Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

raw-vegan

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5203 replies to this topic

#4879
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Ce vroiam sa zic e sa si mancati cum cititi in studiile alea ok si doar atunci o sa stiti exact ce si cum. Bafta

#4880
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,677
  • Înscris: 24.10.2015

View Postrichelieu, on 01 iulie 2017 - 09:03, said:

Oamenii de la sat, nu mănâncă zilnic carne, ci maxim de 2 ori pe săptămâna. In rest mănâncă multă mamaliga, lactate, fierturi de legume. Și MUNCESC FIZIC.

Despre cine vorbesti? Eu in sat am crescut. Nu era zi fara carne. Branza era in loc de paine, o mancam cu cartofi,fasole, oua si chiar cu carne.

E drept ca nu taiau ai nostri pasari in fiecare zi dar cumparau pulpe, carnaciori..

#4881
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,483
  • Înscris: 04.05.2006
Ala e un caz particular și probabil e ceva ce se întâmpla relativ recent, oricum după 90. Înainte și sa fi vrut, nu aveau de unde sa cumpere.

#4882
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View Postrichelieu, on 03 iulie 2017 - 17:04, said:

Ala e un caz particular și probabil e ceva ce se întâmpla relativ recent, oricum după 90. Înainte și sa fi vrut, nu aveau de unde sa cumpere.

Exact...

#4883
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View Postmilovme, on 02 iulie 2017 - 10:32, said:

Mai sus am citit ca ati citit diferite studii si ca unlele vi se parau aberatii si altele nu. Nu stiu  cum le-ati sortat, dar ar trebui sa incercati pe voi sa mancati 8/1/1 si sa reveniti sa scrieti cum va merge. Posted Image Sau doar vegan.
Eu personal m-am simtit rau. Nu am mintit cum a scris cineva mai sus. De ce sa mint?
Cand mancam fara produse de origine animala eram si fumatoare si poate si lucrul asta m-a facut sa ma simt rau. Tigarile consuma resurse. Si cine fumeaza stie ca e aiurea sa fumezi pe stomacul gol.
Plus ca e multa fibra si mergeam des la toaleta si poate organismul meu nu asimila ce are nevoie.

Degeaba mananci sanatos daca fumezi-o activitate in urma caruia "doar" 1 din 2 persoane care o practica va muri de cancer de plamani(conform statisticilor).
http://www.humber.nh...s and Death.pdf

Quote

What is already known on this topic
About half of all persistent cigarette smokers are killed by their habit—a quarter while still in middle age (35-69 years)
After a large increase in cigarette smoking by young people, the full effects on national mortality rates can take more than 50 years to mature
British men born in the first few decades of the 20th century could be the first population in the world in which the full long term hazards of cigarette smoking, and the corresponding benefits of stopping, can be assessed directly
What this study adds
Among the particular generation of men born around 1920, cigarette smoking tripled the age specific mortality rates
Among British men born 1900-1909, cigarette smoking approximately doubled the age specific mortality rates in both middle and old age
Longevity has been improving rapidly for non-smokers, but not for men who continued smoking cigarettes
Cessation at age 50 halved the hazard; cessation at 30 avoided almost all of it
On average, cigarette smokers die about 10 years younger than non-smokers
Stopping at age 60, 50, 40, or 30 gains, respectively, about 3, 6, 9, or 10 years of life expectancy


sursa: http://www.bmj.com/c.../7455/1519.long Atentie-e  un studiu de amploare, facut din 1951 pana in 2004! Pe 50 de ani!
Desigur, nimeni nu vrea sa traiasca vesnic, dar nu stiu cati ar vrea sa moara la...60 de ani zic, mai ales de cancer! De ce sa nu mori la 85-90 "de batranete: la tine acasa si sa mori de cancer cu 20 de ani mai inainte? Stiti cum se moare de cancer de plamani? Nu cred ca ati vrea, tumorile in ultimul stadiu secreta lichid cu care umplu plamanii, si pacientul practic se sufoca incetul cu incetul, de-a lungul a cateva saptamani...e ca si cum te ineci, dar in nu intr-un minut ci intr-o luna! Daca va doriti sa aveti sanse de UNUL din DOI sa muriti asa, fumati in continuare...si faceti-i mincinosi pe cei care spun adevarul... De mintit va mintiti voi singuri! Ce e amai aiurea ca nici nu e neaparat necesar sa fumezi tu, chiar fumatul pasiv poate da cancer de plamani...deci fumatorii nu se imbolnavesc numai pe ei, mai imbolnavesc si pe altii care le inspira fumul!

In rest, fiecare sa manance cum vrea, vad ca unora nu le-a convenit ce am scris mai sus,  whatever, stiu ca am vreo 2-3 "urmaritori" pe aici care ma tot bestelesc, ii ignor de mult Posted Image
Ideea este ca aproape toate studiile indica in aceeasi directie: cu cat mai PUTINA carne si lactate si cat mai MULTE legume si fructe, cu atat mai sanatos este individul si scade riscul de boli.
Ce s-o mai dam, pana si Asociatia Americana de /nutritiei si dietetica recunoaste asta, luati de cititi aici daca ziceti ca eu vorbesc prostii:
https://www.ncbi.nlm...pubmed/27886704
Sa citam mai pe larg

Quote

It is the position of the Academy of Nutrition and Dietetics that appropriately planned vegetarian, including vegan, diets are healthful, nutritionally adequate, and may provide health benefits for the prevention and treatment of certain diseases. These diets are appropriate for all stages of the life cycle, including pregnancy, lactation, infancy, childhood, adolescence, older adulthood, and for athletes. Plant-based diets are more environmentally sustainable than diets rich in animal products because they use fewer natural resources and are associated with much less environmental damage. Vegetarians and vegans are at reduced risk of certain health conditions, including ischemic heart disease, type 2 diabetes, hypertension, certain types of cancer, and obesity. Low intake of saturated fat and high intakes of vegetables, fruits, whole grains, legumes, soy products, nuts, and seeds (all rich in fiber and phytochemicals) are characteristics of vegetarian and vegan diets that produce lower total and low-density lipoprotein cholesterol levels and better serum glucose control. These factors contribute to reduction of chronic disease. Vegans need reliable sources of vitamin B-12, such as fortified foods or supplements.
Daca si asociatia nationala de nutritie din tara "Cap se serie" in ce priveste consumul carnii si a laptelui a ajuns sa recunoasca, si nu de azi de ieri ci inca din anul 1988!

Si nu numai,  asociatia de acelasi profil a Canadei sustine acelasi lucru:
http://jandonline.or...e/S0002-8223(03)00294-3/abstract

Apoi, este recunoscut oficial rolul carnii in dezvoltarea cancerului, mai precis carnea procesata si carnea rosie(porc vita, miel, etc) sunt clasificati oficial drept agenti cancerigeni. Carnea procesata(salamuri, sunca, parizer, pateuri, cremwursti, etc) este incadrata chiar la Grupa 1 de agenti cancerigeni, adica cei cu riscul cel mai mare. Din aceeasi grupa q facand parte si fumatul: https://www.iarc.fr/...dfs/pr240_E.pdf
Si asta o zice Organizatia mondiala  a Sanatatii, in urma analizarii a 800 de studii de catre 22 de experti in anul 2015(vezi link-ul de mai sus).
Daca nici asta nu te mai pune pe ganduri, atunci ce? O zic OMS, nu cineva pe un blog sau in cancan sau libertatea...

Ideea este una singura: cu cat mai putina carne si lactate, cu atat mai bine! Evident probabil ca nu e nevoie sa scoti chiar complet carnea din alimentatie, insa in niciun caz o dieta cu 2-3 mese de carne zilnic nu o sa faca nimanui vreun bine pe termen lung. Carnea se poate pastra in dieta, insa in cantitati mici, eventual 1-2 zile pe saptamana.

Apoi, ca tot suntem pe topic de raw-vegan, este adevarat ca dieta raw-vegan e posibil sa nu fie adecvata oricui, raw-vegan 100% de altfel e mai mult un fel de "terapie" de scurta durata pentru un fel de "resetare" a organismului.
Apoi, am mai vazut ca exista o disputa pe carbohidrati vs grasimi: unii considera ca trebuie sa mananci high carb, low fat, altii invers... Surpirnzator, e posibil ca ambii sa aiba dreptate! Cat timp dieta este vegana, cred ca ambele modalitati pot fi bune, depinde si de metabolismul fiecaruia. In definitiv nu suntem toti la fel, corpul feicaruia metabolizeaza glucoza respectiv grasimea in moduri diferite, apoi mai conteaza si factorul genetic, precum si efortul fizic depus de persoana respectiva, etc...
Deci din punctul mei de vedere, atat high carb-ul cat si high fat-ul pot fi la fel de potrivite, probabil... Inteleg ca pentru unii e o problema cand mananca multi carbohidrati, mai ales carbohidratia cu indice glicemic mare, le creste brusc glicemia, insulina, etc...intr-*adevar probabil ptr ei e mai indicata dieta low carb... Din ce am observat cei care fac multa miscare fizica nu au probleme, pot sa manance chiar fructe la discretie toata ziua...evident cine e un "cartof de canapea" Posted Image o sa cam aiba probleme daca mananca astfel, etc. Altii metabolizeaza mai prost zaharul (ma refer la zahar natural din fructe) si mai bine grasimile, etc.
Ideea este ca atat timp cat ai redus la minim sau eliminat complet produsele de origine animala, este deja un pas major, cate fructe si cate grasimi "bune" mananci, conteaza mai putin si depinde de organismul tau particular.

Iar referitor la cine spune mai sus ca a incercat dieta vegana si "nu s-a simtit bine"... pot sa spun ca este ceva normal la inceput sa nu te simti bine cand abandonezi un obicei daunator.
Stim bine ca fumatorii, dependentii de droguri sau chiar cei de alcool au probleme grave cand incearca sa se lase, fiind necesara chiar internarea in clinici de dezintoxicare...deci de ce am crede ca poti sa te lasi de carne dupa ce ai mancat de 3 ori pe zi timp de 20-30-40 de ani, asa fara niciun simptom? Evident corpul va "cere" in continuare... Si exista si explicatie: carnea contine cantitati masive de adrenalina. Aceasta adrenlaina fiind secretata in corpul animalului in momentul sacrificartii...cand el simte ce urmeaza sa i se intample, este ingrozit si ar vrea sa fuga, deci corpul secreta adrenalina masiva, adrenalina care ramane in carne si nu se distruge prin procesul de gatire! Aceasta adreanalina stimuleaza puternic pe cel care o consuma, de aceea ni se pare ca ne da carnea energie si nu am putea fara ea...
Evident cand opresti brusc consumul de carne poti sa te simti rau, mai ales daca nici nu stii cu ce sa o inlocuiesti,l nefiind inca "acomodat" cu meniurile vegane De aceea nu trebuie sa te lasi brusc de carne, trebuie treptat si chiar daca mai mananci sa zic o data pe saptamana, tot e un progres major fata de a manca zilnic.

Deci informati-va, documentati-va, nu va mai repeziti sa ma jigniti si catalogati pe mine pentru ca spun ceva ce nu va convine...eu sunt de acord ca este gustoasa carnea, insa nu este asa de sanatoasa. Stiu ca unii o dau cu principiul moderatiei, dar uite ce spune OMS:

Quote

The  experts  concluded that each  50 gram portion  of  processed  meat  eaten  daily  increases  the  risk  of colorectal cancer by 18%.
Deci DOAR 50 de grame pe zi !!!! de carne procesata creste riscul de cancer colorectal cu 18%... Ce inseamna 50 de grame? 2 felii de salam...
Nu cred ca va doriti cancer de colon, e unul dintre cele mai nasoale, la un moment dat ajungi sa ti se extirpe o parte din colon sau rectul incat...nu mai poti merge la toaleta naturala, ti se face o gaura in burta si ti se ataseaza o punga unde sa se reverse fecalele direct din colon...nu cred ca va doriti asa ceva...
Apropo de fibra aia blamata de cineva mai sus-fibra aia e DOVEDIT ca protejeaza de cancer de colon, cu cat mergi mai des la toaleta, cu atat mai mic riscul de cancer de colon...cu cat mai rar mergi si apuca fecalele sa stea in colon, cu atat mai mare riscul!!!!
Apoi am vazut ca unii au facut misto de faptul ca scriu mult...problema lor, daca nu au chef sa citeasca, sa nu citeasca.
Ma rezum doar la atat: nu e ridicol ca acordam mai multa importanta cand schimbam ...uleiul la masina (vai dar daca e bun, daca nu se strica motorul) si acordam aproape ZERO importanta asupra modului in care ne tratam propriul corp, prin alimentatie, ghidandu-ne doar dupa GUST stimulat artificial?
Daca ar fi un topic de 5 pagini despre uleiul la masina, ai citi, dar daca e 50 de randuri despre sanatate, e prea mult...cum sa nu, in definitiv eu nu doresc sa conving pe nimeni de nimic, doar expun niste informatii pe care fiecare le foloseste cum vrea.

Edited by epetroiu, 27 August 2017 - 16:01.


#4884
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Revin cu un update despre dieta vegana, pe care am incercat-o si chiar am promovat-o chiar si pe SP. Chiar daca aici topicul este despre raw-vegan eu ma refer mai mult la dieta vegana in principal.
Am urmat-o cateva luni.
Concluzia mea personala: nu este o dieta adecvata!
M-am apucat de veganism citind niste articole pe net in care se demonizau produsele animale si se sustinea ca dieta vegana este un izvor de sanatate, ca nu vei mai face nicio boala si vei trai 90 de ani avand in fiecare zi un nivel de energie de vei muta muntii din loc, nu vei mai sti ce sa faci cu ea, psihic vei fi zen 24/24, etc Posted Image Ce sa spun, poate ca sunt si eu uneori prea usor impresionabil la astfel de afirmatii, dar vreau sa spun ca nici pe departe aceasta dieta vegana nu mi-a facut bine.
In primele 2-3 saptamani o luna totul parea foarte ok, chiar mi se parea ca ma simt mult mai bine si am mult mai multa energie mancand vegan. Stand acum si analizand cred ca era doar ceva intretinut de la nivel psihic, subconstient, adica pur si simplu gandul ca urmez o dieta foarte sanatoasa si care imi da multa energie ma facea sa ma si simt asa. Plus ca am plecat de la o greutate destul de buna, chiar aveam ceva strat de grasime, nu de speriat, nu eram foarte gras si deci avea de unde sa se consume pentru energie.
Apoi insa lururile au luat-o pe o panta descendenta, insa cum eu sunt o persoana destul de hotarata cand ma apuc de ceva, am tinut mortis sa continui cateva luni.
Mai precis, care au fost efectele: am slabit destul de mult si rapid, am ajuns sa ma simt lipsit de energie, chiar si psihic nu ma mai simteam la fel ca inainte, devenisem destul de iritabil/fara chef de mai nimic, etc. In principal: nu mai aveam energie suficienta, oricat as fi mancat vegan! Plus ca la venirea frigului , eu care mai toata viata pana acum am fost destul de rotunjor, am fost chiar uimit sa vad ca, fiind acum destul de slab, suport frigul mult mult mai prost, are si stratul de grasime iarna rolul lui. Posted Image

Este doar concluzia mea personala, dar eu  in urma acestui experiment, nu recomand dieta vegana. Cel putin pentru un barbat activ (am si la munca un program destul de extenuant) aceasta dieta nu este aplicabila! De altfel nu e de mirare ca 90% din vegani sunt femei, acum nu vreau sa fac vreo discriminare, doamne fereste, insa femeile au un necesar caloric mai mic decat barbatii. Probabil ca daca esti femeie si nu foarte activa, ar putea sa mearga, dar la barbati eu nu cred ca tine veganismul.
Pana la urma proteina animala si chiar si grasimea saturata (bineinteles, in moderatie) au un rol extrem de important, zic eu, in alimentatie.
De raw vegan nici nu mai zic, aia e si mai extrema...
Imi vine sa si rad acum cand imi amintesc ca am citit opinii pe net in care unii vegani ii blamau pe consumatorii de carne ca ar fi mai agitati, mai irascibili, stresati... wow wow wow...mai irascibil si agitat ca pe dieta vegana, si obosit si fara energie si chef de viata chiar nu am fost niciodata. Chiar sa mananc 1 kil de slanina de porc sunt mult mai zen decat pe vegan... Dar nu generalizez, poate e doar cazul meu.
Si nu vreau sa cataloghez, dar dupa parerea mea majoritatea veganilor pe care i-am vazut nu arata asa de bine, sunt prea slabi, unii scheletici chiar...
Si ca ultima precizare: POATE CA, vara, pe canicula aia, e indicat sa reduci la minim consumul de produse animale, insa iarna in niciun caz nu vad cum m-as descurca pe vegan.

Edited by epetroiu, 23 December 2017 - 11:31.


#4885
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Ce ti s-a intamplat este absolut normal. Posted Image
Dar nu are legatura cu dieta vegana ci se numeste inanitie. Faptul ca ai slabit mult trebuia sa fie un indiciu foarte clar ca nu ai un aport caloric adecvat.
Ar fi trebuit sa ceri ajutor, puteai sa vezi ce am scris eu si altii pe-aci. Puteai sa urmaresti si sa vezi ce mananc in fiecare zi.
Attached File  b5742be5-9c5c-4a29-b783-9ee7fb794c1b.png   33.75K   13 downloads
Dieta vegana este potrivita oricarei activitati umane, oricarui tip de efort si oricarei intensitati.
Ia uita-te un pic la acestia.

Edited by EXIT, 23 December 2017 - 21:35.


#4886
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,907
  • Înscris: 14.11.2004
Sa vad eu un vegan convins sa lucreze in regim de pilot low-cost... te epuizeaza ca si om in toata firea, cu o dieta normala si cu ore de somn, daramite un om care nu-si primeste toti nutrienti, unde mai pun ca nu ai timp sa calculezi, masori si sa prepari toate traznaile alea.

Omul este omnivor de la aparitia speciei, daca natura/Dumnezeu ne crea vegetarieni am fi avut un sistem digestiv modificat si alte apucatori.

Cand aud de raw-vegani imi aduc aminte de reclama asta mai veche:

[ https://lh3.googleusercontent.com/-J2I1gS9usL8/VlTlM7mrfXI/AAAAAAAAXuQ/R_bWI_81sOs/s851-Ic42/12239610_1121308017887657_7916950858493418361_n.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4887
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Omul vegan primeste toate nutrimentele necesare din plante si poate avea orice fel de activitate, inclusiv cea de pilot.
Nu mai inventa tot felul de motive pentru a nu fi vegan. :P
Multe lucruri omul facea de la aparitia speciei dar nu le mai face pentru ca acum stie mai bine.

#4888
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostEXIT, on 23 decembrie 2017 - 21:32, said:

Ce ti s-a intamplat este absolut normal. Posted Image
Dar nu are legatura cu dieta vegana ci se numeste inanitie. Faptul ca ai slabit mult trebuia sa fie un indiciu foarte clar ca nu ai un aport caloric adecvat.
Ar fi trebuit sa ceri ajutor, puteai sa vezi ce am scris eu si altii pe-aci. Puteai sa urmaresti si sa vezi ce mananc in fiecare zi.
Attachment b5742be5-9c5c-4a29-b783-9ee7fb794c1b.png
Dieta vegana este potrivita oricarei activitati umane, oricarui tip de efort si oricarei intensitati.
Ia uita-te un pic la acestia.

Ce sa zic, eu am si subliniat, pentru mine personal nu a mers, de aceea cred ca dieta vegana nu merge la oricine. De curiozitate ieri chiar am cautat pe net despre esecuri in dieta vegana si am gasit zeci de cazuri de persoane care tot asa, au intrat in probleme dupa cateva luni sau ani de alimentatie vegana. Deci din pacate nu pot fi de acord ca dieta vegana este potrivita oricarui om/oricarei activitati umane.
Uite un exemplu: https://erikaawakeni... . Bine, tipa o da putin in dramatism dar pare destul de sincera si chiar m-a mirat ca multe din simptomele pe care le descrie ea sunt fix ce am patit si eu. Mai precis, ajunsesem sa nu mai pot manca aproape nimic, orice mancam ma balona, nu se digera cum trebuie, parca aveam alergie la orice produs vegetal! De mancat chiar mancam, nu a fost vorba de infometare, decat spre final cand chiar nu mai puteam manca destul, ca ma umflam de la orice si ma constipam groaznic. Ultimele 2 luni de veganism am tinut-o doar pe laxative...asa de bine mi-a facut aceasta mareata dieta... Crezi ca nu am incercat lintea sau soia? am incercat orice, ba ajunsesem sa cheltui de 2-3 ori mai mult ca inainte pe tot felul de chestii vegane, fara niciun rezultat.
Eu chiar am incercat , ba numaram si caloriile pe Cronometer, dar nu a mers. In ce priveste meniul de cina din poza de mai sus, nu cred ca as putea sa mananc des asa ceva. Nu cred ca as putea sa traiesc pe texturate de soia si linte roz.... Desigur, nu vreau sa spun ca e o problema cu ele, dar chiar nu pot manca des asa cevam leguminoasele nu se impaca deloc bine cu sistemul meu digestiv. Daca le mananc mai mult de o data la cateva zile, chiar nu imi fac bine. Iar uleiul de floarea soarelui-chiar il evit cam cu orice pret, nu imi face bine deloc, ba imi este greata de el. Posted Image Inca din copilarie am amintiri neplacute cu uleiul de floarea soarelui, cand imi dadeau parintii in salate, ma simteam super naspa dupa, iar cand mancam gogosi prajite in ulei de floarea soarelui chiar vomitam. In timp ce pot sa mananc carne grasa cu kilogramul si nu am nimic. Ce zic, depinde de caracteristicile organismului fiecaruia probabil.
Repet, nu generalizez, inteleg ca sunt multi pentru care dieta vegana merge, dar nu merge pentru toti, ba s-ar putea sa fie chiar o infima minoritate cei care se simt perfect pe asa ceva.
Ca exista bodybulideri vegani, da, inteleg, insa in logica aristotelica asta nu implica  sub nicio forma ca oricine poate fi vegan!!

Din ce am mai citit, am inteles ca sunt probleme serioase cu multe vitamine pe dieta vegana, varianta vegana din plante a multor vitamine nu este nici pe departe adecvata sau la fel de potrivita corpului uman precum cea din produse animale. Apoi e problema mare cu vitamina B12 (suplimentele s-ar putea sa fie fix pix), o problema la fel de mare cu acizii grasi omega 3 (DHA), poti sa mananci 1 kil de seminte de in pe zi, organismul nu face DHA din asta nici cat negru sub unghie... Apoi unele minerale nu se absorb cum trebuie, de exemplu fierul din plante nu e acelasi cu fierul de care corpul uman are reala nevoie, etc. Apoi chiar si calitatea proteinei din plante nu este aceeasi. Si s-ar putea sa mai fie. Pana si lipsa totala a grasimii saturate poate fi o problema, e necesara si aia, in exces e rea si a fost mult blamata in mod exagerat, dar nici cand nu e deloc nu e bine.
De aceea eu as sfatui pe oricine se apuca de vegan sa se documenteze bine, nu cititi doar cele cateva cazuri de vegani de perioada indelungata de pe net sau nu luati doar modelul celor 5-6 bodybuilderi vegani, astea sunt cazuri particulare care nu dovedesc nimic cu caracter general! Cititi si cazurile celor care au ajuns la probleme serioase pe dieta vegana, ca gasiti cu zecile la un search.
Pentru mine personal, carnea e chiar necesara. Desigur, nu trebuie facut exces nici de carne, dar pur si simplu de cand am renuntat la vegan si am reinceput sa consum si produse animale (desi acum imi aleg carnea mai cu atentie, o gatesc mult mai sanatos, o consum in moderatie fata de inainte si consum doar lactate si oua ecologice), parca sunt alt om, incep sa am din nou energie si ma simt mult mai bine. Nu am spus ca din cauza veganismului mi-am dat peste cap si sistemul digestiv, care incepe acum sa isi revina.
Pe scurt, personal nu as recomanda nici dusmanilor aceasta asa zisa dieta sanatoasa vegana. Si chiar am incercat sa ma tin de ea, am stat aproape 7 luni desi doar in prima luna m-am simtit cat de cat ok, apoi lucrurile au luat-o pe o panta descendenta. Deci nu se poate spune ca am abandonat prematur sau n-am incercat. Si am citit tone de resurse si site-uri si meniuri.
Ca sa nu mai zic si despre implicatiile sociale, practic la orice iesire cu prieteni/etc eu trebuia sa ma straduiesc ca sa gasesc ceva care sa respecte tcriteriile dietei vegane cea sanatoasa...destul de neplacut.

Edited by epetroiu, 24 December 2017 - 19:40.


#4889
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,100
  • Înscris: 24.05.2009
"Gandeste de zece ori si scrie odata"... Asta ar trebui sa nu uite "profeții" de pe aici, nu de alta dar altii mai si cred, nu cunosc sau nu se pricep, poate nu au nici multa scoala si ajung sa vada aberatiile unora. Sare fara iod toxica? Uite asa ne intoxicam noi, oamenii, de mii de ani folosind-o inclusiv la muraturi si alte produse ce necesita conservare... Carnea nu da energie? Saracii lei, tigri, probabil noaptea pasc iarba, doar asa, sa nu isi faca rasa de ras, ca ei saracii de fapt sunt rupti de foame :D si totodata, imi amintesc de bunici, cum plecau cu noaptea in cap la padure cu carutele si luau la ei doar slanina, carne...de aia veneau seara obositi, nu aveau energie dupa o asa zi de imbuibare doar cu carne :D pacat ca nu era tofu pe vremea aia, sigur ar fi venit seara tragand ei carutele, nu mai lasau caii sa faca treaba, atata energie ar fi avut :D deci....fereasca...

Edited by Darkman48, 24 December 2017 - 19:40.


#4890
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
PS:referitor la uleiul de floarea soarelui, am vazut ca acum exista varianta high-oleic care e mult superior am inteles, uleiul normal de floarea soarelui are 90% omega 6, pe cand cel cu continut oleic ridicat are foarte putin, sub 10% parca. Excesul de omega 6 se zice ca nu e prea indicat desi s-ar putea ca si aici sa fie exagerata treaba.

@Darkman48: afirmatia "carnea iti da sau nu iti da energie" e discutabila. La modul strict, carnea contine proteina, care bineinteles ca e necesara corpului pentru mentinerea/refacerea tesuturilor/muschilor/celulelor etc. Carnea mai are insa si grasime, iar grasimea este o sursa de energie destul de eficienta pentru ca "tine de foame pe termen lung", pe cand carbohidratii(glucoza, zaharurile, etc) au doar un efect energizant rapid dar care trece repede.
Bunicii aia cred ca mai luau si niste paine, ceva, cu carnea si slanina aia, trebuie totusi si carbohidrati intr-un meniu ca sa ai energie optima.

Edited by epetroiu, 24 December 2017 - 19:56.


#4891
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View Postconnectorxp, on 24 decembrie 2017 - 04:01, said:


Omul este omnivor de la aparitia speciei, daca natura/Dumnezeu ne crea vegetarieni am fi avut un sistem digestiv modificat si alte apucatori.



Exact! Ierbivorele au alt sistem digestiv, au stomac cu mai multe camere, unde fementeaza intai plantele ca apoi sa le digere, si ca fapt divers noi oamenii nu digeram mari parti din legume, celebrele fibre de exemplu celuloza. Vacile spre exemplu secreta enzima numita celulaza care descompune celuloza, niciun om insa nu secreta asa ceva.
Da, stim ca fibrele sunt necesare insa uite ca ele sa ajung de multe ori sa fermenteze in colon, sa provoace balonare, flatulenta, etc. Eu spre exemplu niciodata nu m-am impacat bine cu varza(are multa celuloza)...sau cu leguminoasele. De fapt flatulenta de la fasole e o chestie pe care o stie toata lumea, se intampla la oricine, ori asta indica pur si simplu faptul ca fasolea si toate "rudele" ei nu sunt adecvate consumului uman. Deoarece corpul uman nu are enzimele necesare ca sa descompuna complet fasolea, si de aceea ea ajunge sa fermenteze in intestinul gros si sa provoace "celebrele" si neplacutele gaze. Ca fapt divers, enzima se poate lua ca pastile, se cheama "Beano" prin vest si...brusc adio gaze :) La fel cum poti lua lactaza daca nu digeri bine lactatele, etc...
Omul este intr-adevar omnivor, iar dezvoltarea si evolutia spectaculoasa a creierului uman se pare ca s-a facut tocmai datorita consumului de produse animale, mai precis a pestelui din cate am citit, deoarece pestele are acei acizi grasi Omega 3, esentiali in dezvoltarea si functionarea creierului. Da, multi spun ca omul a fost la origine ba vegan, ba vegetarian, ba fructarian, insa nu exista dovezi clar. Ideea ca omul se trage din maimuta si cum maimuta mananca banane si omul ar trebui sa se hraneasca doar cu plante nu cred ca tine... o fi evoluat din maimuta acum milioane de ani, asta nu inseamna nimic, nu inseamna ca trebuie sa se hraneasca ca si maimuta, pentru ca pur si simplu omul este mult diferit fata de maimuta, in momentul de fata si are cu totul alte necesitati nutritionale.

#4892
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,100
  • Înscris: 24.05.2009

View Postepetroiu, on 24 decembrie 2017 - 19:49, said:


Bunicii aia cred ca mai luau si niste paine, ceva, cu carnea si slanina aia, trebuie totusi si carbohidrati intr-un meniu ca sa ai energie optima.

Bineinteles! Eventual ceva oua fierte, mancare foarte consistenta, grasa si in conditiile in care nu muncesti fizic dim greu, foarte obositoare. Da, e drept ca nu mananca si nu manca nimeni carne zilnic, totusi o ciorba e sfanta :D insa ca sursa de energie carnea a fost si e mereu principala...viata bate filmul, cartea...totusi.

View Postepetroiu, on 24 decembrie 2017 - 20:07, said:



... o fi evoluat din maimuta acum milioane de ani, asta nu inseamna nimic, nu inseamna ca trebuie sa se hraneasca ca si maimuta, pentru ca pur si simplu omul este mult diferit fata de maimuta, in momentul de fata si are cu totul alte necesitati nutritionale.

Exact! :)

#4893
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006

View Postepetroiu, on 24 decembrie 2017 - 19:18, said:

...
Ce zic, depinde de caracteristicile organismului fiecaruia probabil.
Repet, nu generalizez, inteleg ca sunt multi pentru care dieta vegana merge, dar nu merge pentru toti, ba s-ar putea sa fie chiar o infima minoritate cei care se simt perfect pe asa ceva.
Ca exista bodybulideri vegani, da, inteleg, insa in logica aristotelica asta nu implica  sub nicio forma ca oricine poate fi vegan!!
...
Nu suntem diferiti, suntem aceeasi specie. Presupun ca nu ai nicio alergie confirmata prin analize.
Uite aici o lista cu organizatii care confirma ca dietele vegetariene si vegane sunt potrivite pentru toti si ca ofera avantaje pentru sanatate.
De exemplu, Academy of Nutrition and Dietetics (USA) zice:

Quote

Well-planned vegetarian diets are appropriate for individuals during all stages of the life cycle, including pregnancy, lactation, infancy, childhood, and adolescence, and for athletes.
Zice well-planned; asta a fost problema ta: nu ai stiut ce sa mananci si nu ai cerut ajutor.

View Postepetroiu, on 24 decembrie 2017 - 19:18, said:

...
Din ce am mai citit, am inteles ca sunt probleme serioase cu multe vitamine pe dieta vegana, varianta vegana din plante a multor vitamine nu este nici pe departe adecvata sau la fel de potrivita corpului uman precum cea din produse animale. Apoi e problema mare cu vitamina B12 (suplimentele s-ar putea sa fie fix pix), o problema la fel de mare cu acizii grasi omega 3 (DHA), poti sa mananci 1 kil de seminte de in pe zi, organismul nu face DHA din asta nici cat negru sub unghie... Apoi unele minerale nu se absorb cum trebuie, de exemplu fierul din plante nu e acelasi cu fierul de care corpul uman are reala nevoie, etc. Apoi chiar si calitatea proteinei din plante nu este aceeasi. Si s-ar putea sa mai fie. Pana si lipsa totala a grasimii saturate poate fi o problema, e necesara si aia, in exces e rea si a fost mult blamata in mod exagerat, dar nici cand nu e deloc nu e bine.
...
Nu exista o problema cu multe vitamine cum zici tu. Dimpotriva, o dieta care include prea putine legume ti-ar provoca carente. Omul chiar nu poate supravietui daca mananca doar carne gatita. Ai putea incerca doar daca ai manca-o cruda cu tot cu organe dar atunci te-ar lovi alte probleme.
Singura vitamina care nu se gaseste in plante este B12 dar nici animalele nu o sintetizeaza ci doar o stocheaza. Ea este produsa de bacterii si, in forma utilizabila, ajunge in animale prin hrana contaminata sau prin suplimente la animalele din ferme. Rumegatoarele au in rumen bacterii care pot produce B12 daca se intrunesc unele conditii. Altfel tot din iarba contaminata cu fecale o vor obtine. Si omul are in intestin astfel de bacterii dar B12 nu se absoarbe decat daca trece prin stomac, deci din hrana contaminata - cum se intampla la rudele noastre din jungla si cum probabil se intampla la populatiile umane primitive.
B12 se adauga in multe alimente moderne inca din fabrica. Sau iei o pastila din cand in cand. Nu imi zice ca nu e natural pentru ca o sa-ti zic ca nici hainele de pe tine nu sunt naturale. Putin din ce faci este natural dar te poticnesti intr-o pastila. B12 din pastile functioneaza cu siguranta. Este un mit acela despre vitaminele din suplimente care nu ar functiona. Daca chiar are compozitia de pe eticheta atunci ele vor avea efect.
Fierul din plante este superior daca iei in considerare faptul ca fierul hemic (din carne) este motivul pentru care carnea rosie este pe lista cu potentiali cancerigeni. :P
Nu trebuie sa mananci 1kg de in ca sa obtii DHA. In acest sens am mentionat de cateva ori studii din care reiese ca veganii au un nivel optim de DHA.

Quote

Grasime saturata nu este un nutriment esential si oricum nu lipseste din plante - citeste eticheta nutritionala.

View Postepetroiu, on 24 decembrie 2017 - 19:18, said:

...
ma constipam groaznic. Ultimele 2 luni de veganism am tinut-o doar pe laxative...asa de bine mi-a facut aceasta mareata dieta... Crezi ca nu am incercat lintea sau soia? am incercat orice, ba ajunsesem sa cheltui de 2-3 ori mai mult ca inainte pe tot felul de chestii vegane, fara niciun rezultat.
...
Dieta bogata in legume si fructe este antidot pentru constipatie!
Tu nu te cacai pentru ca nu mancai mai nimic. :)
Serios?! Legumele costa de 2-3 ori mai mult decat fripturile? Dar ce mancai, icre negre de soia? Iti cumparai mancare de la restaurantele vegane de fite?

Daca nu mananci 1kg de fasole si o gatesti bine, nu ar trebui sa iti provoace gaze incat sa simti nevoia sa scrii despre ele. Gazele sunt un produs obisnuit al digestiei.
Fibrele sunt foarte utile si din ele organismul obtine nutrimente si alte avantaje pentru sanatate. Puteti citi aici ce se intampla cu fibrele in tubul digestiv.

Pot vedea pe Cronometer ce ai mancat in acele 7 luni?

Eu tot cred ca exagerezi si inventezi motive impotriva veganismului. La fel ca esuatii aia despre care citesti pe net.

#4894
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Am mancat legume si fructe cu tonele, cu cat mai multe mancam, cu atat mai balonat si constipat eram... Nu era vorba ca nu mancam si atunci nu aveam ce elimina, dimpotriva, ajunsesem la o balonare de ziceai ca am un bebe in burta Posted Image iar scaunele erau de consistenta foarte dura si greu de eliminat. Nu ca nu aveam ce elimina, in cazul ala nu as fi avut vreo problema, aveam ce elimina ca mi se spargea burta. Apa beam si 3 litri pe zi.

Eu nu inventez motive impotriva veganismului. Inteleg ca unii o duc bine pe acest regim. Eu sustin doar ca la mine (si nu numai la mine) nu a mers, si nu e adecvat oricui. Indiferent ce spune asociatia de nutritie de nu stiu unde, nimeni nu poate garanta ca un anumit lucru e bun pentru toata lumea. Argumentul ca suntem aceeasi specie nu tine, nu suntem roboti identici iesiti de pe aceeasi linie de productie, doar in cazul ala am functuiona toti identic si ar merge/nu merge ceva la toata lumea.
Crede-ma ca am citit tone de site-uri si chiar carti despre veganism si am auzit si ras-auzit cred ca de 100 de ori argumentele pe care le expui si tu mai sus. Afirmatia ca sunt studii care au aratat ca veganii au un nivel optim de DHA, or fi, dar in mod sigur sunt si alte studii poate la fel de numeroase care arata ca veganii au niveluri foarte mici de DHA.
Depinde ce alegi...propagandistii vegani fac o arta din asa-zisul "cherry-picking", adica din toate studiile si dovezile stiintifice ei le aleg doar pe cele care le sustin cauza lor si le ignora pe restul, desi uneori pot fi mai convingatoare cele contrare...
Asta cu DHA-ul chiar nu este asa, veganii nu prea au de unde sa ia DHA decat poate din suplimente din alge. Dar si alea sunt scumpe, pot fi dubioase, asa ca mai bine mananci peste din cand in cand.
Si da, in mod paradoxal un meniu vegan ajunge sa coste mai mult decat unul "omnivor", din motiv simplu: mancarurile vegane sunt mai slabe caloric, si trebuie sa mananci mai mult. De fapt asta o trambiteaza toti peste tot "cand treci la vegan trebuie sa mananci mai mult".
Si chiar nu am exagerat, ba nici macar nu am expus toate problemele de care m-am lovit pe dieta vegana. Cand am zis ca am slabit, nu am precizat ca am slabit vreo 15 kg(!), plus stari psihice proaste, o anxietate inexplicabila care a trecut imediat dupa renuntarea la veganism, ca sa nu zic ca ajunsese si pielea sa arate foarte rau, daca ma loveam/zgariam ma vindecam extrem de greu, nu mai stiam cu ce sapun sa ma mai spal pe maini, ca imi aparusera rani de la subtierea si uscarea pielii, dureri musculare, dureri de articulatii, etc. Explicatia e simpla: lipsa de proteina adecvata, si astfel nu se mai refac tesuturile la fel de bine si la fel de rapid. Plus probleme cu vederea incetosata, ma apuca din cand in cand cate o usturime groaznica de ochi+lacrimare, ceva ce n-am avut in viata mea, si mai sunt. Plus o capacitate scazuta de concentrare, slabirea capacitatii de memorare si chiar gandire, o data m-am dus  la supermarket si pur si simplu am uitat unde mi-am parcat masina, am cautat-o vreo jumatate de ora. Posted Image Plus pielea fetei ajunsese extrem de sensibila, iritabila si arata evident imbatranita.  Nu generalizez, dar la mai multi vegani am observat ca pielea fetei nu arata prea bine... arata in general mai batrani decat varsta lor reala, plus ca  multi sunt prea slabi. Nu mai zic ca, din cauza subtierii si uscarii pielii de pe fata , am ajuns sa ma arda soarele in noiembrie de la 15 minute de stat afara...
Ce zici tu ca nu a mers din cauza ca nu am stiut  eu sa mananc fructe, legume, soia texturata, linte si croissante din Lidl , e putin funny... Posted Image

Edited by epetroiu, 25 December 2017 - 10:29.


#4895
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Cu cat scrii mai mult cu atat te cred mai putin. Detaliile te tradeaza. :) Nu ai folosit Cronometer 7 luni, poate doar 7 minute.
Costul meniului vegan nu este un paradox ci o dezinformare din partea ta.
DHA este produs de propriul organism, de aceea nu este considerat esential. Nu ai nevoie sa il iei din nimic.


#4896
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostEXIT, on 25 decembrie 2017 - 10:27, said:

Cu cat scrii mai mult cu atat te cred mai putin. Detaliile te tradeaza. Posted Image Nu ai folosit Cronometer 7 luni, poate doar 7 minute.
Costul meniului vegan nu este un paradox ci o dezinformare din partea ta.
DHA este produs de propriul organism, de aceea nu este considerat esential. Nu ai nevoie sa il iei din nimic.

A, din partea mea poti sa crezi ce vrei. Chiar nu e problema mea.
Am folosit cronometer nu 7 luni, ci vreo 6.
La treaba cu DHA as zice sa te mai informezi, organismul uman NU poate produce DHA. Nici macar pestii, al caror consum e recomandat pentru aiti asigura omega 3 nu produc DHA, ci il iau din algele pe care le consuma, vezi ca aici chiar nu esti informat si ai face bine sa te mai documentezi. Nu de alta, dar DHA-ul este esential pentru cateva procese in organism, pentru creier de exemplu.
Eu nu fac dezinformari si nici informari, eu doar relatez propria experienta cu dieta vegana. Cine are o problema, nu ii convine, desi nu vad de ce, chiar nu ma deranjeaza.
Eu am scris aici doar pentru ca am simtit nevoia sa trag niste semnale de alarma ca aceasta dieta nu doar ca nu e adecvata oricui, dar te poate baga in probleme serioase, pe termen lung. Si am si precizat care sunt problemele si explicatiile. Ca nu ii convine cuiva sau e incapatanat sau refuza sa accepte ca ce stie el poate nu e chiar asa, e liber sa o faca.

Edited by epetroiu, 25 December 2017 - 17:25.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate