Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

Facultate de Computer Science?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007
Da IELTS, e mai usor.

Poti sa traiesti decent si cu £500 intr-un oras ca Birmingham.

Consultantii sunt de cacat, nu te baza pe ei. Spune mai departe, o sa-i salvezi si pe aia mai fraieri.

#20
bogdan_5844

bogdan_5844

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.11.2006

 icx, on 12th April 2011, 02:30, said:

Da IELTS, e mai usor.

Poti sa traiesti decent si cu £500 intr-un oras ca Birmingham.

Consultantii sunt de cacat, nu te baza pe ei. Spune mai departe, o sa-i salvezi si pe aia mai fraieri.

Am văzut pe education-abroad că pot să dau la Birmingham testul lor de limbă, în caz de nu am IELTS (sunt deja înscris la Cambridge, nu stiu dacă acceptă băietii). Cum sună?

#21
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007

 bogdan_5844, on 12th April 2011, 21:13, said:

Am văzut pe education-abroad că pot să dau la Birmingham testul lor de limbă, în caz de nu am IELTS (sunt deja înscris la Cambridge, nu stiu dacă acceptă băietii). Cum sună?

Daca poti sa sustii testul de engleza la ei, inseamna ca e un jeg de facultate. Tocmai iti spuneam sa nu te bazezi pe consultanti.

#22
clarity

clarity

    Tovaras

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,822
  • Înscris: 02.09.2009

 bogdan_5844, on 12th April 2011, 19:13, said:

Am văzut pe education-abroad că pot să dau la Birmingham testul lor de limbă, în caz de nu am IELTS (sunt deja înscris la Cambridge, nu stiu dacă acceptă băietii). Cum sună?
Daca o sa iei CAE cu B, nu ar trebui sa te stresezi e acceptat de majoritatea facultatilor serioase.

#23
bogdan_5844

bogdan_5844

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.11.2006

 clarity, on 13th April 2011, 10:24, said:

Daca o sa iei CAE cu B, nu ar trebui sa te stresezi e acceptat de majoritatea facultatilor serioase.

Am găsit Birmingham City University, are profil de Networking, adică exact ce vreau eu.
http://www.bcu.ac.uk...mputer-networks
Dar problema e că nu prea înteleg la cerinte - GCSE am înteles că e ceva de mate (eu sunt Mate-info Intensiv Info, 5 ore mate/săpt, din cate am inteles diploma de liceu se echivalează cu GCSE ăsta) dar de GCE/VCE, AGNVQ nu stiu care e treaba.

Si văd că îmi cere
  • National Diploma with Merit Merit Distinction.
  • Advanced Diplomas are accepted.
Adică tre să am o diplomă gen CISCO? Eu am fost la concursul AcadNET organizat de CISCO si UPB, locul 1 pe tară. S-ar echivala asta? Sau nu are nici o treabă? :confuzzled:

#24
clarity

clarity

    Tovaras

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,822
  • Înscris: 02.09.2009

 bogdan_5844, on 13th April 2011, 14:27, said:

Am găsit Birmingham City University, are profil de Networking, adică exact ce vreau eu.
http://www.bcu.ac.uk...mputer-networks
Dar problema e că nu prea înteleg la cerinte - GCSE am înteles că e ceva de mate (eu sunt Mate-info Intensiv Info, 5 ore mate/săpt, din cate am inteles diploma de liceu se echivalează cu GCSE ăsta) dar de GCE/VCE, AGNVQ nu stiu care e treaba.

Si văd că îmi cere
  • National Diploma with Merit Merit Distinction.
  • Advanced Diplomas are accepted.
Adică tre să am o diplomă gen CISCO? Eu am fost la concursul AcadNET organizat de CISCO si UPB, locul 1 pe tară. S-ar echivala asta? Sau nu are nici o treabă? :confuzzled:
Nu. Tu practic ai A Levels. Nu te stresa.
Advanced diploma si celelalte is precum la noi diplomele de bucatar de la scolile profesioniste.
Cu BACu` ai intrat. Stai relax.
Uite aici:
" Undergraduate courses

Students who have the Diploma de Bacalaureat with a grade 8 or above plus the Examen de Admitere with a grade 7 or above are eligible to apply to our undergraduate courses.
Postgraduate courses

To be considered for a place on a Master?s or Postgraduate Certificate course, you will normally be a graduate of a Romanian or UK university. Students from Romanian universities who have the Diploma de Licenta with a grade 8 or above are eligible to apply.

For MBAs you also need two years? work experience at managerial level and a minimum of IELTS 6.5 or TOEFL 575 CBT or 232 PBT or equivalent."

De : aici

Edited by clarity, 13 April 2011 - 18:27.


#25
bogdan_5844

bogdan_5844

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.11.2006

 clarity, on 13th April 2011, 19:26, said:

Nu. Tu practic ai A Levels. Nu te stresa.
Advanced diploma si celelalte is precum la noi diplomele de bucatar de la scolile profesioniste.
Cu BACu` ai intrat. Stai relax.
Uite aici:
" Undergraduate courses

Students who have the Diploma de Bacalaureat with a grade 8 or above plus the Examen de Admitere with a grade 7 or above are eligible to apply to our undergraduate courses.
Postgraduate courses

To be considered for a place on a Master?s or Postgraduate Certificate course, you will normally be a graduate of a Romanian or UK university. Students from Romanian universities who have the Diploma de Licenta with a grade 8 or above are eligible to apply.

For MBAs you also need two years? work experience at managerial level and a minimum of IELTS 6.5 or TOEFL 575 CBT or 232 PBT or equivalent."

De : aici

Deci practic doar cu BAC luat cu 8 am intrat? Cambridge văd că trebuie să am C sau mai sus.

#26
clemhem

clemhem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 23.02.2008

 bogdan_5844, on 13th April 2011, 19:54, said:

Deci practic doar cu BAC luat cu 8 am intrat? Cambridge văd că trebuie să am C sau mai sus.
Da, presupunand ca iti accepta aplicatia. In orice caz, 8 este nota cea mai des intalnita pentru universitatile din Marea Britanie.

#27
clarity

clarity

    Tovaras

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,822
  • Înscris: 02.09.2009

 clemhem, on 13th April 2011, 18:13, said:

Da, presupunand ca iti accepta aplicatia. In orice caz, 8 este nota cea mai des intalnita pentru universitatile din Marea Britanie.
Depinde la ce profil sau facultate. Pentru unele e mai mult, pentru altele mai putin. Bristol University pentru drept cere 9.5 iar Kent pentru Arhitectura cere 9.6.

Dar oricum, bogdan_5844 daca te uiti la universitati pe site-uri, mergi la international si la entry requirments pe tara ai sa vezi ca majoritate au si cerintele pentru romania :)

#28
clemhem

clemhem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 23.02.2008

 clarity, on 13th April 2011, 21:32, said:

Depinde la ce profil sau facultate. Pentru unele e mai mult, pentru altele mai putin. Bristol University pentru drept cere 9.5 iar Kent pentru Arhitectura cere 9.6.

Dar oricum, bogdan_5844 daca te uiti la universitati pe site-uri, mergi la international si la entry requirments pe tara ai sa vezi ca majoritate au si cerintele pentru romania :)
Desigur, eu vorbeam de majoritate. Am auzit si eu de o universitate care a pus conditie de 9.8 la matematica la bacalaureat. :huh: Daca alegi o universitate situata mai jos de locul 100 mondial, aceasta va cere un 8.50 in cel mai rau caz.

De asemenea, bogdan_5844, nu te sfii sa trimiti mail-uri universitatilor in caz ca ai intrebari. Mi s-a intamplat sa primesc raspuns si la 5 minute dupa ce am dat mail. :) Atat timp esti politicos si nu intrebi vreo ceva deosebit de stupid, o sa-ti raspunda relativ rapid.

#29
MihaiTJ

MihaiTJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,249
  • Înscris: 24.05.2011

 bogdan_5844, on 13th April 2011, 14:27, said:

Am găsit Birmingham City University, are profil de Networking, adică exact ce vreau eu.
http://www.bcu.ac.uk...mputer-networks
Dar problema e că nu prea înteleg la cerinte - GCSE am înteles că e ceva de mate (eu sunt Mate-info Intensiv Info, 5 ore mate/săpt, din cate am inteles diploma de liceu se echivalează cu GCSE ăsta) dar de GCE/VCE, AGNVQ nu stiu care e treaba.

Si văd că îmi cere
  • National Diploma with Merit Merit Distinction.
  • Advanced Diplomas are accepted.
Adică tre să am o diplomă gen CISCO? Eu am fost la concursul AcadNET organizat de CISCO si UPB, locul 1 pe tară. S-ar echivala asta? Sau nu are nici o treabă? :confuzzled:
Te-ar putea interesa să țintești mai sus decât Birmingham City University. În topul postat de clarity - care, trebuie menționat, nu trebuie considerat extrem de precis - Birmingham City e locul 71/103. La "Job after 6 months" are un scor de 55 - ceea ce, dacă nu mă înșel, înseamnă că doar 55% din absolvenți găsesc o slujbă de absolvent de facultate (adică nu se pune McDonald's).


Din moment ce universitățile din Anglia nu au, de regulă, admitere, nota la bac ar fi probabil principalul criteriu - deși faptul că ai multe diplome o să cântărească în favoarea ta. Din moment ce mergi pe profil de info, o să-ți ceară probabil să ai minim X la Mate, la Info și media.
Dacă prezici că o să iei peste 9.50, ar trebui să țintești la Imperial (sau Oxford/Cambridge). Doar că de regulă sunt foarte stricți - anul ăsta o prietenă a trebuit să ia 9.70 la mate și la info, ca să fie primită. Anul trecut, 9.60.
Dacă e peste 9, încearcă la UCL, Manchester, Durham, etc.

Dacă e peste 8, dar sub 9, (deși mă îndoiesc, din moment ce vroiai să mergi la Poli-AC) probabil ar trebui universități de pe la mijloc.

Peste 7, chestii gen Birmingham City. Dar, nu am încredere că merită să mergi la o universitate atât de slabă în UK - în ochii angajatorilor, Politehnica București ar putea arăta mult mai bine.


Cât despre alegerea cursului, nu căuta neapărat unul care să aibă "Networking" în titlu. Universitățile mai de top au, de regulă cursuri mai puțin specializate - probabil ai vrea ceva gen Computer Engineering. (e.g. http://www.mancheste...se/?code=03882) La care ai învăța fără îndoială suficient și despre rețele, dar și multe alte chestii. (Ca să nu mai vorbim că la universitățile de top, se mai face un "networking" de altă natură :D)


 clemhem, on 10th April 2011, 18:24, said:

Ah, am niste vesti proaste. Pentru tine, care ai incepe studiile peste 2 ani, e posibil sa fie taxele de vreo 2-3 ori mai mari. Vei putea face imprumut de la guvernul britanic, iar conditiile, daca se pastreaza ca in prezent, sunt foarte decente: ai timp 15 ani sa-ti achiti datoria, iar asta numai un anumit procent din salariul tau daca acesta este peste 15.000 de lire.

Spre exemplu, sa presupunem ca procentul acela de care vorbesc este de 10%. Daca tu dupa terminarea studiilor vei avea un salariu de 16.000 de lire pe an, atunci va trebui sa platesti 10% din 16.000 - 15.000, adica 10% din 1000, adica 100 de lire pe an. Desigur, se presupune ca vei avea un salariu mult mai mare si vei putea sa-ti permiti, 16.000 de lire pe an este foarte putin pentru UK.
Două mici adăugiri. Nu ai timp 15 ani să-ți plătești datoria - plătești 30 de ani, dar dacă ar rămâne ceva din datorie după acești 30 de ani, se anulează. Și, odată cu creșterea taxelor, a crescut și thresholdul de plată - £21000 în loc de £15000.

#30
sibusiso

sibusiso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 21.03.2011
Sa te pun cu picioarele pe pamant in privinta situatiei financiare:

Tuition fee-ul nu e o problema. De acord. Problema foarte mare este intretinerea. Un loc in campus cu haleala costa vreo 4500-5000 de lire/an in afara Londrei si poate ajunge la 6000 lire/an in Londra. Un calcul simplu si vezi ca e vorba de minimum 400 de lire pe luna. Mai ai si alte cheltuieli (o carte, un abonament la transport etc.) care mai pun 100-200 de lire in plus Dispui de banii acestia? Sper din tot sufletul ca raspunsul e da. Daca crezi ca-ti vei asigura traiul prin munca, trebuie sa stii: ai nevoie de yellow card. Il obtii in probabil 3 luni daca nu faci un drum la Croydon sa ti-l iei pe loc. Dar, ca sa il obtii, trebui sa arati ca ai bani sa te intretii fara sa muncesti (stiu, pare stupid). Ai nevoie de vreo 3000 de lire intr-un cont. A, si salariile sunt mizere. Deci 600 pe luna, ce zici tu, e vis. Daca iei 300 sa zici merci.

Si eu am vrut sa aplic, dar am renuntat pt ca nu traiesc tocmai in puf. Daca nu ai banii, nu fii dezamagit. E oarecum mai usor sa pleci dupa ce termini facultatea. Daca mai ai intrebari, pune-le. Iti clarific eu ce vrei.

Edited by sibusiso, 02 September 2011 - 18:40.


#31
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007

 bogdan_5844, on 13th April 2011, 14:27, said:

Am găsit Birmingham City University, are profil de Networking, adică exact ce vreau eu.
http://www.bcu.ac.uk...mputer-networks
Dar problema e că nu prea înteleg la cerinte - GCSE am înteles că e ceva de mate (eu sunt Mate-info Intensiv Info, 5 ore mate/săpt, din cate am inteles diploma de liceu se echivalează cu GCSE ăsta) dar de GCE/VCE, AGNVQ nu stiu care e treaba.

Si văd că îmi cere
  • National Diploma with Merit Merit Distinction.
  • Advanced Diplomas are accepted.
Adică tre să am o diplomă gen CISCO? Eu am fost la concursul AcadNET organizat de CISCO si UPB, locul 1 pe tară. S-ar echivala asta? Sau nu are nici o treabă? :confuzzled:

BCU e un jeg, la fel si Aston. -_- University of Birmingham e cea mai buna facultate din oras (si in top 5-6 in tara la Computer Science). Sunt multi tampiti care le confunda sau care sunt pacaliti.

PS: Vezi ce zice sibusiso deasupra, although nu stiu sigur daca pot face o generalizarea cu privire la salarii (300 pe luna?! Doar 4.68/h?! I very much doubt it)

Edited by icx, 13 September 2011 - 14:40.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate