Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Ce e aia om de stiinta?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005
Titlul topicului este interesat dar nu are legatura cu discutia.
Am continuat discutia pentru ca am vazut prima discutie depre bozonul Higgs.
As vrea sa continuati discutia despre bozonul Higgs, sau, propuneti sa deschidem un nou topic despre asta?


Si mie mi se pare intuitiv ideea putin stupida. Mi se pare asa cum a sugerat cineva anterior "Dumnezeu a zis "sa se faca lumina" si s-a facut lumina".
Dar mi se pare de altfel si foarte interesanta.

Ca sa raspund de ce nu se fac pariuri in stiinta ?
Daca ar fi sa vedem distributia oamenilor de valoare, vom observa ca ei au aparut chiar si sub cele mai dure regimuri. Acum se incearca cumva sa se lege nationalitate de valoarea omului.

Domeniul stiintei este cel mai dificil de controlat domeniu. De asta tara nostra are locuri "fruntase" in stiinta UE.
  Undeva se merge pe ideea duritatii - ti se pune pusca in spate si ti se spune : creeaza ! Si opera facuta de tine va fi tremurata si prost facuta.  In Regatul Unit ti se dateau titluri nobiliare : imi pace cum canata Elton John ?, bun ! Il fac sir !

Dar nici una din aceste metode nu s-a dovedit buna. In prezent se marge la conferinta. Ce rost au serile "de gala" care preced conferinta ? Cu siguranta se expoateaza latura psihologica.

De accea oamenii fac pariuni pentru ca sunt foarte puternic motivati.
De aceea nu exista casa de pariuri de genul exista/ nu exista Higgs - pentrui ca ar impinge comunitatea stiintifica la frauda. Adica "Zi, ba, ca exista ca sunt bani multi in joc la pariuri." Un fel de blaturi in fotbal.
Dar ma rog ala e fotbal e un sport. Banel Nicolita (sau Banellinio) este acelasi sportiv de valore si cu blaturi si fara.

Edited by Gurban_Dan, 25 August 2011 - 20:28.


#20
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
nu e absolut nici o problema... oricine poate paria pe orice... asta nu ii face pe oamenii de stiinta mai ptuin oameni de stiinta! procesul cercetarii stintifice e separat de pariere! si nu, nu se pot face "blaturi" in stiinta adevarata, totul se bazeaza pe verificabilitate!

#21
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Omul de stiinta este si el un om, limitat de nivelul de dezvoltare societatii in care traieste.
Nici un om de stiinta nu poate emite un adevar absolut, doar adevaruri partiale si relative.

#22
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

 opo, on 23rd April 2011, 14:51, said:

A traspirat o stire conform careia e posibil ca la CERN, in urma experimentelor din acceleratorul de particole sa fi descoperit un semnal care corespunde "particulei dumnezeu" aka Higgs boson. Unii spuna ca ar fi si se bucura, altii ca nu a fost oficializat de "echipa" si ca urmare nu se pune , altii cum ar fi Tommaso Dorigo (a particle physicist at Fermilab and CERN, which operates the LHC ) e pe punctul de a face PARIU cu orice fizician cu reputatie ca este un semnal fals care va disparea in urma unor cercetari avansate.


Cand am ajuns la bucata aceasta din minunata stire de pe rubrica Science a unui minunat canal de stiri m-am simtit ca si in cartea lui JulesVernes "Ocolul Pamantului in 80 de zile". Inteleg sa vina cu formule, grafice, calcule, dar ce mama dracului cauta un pariu intre "oameni cu reputatie" cauta in treaba de la CERN? Adica ori suntem oameni de stiinta ori nu mai suntem.
Vrei sa-ti spun de ce e chestia cu pariul?
Fiindca faza cu calculele tine pina iti scoti capul din ele. Dupa care urmeaza adevarata cercetare, Cea in care faci ce vrei, ce se poate, ce te lasa sefutii. Daca ai suficienta vointa, gindesti singur de capul tau. Si tot o scoti la capat.
Nici un om de stiinta adevarat, nu a pus litera de lege toate legile anterioare lui. A darimat citeva din ele.
Cind spui....cutare  a spus asta....de fapt nu spui tu, ci respectivul. Care poate a murit de mult. Nu si spiritul lui.

Spiritul e liber. Mai ales al celor vii...sau morti?

#23
eu08000

eu08000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 24.08.2010
Omu` de stiinta imi poate raspunde la urmatoarea intrebare:
  
In ce se transforma fotonii atunci cand o fac? Si de ce nu s-a descoperit inca metoda prin care sa ii facem sa nu se mai transforme, imagineaza-ti neoane cu fotoni...hai cas sunt rupt tare. traiasca thc-ul!

Edited by m3th0dman, 16 November 2011 - 13:19.


#24
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006
Cine a zis ca se transforma fotonii in altceva ?
Sunt cuante de energie, pe care o pot prelua si ceda.
Sunt emisi si absorbiti.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate