Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...
 Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...
 Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 

Dreapta Extremistă

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
177 replies to this topic

Poll: Dreapta Extremistă (104 member(s) have cast votes)

Care este poziția voastră legată de dreapta extremistă

  1. Pro (33 votes [31.73%])

    Percentage of vote: 31.73%

  2. Depinde de situație (26 votes [25.00%])

    Percentage of vote: 25.00%

  3. Contra (37 votes [35.58%])

    Percentage of vote: 35.58%

  4. Nu mă interesează (8 votes [7.69%])

    Percentage of vote: 7.69%

Vote Guests cannot vote

#1
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011
Inca un topic pe care nu l-am putut vedea pe aceasta arie si eu zic ca ar fi un subiect bun de dezbatere.

" Far right politics commonly involve supremacism  — a belief that superiority and inferiority is an innate reality  between individuals and groups — and a complete rejection of the concept  of social equality as a norm.[2] Far right politics often support segregation; the separation of groups deemed to be superior from groups deemed to be inferior.[3] Far right politics also commonly include authoritarianism, nativism, racism and xenophobia. "

Din definitia de pe wikipedia, cu care nu sunt intru totul de acord. Marturisesc ca si eu am fost partizanul acestui tip de politici in timpul adolescentei, desi opiniile mele erau mai mult legate de circumstante, si anume problemele cu tiganii din orasul meu natal. Uitandu-ma mai atent peste aceste curente si luandu-le la sange ideologia, am descoperit ca nu e chiar asa grozava, si am renuntat de mult la ele.

Dar in situatia de astazi din Europa, cand efectul anumitor politici social liberale incepe sa se faca simtit, diverse factiuni extremiste de dreapta au inceput sa capete sustinere in randul populatiei din Europa, si partide care in general pana acum au fost anonime au inceput sa capete locuri in parlament, cele mai notabile fiind Jobbik in Ungaria cu 16% din locuri, sau partidul nationalist al Finlandei care a obtinut 20% din voturi.

Multiculturalismul, imigratia necontrolata, si segregarea continua a anumitor minoritati a dus la probleme la care partidele 'mainstream' nu dau semne ca ar fi capabile sa le solutioneze, iar aceste lucruri coroborate cu criza financiara duc la oportunitati pentru partidele extremiste.

Cum poate fi combatuta ? Sunt exemple in care partide de dreapta mai moderate, fara un mesaj radical, au 'furat' multi dintre potentialii alegatori ai acestor partide extremiste. Cazul Jobbik in Ungaria care este la mare distanta in spate de Fidesz, sau Sarkozy in Franta care a obtinut o mare parte din voturile dreptei extremiste.

Apropos, mai aproape de casa are cineva ceva stiri de acest gen. In afara de Noua Dreapta care mi se par cam de tot rasul, nu am auzit nimic ?

http://www.bbc.co.uk...urope-13206056
http://www.guardian..../sep/30/austria
http://news.bbc.co.u...ope/8320492.stm
http://www.newsweek....reme-right.html

Dezbatere deschisa.

P.S. : Nu sariti toti la gatul meu. Am zis ca am fost in trecut simpatizantul acestor fel de politici si in prezent nu mai sunt. Am deschis acest topic nu pentru propaganda ci pentru ca mi se pare un subiect bun de dezbatere si situatia are potentialul de a deveni problematica.

Edited by tomaso, 20 May 2011 - 23:33.
Adaugat chestionar la cererea inițiatorului acestui topic


#2
Andante

Andante

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,953
  • Înscris: 31.01.2011
Romanii mamaligari ca de obicei si e normal sa nu explodeze niciodata...Iar in legatura cu dreapta extremista hmmm...E un curent care trebuia sa se nasca pana la urma fiindca in acestor  politici  de toleranta inter-etnica  si nu numai promovate de asa zisele valori ale democratiei sa vazut unde am ajuns sau mai exact unde suntem ,deci eu votez...pentru !

Edited by Andante, 20 May 2011 - 20:23.


#3
doctore

doctore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 15.07.2010

 Andante, on 20th May 2011, 21:21, said:

Romanii mamaligari ca de obicei si e normal sa nu explodeze niciodata...
Si e pacat, in perioada interbelica eram printre cele mai nationaliste tari din Europa, iar astazi am ramas in urma ungurilor, sarbilor, ucrainienilor sau bulgarilor. Nici aia din Bsarabia parca n-au frica rusilor cum o au romanii pe a tiganilor.Nu stiu cand dracu' ne-am prostit in halul asta, mamaligari corcititi cu tigani,manelizati si prostiti de  fostii securisti si nepotii lor!

Edited by doctore, 20 May 2011 - 21:05.


#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,677
  • Înscris: 13.06.2004
Mie nu îmi place nici delăsarea de acuma, dar nici naționalismul extremist din perioada interbelică.

#5
Andante

Andante

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,953
  • Înscris: 31.01.2011
Niste laturi asta suntem ca natiune ,mereu ne-am aplecat(fundul) in fata celor asa zis puternici ai lumii iar acum fenomenul e si mai pregnant si umbra aceea de nationalism pe care o mai aveam pe timpul comunistilor au spalat-o de tot cei care conduc acum lumea. Urlam ca suntem romani iar cu prima ocazie cand trecem granita nu uitam sa ne blamam tara,ne plangem peste tot iar coloana vertebrala nu mai avem demult,suntem sictiriti si plictisiti de tot ce inseamna Romania uitand ca totusi rea,buna in tara asta ne-am nascut.Iar ceea ce e si mai rau e ca ne tradam unul pe altul,argintii sunt baza ,ce tara?ce romanism ?alea sunt povesti ,basme in cultura corporatista...si uite asa usor usurel ne dizolvam...

 djl, on 20th May 2011, 21:53, said:

Mie nu îmi place nici delăsarea de acuma, dar nici naționalismul extremist din perioada interbelică.
si care e calea de mijloc nenicule? spune tu...ca de mai bine de 20 de ani (condusi de altii) tot promovam toleranta ,democratia si alte vrajeli de genul asta si vezi si tu unde am ajuns

#6
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011
"Right-wing  extremist chatter on the Internet continues to focus on the economy,  the perceived loss of U.S. jobs in the manufacturing and construction  sectors, and home foreclosures," department officials wrote.
http://www.abqjourna...ate04-16-09.htm

Fascism is everywhere in decline in the advanced capitalist, industrialised democracies (the metropolitan countries). It has been replaced by a species of postmodern neo-fascism with enormous local diversity and rising political success. Contemporary neofascism is so different to modern fascism that most (liberal) commentators have demanded that the terminology of ?rightwing extremism? be used instead, reserving the term ?neofascism? for the openly corporatist organisations for political violence that claim a lineage from the parties and movements of the 1930s. Since these organisations ? the BNP in England, the NPD in Germany, the former MSI in Italy ? are in decline, the decline of all forms of fascism has been announced. ?Neofascism has disappeared,? declares one commentator; ?extreme right parties are on the rise.? This paper investigates the subterranean continuities and the radical break of the 1980s, to propose that contemporary ?rightwing extremism? is a distinctly postmodern form of fascism.

http://www.ethicalpo...neo-fascism.htm

Edited by WhatNot, 20 May 2011 - 21:12.


#7
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Foarte bine procedeaza bravo lor. Cand amesteci arabi, tigani, indieni, chinezi cu europenii iese o ciorba de tot cac*tul (unii produc, altii fura, altii strica...).

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,677
  • Înscris: 13.06.2004

 djl, on 20th May 2011, 21:53, said:

Mie nu îmi place nici delăsarea de acuma, dar nici naționalismul extremist din perioada interbelică.


 Andante, on 20th May 2011, 22:05, said:

si care e calea de mijloc nenicule? spune tu...ca de mai bine de 20 de ani (condusi de altii) tot promovam toleranta ,democratia si alte vrajeli de genul asta si vezi si tu unde am ajuns

Legea trebuie aplicată pentru a eradica hoția. Dar dacă se trezesc câțiva extremiști să ne înjure nu trebuie să ne apucăm și noi de extremisme, pentru că unii deabea așteaptă sămânță de război.

#9
Andante

Andante

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,953
  • Înscris: 31.01.2011

 WhatNot, on 20th May 2011, 22:10, said:

"Right-wing  extremist chatter on the Internet continues to focus on the economy,  the perceived loss of U.S. jobs in the manufacturing and construction  sectors, and home foreclosures," department officials wrote.
http://www.abqjourna...ate04-16-09.htm

Fascism is everywhere in decline in the advanced capitalist, industrialised democracies (the metropolitan countries). It has been replaced by a species of postmodern neo-fascism with enormous local diversity and rising political success. Contemporary neofascism is so different to modern fascism that most (liberal) commentators have demanded that the terminology of ?rightwing extremism? be used instead, reserving the term ?neofascism? for the openly corporatist organisations for political violence that claim a lineage from the parties and movements of the 1930s. Since these organisations ? the BNP in England, the NPD in Germany, the former MSI in Italy ? are in decline, the decline of all forms of fascism has been announced. ?Neofascism has disappeared,? declares one commentator; ?extreme right parties are on the rise.? This paper investigates the subterranean continuities and the radical break of the 1980s, to propose that contemporary ?rightwing extremism? is a distinctly postmodern form of fascism.

http://www.ethicalpo...neo-fascism.htm
E o forma de protest,deschisa si pe fata iar faptul ca se incearca prin manipulare mediatica sa se induca faptul ca aceste miscari sunt in descrestere e o poveste fapricata doar de mass-media(detinuta de cine?!?).De ce ? Fiindca dreapta politica promoveaza libera competitie ,dreptul la succes de orice natura (economica,politica,sociala) prin mijloace corecte...poti? mergi mai departe ,nu poti?.... pleci si nu ma intereseaza ca esti negru,gay sau mama insarcinata...
Iar acum din pacate adevarul nu mai intereseaza pe nimeni si sub tot felul de subterfigii cica...se incearca, sa fim sau sa ducem o "politica corecta" care in nici un caz nu duce spre ceva bun

 djl, on 20th May 2011, 22:18, said:

Legea trebuie aplicată pentru a eradica hoția. Dar dacă se trezesc câțiva extremiști să ne înjure nu trebuie să ne apucăm și noi de extremisme, pentru că unii deabea așteaptă sămânță de război.
Clantz,clantz care lege neica ?Caci in LUME nu numai in Romania legile se interpreteaza dupa bunul plac sau dupa anumite interese.Oricum interesul major e sa fim multi dar prosti fara nici un fel de identitate si nu dezvolt ,uita-te in jurul tau ..tigani ...negrii...evrei s.a.m.d si nu am nimic cu ei ca indivizi dar eu ma raportez la marea masa

#10
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011
Cu evreii ce ai ? Nu ii poti pune laolalta cu negrii si tiganii, nu prea se compara. 20% din laureatii premiului Nobel au fost evrei, iar in parcurs de 63 de ani au facut dintr-un desert un stat care are un index de dezvoltare egal cu al Spaniei, timp in care au fost nevoiti sa treaca prin 6 razboaie, 2 intifade si acte de terorism la tot pasul.

#11
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,677
  • Înscris: 13.06.2004
În România ne trebuie un regim autoritar câțiva ani, dar asta nu înseamnă că trebuie s-o dăm în extremism de dreapta sau de stânga.

#12
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

 WhatNot, on 20th May 2011, 22:50, said:

Cu evreii ce ai ? Nu ii poti pune laolalta cu negrii si tiganii, nu prea se compara. 20% din laureatii premiului Nobel au fost evrei, iar in parcurs de 63 de ani au facut dintr-un desert un stat care are un index de dezvoltare egal cu al Spaniei, timp in care au fost nevoiti sa treaca prin 6 razboaie, 2 intifade si acte de terorism la tot pasul.
Au resit asta pentru ca au o gandire foarte buna. Suntem evrei ne doare-n pix de toti, noi s-o ducem bine.

#13
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008

 djl, on 20th May 2011, 22:18, said:

Legea trebuie aplicată pentru a eradica hoția.

Ironia e ca pentru a putea aplica legea si evita extremismul, este nevoie de extremism.

#14
Andante

Andante

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,953
  • Înscris: 31.01.2011

 WhatNot, on 20th May 2011, 22:50, said:

Cu evreii ce ai ? Nu ii poti pune laolalta cu negrii si tiganii, nu prea se compara. 20% din laureatii premiului Nobel au fost evrei, iar in parcurs de 63 de ani au facut dintr-un desert un stat care are un index de dezvoltare egal cu al Spaniei, timp in care au fost nevoiti sa treaca prin 6 razboaie, 2 intifade si acte de terorism la tot pasul.
Ce am cu evreii? Fi cuminte  :console: Tocmai ca indexul ala de care vorbesti e disproportionat si fals.(vezi istoria fiecarei tari) Crezi ca sunt destepti sau" poporul ales"? Nu omule ! Ei au spiritul asta de camatar si-atat ,si prin asta au finantat tot ce a fost sau este in folosul lor ,nimic neiteresat sau ca sa iti traduc... stii cine au fost finantatorii marii revolutii din octombrie? sa-ti mai spun ?

 Ovidiu93, on 20th May 2011, 23:23, said:

Ironia e ca pentru a putea aplica legea si evita extremismul, este nevoie de extremism.
CORECT ! dar nu e politic corect ceea ce spui tu :)

#15
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

 Andante, on 20th May 2011, 23:27, said:

Ce am cu evreii? Fi cuminte  :console: Tocmai ca indexul ala de care vorbesti e disproportionat si fals.(vezi istoria fiecarei tari) Crezi ca sunt destepti sau" poporul ales"? Nu omule ! Ei au spiritul asta de camatar si-atat ,si prin asta au finantat tot ce a fost sau este in folosul lor ,nimic neiteresat sau ca sa iti traduc... stii cine au fost finantatorii marii revolutii din octombrie? sa-ti mai spun ?
De asta ii urasti ? Ca se pune ei insisi inaintea altora ?

#16
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

 Andante, on 20th May 2011, 23:30, said:

stii cine au fost finantatorii marii revolutii din octombrie? sa-ti mai spun ?
Acolo a fost si mana Kaiser-ului ...

#17
cristi_21

cristi_21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,139
  • Înscris: 07.06.2005

 djl, on 20th May 2011, 22:51, said:

În România ne trebuie un regim autoritar câțiva ani, dar asta nu înseamnă că trebuie s-o dăm în extremism de dreapta sau de stânga.

Stanga si dreapta is niste religii bullshitiene. Autoritarismul e mult peste oricare din religiile astea 2 pentru ca e foarte versatil. Azi e de stanga, maine de dreapta, poimaine de centru. Autoritarianismnul face ceva pe ideologiile tale, te baga la parnaie cand are el chef.

#18
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 Owidiu, on 20th May 2011, 22:18, said:

Suntem evrei ne doare-n pix de toti, noi s-o ducem bine.
Inlocuieste cuvantul "evrei" cu "englezi / francezi / americani / chinezi / argentinieni / italieni / bulgari / arabi / spanioli / australieni / rusi / japonezi / mexicani / turci / ... / romani" si ai sa constati ca se potriveste la fel de bine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate