Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

De la ce varsta se recomanda ca fetele musulmane sa poarte hijab (capul acoperit) ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
37 replies to this topic

#1
Hellada

Hellada

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 21.03.2011
De cand intra in pubertate cumva ? mai tarziu,mai devreme,etc ? Am inteles ca sunt unii parinti care decid sa le obisnuiasca pe fete de mici (4-5 ani) sa inceapa sa poarte hijab....

#2
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
nu e mai simplu sa nu poarte deloc?

#3
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Nu compara conceptiile tale romanesti cu conceptiile islamice. Nu, nu ar fi mai bine sa nu poarte deloc atata timp cat parintii asta cred ca e bine si cultura tarii respective asta cere.

Ah, vrei sa poti la Paris, si interferezi cu securitatea nationala, da, devine o problema. Altfel, la ei in tarile islamice nu e treaba nimanui ce fac si ce cred.

#4
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
uatevar...
oricum nu vad de ce si-ar chinui cineva copilu de la 4 ani sa poarte nus' ce pe cap.
in coran nu e specificat?

#5
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
In afara de faptul ca ai auzit de coran, ai citit vreun rand din el?

#6
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 doctorwho, on 25th March 2011, 15:22, said:

in coran nu e specificat?



Nu!

#7
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010
Ma amuza expresia  "se recomanda"....!!!!
bietii europeni....

Edited by abbulafia, 25 March 2011 - 16:56.


#8
Bega

Bega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 19.01.2008

 muteki, on 25th March 2011, 15:16, said:

Nu compara conceptiile tale romanesti cu conceptiile islamice. Nu, nu ar fi mai bine sa nu poarte deloc atata timp cat parintii asta cred ca e bine si cultura tarii respective asta cere.

Ah, vrei sa poti la Paris, si interferezi cu securitatea nationala, da, devine o problema. Altfel, la ei in tarile islamice nu e treaba nimanui ce fac si ce cred.

Pe un site/blog whatever, am citit scris de una bucata dama musulmana: cat mi-am dorit sa simt vantul prin par!
Apai cu dorinta a ramas.

#9
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Si eu imi doresc sa am legal 4 neveste. Cu dorinta am ramas...

#10
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009

Quote

In afara de faptul ca ai auzit de coran, ai citit vreun rand din el?
aberatii scrise acu multe sute de ani?
nu mersi.
oricum, deja suntem off-topic.

#11
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010

 muteki, on 25th March 2011, 14:23, said:

In afara de faptul ca ai auzit de coran, ai citit vreun rand din el?

Cea mai proasta carte. Si basmele cu fat frumos, chiar si biblia sunt mai interesante.

 abbulafia, on 25th March 2011, 15:54, said:

Ma amuza expresia  "se recomanda"....!!!!
bietii europeni....

Trebuie sa va mut in beci, din garaj se pare ca evadeaza prea multi.
Las ca te prind eu din nou si vezi.

Edited by SnowBlack, 26 March 2011 - 04:05.


#12
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

 Hellada, on 25th March 2011, 15:24, said:

De cand intra in pubertate cumva ? mai tarziu,mai devreme,etc ? Am inteles ca sunt unii parinti care decid sa le obisnuiasca pe fete de mici (4-5 ani) sa inceapa sa poarte hijab....

Imediat dupa prima menstruatie... :peacefingers:

#13
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
vita de mică tre să se-nvețe cu jugu, și calul cu căpăstru. altfel dă din copite și iese de sub cuvântu *bărbatului*. nu se cade. :D

#14
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

 abbulafia, on 25th March 2011, 17:54, said:

Ma amuza expresia  "se recomanda"....!!!!
bietii europeni....
Sotiile lui Mohamed nu purtau la inceputul casatoriei hijab, insa dupa un timp au vazut invidie in ochii altor femei [Mohamed a fost un "barbat bine"] si au hotarit sa-si puna cushmele alea pe craniu. Astfel s-a nascut cushma.

#15
Kamelya

Kamelya

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.05.2011

 Ben_Gal_1, on 13th May 2011, 22:02, said:

Sotiile lui Mohamed nu purtau la inceputul casatoriei hijab, insa dupa un timp au vazut invidie in ochii altor femei [Mohamed a fost un "barbat bine"] si au hotarit sa-si puna cushmele alea pe craniu. Astfel s-a nascut cushma.


Lui Mohamed i-a spus Alah ce sa faca ..defapt asa zicea el :naughty: .
Femeia trebuie sa poarte batic de la prima menstruatie..apoi trebuie sa umble cat mai acoperita, parintii sa o marite, sa faca copii si sa fie o buna musulmanca  :coolspeak:
Hijabul reprezinta vointa profetului lor pentru ca femeile sa nu-si arata frumusetea decat sotilor lor..si in nici un caz nu reprezinta o dovada a faptului ca in caz ca e purtat reprezinta credinta aprofundata conform religiei islamice  :naughty:
Defapt..nun nunai capul trebuie acoperit..cin intreg corpul, haine cat mai lejere sa nu-si arate silueta..fara pensat, manichiura...deci trebuie sa fie acoperite cu totul..defapt burka sau niqab-ul sunt cele mai conforme cerintelor din Coran  B)

#16
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
de la 3 luni

#17
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 tamtamtam, on 9th June 2011, 09:37, said:

de la 3 luni
..de la concepție. nu știi când prinde chef masculul hiper-potent să reguleze embrioni nedezvoltați încă. :D

#18
Idiotus

Idiotus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 01.03.2004
Daca o sa vizitati orice sat din Romania, o sa vedeti ca femeile batrane inca mai poarta capul acoperit si nu ar concepe sa umble cu capul descoperit. Aceasta este o traditie care nu este musulmana, ci a existat cam in toate civilizatiile vechi ale lumii. Basmaua de la noi este hijabul de la ei. Cum de altfel sariurile indiencelor au acelas scop. Pastrarea castitatii in societate. E adevarat, la noi s-au pierdut traditiile. La noi de fapt s-a pierdut orice legatura cu Dumnezeu.

Realitatea este ca traim in alta lume. Libertatea materiala (posibilitatea de a face ce vrei, cum vrei, cand vrei, cu cine vrei) are o mai mare importanta in societatea de azi. Cu bune si rele, asta e situatia spre care se tinde. Individul trebuie sa fie responsabil pentru sine insusi. Intotdeauna a fost asa, insa acum directia spirituala e mult mai greu de gasit, pentru ca in general este ridiculizata de societate. Iar cand vorbim de spiritualitate, eu as respecta orice traditie si orice obicei, al oricui ar fi. Daca nu-l inteleg, pot sa incerc sa-l inteleg si cam atat. Nu cred ca eu sau altcineva are autotitatea morala sa judece o civilizatie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate