Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

opel insignia cdti

- - - - -
  • Please log in to reply
180 replies to this topic

#19
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007

View PostDarkAngelBv, on 12th May 2011, 09:54, said:

Pacat de ea, ca era frumoasa foc :)

cineva mi-a sugerat sa o repar doar ca sa o vand, ar costa pana in 20 mii ron. in expertiza facuta de Opel, bordul, volanul si 6 airbaguri(de fapt 5, ala fata e unul singur) costau in jur de 55 mii lei. in expertiza ceruta de instanta, s-a calculat dauna totala si valoare de despagubire de 76 mii lei, fata de 33 mii cat mi-a oferit asiguratorul.
nu vreau sa pacalesc pe nimeni sa vand o masina fara aibaguri. cred ca o sa o faca altii din pacate. in toamna am pus masina la vanzare pe un site de dezmebrari, si doar intr-o ora am fost sunat de 20 de ori, cineva se oferea sa imi ofere banii in avans chiar.suma ceruta de mine era 5 mii euro.

#20
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008

View PostSonyAD, on 12th May 2011, 01:01, said:

Ai copt-o mult p-asta. Răspuns stas de fan de teutoante. :OK:

P. S.: smartul mi-e indiferent.
N-am copt-o...inspiratie de moment.  :naughty: Sunt fan de masini bune, cu personalitate. Insignia e printre ele, la fel si restul suratelor din noua generatie Opel.

Ai pitici cu smart-ul.  :confuzzled:

Edited by Loox, 12 May 2011 - 19:17.


#21
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
in ultima saptamana am facut un calcul de consum la pompa. cu 35 litri(jumatate rezervor) am facut 650 km, din care cam jumatate extraurbani. asta inseamna un consum mediu de 5,4 l/100. consumul afisat de BC e in continuare 7,00. am sa ii dau un reset, nu i-am dat niciodata. am in bord 8500 km.

#22
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Foarte bun consum. Eu cred totusi ca sunt mai putin de jumatate extraurbani, dar poate ma insel. Cu cat sunt mai multi km inregistrati in computerul-trip, cu atat mai ireal e consumul pe distante scurte. E bine sa-l resetezi la fiecare plin.

Edited by Loox, 18 May 2011 - 15:40.


#23
davides

davides

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 02.10.2007
foarte frumoasa masina ... arata extraordinar in culoarea aia visinie si imi place tare mult si interiorul ... Sa ai parte de ea si numai drumuri intinse!

#24
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
dimineata la prima cheie mi-a aparut in bord mesajul""presiune scazuta ulei, opriti imediat motorul"". a disparut dupa 2 secunde, apoi am intrat in menu si am vazut oil life doar 2 %. masina are in bord putin peste 9 mii km, cred ca trebuie sa sun si sa programez o revizie. nivelul de ulei l-am verificat luna trecuta, era normal si transparent,parea atunci scos din bidon. si aseara cand am plecat de la parinti am auzit sunetul de avertizare dar nu am apucat sa vad nimic pe afisaj, cred ca a fost aceeasi alarma de ulei.
onsumul mediu a ramas acelasii, am resetat BC si de la 10,5 a scazut si a ramas la 7l/100.
pentru prima masina , instanta a decis sa primesc 76 mii lei plus cheltuielile de judecata de 8,5 mii. astept decizia acasa si apoi sa vad ce zic astia de la asigurari. apoi ma gandesc ce o sa fac cu masina.

#25
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007
Ma bucur sa aud ca in sfarsit rezolvi cu accidentul. S-auzim numai de bine!

#26
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Asta inseamna in jur de ~20.000 euro pentru masina si cheltuieli de judecata + epava. Ai luat destul de bine. Epava o dai cu cel putin 4-5000 (un prieten a dat un Audi A4 ultimul model cu 4000, dar l-a lovit bine de tot, roata din dreapta fata a fost bagata in torpedo si stalpul din dreapta nu mai exista).

#27
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007

View PostDarkAngelBv, on 26th May 2011, 21:56, said:

Asta inseamna in jur de ~20.000 euro pentru masina si cheltuieli de judecata + epava. Ai luat destul de bine. Epava o dai cu cel putin 4-5000 (un prieten a dat un Audi A4 ultimul model cu 4000, dar l-a lovit bine de tot, roata din dreapta fata a fost bagata in torpedo si stalpul din dreapta nu mai exista).

recunosc ca instanta mi-a acordat cam cu 8-9 mii lei mai mult decat ar trebui conform anexei CSA. un calcul corect ar fi fost 12% uzura plus 25% epava, suma finala ar fi fost 68 mii. dar mai mult ca sigur asigurarea va face recurs si poate acolo se va stabili suma corecta. astept hotararea acasa, ea este executorie fiind proces comercial, ii somez ca in 48 de ore sa imi depuna banii in cont, altfel le pot bloca eu conturile. sa mai stea banii si la mine in cont ca la ei au stat 10 luni.
daca voi fi contactat de asigurator pt a calcula o suma corecta voi renunta la cei 8 mii lei necuveniti.

#28
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
De ce sa renunti? Anul in care ai avut masina blocata nu se mai pune?
De asiguratori nu trebuie sa iti fie mila. Toti vor sa te arda in orice situatie.

#29
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007

View Postcsi1, on 27th May 2011, 10:34, said:

recunosc ca instanta mi-a acordat cam cu 8-9 mii lei mai mult decat ar trebui conform anexei CSA. un calcul corect ar fi fost 12% uzura plus 25% epava, suma finala ar fi fost 68 mii. dar mai mult ca sigur asigurarea va face recurs si poate acolo se va stabili suma corecta. astept hotararea acasa, ea este executorie fiind proces comercial, ii somez ca in 48 de ore sa imi depuna banii in cont, altfel le pot bloca eu conturile. sa mai stea banii si la mine in cont ca la ei au stat 10 luni.
daca voi fi contactat de asigurator pt a calcula o suma corecta voi renunta la cei 8 mii lei necuveniti.

Multa bafta cu masinile! Nu lasa nimic din ce iti acorda instanta, ai o ocazie rara in Romania. :) In plus, cum zice DarkAngel mai jos, daca ti-ai fi tinut banii in banca mai incasai o dobanda ceva intr-un an. Asa ti-ai luat alta masina iar ei au incasat dobanda.

#30
GeorgeM

GeorgeM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,445
  • Înscris: 05.08.2006

View Postcsi1, on 27th May 2011, 10:34, said:

recunosc ca instanta mi-a acordat cam cu 8-9 mii lei mai mult decat ar trebui conform anexei CSA. un calcul corect ar fi fost 12% uzura plus 25% epava, suma finala ar fi fost 68 mii. dar mai mult ca sigur asigurarea va face recurs si poate acolo se va stabili suma corecta. astept hotararea acasa, ea este executorie fiind proces comercial, ii somez ca in 48 de ore sa imi depuna banii in cont, altfel le pot bloca eu conturile. sa mai stea banii si la mine in cont ca la ei au stat 10 luni.
daca voi fi contactat de asigurator pt a calcula o suma corecta voi renunta la cei 8 mii lei necuveniti.

Instantele solutioneaza diferit in ceea ce priveste diferenta intre suma evaluata a masinii conform normelor CSA si valoarea reala.

In mod normal diferenta aceasta ( 8 mii lei) o recuperezi de la cel vinovat de producerea daunei si restul de la Asigurator, in solidar cu vinovatul.

Totusi, daca instanta dispune plata in solidar a sumei totale, atunci Asiguratorul plateste intreaga suma urmand sa se regreseze impotriva celui vinovat pentru toata suma.  Tu cum ai dat in judecata si vinovatul si societatea de asigurare  conform pracicii mai recente ar trebui sa se dispuna in solidar plata a sumei rezultate din evaluarea conform CSA si separat 8 mii lei plata de catre Vinovat.
Daca ai fi cerut doar suma  sumei rezultate din evaluarea conform CSA ai fi avut cale separata pentru cei 8 mii lei impotriva vinovatului. In functie de ceea ce dispune instanta, s-ar putea sa poti formula actiune separata si dupa ce se termina procesul asta.

#31
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
""In mod normal diferenta aceasta ( 8 mii lei) o recuperezi de la cel vinovat de producerea daunei si restul de la Asigurator, in solidar cu vinovatul. ""

@GeorgeM, am spus ca am luat mai mult decat ar fi trebuit cu 8 mii lei. expertul desemnat de instanta a calculat o valoare usor mai mare decat cea care e calculata conform normativelor CSA. juristul asiguratorului a formulat obiectiunea asta in fata judecatorului dar acesta a respins-o.
azi am fost si la service-ul la care e epava, am intrebat cati bani trebuie sa dau pt gazduirea epavei, omul a cerut f putin, 500 lei, am sa ii dau dublu. din ce am citit pe net, am vazut preturi de 15 lei/zi. am vazut ca mi-au fost furate cateva litere de la " insignia" , cdti si sigla Opel de pe portbagaj.

luni am prima revizie la a doua masina, am sa revin cu detalii .

#32
GeorgeM

GeorgeM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,445
  • Înscris: 05.08.2006

View Postcsi1, on 27th May 2011, 13:25, said:

@GeorgeM, am spus ca am luat mai mult decat ar fi trebuit cu 8 mii lei. expertul desemnat de instanta a calculat o valoare usor mai mare decat cea care e calculata conform normativelor CSA. juristul asiguratorului a formulat obiectiunea asta in fata judecatorului dar acesta a respins-o.

Dupa parerea mea nu "ai luat mai mult decat trebuia cu 8 mii lei". Dupa cum stii normativul CSA aplicabil la RCA nu respecta valoarea reala a masinii, este o metoda de evaluare arbitrara. De aceea este corect daca obtii suma respectiva ce este peste evaluarea conform normelelor CSA de la  RCA pana la valoarea reala a masinii, de la asigurator sau vinovat, in solidar sau nu.

E interesant cum o sa dispuna judecatorul fiindca de obicei pentru aceasta diferenta ( 8 mii lei) se face de obicei proces separat. Nu e practica unitara.

* Nici normativul de la CAsco nu reflecta valoarea reala, desi este mai avantajos calculul decat cel de la RCA.

Edited by GeorgeM, 27 May 2011 - 15:13.


#33
BlackDevilOR

BlackDevilOR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 22.01.2007
De ce sa ii dai mai mult? Mai ales ca ti-au si disparut chestii de pe masina?

#34
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
De neinteles.  :wacko: Poate a castigat la loto potul mare :P

#35
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007

View PostLoox, on 27th May 2011, 16:26, said:

De neinteles.  :wacko: Poate a castigat la loto potul mare :P

nu(mai) joc la loto de multi ani, dar daca as fi castigat i-as fi lasat lasat lui epava si as fi deschis un jurnal de bord cu un x6 macar :D

#36
_zenith_

_zenith_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 08.04.2009
daca nu aveai bani de alta masina ce se intampla? mergeai un an cu taxiul? la asta se mai adauga stresul, timpul pierdut, zecile de telefoane, etc...
nu as fi asa ingaduitor cu o societatea de asigurari pe care trebuie sa o dau in judecata ca sa ma despagubeasca, ba dimpotriva

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate