Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 

Graul

- - - - -
  • Please log in to reply
6343 replies to this topic

#2125
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
M-am dus la maximul recomandat de Probstdorfer la semanat in afara perioadei optime. Si anul asta am prins semanatul in perioada optima.
Infrateste puternic.

#2126
cucuruzovidiu

cucuruzovidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 22.02.2011
Grau CAPO,semanat pe 11.10.2013,cu SUP 29,C-15(220 kg/ha),planta premergatoare floarea soarelui....ce e mai trist din toata aceasta poveste e ca nu e fertilizat cu nimic,sper in primavara sa vin fractionat cu 150 kg uree apoi cu 150 de azot......pareri

Attached Files


Edited by cucuruzovidiu, 27 October 2013 - 07:56.


#2127
Old-Farmer-09

Old-Farmer-09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 13.03.2013

 cucuruzovidiu, on 27 octombrie 2013 - 07:53, said:

Grau CAPO,semanat pe 11.10.2013,cu SUP 29,C-15(220 kg/ha),planta premergatoare floarea soarelui....ce e mai trist din toata aceasta poveste e ca nu e fertilizat cu nimic,sper in primavara sa vin fractionat cu 150 kg uree apoi cu 150 de azot......pareri

Cred ca era bine si buna o fertilizare de baza. Altfel... destul de frumos, bun planul de administrare fractionata a azotului, sa dea Domnul productie mare si conditii bune de recoltat. Si desigur un pret mai putin umilitor decat cel din acest an.

#2128
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 07.04.2011
In ce se spune in fisierul acela recomanda administrarea in 3 fractii aproximativ 500 kg azotat de amoniu.

#2129
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Acum sincer, nu stiu ce-ati fi vazut frumos la graul de mai sus...rasarire neuniforma, teren pregatit prost...scuze de aceste obs. dar asa il vad.
Colegu cucuruz, asteapta sa iasa tot graul pe urma pune o poza, atunci e mai concludent. Daca e rasarit tot si nu mai e de iesit atunci cred ca e o pb.

#2130
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012

 katlin, on 27 octombrie 2013 - 12:00, said:

Acum sincer, nu stiu ce-ati fi vazut frumos la graul de mai sus...rasarire neuniforma, teren pregatit prost...scuze de aceste obs. dar asa il vad.
Colegu cucuruz, asteapta sa iasa tot graul pe urma pune o poza, atunci e mai concludent. Daca e rasarit tot si nu mai e de iesit atunci cred ca e o pb.
nu vezi tu in profunzimePosted Image

#2131
fermiera

fermiera

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 07.05.2013

 cucuruzovidiu, on 27 octombrie 2013 - 07:53, said:

Grau CAPO,semanat pe 11.10.2013,cu SUP 29,C-15(220 kg/ha),planta premergatoare floarea soarelui....ce e mai trist din toata aceasta poveste e ca nu e fertilizat cu nimic,sper in primavara sa vin fractionat cu 150 kg uree apoi cu 150 de azot......pareri
Cu ce ai fertilizat floarea soarelui si la ce adancime ai arat ?

#2132
cucuruzovidiu

cucuruzovidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 22.02.2011

 fermiera, on 27 octombrie 2013 - 15:05, said:

Cu ce ai fertilizat floarea soarelui si la ce adancime ai arat ?
floarea am fertilizat-o cu 150 kg de 20-20-20,iar despre aratura complicat ...20-25 cm ...era moale terenul,3 discuri am dat

 katlin, on 27 octombrie 2013 - 12:00, said:

Acum sincer, nu stiu ce-ati fi vazut frumos la graul de mai sus...rasarire neuniforma, teren pregatit prost...scuze de aceste obs. dar asa il vad.
Colegu cucuruz, asteapta sa iasa tot graul pe urma pune o poza, atunci e mai concludent. Daca e rasarit tot si nu mai e de iesit atunci cred ca e o pb.
nu e rasarit tot... mai e,are doar 16 zile......

#2133
fermiera

fermiera

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 07.05.2013
Terenul nu este pregatit ca la carte , dar tinand cont de vremea favorabila poti fi sigur ca va rasari mult mai mult . Fosforul este important pentru dezvoltarea radacinilor si vigoarea plantei , iar mai tarziu pentru maturarea fructelor . Daca ai fi facut o aratura de adancime ar fi fost mult mai bine , dar tinand cont de faptul ca ai fertilizat cultura precedenta cu P raul este mai mic . Stai linistit , anul acesta seamana cu anul agricol 2010-2011 care a fost un an excelent .

#2134
alexandrusas

alexandrusas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.02.2010
Buna ziua

Nu am apucat sa dau complex inainte de semanat. Inainte, terenul a fost parloaga. A fost arat din primavara. E bine daca dau complex dupa rasarire la grau?

#2135
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 22.05.2011
Nu prea, poate doar daca prinzi dupa ce il dai o plaoie buna. Dai o transa de azot mai bine acum, resul in primavara, apoi foliar si daca e anul bun o sa se faca ok.

Edited by rhdghdhs, 27 October 2013 - 17:42.


#2136
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
cam asa arata graul meu ARIESAN...

Attached Files



#2137
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Al tau pare la fel de prost ca a colegului... m-am uitat si in profunzime, acolo-i o idee mai bun.

#2138
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012

 katlin, on 27 octombrie 2013 - 18:12, said:

Al tau pare la fel de prost ca a colegului... m-am uitat si in profunzime, acolo-i o idee mai bun.
stiu la noi graul nu este chiar la locul lui punem pt consum propriu 0.5.....1ha Posted Image ...cei care vreau sa faca afacere cu grau se frig rau

#2139
trottinel

trottinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 09.03.2012

 katlin, on 27 octombrie 2013 - 18:12, said:

Al tau pare la fel de prost ca a colegului... m-am uitat si in profunzime, acolo-i o idee mai bun.
nu stiu de ce, dar pe unele parcele am si eu probleme cu pregatirea patului germinativ. Unde am avut floarea soarelui a iesit perfect. Arat, un disc si un combinator. Unde am avut porumb, arat si doua discuri, si nici macar nu s-apropiat calitatea lucrarilor intre cele 2 parcele. Am dat si al3lea disc a facut el ceva, dar tot nu a iesit ca si celelalte parcele. Aceleasi utilaje, acelasi tractorist:). Care sa fie problema? Pe unul din terenuri am arat cand a fost mai moale, si parca m-i s-a parut ca s-a uscat la soare mai tare, si nu am mai reusit sa sparg bulgari formati in urma araturii. Sa fie din cauza discului? E un disc de 4 metri "home made". Lucrez de 3 ani pamantul si inca nu am experienta suficienta sa imi dau sema care e problema.

Edited by trottinel, 27 October 2013 - 18:26.


#2140
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Porumbul nu-i printre cea mai buna premergatoare la grau, la fel a iesit si la mine dupa porumb dar am rezolvat cu freza.

#2141
navx

navx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 14.09.2012
da-i un disc imediat dupa aratura, dc este prea moale mai lasi cateva zile. apoi disc si eventual combinator la semanat.  dupa disc leaga o teava foarte grea, eventual o sina de tren.

Edited by navx, 27 October 2013 - 18:35.


#2142
trottinel

trottinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 09.03.2012
Am mai auzit de la cineva ca teava grea dupa disc face minuni dar si forteaza mai tare tractorul. Eu am grape dupa al meu. Parca la katlin intr-un video postat cu ceva timp in urma am vazut teava dupa disc. Teava asta ar sparge mai bine bulgarii formati, sau l-ar indrepta mai bine? Hmmm...totusi o sina de tren de 4 metri, cam greu o manevrezi fara macara:))

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate