Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi
 Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...
 

Inlocuire buton declansator Nikon D80

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
7 răspunsuri în acest subiect

#1
bumsound

bumsound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 219
  • Înscris: 13.03.2006
Inca de cand era aparatul in garantie mi-a aparut o problema si anume ca darea rateuri la declansare. Mi s-a zis ca e de la contactele dintre body si obiectiv, ori ca are obiectivul o problema, ori ca are bateria o buba, ciar si ca nu-s in stare sa folosesc aparatul :). Ma lasasem pagubas ca parca mergea ok dupa o perioada. Mult timp nu m-a mai suparat, f rar il mai apuca damblaua. Dar in decembrie anul trecut a iasit din garantie iar sapt trecuta nu mai reuseam sa fac poze decat una la 3-4 incercari.

Simptomele se prezentau asa: Focaliza rapid si corect la jumatatea cursei butonului. Cand apasam pt declansare nu mai facea nimic. Disparea indicatorul focalizarii corecte din VF, odata cu punctele de focus. Uneori avea un delay la declansare, alteori nu vroia decat daca apasam exagerat de tare pe buton.

Am sunat la service si mi-au zis ca ma costa 250 lei butonul cu tot cu manopera, dar ca tre sa mai platesc 75 lei constatarea si sa nu-l trimit prin posta. Deci un 350 lei ca popa. Sa dau o treime din cat face aparatul acum doar ca sa schimb un afurisit de buton mi-a dat curaj sa-l desfac. Aveam un Canon de 2Mpx defect de la care sa iau microcontactul ala, asa ca i-am dat bice.

In link-ul de mai jos puteti vedea operatiunea. Filmarea nu-i grozava ca aveam emotii si nu mi-a stat gandul la ea. Rezultatul: de data asta mi-a mers. :)

https://picasaweb.go...zyMotherFucker#

Editat de bumsound, 09 aprilie 2011 - 09:08.


#2
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.089
  • Înscris: 19.08.2005
Well done!

#3
ask1967

ask1967

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 395
  • Înscris: 10.05.2010
Bv...admir curajul tau...Bafta !
Nu admir nesimtirea celor de la service!! :angry:

#4
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.460
  • Înscris: 09.01.2008
sau poti cauta alt service (nu dedicat nikon sau bla bla) unde iti putea inlocui butonul mult mai iefin si mai in siguranta decat il faci singur (asta daca nu te ocupi cu chestii de genul)

#5
bumsound

bumsound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 219
  • Înscris: 13.03.2006
nu-s atehnic dar recunosc ca n-am mai desfacut camere foto asa complexe. recunosc ca am avut noroc ca astia de la nikon au facut treaba buna inauntru. nu-i nimic complicat de desfacut, totu e pe module conectate cu benzi. aici e cel mai delicat ca sunt firavi conectorii, dar cu MULTA atentie si rabdare plus memorie sa stii ce si de unde ai scos, se rezolva. eu am filmat ca pe memorie nu ma pot baza :)

#6
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.460
  • Înscris: 09.01.2008
si eu am desfacut camere (vre-o 3), laptopuri telefoane si alte chestii, dar nu dslr. riscul de a rupe p panglica de conectare este destul de mare (si nu trebuie prea mult)...
daca la camerele mici sau telefoane paguba nu ar fi prea mare, la un dslr e mare.... de-aia zic... si in plus daca nu esti prea atent si nu stii ce si unde vine, chiar daca filmezi s-ar putea sa nu mai iasa socoteala...

#7
zaxis

zaxis

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 569
  • Înscris: 16.09.2007
ma, omului i-a iesit asa ca  :clapping:

#8
cat3y3_2003

cat3y3_2003

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 422
  • Înscris: 09.02.2008

View Postask1967, on 9th April 2011, 12:17, said:

Bv...admir curajul tau...Bafta !
Nu admir nesimtirea celor de la service!! :angry:

    Nu e vorba de nesimtire, ci mai degraba piesele originale si manopera la un service autorizat.Plus ca preturile din Bucuresti sunt mici in comparatie cu preturile din afara (se raporteaza la salarul de la noi presupun).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate