Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Austria

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#19
Iahimardna

Iahimardna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 17.03.2010

View Postdanielaionela, on 9th March 2011, 10:51, said:

Pozele astea sunt facute in iulie 2007, am stat in Lofer, o localitate le 30 km de Salzburg si 20 km de granita cu Germania ( langa Bad Reichenhall), am stat 8 nopti si
Am mai fost in septembrie 2008, 6 nopti in Seefeld, de unde am vazut tot Tirolul ( ce nu apucasem cu un an in urma) si sudul Bavariei, Munchen, manastirea Etall, castelele, Garmisch, Oberammergau, Fussen, si tot ce era in jur.

"Tot Tirolul" in 2 etape de (8 + 6) nopti sau au fost si altele?

#20
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008

View PostIahimardna, on 12th March 2011, 00:35, said:

"Tot Tirolul" in 2 etape de (8 + 6) nopti sau au fost si altele?
Glumesti?In cateva zile poti vedea sat cu sat, statiune cu statiune.Tirolul de nord, in tirolul de est n-am vazut decat Lienz si Matrei in Osstirol,n-am luat strada cu strada, dar am vazut tot ce era interesant, frumos, am fost cu tramvaiul 35 (parca?)pana la fulpmes, am ajuns pana la st.anton. Pot spune ca am vazut aproape tot,dar nu l-am luat la picior,doar la masina.

mai pun cateva poze

In poza 3 si5 este pensiunea Soneck din Lofer

Attached Files



#21
Iahimardna

Iahimardna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 17.03.2010

View Postdanielaionela, on 12th March 2011, 22:46, said:

Glumesti?In cateva zile poti vedea sat cu sat, statiune cu statiune.Tirolul de nord, in tirolul de est n-am vazut decat Lienz si Matrei in Osstirol,n-am luat strada cu strada, dar am vazut tot ce era interesant, frumos, am fost cu tramvaiul 35 (parca?)pana la fulpmes, am ajuns pana la st.anton. Pot spune ca am vazut aproape tot,dar nu l-am luat la picior,doar la masina.


Nici gand.

Imi place landul Tirol si desi am mers in mai multe etape de cate cel putin 10 zile, chiar nu am reusit sa 'fac' decat o parte foarte mica din zona.
Si am mers, in general, pe acoperire vai, astfel:

Silvretta: din Landeck, See, Kappl, Ischgl (cu Samnaun in Elvetia), pana la Galtur (si continuare prin landul Voralberg pana in Vaduz, prin Silvretta Hochalpen Strasse sau prin Arlberg, etc.)

Ötztal / Oetztal: din Imst, Sautens, Oetz, Langelfeld (cu intrari la Aqua Dome),  Soelden, Obergurgl - Hochgurgl, Vent, pana la Timmelsjoch / Passorombo plus o zi Germania la castelele Hohenschwangau si Neuschwanstein si o alta zi la Garmisch-Partenkirchen cu urcare pe cel mai inalt varf al Germaniei (Zugspitze)

Achenkirch - Pertisau: din Jenbach pana in Achenkirch (si cu trenulet cu locomotiva cu aburi, croaziera pe lacul Achensee, etc.)

Si numai in partea vestica mai sunt vai ca:
Pitztal
Kaunertal

#22
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008

View PostIahimardna, on 13th March 2011, 04:56, said:

Nici gand.


Si numai in partea vestica mai sunt vai ca:
Pitztal
Kaunertal

Scuze..eu m-am referit strict la Tirol. Fara elvetia, fara lacul Bodensee, fara germania.Si doar tirolul austriac. Ca sa vezi toata zona si cu ceva vecini...ai nevoie de timp, e normal.

#23
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Eh, iti ia mult sa vizitezi locuri (oarecum) cunoscute sau auzite de la altii precum cele din Romania, daramite frumusetile Austriei...

#24
Iahimardna

Iahimardna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 17.03.2010

View PostCatalin S., on 14th March 2011, 09:55, said:

Eh, iti ia mult sa vizitezi locuri (oarecum) cunoscute sau auzite de la altii precum cele din Romania, daramite frumusetile Austriei...

Salut Catalin,

Din Sarti am sarit si prin Austria, dupa cum vezi.

Da asa ziceam si eu si de aceea am intervenit cand am vazut ce spunea colega noastra.
In cativa ani eu n-am reusit sa cutreier inca tot Tirolul de Vest (Austria).

#25
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Hehehe... norocosilor!  :thumbup:
Mai ca ma faceti sa schimb destinatia anul asta... :P

#26
Iahimardna

Iahimardna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 17.03.2010

View PostCatalin S., on 14th March 2011, 12:47, said:

Hehehe... norocosilor!  :thumbup:
Mai ca ma faceti sa schimb destinatia anul asta... :P

Poate reusesti sa atingi ambele destinatii . . .
La mine e totusi o problema anul acesta si trebuie sa aleg numai o destinatie (cred ca marea - Nei Pori).
Ar mai fi o varianta sa combin 10 zile de munte si scaldat din cand in cand la Langelfeld. Desi e cam scump . . . vreo 16 iEpUrOi pentru 3 ore/pers.
http://www.aqua-dome...g/en/index.html

#27
ANA977

ANA977

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.01.2008
buna ziua.

poate ma puteti ajuta si pe mine.

am intalnit intamplator acum multi ani un comentariu pe net referitor la Austria, din pacate acum nu reusesc sa gasesc nimic dar poate ati intalnit informatia. cineva povestea ca exista un mijloc de transport (telecabina sau telescaun) care face legatura intre Austria si Italia (sau Elvetia) peisajul strabatul fiind magnific.

#28
koko48

koko48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 18.04.2009
salutare plimbaretilor!
Anul acesta mi-am propus sa fac concediul de vreo 5 -6 zile in Austria cu masina . Toate bune dar....nu am mai fost niciodata, nu stiu mare lucru despre aceasta tara si mai ales nu stiu nimic din ce trebuie vizitat .
Cu atat mai putin despre posibilitati de cazare de masa etc,etc.
Am citit ca ati fost de mai multe ori asa ca rogu-va nu imi dati si mie cateva detalii? Plec din Brasov prin 10 iulie.
Pozele voastre m-au lasat cu gura cascata dar unde sunt facute ,ce obiective sunt acestea ...este un mister pentru mine.
Astept sa imi dea cineva niste repere, macar sa imi fac o idee cu ce incep.
Multumesc fain!

#29
Ntim

Ntim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 01.02.2008
Incearca sa mergi aici http://www.stantonam...ideo/index.html  si pe urma vi inapoi si te opresti pe traseu

Tinind cont ca mergi vara gasesti cazare si la pensiuni la fata locului la pret rezonabil.

Eu am stat aici

Attached Files

  • Attached File  18_a.jpg   224.05K   132 downloads


#30
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Pentru cei ce vor sa viziteze Zell am See si Kaprun, in special vara, este un topic dedicat aici http://forum.softped...;hl=zell am see , din proprie experienta va spun ca merita sa vizitezi Austria. Am fost de doua ori pana acum, dar daca ar fi sa aleg o vacanta la munte nu as ezita sa aleg din nou Austria si implicit soseaua alpina Grossglockner. Daca se fac rezervari din timp se gasesc locuri de cazare la 50/euro camera cu mic dejun, obiectivele turistice costa fiecare in functie de ceea ce vezi, vorba aia "cat dai, atata face".

#31
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 27.04.2007

View Postkoko48, on 17th June 2011, 19:34, said:

salutare plimbaretilor!
Anul acesta mi-am propus sa fac concediul de vreo 5 -6 zile in Austria cu masina . Toate bune dar....nu am mai fost niciodata, nu stiu mare lucru despre aceasta tara si mai ales nu stiu nimic din ce trebuie vizitat .
Cu atat mai putin despre posibilitati de cazare de masa etc,etc.
Am citit ca ati fost de mai multe ori asa ca rogu-va nu imi dati si mie cateva detalii? Plec din Brasov prin 10 iulie.
Pozele voastre m-au lasat cu gura cascata dar unde sunt facute ,ce obiective sunt acestea ...este un mister pentru mine.
Astept sa imi dea cineva niste repere, macar sa imi fac o idee cu ce incep.
Multumesc fain!

pai daca iti propui sa vezi VIena si Salzburg deja ai terminat concediul :)
Eu m+am intors acum 8 zile, si cele 9 petrecute in Austria au fost asa:
3 zile Viena: ZOO, Prater, Muzeul Tehnicii, Oberlaa Therme Wienn, Stephan'sDom, Mariahilferstrasse, SCS
Salzburg oprire in drum spre Bad Gastein
6 zile la Bad Gastein: Kitzeinhorn (3 telecabine care te duc la 3029m, pe ghetar), Stausee Kaprun (cele mai mari lacuri de acumulare din Europa, locul 3 in lume), Alpentherme, Felsentherme (iti recomand bilet de o zi, ca sa simti cu adevarat baile termale austriece, in special la Alpentherme), Liechtensteinklamm (canion si cascada), Munchen - 223km distanta

Sincer... 5-6 zile o sa alergi in continuu daca nu te focalizezi pe ceva anume si nu-ti faci program de acasa... Austria o poti vedea ca lumea in 5-6 ani... au sunt la a 4a calatorie in Austria si mai am multe de vazut :)

Concediu placut!

PS: daca vrei detalii si nu gasesti pe goagl, scrie-mi, raspund cu cea mai mare placere

#32
belami

belami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 30.04.2007
Am gasit pe youtube o serie de filmulete (6 la numar) intitulate Visions Of Austria. Dintre toate filmuletele gasite de mine astea mi se par de departe cele mai spectaculoase imagini din Austria. Problema este ca ele nu au nici un fel de comentariu/subtitrare; asfel ca o mare parte din superbele locuri "trec" prin fata ochilor fara sa stii macar numele zonei sau locului respectiv. Dintre cei care au "aprofundat" Austria, ar putea cineva sa comenteze un pic imaginile (daca ar avea timpul, rabdarea si placerea) ?
Sunt in cautarea unei destinatii de vara (alta decat mult discutata Zell am See), dar care sa ofere peisaje alpine spectaculoase, posibilitati de cazare/masa specifice Austriei si care sa fie si animata seara (total nespecific Austriei). Sau cer prea mult pentru o singura tara ?!

Edited by belami, 21 July 2011 - 11:53.


#33
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postbelami, on 21st July 2011, 11:52, said:

Am gasit pe youtube o serie de filmulete (6 la numar) intitulate Visions Of Austria. Dintre toate filmuletele gasite de mine astea mi se par de departe cele mai spectaculoase imagini din Austria. Problema este ca ele nu au nici un fel de comentariu/subtitrare; asfel ca o mare parte din superbele locuri "trec" prin fata ochilor fara sa stii macar numele zonei sau locului respectiv. Dintre cei care au "aprofundat" Austria, ar putea cineva sa comenteze un pic imaginile (daca ar avea timpul, rabdarea si placerea) ?

foarte spectaculoase filmuletele; precum spuneai, pacat ca nu dau ceva detalii cu localtiile
eu am reusit deocamdata sa vad prima parte si jumatate din cea de-a 2-a, dar am recunoscut cateva locuri: Viena, St. Wolfgang, Bregenz, Insbruck, Hallstat, Fuschl. Sper ca in restul filmuletelor sa pot identifica si altele.

Offf, deja mi s-a facut dor de Austria. Probabil ca la anul imi voi face din nou un concediu aici

#34
cosminayj

cosminayj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.08.2004
Salutare,

Se poate sa ma jute cineva cu o cazare pentru tranzit undeva cat mai aproape de autostrada pe drumul spre Germania.

merci anticipat.

#35
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,661
  • Înscris: 21.08.2008
De o saptamina stau la finii mei in Padova si miine dimineata plecam spre tara cu oprire la Viena. Am stat acum citiva ani la Seminarhotel, undeva la iesirea din Viena spre Ungaria si va rog sa-mi recomandati citeva locatii unde pot innopta avind in vedere ca vreau sa merg in Prater (pentru fata) si Parndorf (pentru sotie)- Nu ma intereseaza scump, am fost multumit si de conditiile oferite de pensiunile de pe autostrada (gen Oldtimer si Rosenborg sau cum s-or mai numi....). Apropo, niste preturi actualizate daca aveti mi-ar prinde bine.

Edited by danghetau, 03 January 2012 - 22:15.


#36
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,713
  • Înscris: 11.01.2005

View Postdanghetau, on 3rd January 2012, 22:14, said:

... avind in vedere ca vreau sa merg in Prater (pentru fata)
Te poti cel mult plimba prin Parcul Prater, pentru ca toate atractiile sunt inchise pe perioada iernii (1 noiembrie - 15 martie), mai putin Riesenrad (celebra roata mare, inchisa si asta pe perioada 9-20 ianuarie 2012, 9 EURO/adult) si mai putin Madame Tussauds (celebrul muzeu de ceara, deschis in fiecare zi din an, mai putin de Craciun, de la 10am la 18pm - ultima intrare la 17pm, 18,50 EURO/adult)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate