Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Austria

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#55
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 13.06.2005
Am urmatorul drum de intoarcere:
Gastein - Villach - Ljubljana - Zagreb(cazare) - Belgrad - Drobeta

Vreau sa fac pauze de refresh in Villach si Ljubljana (sau imprejurimi) - gen parc - terasa - umbră - apa, să nu pierd mai mult de 2 ore la fiecare...

Astept ceva recomandari cat mai punctual... Cu multe multumiri :)

Edited by dansysro, 27 July 2019 - 09:17.


#56
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Ljubljana e destul de aglomerata, pt o pauza de refresh cred ca ati pierde prea mult timp. Nu stiu Villach, nu am intrat niciodata in oras
Eu as face o singura pauza, iar seara as petrece-o in Zagreb.
O sugestie pt pauza ar fi Bled.


#57
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 13.06.2005
Super, multumesc, Bled a fost creat special pentru pauza mea... :)

#58
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

View Postanonima1, on 21 iunie 2019 - 17:41, said:

Dupa o calatorie in Austria am fost prinsa cu uriasa viteza de 56 km/h pe limita de 50 km/h si am primit o felicitare acasa care ma anunta sa platesc 30 euro in 4 saptamani de la emitere. Unde pot plati aceasta amenda si sa nu mai am parte de comisioane?
Azi am intrebat la diverse banci si comisionul variaza intre 10-30 euro.
La cat timp dupa calatorie ai primit amenda?
Unde / cum sunt radarele in Austria?
Am vazut prin oarasele cate un indicator cu o fata vesela / trista depinde de viteza.
Si niste cutii ascunse.

Edited by manead, 20 September 2019 - 07:36.


#59
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postmanead, on 20 septembrie 2019 - 07:33, said:

Unde / cum sunt radarele in Austria?
Am vazut prin oarasele cate un indicator cu o fata vesela / trista depinde de viteza.
Si niste cutii ascunse.

Daca conduci conform limitarilor de viteza marcate vizibil, nu ar trebui sa te intereseze/ afecteze locul unde sunt instalate radarele!
Eu am condus prin Austria de mai mult de 20 ori si nu am primit nicio amenda. Intotdeauna merg cu maxim 10 km/h in plus fata de limitare si nu am avut probleme.
Ce a primit Anonima1 e probabil o amenda generata automat de un calculator.
Acele cutii ascunse de care zici nu sunt neaparat radare: pot fi pentru citirea vignetei, pentru preluarea automat a taxei de drum pentru cei care au astfel de dispozitive, de supraveghere a traficului, etc.
Daca circuli corect si fara sa facii nebunii pe sosele, nu ai de ce sa ai emotii. (asta e valabil peste tot, in orice tara, inclusiv Romania).

Edited by bogwol, 20 September 2019 - 08:09.


#60
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
bogwol, nu e neaparat vorba de ''nebunii'' pe sosele. noi de exemplu am primit-o (iti spune unde te-a ''citit'') pe un drum national aproape de granita cu HU, drum cu asfalt impecabil si unde nu stiu daca am intalnit 10 masini. nici nu ne grabeam, insa pur si simplu calitatea drumului si faptul ca eram cam singuri pe el au avut ca consecinta o viteza peste cea legala. a fost singura amenda primita din cat am circulat si noi in afara tarii (inclusiv in AT) si sunt convinsa ca, fiind zona de granita, existau ceva restrictii de viteza.

#61
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
NU am depasit limitele absolut deloc dar, cum am zis, mai erau localitati unde nu ma intrat cu 40.. aveam putin peste..

Edited by manead, 20 September 2019 - 14:57.


#62
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007

View Postdariuscha, on 20 septembrie 2019 - 13:56, said:

bogwol, nu e neaparat vorba de ''nebunii'' pe sosele. noi de exemplu am primit-o (iti spune unde te-a ''citit'') pe un drum national aproape de granita cu HU, drum cu asfalt impecabil si unde nu stiu daca am intalnit 10 masini. nici nu ne grabeam, insa pur si simplu calitatea drumului si faptul ca eram cam singuri pe el au avut ca consecinta o viteza peste cea legala. a fost singura amenda primita din cat am circulat si noi in afara tarii (inclusiv in AT) si sunt convinsa ca, fiind zona de granita, existau ceva restrictii de viteza.
Asta e marea încercare: sa fii singur pe drum, sa fie asfaltul perfect și tu să respecți limita de viteza :)


#63
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

View Postmanead, on 20 septembrie 2019 - 07:33, said:

La cat timp dupa calatorie ai primit amenda?
Unde / cum sunt radarele in Austria?
Am vazut prin oarasele cate un indicator cu o fata vesela / trista depinde de viteza.
Si niste cutii ascunse.
Amenda a venit cam dupa o luna.
Noaptea in Tyrol nu am vazut unde e amplasata camera

#64
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
https://www.mae.ro/t...itions/3670#801
Măsuri valabile pentru toate categoriile de persoane la intrarea în Austria:
1. Înregistrarea prealabilă, online;
2. Prezentarea documentelor justificative, în limbile germană sau engleză:
dovada vaccinării;
Unde se face inregistrarea online?Vreau sa calatoresc in scop turistic si din ce am inteles de pe mae trebuie doar dovada vaccinarii,fara PCR.

#65
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Vezi aici: https://www.oesterre...-clearance.html

#66
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Multumesc,eu nu stiu germana si am pus pe traducerea paginii,apare
În principiu, înainte de fiecare intrare  este necesară înregistrarea electronică (autorizare înainte de călătorie) . Acest lucru trebuie făcut cel mai devreme cu 72 de ore înainte de intrare; navetiștii trebuie să o reînnoiască la fiecare 28 de zile.
Eu vreau doar sa imi bag nasul in Viena intr-o zi si voi iesi in aceeasi zi,Am incercat si site-ul de inregistrare si desi initial bifez ca am vaccin nu ma lasa sa trec mai departe fara o adresa de carantinare.

#67
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Ai reusit sa faci inregistrarea prealabila?

#68
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Nu pt ca nu am unde sa stau in carantina

#69
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Ciudat! 🤔 Romania acum se afla in anexa A, deci Austria ar trebui sa primesca vaccinati si sa nu se intre in carantina.
Noi vrem sa mergem in iulie in vacanta, sper ca pana atunci sa se lamureasca situatia si sa actualizeze datele.

#70
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Am facut si eu o simulare pe pre travel si am ajuns pana la introducerea adresei din At. Inteleg ca doar atunci cand e cazul e considerata ca fiind adresa de carantina.
In cazul tau (fara cazare) chiar nu stiu cum se considera! Ca nu e nici tranzit!

#71
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

View Postanonima1, on 28 mai 2021 - 18:00, said:

Nu pt ca nu am unde sa stau in carantina
Vedeti pe acest site: https://www.austria....rare-in-austria formularul este in lb. romana, nu cred ca sunt probleme de inregistrare.

#72
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
scoty, si aici e acelasi formular pe care am facut si eu o simulare. Iti cere adresa pt At, indiferent (ei zic ca “daca e cazul”). Ce se mai poate face? O poti scoate la imprimanta si completa, o prezinti asa la granita.
Am facut o simulare si pt inregistrarea De, acolo cand introduci datele iti spune clar ca nu e nevoie de inregistrare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate