 noaptea dar sper sa nu ma ia euforia si sa plec mai devreme .Oricum sunt constient ca pe la amiaza cand o sa ajung la Constanta o sa fie traficul infernal , dar ma risc un pic :).
Care de prin zona Moldovei a fost acum recent spre litoral ?
Mersi si concedii placute la toata lumea!

#64
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,948
  • Înscris: 03.08.2008
Nu cred ca ai nevoie sa ajungi pana la Cernavoda. Ai inconjura foarte mult. Drumul cel mai ok ar fi Iasi - Vaslui (pana la Vs drumu nu e cine stie ce dar aceptabil), intre Vs si Barlad 80% este asfalt nou. De la Barlad la Galati sau Braila drumul prin Cuca este cel mai scurt si destul de bun. De la Galati/ Braila trecu cu bacul.

De la Iasi la Galati  faci cam 3h - 3:30h. Acum depinde unde te duci. Daca mergi in Mamaia nu ai treaba cu traficul prin Constanta.

#65
bogdanbudai

bogdanbudai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 08.06.2009
Chiar ma gandeam sa imi zica cineva o ruta buna pentru mine avand in vedere ca plec din Botosani .
Vreau sa ajung la Costinesti , stiu ca am  sa dau de traficul "bara la bara" , dar sunt pregatit .:)

#66
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View Postcostitz9, on 26th June 2011, 23:47, said:

Asa cum am mai spus, podul inchis nu este peste ecluza, ci peste canalul Dunare- Marea Neagra, la 3-400m de ecluza Cernavoda.
Si ecluza, nu e pe Canal ?

Adica eu mint, si harta minte ?

View PostSelam, on 27th May 2011, 01:52, said:

La marginea pozei, in extrema stanga, e Dunarea.
In mijloc, centrala nucleara si canalul Dunare-Marea Neagra.
Cu rosu e marcat vechiul traseu, care ocolea Cernavoda.
Cu verde e noul traseu, care te duce prin orasul Cernavoda.

[ http://2.bp.blogspot.com/_LVVWzI6dJmQ/TS3vNWDao2I/AAAAAAAANNk/P-51uqVj6RE/s1600/3.5t.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pentru bogdanbudai:
Stai linistit, sunt putini turisti anul acesta pe litoral. Tu vii luni din cate vad, deci trafic pe sensul tau nu prea va fi.
Recomand ruta prin Galati cu bacul.

#67
costitz9

costitz9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 20.09.2009
[quote name='Selam' date='4th July 2011, 00:37' post='10116405']
Si ecluza, nu e pe Canal ?

Adica eu mint, si harta minte ?


'Selam", harta nu minte, ecluza este pe canal, dar, dupa cum se vede, intre pod si portile din amonte ale ecluzei mai este ceva distanta. Nu vreau sa induc in eroare pe nimeni, dar ma repet : podul rutier ce traverseaza canalul Dunare- Marea Neagra, este pe deasupra podului de cale ferata si ESTE LA 300 m DE ECLUZA. Cand treci pe pod spre Constanta se vad ambele capete ale ecluzei, pe partea dreapta. Trec prin zona foarte, foarte des. In octombrie anul acesta cred ca se va redeschide circulatia si esti invitatul meu la o plimbare pe pod.

#68
bogdanbudai

bogdanbudai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 08.06.2009
Gata am stabilit traseul:Botosani-Targu Frumos-Roman-Bacau-Adjud-Focsani-Ramnicul Sarat de aici ma indrept spre Sutesti, apoi ajung la Ianca pe urma Viziru,apoi M.Kogalniceanu-Harsova-Mihai Kogalniceanu (oras)-Ovidiu-Constanta-Costinesti.
Am hotarat sa fac miscarea de la Ramnicul Sarat prin acele sate sa fie mai de-a dreptul.Incerc aceasta varianta la recomandarea unui amic care face de vreo cativa ani Botosani-Contanta.
Ce parere aveti despre acest traseu.Am socotit ies cam tot la 540 de km -560 km .
Astept pareri !Multumesc

#69
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,948
  • Înscris: 03.08.2008
De la Focsani ai putea sa ajungi direct la Galati sau Braila sa treci cu bacul. Cred ca mai scurtezi din drum un pic.

#70
bogdanbudai

bogdanbudai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 08.06.2009
Da si asta e o varianta dar nu vreau .Prefer pe strada :)

#71
costitz9

costitz9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 20.09.2009

View Postbogdanbudai, on 5th July 2011, 21:17, said:

Gata am stabilit traseul:Botosani-Targu Frumos-Roman-Bacau-Adjud-Focsani-Ramnicul Sarat de aici ma indrept spre Sutesti, apoi ajung la Ianca pe urma Viziru,apoi M.Kogalniceanu-Harsova-Mihai Kogalniceanu (oras)-Ovidiu-Constanta-Costinesti.
Am hotarat sa fac miscarea de la Ramnicul Sarat prin acele sate sa fie mai de-a dreptul.Incerc aceasta varianta la recomandarea unui amic care face de vreo cativa ani Botosani-Contanta.
Ce parere aveti despre acest traseu.Am socotit ies cam tot la 540 de km -560 km .
Astept pareri !Multumesc
Este bun drumul ales de tine. De la Viziru ai doua variante:
1. Viziru- Baraganul- Tandarei- Giurgeni- Harsova;
2. Viziru- Cuza Voda(DJ212)- Gura Ialomitei(DJ213)- Giurgeni- Harsova. Este mai buna varianta prin Gura Ialomitei decat cea prin M. Kogalniceanu.

#72
bogdanbudai

bogdanbudai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 08.06.2009
Exact prin Gura Ialomitei mergem.
Asadar am facut o alegere buna?Mersi

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate