Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare telefon pt poze si ba...

Casa de paie

Verificare baza de date a politiei

Xiaomi sub 1200 lei
 programul Marțea Mastercard

Adaptare aspirator pe baterii, la...

Resetare baterie Acer Aspire E5-575

AMD Ryzen 7800X3D - stuttering
 Recomandare router 4G/5G

Ucigand cu cruzime in numele lui ...

PSD iar vrea sa fure primari

Viraj la stanga pe linia de tramvai
 YouTube nu deschide ?!

In ce situatie se impune ordin de...

Sfat achizitie obiectiv Macro

casa dupa stadiul ROSU

Topic pentru discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

DumitruAdelin

DumitruAdelin

Junior Member

• Grup: Members
Da, e scris si oral. Nu e pentru un liceu anume, e general valabil... nici macar asta nu stii si ai pretentii de Bratianu?

artanix

artanix

Junior Member

Salut. Daca doresc sa ma mut dintr-un liceu Economic , intr-unul cu profil mate info , de ce am nevoie? Adica stiu ca se dau niste diferente la mate si info..dar conteaza media din liceu/scoala? Ca am intrat cu media 8.43 si liceul la care as vrea are 8.60-8.70. De asemenea media din liceu pe sem 1 a fost 7.61 si ma intreb daca ii intereseaza asa mult asta daca de exemplu as trece examenele de diferenta.

slai

slai

User Incredibil

• Grup: Senior Members
Ce avantaje ar avea plecarea la una din clasele a V-a organizate de licee, comparativ cu ramanerea in scoala generala?

MarianG

MarianG

be that as it may

• Grup: Moderators
Un oarecare interes al cadrului didactic.

Juve45

Juve45

Junior Member

clasele din licee sunt muult mai bune...
uita-te la notele luate la examenele nationale...

un elev mediocru si chiar unul slab de la un liceu bun este mai bun decat un elev foarte bun de la o scoala generala.
is putine cazuri in care elevii de la scolile generale iau mai mult ca aceeaia de la licee.

ideea e ca intri mai usor la liceu si cu mai putin stres

Ceva majuscule si semne de punctuatie- se poate?

Edited by Lucian_M, 16 March 2012 - 21:21.
precizare.

YOUR_GOD

YOUR_GOD

Not assigned

Nada.
Nu mi-as da copilul de gimnaziu la liceu pur si simplu pentru ca as vrea sa studieze intr-o scoala cu competitii de tot genul axate pe elevi de varsta apropiata: proiecte, campionate de fotbal etc.

loock

loock

Unas

Daca este liceu cu specific pe arte sau muzica, ca de ex. Tonitza, ai mediu de specialitate in care sa te dezvolti.
  Eu am facut Tonitza doar din clasa a IX-a, si nu am pierdut mai nimic, dar am si parintii artisti si este altceva.

Fara legatura cu specialitatea, ar fi formare de prieteni, gasca pe termen mai lung, plus fete mai mari la indemana / sau baieti dupa caz...asta daca te pasioneaza si esti mai comod/comoda... :P

Edited by loock, 16 March 2012 - 20:42.

YOUR_GOD

YOUR_GOD

Not assigned

June, sunt scoli generale cu foarte multe clase. Numarul de clase nu cred ca este in favoarea liceului in aceasta perioada. Mult mai multi elevi frecventeaza cursurile unei scoli generale, decat ale unui liceu.
Nu incerc sa va conving de ceva, doar imi exprim parerea. Apoi, legat de muzica, pictura, exista cadredidactice pregatite in scoli care desfasoara astfel de ore de pregatire sumplimentara, gratuit. Am chiar eu cateva exemple.
In cele din urma, profesorul de liceu de o viata imi pare oarecum incompatibil cu scolarul de clasa a V-a.
Referitor la anturaj sau, la maturizare, desprinderea de scoala generala este o etapa extrem de importanta in viata unui copil. Liceul este locul in care se formeaza cele mai durabile prietenii, in care personalitatea se formeaza. Poate sunt de moda veche, dar pentru mine, mediul propice de dezvoltare a unui elev in clasele I-VIII, este scoala generala.

clt2k11

clt2k11

Member

Eu zic ca este mult mai bine la liceu. Plus ca iti poti cunoaste profesorii inainte de clasa a 9-a, ceea ce e un lucru bun pt. ca vei alege daca vrei sa ramai in acel liceu sau nu (dupa modul de predare, intelegere, etc.). Mai mult decat atat, cei de clasa a 8-a se vor putea sfatui cu cei de liceu in alegerea profilului potrivit.

Ca o simpla intrebare : Care este numele liceului? Oras?

slai

slai

User Incredibil

Botosani. Copilul este intr-o clasa foarte buna, la o scoala foarte buna. Daca ramane, va invata, cel putin a V-a tot dimineata, alegem profesorii, dirigintele. Astea ar fi avantajele. Plus ca ramane nucleul colectivului, din 19 copii acum, raman cam 15, deci ei vor forma jumatate de clasa. (Am inteles ca de la toamna se fac clase de 30 de copii)
Liceul ar avea avantajul continuitatii dupa clasa a noua (daca va fi si ea gimnaziala, cum se zice), dar parca vad si dezavantaje. Atmosfera mult mai relaxata si libertina, profesori sictiriti poate dupa o ora de la a XII-a, care trebuie sa faca eforturi sa se adapteze de la un nivel inalt la unul mult mai mic, si marele dezavantaj, nu stii in ce clasa ajunge, cde nivel va avea colectivul...
Ufff....

freshfresh

freshfresh

New Member

Incepand cu luna iunie anul 2011 cei de la Cambridge au venit cu urmatoarea oferta : Daca ,,cazi CAE iti vor da   cetificat B2 . Acum cateva zile am aflat ca ministerul recunoaste  B2  obtinut astfel .
Voi ce stiti  ?
       Normal ministerul trebuia sa anunte din timp.  Nu apare nici o modificare cu privire la Ordinul Ministrului 5219/09.09.2010.
Scoala mi-a spus acest lucru si ca trebuie sa dau competentele,desi am o diploma .

Calypsso

Calypsso

Active Member

cat e  1 supra x3
1                    
- =
x3

derivate, formula :))

Edited by Calypsso, 29 May 2012 - 19:58.

Nevrax18

Nevrax18

Member

E formula (x^n)`=nx^(n-1) => (x^-3)`=-3x^-4 .

liliana33

liliana33

Junior Member

Buna ziua

Stie cineva de aici o scoala cu predare in limba turca in Bucuresti?
Va multumesc

brodos

brodos

Junior Member

N-am găsit un alt topic mai potrivit așa că-mi lansez întrebarea aici.

Știe cineva care este termenul maxim de răspuns pentru o adresă depusă la un Inspectorat Școlar Județean?

nicu131

nicu131

Bad Motherfucker

salut
la liceu exista saptamana „Să știi mai multe, să fii mai bun!” ?

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

Universitatile pot iar (desi nu-s incurajate) sa tina cont de notele/mediile din liceu: http://www.mediafax....ceului-10769450

Corupt

Corupt

Parazit nebun

O prostie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate