Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

intrebare pt atei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
550 replies to this topic

#37
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Fiecare religie "demonstreaza" ca toate celelalte sint false si cum sint cel putin doua diferite rezulta ca toate sint false. E drept, "demonstratia" e de genul "domnul e dumnezeul tau, domnul e unul".
In alta ordine de idei daca-mi dai Inchizitia pe mina iti demonstrez orice.

#38
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

 mork, on 12th May 2011, 13:44, said:

...acum aveam bolsevismul crestin, nu ateu...

Asta este un punct de vedere ce se pretinde infailibil pe baza unor argumente pe care inca nu le-ai adus sau e pur si simplu o intuitie de-a ta pe care o simti in vintre?


 f300, on 12th May 2011, 17:49, said:

Fiecare religie "demonstreaza" ca toate celelalte sint false si cum sint cel putin doua diferite rezulta ca toate sint false. E drept, "demonstratia" e de genul "domnul e dumnezeul tau, domnul e unul".
In alta ordine de idei daca-mi dai Inchizitia pe mina iti demonstrez orice.

Ai lipsit la orele de logica asa-i?

#39
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

 altul, on 12th May 2011, 17:37, said:

Habar n-am ce-a demonstrat Darwin pentru ca eu cred in ceea ce am spus: teoria ateista este irationala, si nu prea imi bat capul ca s-a inteleg ceva, pentru ca sunt convins ca mai repede sau mai tarziu se va prabusi.
cat de nesimtit trebuie sa fii sa afirmi asa cu nonsalanta ca habar n-ai despre ce vorbesti, habar n-ai ce a spus Darwin, ca nu-ti bati capul sa intelegi nimic dar lasa ca stii tu mai bine si prin urmare, debitezii idiotenii pe banda

chiar trebuie sa-ti spun in fata ca esti idiot, atat de idiot incat nici macar nu intelegi cat de tare aberezi?

#40
mork

mork

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 05.10.2007

 altul, on 12th May 2011, 17:37, said:

Bine ai dreptate (mai batut la definitii), rectific: statul nu mai este ateu, statul sprijina ateismul minoritar, in aceeasi masura in care sprijina si restul religiei majoritare si a religiilor minoritare.
Vezi ca democratia nu inseamna dictatura majoritatii.
P.S. Cum justifici ascendenta unei secte minore numite crestinism acum un mileniu si jumatate?

Quote

Visul meu e sa ajung ziua in care toata teoria lui Einstein va fi demascata si identificata cu prostia maxima.
O caracteristica comuna a viselor este faptul ca sunt majoritatea sunt fanteziste si nu se vor indeplini niciodata.

Quote

Habar n-am ce-a demonstrat Darwin
Daca habar nu ai de ce intri in discutie? Mai cu seama ca si cand asta ar fi vreun fel de argument?

Quote

pentru ca eu cred in ceea ce am spus: teoria ateista este irationala, si nu prea imi bat capul ca s-a inteleg ceva, pentru ca sunt convins ca mai repede sau mai tarziu se va prabusi.
Cu alte cuvinte ai prejudecati si esti bigot. Lucru pe care l-am banuit demult, dar l-ai confirmat chiar acum.

Quote

Dar in mod sigur Darwin n-a demonstrat ca nu exista Dumnezeu, si atunci conform cu principiul spus cu atata claritate de catre daimon' (ca cel care vrea sa introduca ceva nou trebuie sa demonstreze ca vechiul nu e corect), esafodul ateismului nu are suport legal si din cauza asta se clatina in permanenta.
Cine spune ca Darwin a dovedit ca nu exista Dumnezeu? Toata lumea care are cat de cat habar de ce a facut Darwin (deci tu nu) stie ce a demonstrat acesta si ce nu. Dumnezeu nu incape in teoriile lui...
Darwin nu are treaba cu ateismul. Wake up and smell the cofee.
P.S. Dupa logica ta nici crestinismul nu are legitimitate pentru ca nu s-a demonstrat ca iudaismul este gresit. Iar nanotehnologiile nu exista pentru ca ele nu au inlocuit nimic vechi, ci sunt domenii complet noi ale cunoasterii umane.

Quote

Pai da, numai ca intretimp crestinismul a reusit sa faca ceea ce Darwin n-a reusit in veci pururi: sa demonstreze ca celelate religii sunt false.
1. Minti: crestinismul nu a demonstrat asa ceva. Mai mult, la cele peste 10.000 de secte crestine, a pretinde asa ceva e de ras...
2. Darwin nu a incercat sa demonstreze ca "celelalte" religii sunt false. Iarasi minti? Este crestineste sa minti? Ateule...  :peacefingers:


 Mount_Yermom, on 12th May 2011, 17:58, said:

Asta este un punct de vedere ce se pretinde infailibil pe baza unor argumente pe care inca nu le-ai adus sau e pur si simplu o intuitie de-a ta pe care o simti in vintre?
Aceasta e o parere a mea, pe care nu m-am aventurat sa o demonstrez, dar nici nu am trecut-o ca Adevar Absolut. Si poate unii gandesc cu vintrele, dar eu nu. Si nu am "simtit-o" ci am dedus-o dupa ce am evaluat situatia prezentata. Evident, e posibil sa fie eronata, ca nu pot modifica trecutul sa testez parerea mea, nu?  

Quote

Ai lipsit la orele de logica asa-i?
Nu ai fost torturat competent niciodata, nu-i asa? There are five lights!

P.S. Mount_Yermom, avatarul tau este de inspiratie crestina? Ca mie asa imi pare... desi evident pot sa ma insel, nu?

Edited by mork, 12 May 2011 - 17:59.


#41
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006
Sunt doua motive.
Principalul e de natura intelectual: aflarea ADEVARULUI.
Al doilea e de natura practica: redirectionarea eficienta de resurse catre scopuri realiste.

#42
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

 mork, on 12th May 2011, 18:57, said:

Aceasta e o parere a mea...

...am dedus-o dupa ce am evaluat situatia prezentata. Evident, e posibil sa fie eronata...

Ca mie asa imi pare... desi evident pot sa ma insel, nu?

Desigur, daca-i vorba doar de parerile tale n-am nimic de comentat. Evita sa le exprimi ca si cum ar fi adevaruri indubitabile asupra carora am cazut de acord si pe viitor nu vor mai fi neintelegeri.

#43
mork

mork

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 05.10.2007

 Mount_Yermom, on 12th May 2011, 19:31, said:

Desigur, daca-i vorba doar de parerile tale n-am nimic de comentat. Evita sa le exprimi ca si cum ar fi adevaruri indubitabile asupra carora am cazut de acord si pe viitor nu vor mai fi neintelegeri.
Specifica UNDE am exprimat resp[ectiva parere ca fiind un adevar indubitabil asupra caruia am cazut de acord!  
Oriocat am cautat in postul meu, termenii "adevar indubitabil" si "cazut de acod" nu se regaseste. Iar exprimarea nu are nimic special, cu atat mai mult ceva care sa sugereze "adevaruri indubitabile"...

#44
something_blue

something_blue

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 61
  • Înscris: 12.05.2011

 mork, on 12th May 2011, 16:10, said:

Poate ca au motivele lor foarte rationale, nu? Nu poti prezuma ca nu au asemena motive doar pentru ca sunt atei, nu?
In unele momente sunt si eu inversunat cand vad magariile facute in numele religiei sau a unor asa numiti zei. Faptul ca doresc asanarea acestor fenomene inseamna ca musai trebuie sa imi lipseasca o baza rationala pentru asta? Ce am spus mai sus, cu imbunatatirea societatii, este perfect valabil. Daca vreau sa traiesc cat mai bine, sa bag capul in nisip ca strutul este evident, o prostie imensa. Asa ca fac ce pot si eu - chiar daca pe moment inseamna sa dau cu gura pe topicul tau. ar daca macar fac o singura persoana sa isi puna intrebari, eu zic ca a meritat, nu?
Cu alte cuvinte incerci sa schimbi credinta in Dumnezeu cu credinta intr-o societate mai buna. Stiu ca nu este acceptata si nici placuta comparatia dintre atei si comunisti, dar si ei au incercat acelasi lucru, iar asta s-a vazut cel mai bine la rusi pentru ca ei nu s-au incurcat cu jumatati de masura. Ideea e ca pentru un timp a si functionat aceasta incercare de inlocuire pana in momentul in care oamenii au considerat ca deja traiesc intr-o astfel de societate si au ajuns sa-si piarda motivatia. Din punctul acesta de vedere o societate cu adevarat crestina poate functiona mai bine, tocmai pentru ca motivatia oamenilor nu poate disparea niciodata pentru ca idealul este Dumnezeu care intruchipeaza desavarsirea.

Quote

Decid pe baza experientei, a empatiei, a gandirii proprii. Un criteriu, de exemplu, este gradul in care o chestie te afecteaza pe tine si pe cei din jurul tau. O intepatura de tantar este mai putin grava ca o muscatura de caine, deci mai putin importanta. Care crezi ca sunt criteriile pe baza carora am stabilit acest lucru.
Criteriile se bazeaza in primul rand pe experienta ta de viata, nu prea le poti separa si sunt prin urmare subiective

Quote

Pentru ca mijloacele aflate la dispozitia mea sunt ineficiente in aceste cazuri (ca idee, limitarea influentei religiei in educatie cred ca va duce la cresterea calitatii acesteia). Ideal este sa depui eforturi in directiile in care poti face schimbari.
Am spus eu ca sunt de neluat in seama? Dar tu depui aceleasi eforturi ca si in cazul prozelitismului tau, in aceasta directie?
Eu am dat o justificare comportamentului teist iar tu ma aburesti ca dorinta de a promova adevarul si doar adevarul sta la baza eforturilor tale, deci tu trebuie sa demonstrezi ca nu-s vorbe-n vant, nu eu.

Quote

Realitatea nu este o risipa de energie. Iar cercetarea acesteia in mod clar nu este.
Daca opiniile si parerile tale sunt bazate pe cele ale majoritatii - doar pentru ca aceea est emajoritate - e nasol de tine. In mod normal ar trebui sa lucrezi cat mai mult spre a forma niste opinii bazate pe fapte si pe analiza cat mai obiectiva a realitatii, nu pe ce spune "majoritatea". Nimeni nu va reusi complet, dar asta nu e un motiv sa nu se incerce...
Problema omului ramane la ce se intampla dupa moarte, ca acolo cu logica si analiza obiectiva nu mai merge, asa ca pana la urma si ateul este obligat sa-si aleaga o credinta - el crede ca moartea este capat definitiv de drum.

 daimon', on 12th May 2011, 16:14, said:

Am explicat mai sus. Rațional este ca teistul să vină cu dovezi irefutabile legate de existența zeului său, nu invers. "Burden of proof" în engleză. De mii de ani așteptăm dovezi concrete și nu apar.
Eu stiu ca ateii isi motiveaza pozitia prin lipsa dovezilor materiale care sa demonstreze existenta lui Dumnezeu, dar intrebarea era ce anume ii motiveaza sa piarda din timpul lor incercand sa-i convinga si pe altii ca au dreptate? Care este motivatia din spatele efortului pe care il depun?

Edited by something_blue, 12 May 2011 - 19:56.


#45
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

 something_blue, on 12th May 2011, 12:41, said:

Am si eu o nelamurire legata de comportamentul ateilor si de aceea vin cu o intrebare adesat in primul rand lor: de ce va consumati din timpul vietii voastre incercand sa combateti si/sau sa lamuriti teistii ca nu exista Dumnezeu si ca voi aveti dreptate?
Cu totii ne pierdem timpul intr-un fel sau altul, unii discuta despre cele mai tari masini, altii despre cel mai tare din parcare politician, altii despre pozitia optima de penetrare... noi despre religie si lipsa ei.

Quote

Pentru un credincios, indiferent de religia de care apartine (sau nu) exista o explicatie logica pentru comportamentul sau prin care incearca sa aduca un ateu pe calea ce el o considera adevarata si anume faptul ca el crede ca a salvat un suflet de la pierire.
Daca ateii se considera mult mai rationali decat credinciosii prin insasi pozitia lor, interesant ar fi atunci de aflat care sunt premisele rationale ale comportamentului lor.
Si un ateu considera ca prin conbaterea religiei aduce un serviciu umanitatii. Baza rationala a unui astfel de rationament esti natura umana, tendinta noastra de a ne raspandi ideile si de a ne asocia cu indivizii asemanatori noua. Ateii isi doresc o societate atee, religiosii isi doresc una religioasa, impreuna stabilim un echilibru care sa ofere un maxim de satisfactie tuturor partilor implicate.

#46
daimon'

daimon'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 22.09.2007

 something_blue, on 12th May 2011, 20:54, said:

Eu stiu ca ateii isi motiveaza pozitia prin lipsa dovezilor materiale care sa demonstreze existenta lui Dumnezeu, dar intrebarea era ce anume ii motiveaza sa piarda din timpul lor incercand sa-i convinga si pe altii ca au dreptate? Care este motivatia din spatele efortului pe care il depun?
Dacă insiști să scormonești ... motivații pot fi găsite multe.

Una ar fi spre exemplu "politică": te agasează manifestările creștinilor (procesiuni de Paști, de ex.). Bisericile care scot boxele pe geam duminica și nu îndrăznește Poliția să le amendeze. Toate manifestările caracteristice unei majorități care ȘTIE că-ți este superioară fiindcă tu vei arde în focul iadului. Când se defrișează parcuri și apar acolo biserici .. :notangel:

Sau poate personală: te agasează creștinismul militant, spre exemplu diverșii care fac spam cu Turnul de Veghe sau se apucă să țină predici prin autobuze - așa că acționezi în contrapartidă. Te apuci să lei dai peste nas creștinilor cu toate defectele religiei lor. Ateu să țină predici despre cum "nu există Dumnezeu" n-am întâlnit încă.

Vrei să-ți explic motivația omului interesat de știință? Sunt atâtea lucruri despre care religia are o părere idioată încât te scoate din papuci. Spre exemplu regula că femeia n-are voie în biserică atunci când e la ciclu, fiindcă e "necurată". Interzicerea masturbării, interzicerea sexului înainte de căsătorie, interzicerea sexului în post și alte mii de interdicții care nu fac decât să frustreze omul. Poate de asta religioase ajung gagicile mai des, suportă mai bine chichițele.

A, și ca să nu fim ipocriți: simpla satisfacție că religia pierde teren. După torturile Inchiziției și mizeriile Cruciadelor (să numim doar două chestii evidente) te bucuri pur și simplu că ești într-o perioadă când poți să zici "de rău" despre cei ce cred într-un bărbos din cer. Și speri din toată inima să nu mai revină vreodată timpul unor războaie religioase.

#47
mork

mork

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 05.10.2007

 something_blue, on 12th May 2011, 20:54, said:

Cu alte cuvinte incerci sa schimbi credinta in Dumnezeu cu credinta intr-o societate mai buna.
Nu, nu vreau. Credinta intr-o societate mai buna este de altfel o ab eratie, un nonsens, in contextul credintelor religioase. Are ceva daca nu crezi in zei inventati si gata?

Quote

Stiu ca nu este acceptata si nici placuta comparatia dintre atei si comunisti, dar si ei au incercat acelasi lucru, iar asta s-a vazut cel mai bine la rusi pentru ca ei nu s-au incurcat cu jumatati de masura. Ideea e ca pentru un timp a si functionat aceasta incercare de inlocuire pana in momentul in care oamenii au considerat ca deja traiesc intr-o astfel de societate si au ajuns sa-si piarda motivatia. Din punctul acesta de vedere o societate cu adevarat crestina poate functiona mai bine, tocmai pentru ca motivatia oamenilor nu poate disparea niciodata pentru ca idealul este Dumnezeu care intruchipeaza desavarsirea.

Esti in afara subiectului. De unde obsesia cu inlocuirea? Nu esti primul credincios care nu concepe sa nu crezi in ceva (in sens religios). Oricum, comparatia atei-comunisti este inutila. Ateismul poate eventual fi comparat cu teismul, nu cu ateismul sau filatelia. Ateismul se refera la credinta in zei. Comunism,ul este o forma de organizare sociala. See any difference?

Quote

Criteriile se bazeaza in primul rand pe experienta ta de viata, nu prea le poti separa si sunt prin urmare subiective
Nu prea le poti separa deci sunt subiective? Experienta mea imi spune ca 1+1 face 2. Ce zici, este o chestie pur subiectiva asta*)?

*) Nu ma lua cu sume modula 2 sau operatii binare, ipoteze nespecificate in datele problemei...

Quote

Eu am dat o justificare comportamentului teist iar tu ma aburesti ca dorinta de a promova adevarul si doar adevarul sta la baza eforturilor tale, deci tu trebuie sa demonstrezi ca nu-s vorbe-n vant, nu eu.
Nu, tu ai o obsesie cu "ateii care e rai". Si in consecinta incerci sa ne aburesti. Iar promovarea adevarului nu este prioritara in "baza eforturilor mele" (si nici nu am spus asta de altfel). Dar chestia este ca eu NU trebuie sa dovedesc ca ceea ce am spus sunt vorbe in vant. Cred ca sunt mai in masura decat tine sa fac afirmatii despre mine, nu crezi? Cum propui sa dovedesc ca cele spuse de mine aici sunt cele gandite de mine? Ia propune tu un test... si gandeste-te mai atent decat ai facut-o pana acum...

Quote

Problema omului ramane la ce se intampla dupa moarte, ca acolo cu logica si analiza obiectiva nu mai merge, asa ca pana la urma si ateul este obligat sa-si aleaga o credinta - el crede ca moartea este capat definitiv de drum.
Omul inceteaza a mai fi om dupa ce moare. Ce se intampla dupa aceea este irelevant pentru el. Iar "credinta" ca e capat de drum e una de bun simt atat vreme cat nu ai dovezi care sa indice altceva, nu crezi?

Quote

Eu stiu ca ateii isi motiveaza pozitia prin lipsa dovezilor materiale care sa demonstreze existenta lui Dumnezeu, dar intrebarea era ce anume ii motiveaza sa piarda din timpul lor incercand sa-i convinga si pe altii ca au dreptate? Care este motivatia din spatele efortului pe care il depun?
Am spus deja. Eliminarea credintelor false precum cea in zei, homeopatie, astrologie, etc duce la o societate mai buna, mai sigura si mai putin labila, la o crestere a nivelului educational al oamenilor. Eu zic ca e un motiv destul de bun.Tu ce crezi?

 eu_unul, on 12th May 2011, 21:01, said:

Cu totii ne pierdem timpul intr-un fel sau altul, unii discuta despre cele mai tari masini, altii despre cel mai tare din parcare politician, altii despre pozitia optima de penetrare... noi despre religie si lipsa ei.
Si asta e adevarat. La o adica e mai bine sa te implici in discutii cu subiecte importante si care au potentialul sa iti afecteze viata, decat sa discuti despre ultimele cuceriri sau sa asculti manele.

#48
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

 daimon', on 12th May 2011, 22:17, said:

Și speri din toată inima să nu mai revină vreodată timpul unor războaie religioase.

Sa inteleg ca nu razboiul in sine te deranjeaza, doar sa nu fie religios.
Inseamna ca esti de acord ca razboiaie ar fi fost si cu si fara religie.
Si or sa mai fie.

#49
daimon'

daimon'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 22.09.2007

 johnnickelby, on 12th May 2011, 22:36, said:

Sa inteleg ca nu razboiul in sine te deranjeaza, doar sa nu fie religios.
Inseamna ca esti de acord ca razboiaie ar fi fost si cu si fara religie.
Si or sa mai fie.
Ne ajung câte războaie există, da.

Nu avem nevoie de motive în plus, de războaie ideologice - apropo, democratizarea cu forța efectuată de U.S.A. în Orient se încadrează pe același calapod cu războaiele "sfinte".

#50
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

 mork, on 12th May 2011, 19:59, said:

Specifica UNDE am exprimat resp[ectiva parere ca fiind un adevar indubitabil asupra caruia am cazut de acord!  
Oriocat am cautat in postul meu, termenii "adevar indubitabil" si "cazut de acod" nu se regaseste. Iar exprimarea nu are nimic special, cu atat mai mult ceva care sa sugereze "adevaruri indubitabile"...

Hai sa n-o facem pe autistii. "Evita sa exprimi ca si cum ar fi" se referea la "Dar daca se orienta la timp, acum aveam bolsevismul crestin, nu ateu."

#51
mork

mork

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 05.10.2007

 Mount_Yermom, on 13th May 2011, 04:03, said:

Hai sa n-o facem pe autistii. "Evita sa exprimi ca si cum ar fi" se referea la "Dar daca se orienta la timp, acum aveam bolsevismul crestin, nu ateu."
Hai sa nu ne ascundem dupa deget - chiar si dupa recitire nu am vazut ce Mari Adevaruri Absolute am "generat" pe acolo. Ai gafat, ai muscat, asta e. Daca ai o problema cu ce am spus acolo, nu ai decat sa intervii in discutie si sa comentezi la obiect (de exemplu ca tu crezi ca nu e asa - si iti garantez ca eu nu voi crede ca tu afirmi vreaun Mare Adevar Absolut...). Fii si ironic daca vrei, dar macar nu te da demoazela ranita. It's a forum, so let's talk...

@somethingblue & ONTOPIC
Care este motivul rational pentru care ai pornit acest topic aici? Daca face parte din tactica ta de prozelitism, e ok din moment ce prozelitismul este rational din partea unei religii care cere asa ceva, la urma urmei "urmezi ordinele", lucru tot timpul rational, desi poate duce la atrocitati - aviz Nuremberg*). Daca nu  face parte... ce motiv rational ai pentru a deschide aceasta linie de discutie?

*) Ironie fina, Mount_Yermom. Asa se face... dar nu punem in gura altuia ce nu a zis (sau macar incercam)...

P.S. Mount_Yermom: frumos avatar... este de inspiratie crestina?

Edited by mork, 13 May 2011 - 09:40.


#52
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

 daimon', on 12th May 2011, 23:51, said:

Ne ajung câte războaie există, da.

Nu avem nevoie de motive în plus, de războaie ideologice - apropo, democratizarea cu forța efectuată de U.S.A. în Orient se încadrează pe același calapod cu războaiele "sfinte".

Motivele tuturor razboaielor au fost politico-economice, iar la cele mai multe a fost pus la vedere pretextul religios.
Adica atunci cand pui mana cu forta armata pe rezervele de petrol ale unui stat, tu zici ca este "pe același calapod cu războaiele "sfinte". Asta e deja istorie ca si toate celelalte razboaie care au fost, si istorie vor fi si razboaiele ce vor veni.Religia este altceva.

#53
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

 johnnickelby, on 13th May 2011, 10:57, said:

Motivele tuturor razboaielor au fost politico-economice, iar la cele mai multe a fost pus la vedere pretextul religios.
Adica atunci cand pui mana cu forta armata pe rezervele de petrol ale unui stat, tu zici ca este "pe același calapod cu războaiele "sfinte". Asta e deja istorie ca si toate celelalte razboaie care au fost, si istorie vor fi si razboaiele ce vor veni.Religia este altceva.
Nu crezi ca e mai usor sa starnesti un razboi sfant decat unul pentru petrol, in ziua de azi?
Cati americani ar fi fost de acord cu razboiul din Irak daca Irakul ar fi fost o tara de aceeasi religie cu SUA? Sau daca li s-ar fi spus americanilor adevarul, adica ataca Irakul pentru petrol si nu pentru ca reprezinta o amenintare musulmana?
Motivele razboaielor or fi politico-economice, pentru cei ce le conduc, nu neaparat si pentru cei ce le poarta.
Nu spun insa ca nu s-ar gasi alti inlocuitori, daca nu ar fi fost religia, dar nu cred ca ar fi la fel de puternici.

#54
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

 TOPCATBV, on 13th May 2011, 11:18, said:

Nu crezi ca e mai usor sa starnesti un razboi sfant decat unul pentru petrol, in ziua de azi?
Eu stiu ca americanii au atacat Irak-ul pentru ca erau considerati posesori ai armei nucleare.

 TOPCATBV, on 13th May 2011, 11:18, said:

Cati americani ar fi fost de acord cu razboiul din Irak daca Irakul ar fi fost o tara de aceeasi religie cu SUA? Sau daca li s-ar fi spus americanilor adevarul, adica ataca Irakul pentru petrol si nu pentru ca reprezinta o amenintare musulmana?
Din cate stiu nici Vietnamul si nici Koreea nu erau musulmane.
Ce sa mai zicem de "razboiul rece".

 TOPCATBV, on 13th May 2011, 11:18, said:

Motivele razboaielor or fi politico-economice, pentru cei ce le conduc, nu neaparat si pentru cei ce le poarta.
Eu cred ca stiu si ei, dar este un fel de a se motiva, inainte de a muri.
Probabil ca si ateii au motive de genul asta dar eu nu le stiu.


 TOPCATBV, on 13th May 2011, 11:18, said:

Nu spun insa ca nu s-ar gasi alti inlocuitori, daca nu ar fi fost religia, dar nu cred ca ar fi la fel de puternici.
Oricum sunt persoane inteligente si vor gasi niste motive rationale. :rolleyes:
Si fi sigur ca vor fi la fel de eficiente.

PS De fapt nu e vorba de motive, pentru ca despre ele am spus de care sunt, ci de pretexte.

Edited by johnnickelby, 13 May 2011 - 10:53.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate