Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

FOREX

- - - - -
  • Please log in to reply
1942 replies to this topic

#73
tzunoi

tzunoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 27.04.2005

forextrader, on Sep 30 2005, 11:41, said:

Salut baieti si fete!

7. Conform statisticilor 90% din cei care fac trade-uri pe commodities pierd bani pe termen lung asa ca .... 

va urezz succes :peacefingers:

<{POST_SNAPBACK}>


Ce inseamna "commodities"?  Stiu ca s-ar putea sa fie stupida...dar totusi

#74
soso_beton

soso_beton

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 26.09.2005
forextrader multumesc pt info, e foarte binevenita...

dar totusi chiar NIMIC CONCRET? Ai pierdut? Ai castigat pana la urma?????

Ai terminat post-ul cu o nota foarte confuza, 90% din cei care fac trade pe commodities pierd....ok...dar totusi ce inseamna intr-un limbaj mai brutal si TU ai avut profit sau loss pe forex??? Daca nu dai date concrete e ok totusi, inteleg daca nu vrei sa zici cat ai castigat/pierdut, dar trebuie sa fie cineva care sa dea cartile pe fata...

Pana la urma suntem in Romainia, pe un forum in romaneste, sunt convins ca nu reprezentam nici 0.01% din volumul de trading forex, deci nu vad ce ar avea cineva de pierdut daca ar face publice niste date concrete...

thanks,
/soso

#75
kleampa

kleampa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 04.06.2005
cu forex cumperi valuta la un pret scazut si o vinzi cand creste pretu`?

cec ar putea afecta cresterea/scaderea pretului unei valute?

#76
joewhite

joewhite

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.10.2005

forextrader, on Sep 30 2005, 12:41, said:

5. In legatura cu tranzactionare pe stiri:  pe conturile demo poti sa intri in trade sa spunem la 8:25 ora NY (inainte de indicatori) si sa-ti pui stop loss la cat vrei tu. Pe Live nu mai poti sa-ti pui stop loss la cat vrei!!! de obicei trebuie la 35 pips. Deci eu zic ca este fff periculos si deja nu mai faci trade cat de cat inteligent ci joci la loto.

ce broker folosesti de nu te lasa sa-ti pui SL cat vrei cand vrei?
daca sa zicem ca stirea e lansata la 8:30,  in ce interval ii regula ca nu-ti poti pune un SL acceptabil, si chestia cu SL ii valabila si cand faci numa un entry order?

#77
rivers

rivers

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.10.2005
Intamplator am dat de forumul asta.

Cunosc o companie in Bucuresti care organizeaza cursuri de instruire FOREX.

Daca imi scrieti, pot sa va dau mai multe detalii.

#78
chiftea

chiftea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.09.2005
dac ai putea sa ne dai si nou niste detalii de genu cit costa cit dureaza de cine sunt tinute si mai cu seama o adresa de contact ceva

#79
forextrader

forextrader

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.09.2005
saluty..

Referitor la o intrebare de mai sus: de castigat am castigat o anumita suma rezonabila.   Am adus o parte acasa. si restul i-am lasat in cont ca sa am mai multa marja. Si de atunci pur si simplu o frec....  Adica fac 3-4 sute pierd 3-4 sute asa ca acum sunt pe zero !!

Referitor la brokerul folosit:   ca fapt divers nic un broker de pe lumea asta nu va suporta pierderea pt tine. Ai vazut cand vine o stire cotatia poate scadea intr=o secunda cu 20-30-40 pips depinde de stire. Si atunci daca tu esti pe pierdere si ti-ai pus sl sa spunem la 10 pips, dupa ce a venit stirea pretul a coborat cu 30 pips . Crezi tu ca va suporta brokerul diferenta de 20 pips!!!!!

salutare

#80
Twinsen

Twinsen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 30.10.2003

rivers, on Oct 1 2005, 22:28, said:

Intamplator am dat de forumul asta.

Cunosc o companie in Bucuresti care organizeaza cursuri de instruire FOREX.

Daca imi scrieti, pot sa va dau mai multe detalii.

<{POST_SNAPBACK}>


Cine sunt cei care fac cursuri? Nu vad de ce ti-am scrie pe privat...
Poti sa dai detalii pe forum... nu se supara nimeni :)

#81
Twinsen

Twinsen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 30.10.2003
In opinia mea un trader adevar are ca obiectiv limitarea riscului intr-o tranzactie si nu maximizarea profitului unui tranzactii.
Atata timp cat tu iti faci o startegie in care sa ai foarte bine definit cat iti permiti sa pierzi si cat vrei sa obtii e ok. Altfel nu prea ai ce cauta pe piata asta.
Forexul e o piata pe care unul pierde si altul castiga... asa ca mare atentie...

Sunt si eu de acord cu ideea : ceea ce se intampla pe virtual nu are nici o treaba cu banii reali pe care ii joci...

#82
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

bitubv, on Sep 6 2005, 11:13, said:

de asemenea tranzactiile pe o piata nu pot fi contorizate de finantele noastre -pentru ca asta ar insemna ca cei de acolo sa trimita un raport catre cei din tara -ceea ce este aproape imposibil daca ne gandim ca numai eu fac cel putin 5 tranzactii zilnic ....deci daca ne oprim la cateva mii de dolari lunar nu avem probleme

impozitarea se face de asemenea ca si la piata bursiera -adica 10 % din ce castigi ...daca tineti neaparat sa fiti in legalitate  :naughty:

<{POST_SNAPBACK}>


esti SIGUR ca se impoziteaza? acum ceva timp l-am auzit pe tariceanu raspunzand unor intrebari ale ziaristilor in legatura cu actiunile sale, cum ca actiunile sale de pe pietele straine nu pot fi impozitate pt. ca romania nu are control asupra pietelor respective...

asadar, se impoziteaza sau nu? mie mi se pare absurd... in mod normal ar trebui sa se impoziteze doar in tara de origine a broker-ului...
ori poate la noi legea se aplica in continuare preferential asa cum e obiceiul...

#83
rivers

rivers

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.10.2005

Twinsen, on Oct 2 2005, 21:11, said:

Cine sunt cei care fac cursuri? Nu vad de ce ti-am scrie pe privat...
Poti sa dai detalii pe forum... nu se supara nimeni :)

<{POST_SNAPBACK}>


Credeam ca regulamentul forumului nu permite, adresa de website-ului este
www.teletrade.ro

#84
Twinsen

Twinsen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 30.10.2003

rivers, on Oct 3 2005, 06:07, said:

Credeam ca regulamentul forumului nu permite, adresa de website-ului este
www.teletrade.ro

<{POST_SNAPBACK}>


Atata timp cat nu e reclama pe fata sau ceva cu referall se considera ok. ( Cred ;) )

#85
andrei81

andrei81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 03.10.2005
am si eu niste intrebari?????
1.dupa 17 ora Romaniei ce perechi de valute si de ce??? e bine sa tranzactionezi?
2. care o "orarul de tranzactionare" pe principalele piete unde se tranz  euro usd yen in ora romaniei. e cumva cand e zi la NY, Londra, Tokio??

merci

#86
Twinsen

Twinsen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 30.10.2003

andrei81, on Oct 3 2005, 21:26, said:

am si eu niste intrebari?????
1.dupa 17 ora Romaniei ce perechi de valute si de ce??? e bine sa tranzactionezi?
2. care o "orarul de tranzactionare" pe principalele piete unde se tranz  euro usd yen in ora romaniei. e cumva cand e zi la NY, Londra, Tokio??

merci

<{POST_SNAPBACK}>


Ore bune de tranzactionare sunt intre 10 - 12 se deschide bursa din Londra si se inchide  Tokyo.
In jur de 15:30 cand se deschide bursa din NY si in jur de 18 cand se inchide cea din Londra

#87
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
a ridicat careva bani de la marketiva?

ei sugereaza ca ar fi din elevetia dar nu apar pe lista societatilor autorizate pt. astfel de activitati: http://www.ebk.admin...tute/index.html
also, daca tranferi banii prin wire tranfer, banii merg la o societate : "Instransaction Services" din SUA... sau ma rog... de unde o fi... doar ca un fel de nota apare "Marketiva" pe formular...

care e adevarul?  :huh:

#88
ass

ass

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 20.12.2004
Salutare,

  am vazut ca discutati despre teletrade.ro.  
      Sa vedeti ce chestie dubioasa. Ei au dat  anunt pe ejobs ca ar angaja traderi cu experienta. Toate bune pana aici. Am aplicat si eu si am fost chemat la interviu. Inainte le-am trimis un istoric al tranzactiilor, sa vada oamenii ca nu am mintit in CV, si ca sunt pe forex de aproape 2 ani.
    M-au chemat, am fost la ei si m-au pus sa completez un formular cu datele personale, blabla.. si mai jos era si o chestie care suna cam asa: Cand credeti ca ati avea timp sa participati la cursurile oferite de Teletrade, in cursul saptamanii dupa amiaza sau in weekend ? . De unde am dedus ca ei nu erau interesati pentru angajare si mai degraba de cautarea de clienti pentru curs, eventual sa tranzactionezi prin ei.
   Apropo, am intrebat si cat costa cursul? la care omul zice: Cursul este format din 2 parti: partea teoretica si partea practica. Partea teoretica cica este gratis iar cea practica costa 500 RON. Numai ca amandoua partile sunt obligatorii.
    Omul s-a uitat la istoricul care tranzactiilor si zice: Este bine, dar este cam putin vad ca profiturile sunt foarte mici 2-3$ pe tranzactie, ar fi bine sa urmati cursul organizat de noi si atunci o sa vedeti ca veti obtine mai mult.  Surprinzator este ca omul nu m-a intrebat, cat la suta inseamna pe zi, ce suma am investit, cat planificasem pe luna, sau alte chestii mai fine ?

    Ei sunt o filiala sau ceva de genul asta a unei firme mama din Rusia (vezi teletrade.ru) si au un comision pentru fiecare client care tranzactioneaza prin ei. Curios fiind sa vad ce platforma au am descarcat softul lor, l-am instalat si stupoare: Oamenii aveau 5 pips spread pe EUR/USD. Cand am vazut am inchis repede softul l-am dezinstalat si le-am urat sanatate maxima.

    In final mi-au spus, "Ne pare rau dar nu va putem ajuta, cel mult puteti face cursul la noi sau sa tranzactionati prin platforma noastre".

    Asa ca aveti grija cu cine va incurcati!
  
   Bafta la tranzactionat pe Forex !

#89
Gobi

Gobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 13.05.2005

forextrader, on Sep 30 2005, 12:41, said:

Salut baieti si fete!

Cateva informatii din experienta :

4. Ceea ce faceti pe demo nu se compara cu ceea ce se intampla pe live!!!!!  Nu se compara cand pierzi pe demo 200-300 $ cu ceea ce inseamna sa-i pierzi cu adevarat   in 30 min. De aceea va recomand sa incepeti mai intai pe demo, dupa care va deschideti un mini cont cu 250$ si tranzactionati loturi de 10 K pana va obisnuiti putin din punct de vedere emotional.

<{POST_SNAPBACK}>

Din ceea ce ai spus mai sus e vorba cumva de forex.com?
Si totusi spune omule ai pierdut sau ai castigat ca lumea e curioasa (la fel si eu).
Vreau sa aud si io ca un roman a reusit sa faca bani din asta.
Eu personal am avut 3 conturi pe forex.com (demo-mini account) si am reusit sa le ingrop pe toate 3, dar pe al doilea l-am dus de la 2000$ virtuali la 5500$ dupa care l-am prabusit intr-o saptamana.Au fost chestii de tehnica pe care nu le aplicam (gen stop loss, limit etc.) dar dincolo de toate astea am "nimerit" destule tranzactii adica mi-am dovedit ca pot.Acum mi-am deschis al 4-lea cont tot demo si acu chiar m-au sunat din state sa ma intrebe de sanatate, daca mi-a placut contul demo bla,bla,bla.Au vb cu fratimiu ca eu eram la servici.
Am mai auzit pe forum de alte firme fxcm.com si mai era una dar nu mai tin minte dar de forex.com (Gain Capital Group Inc.) nu am gasit nimic in neregula si am cautat destul de mult, si chiar nu mi se pare complicat deschiderea unui cont la ei mai ales ca exista o firma in Romania care poate sa intermedieze (S.C. Internet Trading S.R.L. Brasov - poate numele nu e chiar inspirat).Link-ul e pe pagina principala forex.com unde e steagul Romaniei.In rest tot ce vreti de la inregistrarea Gain Capital Group la nfa.futures "http://www.nfa.futur...d=0339826&rn=Y"
pana la formular de evitarea dublei impuneri care trebuie completat pentru IRS + contract care se semneaza.
Sper ca nu v-am plictisit cu postu' asta. :)

#90
rivers

rivers

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.10.2005

andrei81, on Oct 3 2005, 23:26, said:

am si eu niste intrebari?????
1.dupa 17 ora Romaniei ce perechi de valute si de ce??? e bine sa tranzactionezi?
2. care o "orarul de tranzactionare" pe principalele piete unde se tranz  euro usd yen in ora romaniei. e cumva cand e zi la NY, Londra, Tokio??

merci

<{POST_SNAPBACK}>



   Am atasat un tabel cu orarul principalelor sesiuni: asiatica, europeana si americana, precum si cu intervalele lor de suprapunere.
    

Stie cineva un site de unde as putea descarca gratuit cartea lui Nison, despre lumanari japoneze sau macar 200- 300 de formatiuni de lumanari.

Am gasit ceva in rusa, dar nu-mi e util.


Deasemenea, caut orice fel de carti care pot fi descarcate despre Forex.

Merci.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate