Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 

Conestatie proces verbal intocmit de politia rutiera

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
AlexDDD

AlexDDD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.03.2011
Buna ziua , in primul rand salut cu stima toti utilizatorii acestui forum , nu este prima oara cand accesez acest forum,dar este prima oara cand va solicit ajutorul.

Problema mea :

In dimineata asta am fost oprit de un echipaj al politiei rutiere , detin un autoturism imatriculat(deocamdata) in anglia si nu inteleg de ce impresia generala este ca daca detii un autoturism cumparat si inmatriculat in anglia esti in neregula .
Masina este intr-o stare tehnica impecabila , fiind in regula cu toate actele, detin inclusiv rovigneta, lucru oarecum rar intalnit in Romania .

Am fost oprit de un echipaj al politiei rutiere si dupa ce am inmanat pentru verificare permisul de conducere si actele autovehicului mi-a fost retinut permisul si certificatul masinii.

Motivul este o zgarietura insesizabila pe aripa dreapta ( lipsa autorizatie reparatie ) si "defectiuni la sistemul de iluminare" ( imi lipsea sticla de la un proiector de ceata ,pe care am comandato si trebuie sa o ridic astazi).

Nu am semnat procesul verbal pt ca nu am stiut ce trebuie sa completez in mentiuni, constatarea din procesul verbal nu corespunde cu adevarul.

Am primit 2 dovezi de circulatie pt 15 zile (una pt permisul de conducere, una pentru certificatul de inmatriculare ).


Nu stiu daca in procesul verbal pe care astept sa il primesc e mentionat altceva ( banuiesc ca ar trebuii sa fie acelasi motiv cu cel din dovezile de circulatie )


Vreau sa depun o cerere , nu ma pricep,dar va rog sa ma ajutati .

Am platit astzi taxa judiciara de timbru (1RON ) si un timbru judiciar de 1 RON ,am inteles ca trebuie sa depun o Cerere eliberare certificat de grefa si odata ce am facut asta imi pot recupera permisul de conducere si certificatul masinii pana la pronuntarea definitiva a instantei !?

Va rog spuneti-mi pas cu pas ce pasi trebuie sa urmez si ce sanse am sa-mi recuperez permisul de conducere / certificatul masinii fara a apela la un avocat.


Va multumesc

#2
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,342
  • Înscris: 14.06.2006
Certificatul a fost retinut corect. Permisul pentru ce ti l-a luat?

Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare se reține de către poliția rutieră în următoarele cazuri:

    * vehiculul nu are efectuată inspecția tehnică periodică sau aceasta a expirat;
    * nu sunt respectate normele referitoare la transportul produselor periculoase;
    * avariile existente la autovehicul, remorcă sau tramvai nu au fost reparate în termenul prevăzut în regulament;
    * vehiculul circulă noaptea fără faruri sau lămpi de semnalizare, dispozitivele de iluminare și semnalizare luminoase, mijloacele fluorescent-reflectorizante, prevăzute în normele tehnice în vigoare;
    * vehiculul circulă cu defecțiuni la sistemele de iluminare-semnalizare sau cu alte dispozitive decât cele omologate;
    * sistemul de frânare de serviciu este defect;
    * sistemul de frânare de ajutor sau de staționare este defect;
    * mecanismul de direcție prezintă uzuri peste limitele admise;
    * anvelopele au alte dimensiuni sau caracteristici decât cele prevăzute în cartea de identitate a vehiculului, prezintă tăieturi sau rupturi ale cordului ori sunt uzate peste limita legal admisă;
    * zgomotul în mers sau staționare depășește limita legal admisă pentru tipul respectiv de vehicul;
    * motorul emite noxe poluante peste limitele legal admise;
    * elementele dispozitivului de cuplare pentru remorcare prezintă uzuri pronunțate ori nu sunt compatibile, fiind de natură să provoace desprinderea remorcii sau dezechilibrarea ansamblului;
    * autovehiculul sau tramvaiul are aplicate pe parbriz, lunetă sau geamurile laterale afișe sau reclame publicitare, folii neomologate și/sau nemarcate corespunzător ori accesorii, care restrâng sau estompează vizibilitatea în timpul mersului, atât din interior, cât și din exterior;
    * autovehicul are aplicat pe partea frontală și/sau posterioară a acestuia afișe, înscrisuri sau reclame care diminuează eficacitatea dispozitivelor de iluminare și semnalizare luminoasă ori citirea numărului de înmatriculare;
    * autovehiculul prezintă scurgeri de carburant sau lubrifiant;


  

    * plăcuțele cu numerele de înmatriculare sau înregistrare nu sunt conforme cu standardul sau au aplicate dispozitive de iluminare, altele decât cele omologate;
    * datele din certificatul de înmatriculare sau de înregistrare nu concordă cu caracteristicile tehnice ale vehiculului;
    * vehiculul nu a fost radiat din circulație în cazurile prevăzute în prezenta ordonanță;
    * vehiculul nu este asigurat de răspundere civilă în caz de pagube produse terților prin accidente de circulație, conform legii;
    * deținătorul vehiculului nu a preschimbat certificatul de înmatriculare sau de înregistrare, în conformitate cu prevederile legale;
    * vehiculul nu are montată una din plăcuțele cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare;
    * vehiculul are lipsă elemente ale caroseriei ori aceasta este într-o stare avansată de degradare.
    * lipsa dotărilor obligatorii pe autovehicule destinate învățării conducerii autovehiculelor în procesul instruirii persoanelor în vederea obținerii permisului de conducere, prevăzute de reglementările în vigoare;

Edited by December, 29 March 2011 - 17:21.


#3
lemar

lemar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 22.07.2007
Asteptati primirea procesului verbal prin posta.In functie de cele mentionate acolo puteti sa formulati plangere contraventionala la judecatorie,in termen de 15 zile de la primire.Gasiti multe modele pe net.Deasemenea puteti sa cautati discutii despre aceasta speta pe forumurile juridice.Sper ca nu ati fost singur in masina.Eventualii martori sunt folositori in instanta.
Multa bafta.[/quote]

Edited by lemar, 29 March 2011 - 17:22.


#4
AlexDDD

AlexDDD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.03.2011
@December inca n-am idee pentru ce mi-au retinut permisul de conducere .

In dovada care imi da dreptul sa conduc in continuare 15 zile am  la motive : " A condus auto XX cu nr. XX pe Bl. XX avand avarii la aripa stanga fata , oglinda stanga fata si semnalizarea drepta fara a avea autorizatie reparatie"  

ok..daca ei spun ca o zgarietura insesizabila =  avarie , iar daca proiector ceata = semnalizare " mie nu-mi ramane decat sa formulez o plangere contraventionala,

apropo , daca pe o masina ai lipsa sticla la un proiector ceata e aceiasi treaba cu "lipsa semnalizare" !? , din cate stiu proiectoarele de ceata sunt optionale pe o masina .


E posibil ca in procesul verbal sa fie scris altceva in plus fata de ce e scris in dovada de circulatie ? Daca da atunci unul din ele(PV , Dovada )  nu este nul ? Nu ar trebuii sa fie scris acelasi lucru in ambele ?


Nu stiu cum sa procedez, maine la prima ora vreau sa fac plangere contraventionala ,dar daca in procesul verbal e mentionat si altceva atunci eu trebuie sa modific plangerea contraventionala in functie de ce e in procesul verbal ?


P.S : Daca nu fac plangere contraventionala maine e posibil sa trimita certificatul in UK daca stiu bine si nu cred ca mai am nici o sansa sa-l recuperez.

Edited by AlexDDD, 29 March 2011 - 18:58.


#5
the_beast

the_beast

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 24.03.2005
Mergi la un avocat! Politistul a comis un abuz grav si merita pedepsit! Nu stiu daca vei reusi asta, dar sigur o sa-ti recuperezi actele si nu o sa platesti nicio amenda daca e asa cum zici.

Exista 2 cazuri:
-nu a facut poze, deci nu are dovezi.
-a facut poze, si se vede ca e vb de proiector nu de semnalizare, si de zgarieturi, nu avarii.

Ambele cazuri iti sunt favorabile.

Edited by the_beast, 02 April 2011 - 09:44.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate