Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Solutii imprejmuire

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#19
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postdorel232004, on 29th April 2011, 00:28, said:

Prima data, dupa aceea evita locul cu pricina! De obicei afla de la cei apropiati (cei ce te ajuta la munca, vecinii) locurile cu "probleme"!
Daca le "rupi" picioarele si ai nocurul sa fie veterani, adica sa stie legile, te dau in judecata pt vatamare corporala si platesti ca sa scapi mult mai mult decat ai investit! Ei, daca mai fac cativa ani de parnaie (pt furt) in plus, nu-i afecteaza!


E greu pt omul care ziua munceste si noaptea doarme, dar nu pt hot! Cand e luna plina si senin, se vede ca ziua si, intr-o noapte, vin organizati si te lasa "sportiv"! In materie de hotii, trebuie sa fii tu inaintea lor cu un pas si sa nu-i subestimezi! Si nu iti spun din auzite!


Intre timp legile sau schimbat,asa ca incalcarea proprietatii private,nu mai este ceea ce stiai tu inainte de cazul Iovan,cand sau mai schimbat cateva paragrafe pe "ici pe colea" in punctele esentiale.Eu personal daca-l prind pe hot in curtea mea,in interiorul acesteia,i-i rup picioarele :boxing:  si chem salvarea si politia.Deci sa se inteleaga ca nu vreau sa-l omor,dar poate i-si va dori acest lucru din toti rarunchii,cand doctorii se vor chinui sa mai repare cate ceva pe la suspensiile nenorocosului. :ciocan:

#20
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Post1981xxx, on 29th April 2011, 15:07, said:

cu transmitere a imaginilor prin satelit.
Cam la ce pret e un abonament lunar pe satelit?

View PostViorelsolar, on 29th April 2011, 15:32, said:

Intre timp legile sau schimbat,asa ca incalcarea proprietatii private,nu mai este ceea ce stiai tu
Ia spune-mi ce poti sa-i faci, legal, daca il prinzi la furat, nu sare la bataie, fuge cand te vede, dupa legile actuale?

#21
1981xxx

1981xxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.04.2011
@dorel   m-am exprimat eu gresit..de fapt ma refeream la camere care transmit prin internet.un abonament de net mobil nu e f scump si in zonele unde as vrea sa achizitionez terenul as avea acoperire.pentru siguranta mai mare merge de pus si un paznic de la 9 seara pana la 6 dimineata..pentru 5-600lei/luna cred ca merita.

PS nu cred ca ii poti face nimic unui hot nerecalcitrant.legal  cred ca doar poti anunta "organele abilitate".pe de alta parte,oricum i-as rupe picioarele unui eventual intrus mai ales daca e singur si nu are martori

Edited by 1981xxx, 29 April 2011 - 18:47.


#22
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postdorel232004, on 29th April 2011, 18:10, said:

Cam la ce pret e un abonament lunar pe satelit?


Ia spune-mi ce poti sa-i faci, legal, daca il prinzi la furat, nu sare la bataie, fuge cand te vede, dupa legile actuale?


Daca fura un fruct,doar n-am sa-l omor  :nonobad: ,dar cum am patit-o intr-o buna zi ca hotii sa-mi sparga o baraca in care depozitam materiale de constructie,si sa-mi fure tot fierul beton pentru fundatia casei,astuia ce trebuie sa-i fac daca-l prindeam???,chiar daca nu sare la bataie! Eu am 1,90 m si 110 kg si nu ma sperii nici de urs !,daramite de hoti,si mai detin si o pusca! :ciocan:

Edited by Viorelsolar, 29 April 2011 - 18:47.


#23
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdorel232004, on 29th April 2011, 18:10, said:

Ia spune-mi ce poti sa-i faci, legal, daca il prinzi la furat, nu sare la bataie, fuge cand te vede, dupa legile actuale?

Juri pe un teanc de biblii ca a sarit sa te omoare si apoi marcat de cele intamplate a hotarat sa se sinucida (infingandu-si de 10 ori cutitul in spate  :P )

Acum serios vorbind... ar rebui sa-i rupi picioarele, eventual si mainile.

#24
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View PostViorelsolar, on 29th April 2011, 18:46, said:

ce trebuie sa-i fac daca-l prindeam???,chiar daca nu sare la bataie! Eu am 1,90 m si 110 kg si nu ma sperii nici de urs !
Nu a vorbit nimeni de curaj, ci de lege!

View Postgabian22, on 29th April 2011, 18:53, said:

ar rebui sa-i rupi picioarele, eventual si mainile.
Nu vorbea nimeni de ce ar trebui! Sunt unii care au masinile facute zdrente de cate tamponari au la activ si circula cu ele prin orase. Daca te vad cu o masina mai pricopsita si vrei sa treci pe banda lor (in aglomeratie, cand se circula bara la bara), iti fac semn cu mana sa te bagi, dupa care accelereaza si te pocnesc usor cat sa te indoaie! Bineinteles ca nu mai recunoaste ca ti-a facut semn, ci l-a salutat pe unul! Daca mergi la politie iti suspenda carnetul, pt neacordare de prioritate, asa ii dai cateva milioane si scapi! Deci nu vorbim de ce ar trebui, ci ce iti da voie legea!

#25
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Sunteti cam rai baieti: daca are si hotul pofta de caise, de o gaina, de un purcel......de fier striat?
Sa-l intelegem si pe el!!
Sunteti cam duri baieti: rupeti picioarele, mainile, etc?!
Poate picioarele si mainile sunt de folos (la alt furt)!!

PS: Serios vorbind, stiti vorba aia cu "sa taci si sa faci"?
L-ai prins? "Arde-l" bine! "Altoieste-l" bine! Sa tina minte mult timp!

Toate cele bune pentru oamenii care muncesc!

#26
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postdanutz_2009, on 29th April 2011, 20:20, said:

L-ai prins? "Arde-l" bine! "Altoieste-l" bine! Sa tina minte mult timp!
Daca e ricidivist (deci cunoaste legile), te baga el vreo cativa ani (in functie de zilele de spitalizare sau concediu medical), de poate sa fure in voie in timpul asta! Problema e ca daca stai mai mult ascuns, nu mai are cine sa aiba grija "productie" care o sa scada!

#27
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdorel232004, on 29th April 2011, 20:51, said:

Nu vorbea nimeni de ce ar trebui! Sunt unii care au masinile facute zdrente de cate tamponari au la activ si circula cu ele prin orase. Daca te vad cu o masina mai pricopsita si vrei sa treci pe banda lor (in aglomeratie, cand se circula bara la bara), iti fac semn cu mana sa te bagi, dupa care accelereaza si te pocnesc usor cat sa te indoaie! Bineinteles ca nu mai recunoaste ca ti-a facut semn, ci l-a salutat pe unul! Daca mergi la politie iti suspenda carnetul, pt neacordare de prioritate, asa ii dai cateva milioane si scapi! Deci nu vorbim de ce ar trebui, ci ce iti da voie legea!
O poveste de genul asta am primit acum ceva vreme pe mail, nu stiu cate este de adevarata....
Eu personal as merge cu el la politie, chiar daca raman fara permis, dar i-as lua adresa si apoi...... aplicam metoda "cu tiganii traiesti, tiganeste vorbesti" ca pana la Dumnezeu te mananca sfintii.

#28
dydan

dydan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 21.04.2011
Toti dorim sa facem plantatii,dar e necesar sa calculam bine inainte sa ne apucam,agricultura nu putem face cu bani putini(in ideea de a face profit,nu doar sa avem 2 mere si o para).Am inceput un proiect la o plantatie(inceputul meu in agricultura) si se schimba datele initiale.Celor care doresc sa inceapa o plantatie le pot exemplifica anumite cheltuieli:cumparat teren 3,4 ha(in arad)-10900 ron(intabulare inclusa);gard plasa zincata 850 ml-4930 ron;stalpi din salcam 1000(buc)-4000 ron;scarificat,discuit teren-1800 ron;defrisat teren-400 ron;si urmeaza 1000 pomi fructiferi(pt 1,5 ha) aprox 12000 ron;4000 drajoni zmeura aprox 8000 ron;1000 drajoni mur aprox 5400 ron;rezervor pt irigat 3000 ron;accesorii irigat 5000 ron;cabana pt scule si paza 3000 ron;3 caini paza 1400 ron;si mai sunt si alte lucruri necesar dar ma doare sufletul cand adun ronii...asa ca ganditiva de 2 ori inainte si dupa aceea de inca 3.La toate acestea mai preconizez inca aproximativ 15000 ron cheltuieli.Asa ca succes,dar fara bani nu faci nimic,fara paza permanenta iti recumperi gardul de la fier vechi si iepurii iti vor multumii pt mancare.....mai sunt multe de spus dar e 1 MAI asa ca azi culegem mici,gratare si bere....

#29
1981xxx

1981xxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.04.2011
@ dydan  cum adica "se schimba datele initiale"? tu nu ai calculat astea? si inca ceva:ingrasamant nu pui? inca 1000lei/ha...

stiu ca investitia e mare,insa eu zic ca se merita

#30
dydan

dydan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 21.04.2011

View Post1981xxx, on 1st May 2011, 17:20, said:

@ dydan  cum adica "se schimba datele initiale"? tu nu ai calculat astea? si inca ceva:ingrasamant nu pui? inca 1000lei/ha...

stiu ca investitia e mare,insa eu zic ca se merita

pai din ce am citit de la tine,nu doreai sa angajezi paznic....fara caini de paza si paznic iti doresc succesuri...si vezi ce mai faci pe acel teren, intra pe legea 121,poate prinzi ceva fonduri...ingrasamantul intra in cei 15000 ron alte cheltuieli

#31
1981xxx

1981xxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.04.2011
ah..se schimba datele problemei in calculele mele..nu am inteles din prima la ce te referi.in prima faza m-am gandit si la paza insa cautam solutii fara plata lunara atat de mare.am ajuns la concluzia(poate definitiva)  ca singura solutie e sa cultiv o suprafata mai mare(3-4ha) si sa pun paza non stop.la o suprafata de doar 2 ha nu se merita paza 24/24..500lei/luna/paznic*3 paznici*12 luni...bine..iarna nu imi trebuie atata paza,insa oricum 3 paznici la 2 ha nu se prea merita.Daca raman la solutia asta am in minte vreo 3 sate la vreo 35km de suceava unde nu sunt nici colorati si pamanturile is f ieftine

cat despre fonduri..parca nu mai am sperante la fondurile astea.am vrut acu vreo 2 ani sa obtin niste fonduri si am vb cu niste amici care au depus formulare de cerere,etc si mi-au zis ca nu se merita sa ma complic.par foarte greu de obtinut(chiar si cu spaga)

#32
dydan

dydan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 21.04.2011

View Post1981xxx, on 1st May 2011, 21:49, said:

ah..se schimba datele problemei in calculele mele..nu am inteles din prima la ce te referi.in prima faza m-am gandit si la paza insa cautam solutii fara plata lunara atat de mare.am ajuns la concluzia(poate definitiva)  ca singura solutie e sa cultiv o suprafata mai mare(3-4ha) si sa pun paza non stop.la o suprafata de doar 2 ha nu se merita paza 24/24..500lei/luna/paznic*3 paznici*12 luni...bine..iarna nu imi trebuie atata paza,insa oricum 3 paznici la 2 ha nu se prea merita.Daca raman la solutia asta am in minte vreo 3 sate la vreo 35km de suceava unde nu sunt nici colorati si pamanturile is f ieftine

cat despre fonduri..parca nu mai am sperante la fondurile astea.am vrut acu vreo 2 ani sa obtin niste fonduri si am vb cu niste amici care au depus formulare de cerere,etc si mi-au zis ca nu se merita sa ma complic.par foarte greu de obtinut(chiar si cu spaga)


te tin la curent cu accesarea fondurilor...casuta din lemn....aprox 3500 ron,1 paznic de luni-vineri(gasesti la tara si cu 700 ron) sambata-duminica esti tu paznic....uita-te pe fonduri 112 si vei creste si o gaina(vinzi oule,platesti paznicul)...mai un solar(altii bani sa platesti paznicul)...solutii,cred ca se gasesc,bunavointa si multa putere de munca sa fie...

#33
1981xxx

1981xxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.04.2011
in zona unde vreau eu sa iau terenul gasesc paznic si cu 500lei 8-9ore.faza e ca ar trebui paza 24/24,deci 3 paznici.casuta de lemn ma costa muuuuult mai putin pt ca o fac eu.m-am gandit si eu la solar pe o bucatica de teren..mai scot ceva profit.inceputul e greu(ca dealtfel in toate..nu numai in agricultura) ca dupa aia culegem roadele si parca uiti de munca si oboseala.

#34
dydan

dydan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 21.04.2011
la casuta,m-am gandit structura de lemn cu osb(de la arabesque am primit oferta de 48 ron osb3 de 10 mm) pe exterior si vata si rigips pe interior(sa poata sa stea si iarna)...gardul de fier se fura si iarna,fara gard ai alti vizitatori(iepuri si alte lighioane)...cu gard,te pot ajuta din arad,am cumparat cu 5,8 ron ml la 1,6 h...in rest ce sa spun,caini de paza,paznic si multa putere de munca....si nu uita de fonduri(sapt asta ma duc la APIA sa vad ce rezolv,te tin la "curent" daca te intereseaza).

Edited by dydan, 02 May 2011 - 11:01.


#35
1981xxx

1981xxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.04.2011
bine ca m-am hotarat din timp..greu se gaseste un teren cu suprafata maricica.inca nu am gasit niciun teren peste juma de hectar.m-am gandit eu cam la toate,insa nu mi-am pus problema ca nu voi gasi teren.am timp pana la toamna,insa incep sa imi fac griji

@dydan sa imi zici si mie ce ai rezolvat cu fondurile alea.tu platesti vreo firma de consultanta sau ai facut singur dosarul?

#36
dydan

dydan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 21.04.2011

View Post1981xxx, on 6th May 2011, 18:17, said:

bine ca m-am hotarat din timp..greu se gaseste un teren cu suprafata maricica.inca nu am gasit niciun teren peste juma de hectar.m-am gandit eu cam la toate,insa nu mi-am pus problema ca nu voi gasi teren.am timp pana la toamna,insa incep sa imi fac griji

@dydan sa imi zici si mie ce ai rezolvat cu fondurile alea.tu platesti vreo firma de consultanta sau ai facut singur dosarul?

cauta terenuri apropiate pe care sa le cumperi,rezolvi tu....am fost sa vad de proiect,zmeura e trecuta la alte culturi(1,3 puncte/ha) asa ca anul asta 2 ha fructiferi(2,12 puncte), 1 ha zmeura si cred ca 1000 m2 solar....am vb cu cineva de la consultanta in agricultura(asa ceva se numeste) si imi face proiectul(3-4% din valoare)...cumpara terenul,mergi la apia si declari infiintare de plantatie si faci proiectul(in noiembrie e sesiune)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate