Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

DVD-uri facute pe vapor?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,342
  • Înscris: 14.06.2006
Am cumparat saptamana trecuta din OMV un pachet dvd/cd al lui Armin Van Buuren. Pachetul contine un DVD si un CD audio cu melodiile omului. CD-ul a ramas in masina si dvd-ul l-am bagat acum cateva minute in dvd player sa-l vad/ascult. Surpriza insa...sunetul nu e uniform. Are momente cand e jos, momente cand e sus, si nu-i asa melodia. Pur si simplu volumul oscileaza chiar si pe aceeasi melodie.

DVD-urile naspa?

Attached Files



#2
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,378
  • Înscris: 28.09.2009
La alt dvd tot asa face?

#3
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,342
  • Înscris: 14.06.2006
N-am alte dvd-uri cu muzica.

#4
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
dvd-ul l-ai bagat in pc?
se aude ok?

#5
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,342
  • Înscris: 14.06.2006
In pc n-am incercat. O sa incerc acum.

Da. Face la fel doar ca la minute diferite  :wacko:  Pe dvd-player facea pe la minutul 1,20 si pe calculator pe la 1,50.

#6
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,524
  • Înscris: 08.12.2006

View PostDecember, on 25th April 2011, 19:36, said:

Face la fel doar ca la minute diferite
Concluzia ar fi că variațiile de volum nu sunt prezente în streamul audio ci provin din erori de decodare.

#7
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,342
  • Înscris: 14.06.2006

View Postantinari, on 26th April 2011, 13:10, said:

ci provin din erori de decodare.
Cu alte cuvinte ar fi vina playerelor? A dvd playerului sau a dvd rom-ului? Pe laptop n-am incercat.

#8
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,524
  • Înscris: 08.12.2006
Atâta timp cât aceeași porțiune de stream audio e citită ok într-un caz da, cred că problema vine din decodare (nu neapărat din citirea în unitatea optică).
Ai putea încerca un import în Nero Vision (aplicație conținută în suita nero), selectezi fișierele .vob și după import vei avea, în My Documents/NeroVision/Imported video unul sau mai multe fișiere .mpeg. Vezi dacă acelea sunt citite/decodate ok.

Nu mă pricep la dvd authoring și mult prea puțin la formate video, deci n-aș putea spune dacă erorile privin din authoringul dvd-ului sau din altceva.

#9
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,342
  • Înscris: 14.06.2006
Deci pana la urma am acuzat degeaba producatorii dvd-urilor in tilul topicului, asa-i?

#10
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,524
  • Înscris: 08.12.2006
Nu știu, după cum am spus mă pricep prea puțin la partea de authoring dvd. Ceea ce aș putea spune cu certitudine este că, atâta timp cât căderea de nivel apare sau nu apare, în funcție de playerul folosit, ea nu este din streamul audio ci din modul în care acesta este citit/decodat. Dacă ar fi în streamul audio ar trebui ca acea cădere de volum să se manifeste identic pe toate playerele.

Am sugerat ghidușia cu NeroVision pentru că, la un moment dat, am avut probleme în manipularea unor .vob-uri, probleme care au dispărut la fișierul .mpeg creat de NeroVision din acele fișiere.

Edited by antinari, 26 April 2011 - 17:59.


#11
Razvan91

Razvan91

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,558
  • Înscris: 19.09.2008
dar un dvd player nu ar trebui sa citeasca bine orice disc original? fara sa faca nici o problema doar daca e zgariat.

#12
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007
Ai putea sa faci mai multe teste, de genul:
1. Daca repeti o aceeasi piesa pe un acelasi player, abaterile alea la sunet apar fix in aceleasi momente? Asta fara sa scoti DVD-ul din unitate intre piese.
2. Acelasi lucru cu punctul 1, doar ca intre piese scoti si reintroduci DVD-ul in aceeasi unitate.

De ce spun asta. Zilele trecute m-am ocupat cu niste capturi de CD-uri audio in format FLAC. Am folosit programul EAC, care iti furnizeaza si un procent de calitate al operatiei. Ei bine, la unele CD-uri n-am obtinut procente apropiate de maxim, dar dupa ce am scos CD-urile respective si le-am reintrodus in unitate, procentul respectiv s-a imbunatatit simtitor, in unele cazuri ducandu-se chiar la 100%. La unele discuri a fost nevoie de mai multe astfel de reintroduceri, pana am gasit potrivirea optima.
Mentionez ca am folosit doar CD-uri originale, cumparate din magazine respectabile.

Explicatia pe care o vad eu acum este ca discurile sunt usor deformate, poate chiar ovale, habar n-am, dar in anumite pozitii se pot citi mai usor sau mai greu.
Iar aceste erori de citire (datorita deformarilor fizice ale discului) pot influenta imprevizibil algoritmii de decodare software, fix ceea ce spunea Antinari.
Deci treaba poa' sa tina si de disc, dar si de player. :)
Unele lentile mai performante pot citi cu o acuratete sporita, chiar daca discul nu este "prins" intr-o pozitie optima.

Edited by kr0k0dilu, 26 April 2011 - 18:28.


#13
DorelAtelier

DorelAtelier

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 176
  • Înscris: 04.04.2011
DVD-urile nu sunt arse, cum facem noi acasa. Nici nu exista fizic in forma pe care o stim, pana in momentul in care materialul din care sunt facute nu este injectat ,sub presiune si la temperaturi mari, in matrita.
Exact cum torni metal topit in matrita din cofrag.

Fireste ca nu toate discurile vor iesi perfecte iar tu esti fericitul posesor al unuia mai naspa.
Felicitari, joaca la LOTO. :)


De ce sunt sigur:
1. DVD-ul nu a fost facut pe vapor. Nu cred ca benzinarii si-ar pune ... benzina in cap sa intre in cardasie cu tiganii pirati.
2. Playerele sunt ok.


Sfat: cere sa-ti schimbe pachetul.

Edited by DorelAtelier, 26 April 2011 - 18:43.


#14
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,342
  • Înscris: 14.06.2006

View PostDorelAtelier, on 26th April 2011, 19:42, said:

Sfat: cere sa-ti schimbe pachetul.
Ma duc pana la Adjud sa-mi schimbe discul? Mai bine las asa...cd-ul se aude foarte bine :)

#15
DorelAtelier

DorelAtelier

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 176
  • Înscris: 04.04.2011

View PostDecember, on 26th April 2011, 19:48, said:

Ma duc pana la Adjud sa-mi schimbe discul? Mai bine las asa...cd-ul se aude foarte bine :)
Acolo iti bei cafeaua de dimineata? :lol:

Poate ti-l schimba Ileana Cosanzeana de la oemveul local. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate