Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari
 Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica
 

Constructie acvariu

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Andrine

Andrine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 14.07.2008

 Alice, on 21st June 2011, 19:08, said:

Tine si 10 tone, dar despre ce masa vorbim?
Asa ceva iti garantez ca nu o sa tina: http://www.proiectca...ara-fier-forjat
Gandeste-te ca trebuie sa suporte greutatea unei masini si asta fara sa se lase in vreo parte, ca-ti face fundul [de la acvariu, bineinteles] poc si or sa-ti vina vecinii sa-ti ceara si sampon.

La costuri te-ai gandit? Incalzire, lumina, filtre...
Nu am vecini hehe locuiesc la casa cu o curte cat un parc, si mai e si pe colt, mai bine zis pe 2 colturi, singura casa vecina e in stanga cam la 40 m, in rest e strada si ceilalti vecini dincolo de strada. Deci vecinii nu sunt problema, idem capital. Lumina am, incalzire? la 40 de grade zilnic mai degraba ma gandesc la racire, un aer conditionat in camera cred ca rezolva problema.  Si vorbind de filtre, spune-mi re rog care sunt cele mai adecvate pt acvariul meu? Care sunt mai bune cele interne sau externe? Am vazut poza, si logic ca masa din fier forjat ca aia nu tine. Eu vreau ceva de gen dulapior cu partea de sus completa, fara goluri.

Ma gandesc serios sa fac acvariul cu doar partea din fata din sticla si laturi. spatele si fundul sa fie din... alt material cum mi-a sugerat cineva mai sus. Insa nu mi-a spus ce material e.

#20
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

 Andrine, on 21st June 2011, 21:33, said:

voi vreti un acvariu mare pt pesti mari si acvariu mic pt pesti mici.
Eu am un acvariu marisor (200L) in care am doar pesti mici (neoni si alti pesti de aceeasi dimensiune).

 Andrine, on 23rd June 2011, 00:04, said:

Lumina am,
Da niste detalii, fiindca ma indoiesc ca ai ceva potrivit pentru acvariul ala. Daca te bazezi pe lumina solara, e nasol rau de tot.

 Andrine, on 23rd June 2011, 00:04, said:

Si vorbind de filtre, spune-mi re rog care sunt cele mai adecvate pt acvariul meu? Care sunt mai bune cele interne sau externe?
Cred ca glumesti cu filtrele interne. La asa un acvariu iti trebuie ori un filtru sump, ori cateva filtre externe tip canistra.

 Andrine, on 23rd June 2011, 00:04, said:

spatele si fundul sa fie din... alt material cum mi-a sugerat cineva mai sus. Insa nu mi-a spus ce material e.
Din beton armat. Nu mai ai nevoie nici de masa. Doar ca intreaga constructie va fi grea ca naiba, sa speram ca iti rezista planseul.

Cam ce buget ai alocat pentru acest proiect?

#21
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 Andrine, on 14th May 2011, 21:54, said:

Buna, vreau sa construiesc un acvariu de lungime 2m latime 70 cm si inaltime de 70cm. Sticla 10mm. Am de gand sa ii fac si un cadru de fier sau aluminiu pt securitate. Sau merge si fara cadru? Ce parere aveti? Am auzit ca acvariile mai late confera o priveliste mai frumoasa e adevarat?
2 metri? Pai... sticla de 10 e mica. Trebuie 12 cel putin. Cel putin 2 intarituri in "H" si fund dublu.
Realizezi ca va avea 980 de litri, nu? La asemenea acvariu iti trebuie cel putin 2 astfel de filtre: http://www.pepika.ro...el-ii-2028.html
In alta ordine de idei, trebuie sa te gandesti serios si la mobilier, trebuie facut din schelet de fier-cornier sudat si ras-sudat. Sau direct pe ceva de beton. De asemenea, ai grija ce pui sub acvariu, ceva moale, dar nu gros (polistiren extrudat de 2 daca gasesti e perfect).
Acum, bani. Eu zic undeva la 10000 de lei cel putin. Dispui de ei? Daca nu, nu te apuca... sau le faci usurel pe toate.
Eu am un acvariu de 84 de litri cu care am inceput, iar acum am unul de 320 "in lucru" adica strang tot ce-mi trebuie pt el de luni de zile. Tu ai mai avut acvarii?

#22
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

 ripper, on 24th June 2011, 22:40, said:

Realizezi ca va avea 980 de litri, nu? La asemenea acvariu iti trebuie cel putin 2 astfel de filtre: http://www.pepika.ro...el-ii-2028.html
Cu 2 Eheim-uri din alea nu faci nimic, fiindca sunt prea mici (atat ca volum, cat si ca debit) si sunt si scumpe ca naiba. Mult mai ok ar fi 3-4 JBL e1500 sau de ce nu, 3-4 Jebo 829, care sunt niste chinezarii super ok.

#23
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Evident ca 3-4 sunt mult mai ok! :D Pana la urma nu conteaza firma, cantitatea totala de medii bio si putere de filtrare conteaza. EHEIM sunt tata lor si la ei cand spun pt acvarii de 600 litri, apai asa e. JBL sunt semi-profi... dar nu zic ca n-ar fi ok 3-4 E1500! :D

#24
Andrine

Andrine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 14.07.2008

 andrei_0, on 22nd June 2011, 22:03, said:

Eu am un acvariu marisor (200L) in care am doar pesti mici (neoni si alti pesti de aceeasi dimensiune).

Da niste detalii, fiindca ma indoiesc ca ai ceva potrivit pentru acvariul ala. Daca te bazezi pe lumina solara, e nasol rau de tot.

Cred ca glumesti cu filtrele interne. La asa un acvariu iti trebuie ori un filtru sump, ori cateva filtre externe tip canistra.

Din beton armat. Nu mai ai nevoie nici de masa. Doar ca intreaga constructie va fi grea ca naiba, sa speram ca iti rezista planseul.

Cam ce buget ai alocat pentru acest proiect?

Pey ma astept sa chaltuiesc cam 400 de euro cam asa, fara pesti, cu masa cu tot. Daca cere mai mult fac eu rost de restul. Dar eu nu cred ca o sa coste 400, cred ca 300 cam asa. Acuma beton armat... e o idee buna stii, perfecta chiar, insa cum se "lipeste" sticla de betonul armat?

#25
rekul05

rekul05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 06.08.2008
Uite aici un link care calculeaza necesarul construirii unui acvariu pe dimensiunile dorite de tine. Sa ti cont de 'safety factor', fiindca in functie de asta se decide grosimea geamului
La dimensiunea de 200x70x70 iti este necesar geam de 15mm, insemnand cam 5.20 metri patrati * 45-55 euro metrul patrat de geam = 234-286 euro (fara TVA!). La asta mai adaugi cateva sute de lei postamentul, care trebuie sa tina mai bine de 1200-1400kg, adica apa vreo 800 litri, decor, substraturile inclusiv nisipul, instalatia de iluminare, etc...
Ca si constructie iti recomanda sa citesti forumurile de specialitate, de exemplu aici.

Ca experienta personala, am avut si eu acvariu timp de 4 ani si am renuntat din cauza cheltuielilor mari cu el, consum de curent, mancare, solutii pentru apa, straturile de la filtre, etc, astea's consumabile care trebuiesc... Trebuia si ceva timp pentru intretinere... Dimensiunile acvariului erau de 100x50x60 cm cu geam de 10mm si cu intarituri numai in partea superioara si bagam in el in jur de 250 litri maxim 280 de litri. Pe langa toate astea din cauza umiditatii destul de ridicata in camera respectiva peretele exterior al camerei puncte de negreala! Trebuie sa ai in vedere si un sistem de ventilatie bun in camera unde va fi acvariul.

Parerea mea este ca bugetul de 400 de euro este o gluma! Cu banii astia deabea reusesti sa faci acvariul si ceva din postament si cam atat.
La dimensiunile la care vrei sa-l faci este exclusa lipirea lui in alta parte decat locul lui final, fiindca nu prea vad cum ar putea fi carat un asemenea monstru!

Succes!

#26
Andrine

Andrine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 14.07.2008

 rekul05, on 12th July 2011, 12:24, said:

Uite aici un link care calculeaza necesarul construirii unui acvariu pe dimensiunile dorite de tine. Sa ti cont de 'safety factor', fiindca in functie de asta se decide grosimea geamului
La dimensiunea de 200x70x70 iti este necesar geam de 15mm, insemnand cam 5.20 metri patrati * 45-55 euro metrul patrat de geam = 234-286 euro (fara TVA!). La asta mai adaugi cateva sute de lei postamentul, care trebuie sa tina mai bine de 1200-1400kg, adica apa vreo 800 litri, decor, substraturile inclusiv nisipul, instalatia de iluminare, etc...
Ca si constructie iti recomanda sa citesti forumurile de specialitate, de exemplu aici.

Ca experienta personala, am avut si eu acvariu timp de 4 ani si am renuntat din cauza cheltuielilor mari cu el, consum de curent, mancare, solutii pentru apa, straturile de la filtre, etc, astea's consumabile care trebuiesc... Trebuia si ceva timp pentru intretinere... Dimensiunile acvariului erau de 100x50x60 cm cu geam de 10mm si cu intarituri numai in partea superioara si bagam in el in jur de 250 litri maxim 280 de litri. Pe langa toate astea din cauza umiditatii destul de ridicata in camera respectiva peretele exterior al camerei puncte de negreala! Trebuie sa ai in vedere si un sistem de ventilatie bun in camera unde va fi acvariul.

Parerea mea este ca bugetul de 400 de euro este o gluma! Cu banii astia deabea reusesti sa faci acvariul si ceva din postament si cam atat.
La dimensiunile la care vrei sa-l faci este exclusa lipirea lui in alta parte decat locul lui final, fiindca nu prea vad cum ar putea fi carat un asemenea monstru!

Succes!

pe linkul pe care mi l-ai trimis spune ca un acvariu de 150 lungime 55latime si 50 inaltime suporta sticla de 10mm la otiunea f sigur, dap se poate si asa.

#27
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

 ripper, on 26th June 2011, 21:43, said:

Pana la urma nu conteaza firma, cantitatea totala de medii bio si putere de filtrare conteaza. EHEIM sunt tata lor si la ei cand spun pt acvarii de 600 litri, apai asa e.
Pai cum e pana la urma? Ca filtrele Eheim recomandate de tine au 7.3l fiecare. Un JBL e1500 are 12l. Debit Eheim: 1050l/h, debit JBL: 1500l/h (desi hai sa zicem ca JBL sunt ceva mai optimisti decat Eheim cand estimeaza debitul filtrelor lor). O fi Eheim "tata lor", dar pestii din acvariu nu vad sa citeasca ce scrie pe filtru :)

Andrine, 400 de euro nu iti ajung, chiar daca ai redus dimensiunile la ~500L. Pe langa sticla si suport mai ai nevoie de macar 2 filtre externe mari care costa cel putin 2-300e. Mai ai nevoie de instalatia de iluminat (n-ai zis daca vrei plante sau nu) care si aia costa o gramada. Iti mai trebuie si pesti (si poate plante) , ca ma gandesc ca nu vrei sa-l tii gol. Si mai sunt si alte instalatii, dar n-ai zis ce fel de acvariu vrei, asa ca n-am cum sa te ajut. La 400e m-as orienta spre un bazin cu dimensiunile de 120x50x50 (300l) pe care ai putea sa-l echipezi cat de cat (adica minimal).

Edited by andrei_0, 14 July 2011 - 12:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate