Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari
 Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica
 Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie

Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH
 

Tractor A-1800A

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Am sa pun o poza cu tractorul stiu doara atata ca se numeste A1800A sper sa nu ii gresesc numele eu nu am gasit nimic despre el detalii sau poze.Va rog cei care detin sau stiu ceva sunt curios ce motor are si poze cu el.

Attached Files


Edited by TudorCJ, 08 April 2011 - 12:29.


#2
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 12.03.2003
http://www.tractorda...sal-a1800a.html

Mai multe imagini gasesti cu Google...

#3
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Google: http://tractors.wiki...niversal_A1800A

#4
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Am gasit si eu ce ai postat tu dar nu prea ii nustiu ce.Am mai pus un document si la pagina 47 sunt ceva date despre tractor si niste experimente facute cu el altceva eu nu am mai gasit poze sau alte date.Sa posteze cineva cine are tractorul sau a avut model aceasta sunt foarte curios despre modelul aceasta.Am auzit ca prin Campia Baraganului se folosea foarte mult.

Attached Files


Edited by TudorCJ, 08 April 2011 - 13:17.


#5
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

 TudorCJ, on 8th April 2011, 13:00, said:

Am gasit si eu ce ai postat tu dar nu prea ii nustiu ce.Am mai pus un document si la pagina 47 sunt ceva date despre tractor si niste experimente facute cu el altceva eu nu am mai gasit poze sau alte date.Sa posteze cineva cine are tractorul sau a avut model aceasta sunt foarte curios despre modelul aceasta.Am auzit ca prin Campia Baraganului se folosea foarte mult.


Da ai dreptate.eu sunt de prin zona calarasilor si pot sa spun ca am copilarit pe langa el(mereu treceau pe strada mea si noi ne uitam sfiosi la el...de.. nu mai vazusem asa ceva)...asta acum 10 ani??cam asa. El a fost primu pas spre modernizare dupa u 650

Nu mai stiu cum se numea...cred ca si acum mai este in uz.


A..am mai aflat ceva e facut la UTB

Edited by medelin992, 11 April 2011 - 22:03.


#6
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Dar poze cu unul in stare de functionare nu are nimeni sau o filmare nimic nimic?

#7
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,775
  • Înscris: 31.01.2010
Din isotia orala cica tractorul asta a fost facut dupa ceva licenta obtinuta de nea` Nicu
intr`o vizita in state. Parerea tatalui meu a fost ca o petarda mai mare de tractor nu au
facut rominii.

Grig

P.S. Cica A1800 se trage de la American1800 si nu de la articulat.
Asta tot din istorii

Edited by Ion_Bumbu, 12 April 2011 - 18:12.


#8
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011
mai precis ce te intereseaza despre acest tractor ? pune punctele care te dor iau eu il intreb pe un prietenas de la mine de aici care a lucrat pe asemenea utilaj...stiu ca avea un plug cu vreo 7 cormane un disc de asemenea pe masura si mergea deasemenea in brazda ca voinicul daca te intereseaza asa ceva eu il intreb si el nu e un om care sa nu/i placa povestile ..

#9
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Ce scule avea dupa el plug,disc,semanatoare,remorca consumul.Cam tot ce poate spune el despre tractorul aceasta ca eu nu am vazut inca real si nici nu cred ca o sa mai vad :nonobad:

#10
octav13

octav13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 29.11.2010
din informatiile pe care le detin stiu ca tractorul a fost construit dupa modelul Raba Steiger produs de vecinii unguri care la randul lor au luat patentul de la firma americana Steiger.....
din ce mi-a zis un mecanic care a avut ocazia sa le vada la treaba stiu ca aveau motoare de raba romaneasca cu un consum ridicat....dar problema mare era ca transmisiile erau slabe,adica cutiile de viteze se defectau usor.....ulterior stiu ca s-a construit sub numele de T195-U,fiind "cica" refacuta transmisia....apoi a urmat modelul Zimbru T2195 si T2200 cu motoare perkins....ceva mai bune cred....

utilajele cu care lucrau erau mari....pluguri cu 5-6 brazde(chiar 8 pe soluri mai usoare),viteza de deplasare mare(circa 10km/h)....grape cu discuri de 6,4m in "X" si grape de 4,2m in "V",combinatoare de 6,7 m,un scarificator Mas 2-80 si cica ar fi fost si o semanatoare de porumb pe 12 randuri facuta din 2 de 6 m.....tot acel om mi-a zis ca a vazut-o doar in carte....

daca se poate,pot posta cateva imagini cu tractorul si utilajele......

Edited by octav13, 12 April 2011 - 20:55.


#11
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Eu am mai gasit o poza cu un tractor in stare de functionare si plugul.Dar un manual eu cred ca tot ramani lau facut tractorul prima data si dupaia unguri si ceilalti lau furat modelul sau sa zic conceptul

Attached Files



#12
octav13

octav13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 29.11.2010
postez si eu niste poze cu inca niste utilaje....combinatorul si grapele cu discuri

Attached Files



#13
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Sa inteleg ca pretenasul tau inca mai are tractorul si lucreaza cu el?

#14
savo_stelyca

savo_stelyca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 06.01.2011
Se vede intr-o poza si o combina C6P!Au ramas f putine!Daca poti pune poze mai multe cu ea!Te rog!

#15
octav13

octav13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 29.11.2010
am eu cateva poze cu C6-P....

 TudorCJ, on 13th April 2011, 21:11, said:

Sa inteleg ca pretenasul tau inca mai are tractorul si lucreaza cu el?
pentru mine a fost pusa intrebarea?

#16
octav13

octav13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 29.11.2010
apropo domnule stelyca,cu 1010-le cum stati? :lol:

l-ati terminat? :D

#17
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Octav da pentru tine a fost intrebare si am sa mai pun poze daca mai gasesc ceva cu C6P sunt foarte putine daca sa desfintat fabrica asta ee.

#18
octav13

octav13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 29.11.2010
nu...nu are un astfel de tractor,dar e mecanic la un liceu agricol si are si utilajele lui.....
si cum e mecanic de vreo 35 de ani a vazut tractoarele a 1800 "in brazda".....e din zona Romanului,jud. Neamt,o zona agricola destul de mare....si este statiunea de cercetare de la Secuieni care aveau 2 astfel de tractoare si acolo le-a vazut dumnealui cand mergea cu elevii in practica,dar si cu alte ocazii....

Edited by octav13, 14 April 2011 - 13:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate