Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Cand sa schimb o dolarii mei la eu/ron?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Prietenul lui Flaviand, Peter Schiff, zice ca S&P o suge aiurea

Quote

The bottom line is that the AAA rating on U.S. sovereign debt is pure politics. S&P simply does not have the integrity to honestly rate U.S. debt.  It has too cozy a relationship with the U.S. government and Wall Street to threaten the status quo. In fact, given the culpability of the rating agencies in the financial crisis, it may well be a quid pro quo that as long as the U.S.’ AAA rating is maintained, the rating agencies will continue to enjoy their government sanctioned monopolies, and that no criminal or civil charges will be filed related to inappropriately rated mortgage-backed securities.

Remember S&P had investment grade, AAA, ratings on countless mortgage-backed securities right up until the moment the paper became worthless. Amazingly, the rating agencies somehow maintained their status, and their ability to move markets, after the dust settled.
http://blogs.forbes....ys-nothing-new/

#20
dotniet

dotniet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 15.08.2005
vad ca in momentul acesta, dolarul raportat de EU e cam ca acum o saptamana

#21
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,067
  • Înscris: 16.10.2007
Viitorul apropiat va fi marcat de decizia de azi a FED.
Dar dupa cum se cam aude, vorba aia romaneasca: "nu e bine vacii noastre", se pare ca nu prea e luminos viitorul USD.
In functie de conjuncturi se poate ajunge si la 1.6-1.8, vorbeste lumea prin targ.......

#22
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postdotniet, on 19th April 2011, 00:42, said:

Am o suma mai mare in dolari si vreau sa stiu cand sa o convertesc la euro.
Astãzi pe la 19 seara vei afla cum sã-þi schimbi dolãreii preþioºi în lei româneºti, nu euro. Te va inspira în acest sens, oglindirea cheliei lui Ben cel Frumos, mic dar bãrbos.

View PostTheWarrior, on 27th April 2011, 07:34, said:

In functie de conjuncturi se poate ajunge si la 1.6-1.8
Aceastã conjuncturã va genera multe locuri de muncã în iu es ei. Asta vrea ºi Ben.Singurii trepãduºi suferinzi vor fi forecsiºtii de net apãsãtori de mauºi.

Edited by paradigmatic, 27 April 2011 - 10:14.


#23
fiber-net

fiber-net

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 911
  • Înscris: 29.03.2009

View Postfiber-net, on 19th April 2011, 07:27, said:

schimba-i astazi urgent!!!!

astazi o sa mai creasca inca un pic cursul la dolari! dupa ce afiseaza bnr-ul cursul fugi la cea mai buna casa de schimb valutar.............

sunt curios ce a facut pana la urma initiatorul topicului  
a schimbat dolarii atunci cand a fost sfatuit?

Edited by fiber-net, 28 April 2011 - 07:18.


#24
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Profetia zice sa-i schimbi cel tarziu cu 3 saptamani inainte sa pice dolarul. Atunci cand euro va fi praf. Daca mai apuci... :)

Once Euro Collapses: 3 weeks to get ready

Din "istoricul profetului":
- vara 2008: petrolul ajunge la 150 USD. Check.
- toamna 2008: petrolul ajunge la 50USD. Check.
- toamna 2009: petrolul ramana la 70-80USD inainte sa creasca iar. Pregatiti-va de achizitionat aur, se va aprecia. Check.
- toamna 2010: petrolul va urma iar sa creasca spre 120USD, cumparati MP cu dolarii, euro se va face praf.
- primavara 2011: petrolul a ajuns la 120USD, se va duce catre 150-170USD, urmatoarea tara araba e Yemen, ultima va fi Arabia Saudita

One, Two, Three.. again...

Edited by flaviand, 28 April 2011 - 07:43.


#25
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,067
  • Înscris: 16.10.2007

View PostTheWarrior, on 27th April 2011, 06:34, said:

Viitorul apropiat va fi marcat de decizia de azi a FED.
mda, nu s-au schimbat datele problemei. Ramane cum s-a stabilit.
Picajul continua.

#26
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Dap, suntem tot pe puntea Titanicului. Orchestra canta. Antene, irealitati, proteveuri. Baietii au talent. Lumea ii urmareste cu interes. Iceberguri ? Care iceberguri ? Povesti, zvonuri, prostii. Alea au fost in 2008, acuma gata, am scapat de ele. Ne-am speriat degeaba. Lumea serioasa are treaba. Redecoreaza puntea. Se intreaba daca in 2015 o sa vopsim si noi cu albastru zona noastra, ca prin alte parti. Sau sa mai amanam, ca e inca scumpa vopseaua si mai merge asta veche. Ben e in camera motoarelor. Are o mare dilema. Oamenii au inceput sa bage de seama ca pompele de apa merg de vreme buna si incep sa intre la banuieli. Asa ca le-ar opri. A mai promis el ca le opreste, dar de data asta poate reuseste sa-i pacaleasca ca le-a oprit de tot daca le da mai incet o veme. O sa le arate indicatorii, o sa le repete iar ca au facut masuratori la pupa. Se ridica clar. Deci pomparea a functionat. Asa ca neaparat trebuie sa promita azi ca opreste pompele. Altfel ar incepe oamenii sa ia aminte ca se scufunda prova si nu e bine.

Unii au observat deja si incep sa creeze panica. Iar asta nu-i convine. Inca n-a terminat de incarcat barcile pentru el si prietenii lui. Iar astia care s-au plictisit de orchestra incep sa se prinda. Majoritatea sunt speriati. Au inceput sa urle despre naufragii, scufundari, rechini, reactoare explodate, apocalipse si alte cele. Noroc ca lumea inca ii considera bezmetici. Dar incep sa se inmulteasca. O parte s-au aruncat disperati peste bord. Altii s-au resemnat si s-au intors inapoi sa asculte orchestra. Cei mai inteligenti au facut plute si au pus deoparte ce rezerve au mai putut gasi, iar acum vaslesc catre cea mai apropiata insula. Unii dintre ei striga de la distanta incercand sa-i convinga si pe ceilalti ca nava se scufunda. Ca e cazul sa dea jos barcile si sa salveze ce se mai poate. Pentu ca timpul trece...

Timpul trece si se apropie de ziua in care va trebui sa platim nota pentru distractia din ultimul secol. Even a Caveman Can See It. I thought an ape could see the collapse of '08 coming. But the talking heads were cheering all the way to the top and part of the way down. April 25, 2011 looked like a carbon copy of March 16, 2008. Silver had been up 10 days in a row. Check. Hit new high. Check. Stock market re-inflating. Check. Oil around 120 bucks. Check. Dollar index around 74. Check. Pundits loving financial reports. Check. Financial companies raking in the bucks. Check Leverage at nose-bleed levels. Check.

#27
walsy

walsy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 01.10.2010

View Postflaviand, on 28th April 2011, 07:37, said:

Din "istoricul profetului":
- vara 2008: petrolul ajunge la 150 USD. Check.
- toamna 2008: petrolul ajunge la 50USD. Check.
- toamna 2009: petrolul ramana la 70-80USD inainte sa creasca iar. Pregatiti-va de achizitionat aur, se va aprecia. Check.
- toamna 2010: petrolul va urma iar sa creasca spre 120USD, cumparati MP cu dolarii, euro se va face praf.
- primavara 2011: petrolul a ajuns la 120USD, se va duce catre 150-170USD, urmatoarea tara araba e Yemen, ultima va fi Arabia Saudita
Tot din "istoricul profetului":
- vara 2010: Bursa americana se prabuseste. Failed. Dow, S&P 500 at highest levels since 2008: http://money.cnn.com...gle Feedfetcher
- toamna 2010: Banks run, se retrag simultan banii din banci si se prabusesc bancile. Failed.
- iarna 2011: JP Morgan da faliment pentru ca a shortat argintul. Failed. JP Morgan e bine mersi, revista Forbes o numeste cea mai importanta companie din lume http://www.forbes.co...panyRankOverall
- Capitalismul se prabuseste, sistemul financiar si lumea intreaga se duc naibii. Failed, bineinteles. :D

#28
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
In primul rand cred ca incurci "profetiile". Lindsey Williams nu tin minte sa fi spus asa ceva.

In al doilea rand, te cam grabesti cu failed-urile. Criza nu s-a incheiat, gaurile cauzate de iceberguri sunt tot acolo, iar colapsul bancar si bursier e pe vine.

#29
AdiTot

AdiTot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 29.05.2006

View Postfiber-net, on 20th April 2011, 21:22, said:

cred ca nu o sa mai apucam sa vedem jocul spaniei ........... in momentul de fata dolarul american si implicit economia americii sufera lovituri puternice sub centura si eu unul nu prea vad cum ar mai putea sa mai reziste. partea proasta e ca durerea acestor lovituri or sa se resimta in toata luma ca si pana acum cu declansarea crizei economice. (inclusiv in tarile membre UE cu datorii foarte mari ce sunt pe muchie de cutit)

tare mi-e teama ca aceasta criza nu se poate rezolva pe cale economica ci cu totul altfel ..........

Economia americana e intr-o forma cel putin la fel de buna ca atunci cand se isterizau toti analistii ca euro va ajunge la paritate cu dolarul. Tot ce urca o sa coboare si viceversa.

#30
fiber-net

fiber-net

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 911
  • Înscris: 29.03.2009

View PostAdiTot, on 28th April 2011, 10:42, said:

Economia americana e intr-o forma cel putin la fel de buna ca atunci cand se isterizau toti analistii ca euro va ajunge la paritate cu dolarul. Tot ce urca o sa coboare si viceversa.

daca economia americii e intr-o forma buna, ma impusc ........... online! economia americii are probleme mari, pot spune chiar ca e pe muchie de cutit!  

eu unul nu mai mai intreb cat o sa scada dolarul american ci daca o sa pice de tot  :coolspeak:

pana acum cateva saptamani erau cativa pe forum care afirmau ca asa ceva nu este posibil.

#31
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
25 Questions To Ask Anyone Who Is Delusional Enough To Believe That This Economic Recovery Is Real

#32
AdiTot

AdiTot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 29.05.2006

View Postfiber-net, on 29th April 2011, 06:20, said:

daca economia americii e intr-o forma buna, ma impusc ........... online! economia americii are probleme mari, pot spune chiar ca e pe muchie de cutit!

eu unul nu mai mai intreb cat o sa scada dolarul american ci daca o sa pice de tot :coolspeak:

pana acum cateva saptamani erau cativa pe forum care afirmau ca asa ceva nu este posibil.

Eu n-am zis ca e intr-o forma buna, am zis ca e intr-o forma cel putin la fel de buna ca anul trecut pe vremea asta. Atunci cand euro pica cu aceeasi viteza cu care pica acum dolarul.

Dolarul va pica de tot doar atunci cand totul va pica de tot. Pana atunci va urca si va cobora ca orice alta marfa din lumea asta.

#33
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,067
  • Înscris: 16.10.2007
Sunt tare curios sa vad ce efect va avea stirea din Pakistan asupra cursului USD.

#34
dotniet

dotniet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 15.08.2005
se pare ca dolarul urca la loc.
acum a urcat inapoi la 0.7

#35
dotniet

dotniet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 15.08.2005
in continuare stabil...
:)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate