Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

opel insignia cdti

- - - - -
  • Please log in to reply
180 replies to this topic

#37
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
tocmai am venit de la  prima revizie, a costat 950 lei . in lista de consumabile, am vazut ulei DPF, are filtrul de particule asa ceva?
au facut si revizia la caroserie si suspensii, nu au gasit nimic, am doar 9300 km in bord.
saptamana trecuta am avut mici probleme cu ralantiul la temparaturi mici ale motorului plus o oarecare lipsa de putere, au disparut total dupa ce am realimentat cu motorina. am mai patit asta la prima masina, eram in drum spre bucuresti si am realimentat. dupa ce am iesit din statia peco, am tras speriat pe dreapta, motorul tragea foarte bine, am crezut ca am bagat din greseala benzina, asa mare era diferenta.
la mine in zona se gasesc pe piata neagra carburanti cam la jumatate de pret. cumpar si eu pt 2 4x4 cu care mai fac off road,si in ultima vreme gasesc mai greu din cauza ca persoane care au legatura cu statii carburanti le cumpara combustibilii en gross. probabil carburantii sunt amestecati si vanduti la pompa.

#38
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

View Postcsi1, on 30th May 2011, 15:15, said:

am vazut ulei DPF, are filtrul de particule asa ceva?
DPF-ul nu are ulei.
Masinile dotate cu DPF au nevoie de un ulei mai special care are continut scazut de cenusa (low saps), trebuie sa indeplineasca norma ACEA - C3

#39
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
@alex, uleiul dpf e trecut separat pe factura de uleiul motorului 5w30, scrie doar 1 buc pret 57 lei. cand mai ajung pe acolo am sa intreb.
am de cateva saptamani o ciobitura in parbriz dar e chiar in partea de jos langa vopseaua de pe margine si nu ma deranjeaza. e ciudat ca piatra am luat-o de la o masina de pe contrasens, zgomotul produs de impact ne-a speriat pe toti . daca nu crapa parbrizul nu ma deranjeaza.

#40
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Mai bine du-te si repara ciobitura aia, pana nu-ti pleaca din ea o fisura !

#41
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007

View Postbarboso, on 31st May 2011, 15:51, said:

Mai bine du-te si repara ciobitura aia, pana nu-ti pleaca din ea o fisura !

nu stiam ca se repara asa ceva, m-am informat costa doar 50 lei operatiunea. o monitorizez zilnic, dar nu vad nici o fisura, ma mai gandesc cu reparatul, am inteles ca se gaureste geamul cu un burghiu fin, imi e teama sa nu iasa estetic mai rau.

ieri am ridicat capota si am vazut ca mi-au curatat motorul la revizia de acum cateva zile. e un progres in Romania, de 10 ani de cand vizitez reprezentantele auto nu s-a intamplat niciodata lucrul asta.

#42
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007
Nu se va vedea mai rau daca cei care fac operatiunea se pricep. Am reparat parbrizul GLK-ului sefului meu (luase o piatra si era destul de mare gaurica dar inca nu plecase crapatura). Acum cauti cu lupa locul unde a fost problema.

#43
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Mai bine mergi mai repede , atfel te poti trezi peste noapte cu o crapatura acolo

#44
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Eu am luat masina cu o asemenea ciobitura in parbriz; am reparat-o (nu mai stiu cat a costat, au trecut 6 ani de-atunci) si, daca nu e mai putin vizibila, categoric nici mai vizibila nu e, si, cel mai important, n-a mai avansat deloc.

#45
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006

View Postcsi1, on 2nd June 2011, 10:17, said:

ieri am ridicat capota si am vazut ca mi-au curatat motorul la revizia de acum cateva zile. e un progres in Romania, de 10 ani de cand vizitez reprezentantele auto nu s-a intamplat niciodata lucrul asta.
Mie imi place de cei de la Toyota care de fiecare data cand duci masina in service ti-o dau inapoi spalata pe afara si daca e necesar curatata si in interior.

#46
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004

View Postcsi1, on 2nd June 2011, 10:17, said:

nu stiam ca se repara asa ceva, m-am informat costa doar 50 lei operatiunea. o monitorizez zilnic, dar nu vad nici o fisura, ma mai gandesc cu reparatul, am inteles ca se gaureste geamul cu un burghiu fin, imi e teama sa nu iasa estetic mai rau.

ieri am ridicat capota si am vazut ca mi-au curatat motorul la revizia de acum cateva zile. e un progres in Romania, de 10 ani de cand vizitez reprezentantele auto nu s-a intamplat niciodata lucrul asta.

Exact asa am fost si eu sceptic cand am auzit ca se gaureste parbrizul, insa nu e deloc asa.

M-am dus cu vreo trei stelute, gaura care se da se da numai pana la stratul intact exclusiv acesta (nu gaureste decat pe adancimea pe care sunt si stelutele), si are rolul de a permite unui varf de seringa sa intre si sa umple bratele stelutei/ciobiturii respective cu o substanta absolut similara optic sticlei.

In locul bratelor stelutei nu vei vedea ca a fost ceva acolo, nici nu vei sti ca acolo a fost o steluta. Va ramane doar un semn insignifiant in locul in care s-a dat gaura, desi si ala se umple cu un fel de chit.

Avand in vedere ca operatia cel putin aici la Iasi costa ~50 lei merita din plin. Numai sa fie un shop cat de cat profi, eu pana am ajuns la cei care m-au rezolvat am trecut pe la altii doi care mi-au zis ca nu se poate face nimic.

#47
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
""Avand in vedere ca operatia cel putin aici la Iasi costa ~50 lei merita din plin. Numai sa fie un shop cat de cat profi, eu pana am ajuns la cei care m-au rezolvat am trecut pe la altii doi care mi-au zis ca nu se poate face nimic. ""'

pai 50 lei costa si la bacau, eu sunt din onesti . nu e vorba de bani ci de comoditate, daca nu plec din tara, luni am sa fac o programare. altfel, ramane pe luna viitoare cand vin de pe vapor.

#48
_zenith_

_zenith_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 08.04.2009
pana la urma ai recuperat banii de la asigurare?

#49
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007

View Post_zenith_, on 22nd June 2011, 16:17, said:

pana la urma ai recuperat banii de la asigurare?

am primit hotararea in urma cu 1 saptamana dar sunt plecat din tara , revin abia luna viitoare si nu i-am facut imputernicire sotiei. intre timp o sa vad si daca cei de la asigurari vor face recurs. in motivarea hotararii scrie ca desi politia si parchetul au stabilit vinovatul, asiguratorul a decis in urma unei anchete proprii culpa comuna. in expertiza judiciara facuta in proces mi-a iesit 87 km/h in loc de 152 calculati de asigurator. as avea de primit 76 mii lei pt masina si 8,4 mii cheltuieli de judecata.

#50
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Imi pare rau de accidentul tau. Bine ca tu esti teafar. Spune-ne mai multe despre accident si despre ce a facut firma de asigurari. Am cautat, dar nu am gasit un topic al tau despre asta.

#51
makanake_17

makanake_17

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 12.11.2008
O masina dupa care inca intorc capul pe strada. Multi km fara probleme !

Edited by makanake_17, 23 June 2011 - 09:56.


#52
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007

View Postundesignus, on 23rd June 2011, 09:43, said:

Imi pare rau de accidentul tau. Bine ca tu esti teafar. Spune-ne mai multe despre accident si despre ce a facut firma de asigurari. Am cautat, dar nu am gasit un topic al tau despre asta.

vezi ca am postat la accidente imediat dupa 22 iulie 2010, am pus si cateva fotografii. chiar azi am primit mail de la sotie ca service-ul la care e masina lovita a avut control de la politie si ei nu au avut nici un document care sa justifice prezenta masinii acolo sau dovada de reparatie. o sa mearga sotia luni sa rezolve .

#53
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
nu prea am ce scrie in jurnal pt ca sunt plecat de pe 6 iunie din tara, mai am cam 1 saptamana pana ajung acasa. azi fac 1 an de la accident, inca am emotii cand imi amintesc. intre timp am inceput executarea silita pt recuperarea daunei pt ca asiguratorul a facut recurs, termenul e abia in martie anul viitor. daca imi vad banii in cont ma pot judeca linistit 1 an, au contestat in principal valoarea prea mare de despagubire.
la masina de acasa, sotia mi-a spus ca are consum mediu 7,4 l/100, asa am gasit-o si ultima oara cand am fost plecat, la mine scade consumul la 6,8. chiar si asa e mare fata de prima masina(+1 litru), ma gandesc la un tuning usor pana la un maxim 170 cai.
dar deocamdata au prioritate cele 2 frontera pe care le am, une e inmatriculata pe RO si vreau sa o trec pe numele meu , asta inseamna revizie generala, cauciucuri noi, etc. le tin doar pt off road usor, in general drumuri forestiere.

#54
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
am vandut masina accidentata dupa ce mi-au intrat banii in cont de la asigurare, recursul facut de ei se va judeca in martie 2012.
am fost in vacanta in bulgaria la nisipuri, mi-a fost teama sa nu ma intorc cu trenul dar nu au fost probleme, hotelul unde am stat avea parcare pazita la subsol . consumul mediu afisat de BC e 6,7 , am in bord putin sub 15000 km. singura problema care am avut-o e cea legata se stickul usb care se intrerupea la denivelarile soselei. legat de consum, am alimentat de 300 lei, aproape full(70 litri), am facut dus intors 950 km si indicatorul imi arata putin sub sfert. atasez o poza facuta noptea in drum spre BG.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate