Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nici hackerii nu mai sunt ce-au f...

Arici in curte

Telefoane achizitionate de pe OLX

Incalzire pardoseala slim (renova...
 Probleme echitatie amatori

Scurgere chiuveta -> teava co...

Trigger Warning (2024)

Pareri cartiere/zone in care ati ...
 Care este culoarea normala de soia?

Comertul cu arcuri si arbalete

Masini pe benzina usor pretabile ...

Am primit facturi dupa ce am renu...
 Camere video, supraveghere curte....

Epilator care nu smulge puful

Realizare comanda pompa submersib...

Covorase scari/trepte
 

Solutii impotriva nervilor in trafic

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#37
pixman

pixman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 09.02.2011

View Postrichelieu, on 15th March 2011, 12:39, said:

Ignori? :). Poate nu-ti va iesi de fiecare data...dar cu cat mai des, cu atat mai bine :).  Si sa incerci sa mergi cat mai adaptat traficului -lucru mai important in opinia mea, decat mersul 100% legal- evitand astfel sa-i enervezi pe ceilalti...

Esti "tare" omule...tu,intr-un fel recomanzi ca atunci cand circuli pe un drum national si trec 3-4 bezmetici frustrati cu peste 200km/h pe langa tine ,tu sa incerci sa mentii ritmul ca sa nu incurci,nu!??!...tare de tot gandirea si sfatul...

#38
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,266
  • Înscris: 24.01.2008

View Postrichelieu, on 15th March 2011, 12:39, said:

Ignori? :). Poate nu-ti va iesi de fiecare data...dar cu cat mai des, cu atat mai bine :).  Si sa incerci sa mergi cat mai adaptat traficului -lucru mai important in opinia mea, decat mersul 100% legal- evitand astfel sa-i enervezi pe ceilalti...
Chestia asta, din pacate, o pricep foarte putini...   :thumbdown:


View Postpixman, on 15th March 2011, 13:16, said:

Esti "tare" omule...tu,intr-un fel recomanzi ca atunci cand circuli pe un drum national si trec 3-4 bezmetici frustrati cu peste 200km/h pe langa tine ,tu sa incerci sa mentii ritmul ca sa nu incurci,nu!??!...tare de tot gandirea si sfatul...
Exact ce ziceam mai sus...  :(

#39
pixman

pixman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 09.02.2011

View Postbarboso, on 15th March 2011, 17:51, said:

Chestia asta, din pacate, o pricep foarte putini...   :thumbdown:



Exact ce ziceam mai sus...  :(

Poate nu am priceput eu,desi cunosc intelesul cuvintelor romanesti destul de bine ,dar ma rog ...chiar te rog,ia explica tu ce ai inteles din acel citat.

Edited by pixman, 15 March 2011 - 18:04.


#40
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,266
  • Înscris: 24.01.2008
Daca pe drumul ala national se circula curent cu 110 - 115 (alte 50 - 100 masini, insirate pe-o distanta de-un km, in fata si in spatele tau), si trec cei "3 - 4 bezmetici frustrati cu 200 km/h", tu ce-ai sa faci ?

Circuli cu 90, maxim 100, ca tu esti ala corectul... asta se intelege din postul tau...

N-a zis nimeni sa te iei dupa cei cu 200, nu asta se intelege prin "adaptat traficului", ci sa circuli ca si ceilalti 92 - 97% dintre soferi, cu 110.


Si, dac-ati invata sa folositi banda I, voi, cei "corecti", ar disparea jumatate dintre motivele de enervare in trafic; cel putin pe mine, astia care se incapataneaza sa mearga pe banda dinspre centru, conducand "preventiv", sub viteza maxima legala sau, in cel mai bun caz, cu acea viteza, desi ar putea merge la fel de bine pe dreapta, ma enerveaza cel mai mult - daca e liber pe drepta (presupun linie continua / separatoare de sensuri pe mijloc) depasesc "din oficiu", nu mai stau dupa ei, problema e ca de cele mai multe ori merg in paralel (sau aproape) cu cel de pe dreapta.

Sa nu fiu inteles gresit, nu am pretentia ca toti sa mearga ca mine, cand e o singura banda, chiar daca nu-mi convine, nu ma enervez ca cel din fata merge mai incet, dar ii urasc pe cei care-o fac pe banda II sau III.


P.S. Nu sunt un "bezmetic frustrat", nu merg cu 200, dar nici cu viteza legala - merg repede, cat consider eu ca e sigur avand in vedere masina si conditiile de drum, si fara sa-mi risc permisul in cazul intalnirii cu un radar - de obicei, in localitate depasesc limita cu 10 - 20 km, iar extraurban cam cu 20 - 30, pe E-uri care se preteaza 40, cel mult cu varfuri de 50 (dupa kilometraj, nu GPS).

Edited by barboso, 15 March 2011 - 19:12.


#41
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007
Eu aplic alta tactica, e ca un joc.
Daca cineva imi face o magarie in trafic nu prea ripostez. Dar il tin minte. Si daca pe traseul respectiv ne mai intalnim voi avea grija ca daca va avea nevoie de ajutorul meu sa fiu pregatit sa nu i-l acord. De multe ori, cu putina atentie, reusesti sa intuiesti daca va avea nevoie de sprijinul tau, sau daca va incerca o noua manevra de a iti face vreo magarie, si ma straduiesc sa-i incurc planurile.
E adevarat, de multe ori nu ai ocazia de a-ti duce la capat jocul, dar sunt si cazuri in care nu-i mai permiti bulangiului sa-si exerseze stilul marlanesc, iar datile alea le compenseaza cu brio pe celelalte, mai ales daca reusesti sa scoti si niste ecouri de frustrare de la individ.
E distractiv si, la fel ca in orice alt joc, cu timpul capeti experienta. :)

#42
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
tre sa ai o memorie de crocodil pentru asa ceva
bine drq ca birjaresc masina doar noaptea, altfel ma instalam direct la nebuni

#43
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007
Nu neaparat, prin "traseul respectiv" vizam "calatoria respectiva", si nu la portiunea respectiva de drum. Iti dai seama ca nu-mi incarc memoria in timp cu astfel de lucruri.

#44
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006

View Postkr0k0dilu, on 15th March 2011, 19:24, said:

Eu aplic alta tactica, e ca un joc.
Daca cineva imi face o magarie in trafic nu prea ripostez. Dar il tin minte. Si daca pe traseul respectiv ne mai intalnim voi avea grija ca daca va avea nevoie de ajutorul meu sa fiu pregatit sa nu i-l acord. De multe ori, cu putina atentie, reusesti sa intuiesti daca va avea nevoie de sprijinul tau, sau daca va incerca o noua manevra de a iti face vreo magarie, si ma straduiesc sa-i incurc planurile.
E adevarat, de multe ori nu ai ocazia de a-ti duce la capat jocul, dar sunt si cazuri in care nu-i mai permiti bulangiului sa-si exerseze stilul marlanesc, iar datile alea le compenseaza cu brio pe celelalte, mai ales daca reusesti sa scoti si niste ecouri de frustrare de la individ.
E distractiv si, la fel ca in orice alt joc, cu timpul capeti experienta. :)

Pai si tu de cate ori ai pus jocul asta in practica? Eu chiar daca l-as vedea pe unul sau pe una care mi-a taiat calea, etc l-as baga in a ma-sii...si cam atat.

#45
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007

View PostReynolds, on 15th March 2011, 20:11, said:

Pai si tu de cate ori ai pus jocul asta in practica? Eu chiar daca l-as vedea pe unul sau pe una care mi-a taiat calea, etc l-as baga in a ma-sii...si cam atat.
si eu ii tin minte in general , adica pana acum am un golf rosu cu care m-am sicanat si vreau revansa (era sa intru in rond din cauza lui) , un 206 alb cu o gagica , opresti coloana pt ea sa intre si ea dupa o straduta si cand ai tu nevoie la urmatorul semafor nu te lasa (astept sa o prind iar sa vezi ce claxon dau si daca ma prinde schimbatul de bara poate ii dau si una )

#46
saxx

saxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.11.2006
Gusfraba!
Te calmezi in timp. Ca sa accelerezi procesul fa mai multe vizite pe la supermaketuri. Urmareste cat de nepasatori sunt romanii, cati blocheaza accesul cu carucioare lasate aiurea, cati iti taie calea, cati se opresc si iti lasa caruciorul fix in drum etc. De parcari nu mai zic, indiferent cat de goala este parcarea tot vei gasi cativa care "parcheaza" cat mai aproape de intrare pe drumul de acces. Parcarile pe mai multe locuri nici nu se mai pun. Astfel realizezi ca nu avem nici o sansa sa ne civilizam si nu poti avea pretentii ca in trafic sa fie altfel.
Evident, daca emigrezi toate probleme dispar.

#47
anonimogg

anonimogg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 25.03.2008
gandeste te la faptul ca pe langa 99 % din ce e mentionat mai sus , in alte tari e mai rau , nimeni in bucuresti nu a experimentat 30 de scuteristi pe langa el pe fiecare banda , nu a stat o mirifica perioada de 9 zile in trafic ( china , au depasit orice record )  nesimtiti sunt si in alte tari , conducatori auto ( a fi sofer este o meserie ) mai putin experimentati sunt peste tot , oameni care se grabesc ... etc , eu unul de ex. merg in medie 130-150 km /zi in Bucuresti , si cred ca pot spune ca le am vazut pe toate , nu ma mai mira nimic , nu ma mai ofenseaza nimic ,mai scap cate o injuratura ca uneori e prea mult fie asta si pentru nervi de otel , dar recomandarea mea e urmatoarea : nu lua nici un medicament ,te ajuta pe moment dar ... tot ce incerc sa  spun e urmatorul lucru , CU TOTII GRESIM , inclusiv TU ! , ai gresit cel putin odata decand ai permis , fie inconstient , fie voit , important este sa treci peste , gandeste te mai bine la ce trebuie sa faci cand vei ajunge la destinatia ta , si mai mult de atat calmeaza-te , in momentele de nervi esti identic cu un conducator auto care a consumat alcool , totul ti se pare denaturat , si atunci ai sanse mai mari sa gresesti decat in alte situatii .
E o vorba pe care am auzit o mai demult : Daca vrei sa schimbi lumea , incepe cu tine .
Drumuri bune iti doresc

#48
pixman

pixman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 09.02.2011

View Postbarboso, on 15th March 2011, 19:02, said:

Daca pe drumul ala national se circula curent cu 110 - 115 (alte 50 - 100 masini, insirate pe-o distanta de-un km, in fata si in spatele tau), si trec cei "3 - 4 bezmetici frustrati cu 200 km/h", tu ce-ai sa faci ?

Circuli cu 90, maxim 100, ca tu esti ala corectul... asta se intelege din postul tau...

N-a zis nimeni sa te iei dupa cei cu 200, nu asta se intelege prin "adaptat traficului", ci sa circuli ca si ceilalti 92 - 97% dintre soferi, cu 110.


Si, dac-ati invata sa folositi banda I, voi, cei "corecti", ar disparea jumatate dintre motivele de enervare in trafic; cel putin pe mine, astia care se incapataneaza sa mearga pe banda dinspre centru, conducand "preventiv", sub viteza maxima legala sau, in cel mai bun caz, cu acea viteza, desi ar putea merge la fel de bine pe dreapta, ma enerveaza cel mai mult - daca e liber pe drepta (presupun linie continua / separatoare de sensuri pe mijloc) depasesc "din oficiu", nu mai stau dupa ei, problema e ca de cele mai multe ori merg in paralel (sau aproape) cu cel de pe dreapta.

Sa nu fiu inteles gresit, nu am pretentia ca toti sa mearga ca mine, cand e o singura banda, chiar daca nu-mi convine, nu ma enervez ca cel din fata merge mai incet, dar ii urasc pe cei care-o fac pe banda II sau III.


P.S. Nu sunt un "bezmetic frustrat", nu merg cu 200, dar nici cu viteza legala - merg repede, cat consider eu ca e sigur avand in vedere masina si conditiile de drum, si fara sa-mi risc permisul in cazul intalnirii cu un radar - de obicei, in localitate depasesc limita cu 10 - 20 km, iar extraurban cam cu 20 - 30, pe E-uri care se preteaza 40, cel mult cu varfuri de 50 (dupa kilometraj, nu GPS).


Buuunnnn !...tu te referi STRICT la mai multe benzi de circulatie ,unde e adevarat ceea ce spui tu ,cand unii se incapataneaza sa mearga super legal pe banda din centru...da,aici ai dreptate,nici nu am contestat! Dar,ce te faci cand e o SINGURA BANDA,iar "x" merge LEGAL si vine melteanul "y" cu bmw-ul lui cu numere de Bulgaria cu 200km/h si e foarte nervos ca ii ocupi strada si mergi foarte incet pentru el??? In cazul asta explica-mi te rog si arata-mi cu ce am gresit cand am spus mai sus ca e "tare gandirea aceea in care se recomanda discret sa mergi ca ceilalti din trafic"

#49
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006

View Postaalinn, on 15th March 2011, 20:33, said:

si eu ii tin minte in general , adica pana acum am un golf rosu cu care m-am sicanat si vreau revansa (era sa intru in rond din cauza lui) , un 206 alb cu o gagica , opresti coloana pt ea sa intre si ea dupa o straduta si cand ai tu nevoie la urmatorul semafor nu te lasa (astept sa o prind iar sa vezi ce claxon dau si daca ma prinde schimbatul de bara poate ii dau si una )

Cat timp liber au unii si cata imaginatie, desigur. Moshule, te inteleg ca ti se scoala orgoliul la asemenea faze, dar ce naiba faci daca data viitoare chiar intrii in rond? Ma rog, fiecare cu principiile sale vis-a-vis de trafic si tot tacamul.

#50
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007

View PostReynolds, on 15th March 2011, 21:26, said:

Cat timp liber au unii si cata imaginatie, desigur. Moshule, te inteleg ca ti se scoala orgoliul la asemenea faze, dar ce naiba faci daca data viitoare chiar intrii in rond? Ma rog, fiecare cu principiile sale vis-a-vis de trafic si tot tacamul.
nu stiu , dar eu il vanez din toamna si nimic nimic ...

#51
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
iarna ies cele mai bune razbunari
daca stii unde parcheaza
arunci oua pe parbriz si sa dea la rascheta pana apune soarele

#52
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006

View Postaalinn, on 15th March 2011, 21:49, said:

nu stiu , dar eu il vanez din toamna si nimic nimic ...

:lol: tare asta.

View PostCutzu, on 15th March 2011, 21:52, said:

iarna ies cele mai bune razbunari
daca stii unde parcheaza
arunci oua pe parbriz si sa dea la rascheta pana apune soarele


:lol: genial.

View Postpixman, on 15th March 2011, 21:14, said:

... Dar,ce te faci cand e o SINGURA BANDA,iar "x" merge LEGAL si vine melteanul "y" cu bmw-ul lui cu numere de Bulgaria cu 200km/h si e foarte nervos ca ii ocupi strada si mergi foarte incet pentru el??? In cazul asta explica-mi te rog si arata-mi cu ce am gresit cand am spus mai sus ca e "tare gandirea aceea in care se recomanda discret sa mergi ca ceilalti din trafic"

Poate nu percutez eu la ora asta, dar nu vad logica in ce zici. Mergi pe un drum cu o singura banda pe sens, mergi regulamentar si vine melteanul din spate nervos ca nu mergi mai repede. Asa, si? In mod normal melteanul te depaseste chiar daca ar fi si linie continua, eventual iti da un claxon si te face "papagal" ca sa se amuze si zdreanta din dreapta. Ce ar putea sa faca altceva? Sa iti dea flashuri, sa te claxoneze in ideea ca tu ce faci? Intrii in porumb pe dreapta?

Edited by Reynolds, 15 March 2011 - 22:03.


#53
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,529
  • Înscris: 04.05.2006

View Postpixman, on 15th March 2011, 13:16, said:

Esti "tare" omule...tu,intr-un fel recomanzi ca atunci cand circuli pe un drum national si trec 3-4 bezmetici frustrati cu peste 200km/h pe langa tine ,tu sa incerci sa mentii ritmul ca sa nu incurci,nu!??!...tare de tot gandirea si sfatul...

1. Da..sunt tare :)
2. Dar de ce trebuie neaparat, ca aia care trec pe langa tine  cu 200km/h sa fie frustrati? E dreptul lor sa mearga cum vor, atata timp cat nu te sicaneaza sau nu se leaga de tine.
3. Totusi, ca sa-ti raspund: NU LA ASTFEL DE CAZURI EXTREME M-AM REFERIT. De ce trebuie sa duci totul la extrem? Ca sa demonstrezi ca ai ceva personal cu mine si ma cauti de sapca..? :) Era vorba de alte situatii...una ar fi cea in care, toata lumea merge cu 70-80 la ora pe restrictie de 50 si te trezesti tu sa mergi legal ca deh..... Stii ca in anumite tari civilizate, intr-o astfel de situatie TU, chiar daca mergi LEGAL esti ala care isi ia amenda?  Era vorba de fluidizare, nu de mers extrem.

Da' nah...asa-i cand gandesti binar....

#54
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
richelieu
vorbim de romania, unde multi taie linia continua sa faca o depasire
adica o tara fara infrastructura, daca apuci o caravana de 3 tiruri cu o medie de 90-100 la ora mai depasesti doar daca ai vreun bolid ceva

afara au pe unde circula

aici pe langa faptul ca sunt radare peste tot, mai e si plina tara de kamikaze in ale sofatului
nu se gandeste ca si un sl500 se face praf dupa o anumita viteza

pe cat de multi idioti intrafic, la fel de multi nervi produsi

si ca sa fie tabloul perfect, le`a mai dat si la femei permis, intelegi pe una, pe doua, da pe a treia tre sa o iei la p///a :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate