Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Parter si mansarda din cofraje termoizolante

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
daniel61

daniel61

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.01.2010
Buna,
Sunt in faza de inceput de proiect ( schite ) si daca se poate as dori sa ma ajutati cu sfaturi si idei. Aceasta casa vreau sa o construiesc cu cofraje termoizolante de polistiren de 20cm, 15cm beton si alti 5,5cm de polistiren. Cofrajele vreau sa le cumpar din Moldova ( Chisinau ). Stie cineva, a facut sau a cumparat aceste cofraje?

Am cumparat un loc de pamant in localitatea Toplita, jud. Harghita, de 1600mp, cu 18m deschidere la drum cu toate facilitatile la poarta, curent, canalizare, apa. Casa va avea o suprafata de: parter - 183.7 m / mansarda - 146 m. Atasez schizele.

In prezent ma ocup si cu scoaterea din teren agricol, sper in doua trei saptamani sa imi iasa si va urma restul proiectului. Am gasit pe cineva care sa imi faca proiectul la un pret destul de convenabil, proiect + resistenta 800€.
Initial vroiam sa imi fac si demisol, dar citind forumul am realizat ca implica o sursa mare de bani si nu va fi foarte folosit.

Eu momentan locuiesc in Italia si as vrea sa ridic casa la rosu. In decurs de 3-4 ani sa o termin fara sa apelez la banci. Proiectul ptr instalatia electrica m-il face un unchi de-al meu. Instalatiile sanitare si incalzirea in pardoseala o voi face in regie proprie cu ajutorul unui prieten.

Poate ma puteti ajuta dandu-mi o idee. As vrea sa imi fac un garaj. Cum ar fii mai bine din toate punctele de vedere? La demisol de 7x6m? Sau un garaj lipit de casa in partea stanga? Stie cineva o echipa care lucreaza cu acest tip de cofraje? Poate sa imi spuna cam cat fier beton, cu aproximatie, mi-ar intra la o casa de acest gen?

Va multumesc anticipat ptr sfaturile voastre. Deocamdata atat. O seara placuta. Daniel

Attached Files



#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,064
  • Înscris: 28.10.2006
Incearca si sistemul EMMEDUE (vezi reprezentat in Romania AICI )
Garantat e ceva peste ce vrei tu sa faci (ceva asemanator AMVIC), cu costuri cel putin egale, daca nu mai mici!
In VEST 30% din constructiile noi se fac in acest sistem (Spania, Italia).

#3
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

View Postviceroy56, on 6th March 2011, 21:21, said:

Incearca si sistemul EMMEDUE (vezi reprezentat in Romania AICI )
Garantat e ceva peste ce vrei tu sa faci (ceva asemanator AMVIC), cu costuri cel putin egale, daca nu mai mici!
In VEST 30% din constructiile noi se fac in acest sistem (Spania, Italia).

Am vrut sa zidesc eu cu panouri Emmedue (Concrewall), insa am renuntat. Prea multe betoane, da-le... Doamne iarta-ma...
In tarile latine (in special in Spania si America de Sud) se ridica multe constructii pe acest sistem, insa acestea sunt, in general, cele mai... sociale. De acum 2 ani sistemul a fost omologat oficial si in Statele Unite, insa nu stiu ce trecere are. Daca era ceva cu adevarat deosebit, ori revolutionar, s-ar fi auzit mai multe despre acest sistem, asa... doar pe la colturi. Si deja are o vechime de zeci de ani...

Teoria suna bine... ;)

Attached File  Concrewall_M2_Agrement_Tehnic.pdf   2.78MB   34 downloads

#4
daniel61

daniel61

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.01.2010
daca ma poate ajuta cineva ii multumesc frumos.am inceput deja sa primesc avizarile dar m-ai dureaza asa ca am sa caut materiale si echipa  pe curind

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate