Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Topic pentru discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#91
RAlexx

RAlexx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.01.2008
M-am trezit cu o curiozitate.

Auzisem o poveste cum ca un autor a descris un soare in 1001 cuvinte cand nici macar nu se intoarse sa se uite la el, iar ceilalti au ramas uimiti.

Nu imi mai aduc aminte exact cum era situatia, dar ceva asemanator. Citeam un comentariu la Sadoveanu cu "uimitoarele descrieri" si mi-a adus aminte. Sa fi fost vorba despre el ?

#92
Cascade

Cascade

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.12.2007
Salutare,

În curând mă voi muta de la București la Buzău și aș vrea și eu să știu cum merge viața p-acolo, cum e școala, cum îs tipele :> Predomină ș-acolo generația coca&piți, sau e mai multă lume bună?
Am căutat un blog, un forum, un ceva în speranța de a găsi o descriere, orice despre viața d-acolo, da' a fost o încercare cam eșuată...
Totodată, la liceu o să merg pe același profil, deci înafară de cerere de transfer o să mai trebuiască sa fac ceva?

Danke :D

#93
dacianangelo

dacianangelo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.11.2011
imi poate spune cineva de ce nu functioneaza mizeria aia de edu.ro?  vreau sa ma uit la cineva la o nota la bacul de anul acesta si cand intru pe pagina asta http://static.bacala....ro/2013/  si selectez rezultate finale dupa a doua sesiune.... si apoi selectez judetul si sunt redirectionat pe pagina anterioara.

Edited by dacianangelo, 14 September 2013 - 19:41.


#94
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Stie cineva cum sunt alesi profesorii unei scolu?si cum este ales directorul si cat sta?

#95
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,569
  • Înscris: 13.06.2004
Ce părere aveţi de "hidramate" - adică manualele digitale.

#96
merlin2

merlin2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 22.08.2014

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 06 august 2014 - 15:52, said:

Stie cineva cum sunt alesi profesorii unei scolu?si cum este ales directorul si cat sta?

Sunt mai multe modalitati de ocupare a posturilor. Cea principala este in urma unui concurs de titularizare-un astfel de profesor, numit profesor titular are postul stabil, pe perioada nedeterminata, nu mai pleaca de acolo decat la pensie, sau daca se desfiinteaza scoala sau postul sau.
In afara de asta, mai exista profesorii suplinitori- ocupa postul temporar, 1 an de zile, dupa care trebuie sa i se aprobe daca mai sta sau nu, sau profesorii detasati-ei sunt titulari in alte scoli, dar, la fel, vin in acea scoala pe o perioada determinata.
Directorul, in mod normal se alege prin concurs organizat de consiliul de administratie, dar, aceste concursuri se tot amana de 5-6 ani de zile. Adica, in momentul de fata, directorul este numit "cu delegatie", pe o perioada de 1 an, dupa care inspectoratul scolar decide daca ii prelungeste delegatia sau numeste pe altul. Deasemenea, delegatia poate fi retrasa oricand, chiar pe parcursul anului scolar.
Daca ar fi numiti cu concurs, ceea ce se tot amana, directorul ar avea un mandat stabil de 4 ani, dupa care se organizeaza un nou concurs.

View Postdjl, on 19 octombrie 2014 - 14:44, said:

Ce părere aveţi de "hidramate" - adică manualele digitale.

"Hidramate" ce sens avand aici?
Ele au motivatia lor, se observa ca elevii sunt tot mai mult captivati de calculator, internet, telefonul mobil si mai putin rezoneaza la vederea unei carti tiparite, de aceea probabil s-a considerat ca un manual digital ar putea "prinde" mai bine.
Are avanbtaje si dezavantaje. Avantajele ar fi ca daca, spre exemplu, elevul are toate manualele in format electronic, pe o tableta, nu trebuie sa mai care un ghiozdan greu. Alte avantaje: in manualul digital poti cuprinde animatii care sa capteze mai bine atentia elevului, sa-l faci sa inteleaga mai bine, etc
Oricum forma de prezentare a manualului mai putin conteaza, ce conteaza e programa si continutul sau.Ori manualele actuale-digitale sau nu, lasa de dorit, cele mai multe sunt facute de mantuiala, ca sa mai castige autorii un ban. E o afacere si cu aceste manuale.

#97
kolok

kolok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 07.12.2014
Citind regulamentul forumului m-am hotarat sa nu mai deschid un alt topic ci sa scriu aici la generalitati.
Iata ce problema am:
Am o licenta in automatica si ma intereseaza cam ce fel de studii ar trebui sa mai am pentru a ma putea titulariza in invatamant pe o catedra de Fizica ?
Va multumesc.

#98
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015
Trebuie sa consulti Centralizatorul privind disciplinele de invatamant:
http://www.edu.ro/in.../articles/22500
Plus de asta, iti trebuie ceva modul didactic?

#99
kolok

kolok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 07.12.2014
Am modul de psihopedagogie, 60 pct.

#100
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Un desen al fetei mele, are 16 ani, e as la mate si e anul 2 la economic dar ii plac artele si invata singura la chitara. Se vede in desen cata furie pozitiva are in ea. Posted Image

Attached File  20151029_161019.jpg   269.23K   21 downloads

#101
NADGOB12

NADGOB12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 15.06.2009
SAlut. Ma poate ajuta cineva cu o recomandare pentru o viza de flotant pentru scoala 56 din bucuresti JOSE MARTI? Am mare nevoie. Va multumesc.

#102
carmen00

carmen00

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.06.2016
Am si eu o intrebare. Sunt foarte derutata. Ptr. cei care dau admitere in clasa a IX-a. In ghidul admiterii pe care l-am primit, la majoritatea sectiilor de mate-info si stinte ale naturii scrie engleza intensiv. Asta inseamna ca este necesar testul de limba sau doar ca se preda engleza la un nivel intensiv? va rog daca poate cineva sa ma lamureasca

#103
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Am început cumpărăturile ca să îi pregătesc pe ambii mei copii pentru noul an de școală. Ambii sunt la Colegii în oraș. Caietele, pixurile și gumele de șters nu m-au costat mult dar rucsacurile noi m-au cam subțiat la portofel. 55 de lei un rucsac aici în magazin la țară. @Neaceasca85 cât e prin zona ta un rucsac?
PS Ca în fiecare an trebuie să le dau la școală bani și pentru anumite manuale noi care lipsesc din pachetul de manuale oferit cu împrumut de către școală.
Attached File  20170823_151245.jpg   50.07K   14 downloads

#104
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Poate că nu e topicul potrivit dar vreau să citez un mesaj al fiului meu:

Quote

Sunt printre ultimii copii din generatia mea care nu fumeaza, nu bea, nu isi pierde timpul prin baruri chiulind de la scoala. Nu fac absente, ba chiar am luat si premiul 1 in anul scolar absolvit anterior. Vreau si ca la anul sa iau tot premiul 1 si sa nu am nicio absenta, sa invat mult mai multe, sa calatoresc in tari straine si sa fie mandra diriginta, directorul si profesorii mei ca le sunt elev. Imi place fotbalul, imi place sa pedalez la maxim biciceta, sa joc cate putin CS, sa ma relaxez seara putin timp cu prietenii mei vecini pe ulita la un suc si cateva dulciuri.
Imi place sa traiesc sanatos, sa imi construiesc pas cu pas viitorul, sa evoluez.


#105
Eusebiu70

Eusebiu70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 02.02.2012
In orasul meu (din jud Bacau) o parte din profesori sunt in greva iar o parte fac orePosted Image .Bravo lorPosted Image Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate