Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,

La ce ora se deschid urnele ?
 Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!
 Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...
 Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨
 

Turist prin Cernobyl

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
tihyyy

tihyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 24.06.2010
Vazand la TV exploziile astea de la Fukushima m-am gandit sa vad cu ce se manca radioactivitatea ca pana acum nu m-a interesat.....si caut o gramada de chestii si ajung la Cernobyl.


Am citit despre acest oras si am vazut videoclipuri pe youtube azi toata ziua.
Printre multele chestii interesante am citit ca se poate vizita acum Cernobylul ca turist(zice ca nu ii periculos..apoi nu stiu)......sunt ghizi speciali

A fost cineva acolo....??
Daca ati fost cum ii acolo??
Eu sincer m-asi duce..

Edited by tihyyy, 17 March 2011 - 19:41.


#2
marius_stp

marius_stp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 30.07.2007
Au fost niste motociclisti, nu stiu daca am voie sa pun linkul: http://www.motocicli...showtopic=81603

#3
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006

View Posttihyyy, on 17th March 2011, 19:39, said:

Vazand la TV exploziile astea de la Fukushima m-am gandit sa vad cu ce se manca radioactivitatea ca pana acum nu m-a interesat.....si caut o gramada de chestii si ajung la Cernobyl.


Am citit despre acest oras si am vazut videoclipuri pe youtube azi toata ziua.
Printre multele chestii interesante am citit ca se poate vizita acum Cernobylul ca turist(zice ca nu ii periculos..apoi nu stiu)......sunt ghizi speciali

A fost cineva acolo....??
Daca ati fost cum ii acolo??
Eu sincer m-asi duce..
Eu, sincer, nu m-as duce...

#4
Deathrun

Deathrun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 23.09.2010
Pai, trebuie sa fie niste paznici pe acolo sau ghizi daca spui ca orasul este obiectiv turistic. Vreau sa precizez, asta daca nu sti, ca orasul este inca radioactiv. Daca te duci acolo, sa te duci echipat.

Edited by Deathrun, 17 March 2011 - 20:10.


#5
avlad18

avlad18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 26.07.2010
A fost un documentar pe discovery despre viata animalelor la Cernobyl dupa explozie. Din cate am citit acolo ele nu au probleme in a supravietui. Erau pisici, lupi, vulpi, pasari si multe alte animale, cred ca traiau mult mai bine acolo ca nu erau oameni sa le impuste, mizerie multa etc.

Edited by avlad18, 17 March 2011 - 20:12.


#6
Ozana

Ozana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 27.10.2007

View Postavlad18, on 17th March 2011, 20:11, said:

A fost un documentar pe discovery despre viata animalelor la Cernobyl dupa explozie. Din cate am citit acolo ele nu au probleme in a supravietui. Erau pisici, lupi, vulpi, pasari si multe alte animale, cred ca traiau mult mai bine acolo ca nu erau oameni sa le impuste, mizerie multa etc.


Animalele acestea de care vorbesti tu, sunt sigura ca au suportat modificari genetice si asta ca sa poata face fata radiatiilor. De altfel, am auzit ca au aparut diferite specimene de vietati... care nu au fost vazute pana acum.

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,924
  • Înscris: 01.01.2010

View Postavlad18, on 17th March 2011, 20:11, said:

A fost un documentar pe discovery despre viata animalelor la Cernobyl dupa explozie. Din cate am citit acolo ele nu au probleme in a supravietui. Erau pisici, lupi, vulpi, pasari si multe alte animale, cred ca traiau mult mai bine acolo ca nu erau oameni sa le impuste, mizerie multa etc.
Animalele s-au adaptat. Traiesc mai bine cu radiatiile decat cu oamenii.
Asa si oamenii, daca ar fi ramas, parintii ar fi murit in mare masura, apoi o oarecare parte si din copii, dar viitoarele generatii s-ar fi adaptat. Tineti cont ca suntem cu totii imuni la diferite doze (mici) de radiatii.
Nu este nevoie sa mergi acolo pentru radiatii..eventual daca iti place peisajul apocaliptic. Radiatii insa sunt in toata Europa.

-!

Edited by YOUR_GOD, 17 March 2011 - 20:20.


#8
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006
Este zona militara in continuare, si dupa atatia ani, nu cred ca te lasa sa intri asa simplu :)


#9
bambucea76

bambucea76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 14.02.2009
Nu vei putea intra acolo, nici sa te apropii(o raza de cativa km) nu reusesti fara ajutor  sau altveva.

#10
tihyyy

tihyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 24.06.2010

View Postenoxcj, on 17th March 2011, 20:18, said:

Este zona militara in continuare, si dupa atatia ani, nu cred ca te lasa sa intri asa simplu :)
Attachment 2552617.jpg
Starting in 2011 the Ukraine government plans on opening up the sealed zone, the exclusion zone, around Chernobyl?s reactor no. 4 for tourists that wish to learn more about the disaster that occurred a quarter of a century ago.

Ukraine?s Emergency Situations Ministry have not disclosed the exact date when the tours will commence. They also say that they are developing tourist routes which are safe and informative for visitors, foreign and domestic.

According to the government, there are private firms that currently offer tour in the restricted areas, however they are illegal and your safety is not guaranteed.

April 26, 1986. The date of the largest nuclear disaster ever happened in Chernobyl and contaminated large parts of Russia and the European continent with radiation fallout where 25 years later, people are still showing health effects.

The exclusion zone is the heavily contaminated 30 mile radius surrounding the exploded reactor.


Deci asta am gasit acum.....:D

Edited by tihyyy, 17 March 2011 - 20:39.


#11
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006
Mda, tot ai chef de vizite pe acolo?  :no:

#12
tihyyy

tihyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 24.06.2010

View Postenoxcj, on 17th March 2011, 20:41, said:

Mda, tot ai chef de vizite pe acolo?  :no:
Pai sincer m-as duce...da cum citesc riscurile sunt prea mari....deci nu ma duc....:D

#13
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Acum ar fi o opurtunitate mare de afaceri sa iti deschizi o agentie de turism si sa organizezi excursii la Fukushima. Avantajul fata de Pripyat/Cernobal e ca e mult mai interesant si mai palpiatnt si ai fi si primul pe nisa asta. :naughty:

#14
tihyyy

tihyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 24.06.2010

View Postdan84, on 17th March 2011, 20:52, said:

Acum ar fi o opurtunitate mare de afaceri sa iti deschizi o agentie de turism si sa organizezi excursii la Fukushima. Avantajul fata de Pripyat/Cernobal e ca e mult mai interesant si mai palpiatnt si ai fi si primul pe nisa asta. :naughty:
Zici tu ceva...da acuma pe timp de cutremur nu  prea se merge pe acolo..sa se potoleasca cutremurul...dar mi-e firca sa duc romanii ca dupa ce s-ar reintoarce ar muri:)

Ca romanu oriunde merge aduce cate ceva...si daca n-are voie....si cine stie ce minuni radioactive ar aduce in romania:))

Edited by tihyyy, 17 March 2011 - 21:05.


#15
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006

View Postdan84, on 17th March 2011, 20:52, said:

Acum ar fi o opurtunitate mare de afaceri sa iti deschizi o agentie de turism si sa organizezi excursii la Fukushima. Avantajul fata de Pripyat/Cernobal e ca e mult mai interesant si mai palpiatnt si ai fi si primul pe nisa asta. :naughty:
Cu bilet numai DUS! :coolspeak:

#16
tihyyy

tihyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 24.06.2010

View Postenoxcj, on 17th March 2011, 21:09, said:

Cu bilet numai DUS! :coolspeak:
Ar merge si asta.....

#17
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
http://www.motocicli...?...13403&st=40
Pare ceva interesant de vizitat, dar nu cum fac cei de mai sus, fara pus mâna pe toate alea, sa stai pe bancuta.
Ferit pielea, mai sus este tupeu, sau este vorba despre inconstienta.

#18
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,699
  • Înscris: 29.03.2006
Cesiu 137 are perioada de injumatatire de peste 30 de ani, iar Strontiu 90 de peste 28 de ani, iar la nivelul de contaminare din zona respectiva trebuie sa treaca cam 11 cicluri, adica ~ 360 de ani pana nivelul de radiatie ajunge la un nivel apropiat de radiatia de fond din Europa, care si asa este destul de mare din cauza granitului, betoanelor, carbunilor/fumului de carbuni care contin natural izotopi radioactivi, plus experimentele si accidentele nucleare, inclusiv cel discutat aici.

  In cladirile din cele doua orase contaminate este complet nerecomandat accesul, deoarece contaminarea radioactiva este foarte mare in spatiu inchis, si sunt prezenti inclusiv izotopi radioactivi gazosi precum radonul.

Reactorul distrus reprezinta in continuare un risc f. mare, atat datorita partilor radioactive imprastiate din el, uraniu, moderatorul de grafit devenit puternic radioactiv, ceilati izotopi radioactivi care se produc in continuare inclusiv cei de iod, dar se stie ca masa mare de uraniu ramasa in interior nu poate garanta ca acesta este oprit, ba din contra, este o masa critica de fisiune, fara racire asigurata, si care lucreaza in continuare, producand izotopi radioactivi si radiatie directa care ajung in atmosfera in ciuda carpelii de protectie adaugate ulterior, si cel mai grav exista inclusiv un risc imens de a se accelera procesul din interior care este ramas necontrolat, fara racire, fara bare de beriliu si fara moderator grafit/apa controlat.
Nimeni nu a garantat ca la un moment dat reactorul nu o sa explodeze din nou, si nici ca o noua explozie nu ar putea fi catastrofata pt. Europa, mult mai mult decat prima.

Din pacate ce se intampla acum in Japonia poate sa devina chiar mai grav, tot din cauza ca reactoarele nu mai sunt controlate si izolate.
Am inteles ca o parte din reactoarele japoneze functioneaza cu o combinatie de plutoniu si uraniu, iar Fukushima 3 destul de sigur cu plutoniu .... nebunie de magnitudine cosmica....

Edited by loock, 17 March 2011 - 21:49.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate