Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Graul

- - - - -
  • Please log in to reply
6340 replies to this topic

#2089
fermiera

fermiera

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 07.05.2013

View PostDaniel_Florici, on 16 octombrie 2013 - 19:51, said:

Pe hartie se pot spune multe, adevarul numai ei il stiu, poate sa fie grau din gramada selectat si ti-l da ca C2. Eu am patit-o acum 3 ani am cerut C1, am platit C1 si pe sac si certificat scria C2 si evident a urmat intrebarea mea DE CE?, raspun a fost ca era o chestie interna ca nu putea pune C1 bla bla bla au incercat sa dreaga busuiocu. Eu zic in felu urmator incercati sa luati voi baza sa peteti face voi samanta C1 si C2 chiar si C3 merge!

Anul acesta am o sola cu C4 , C3 a fost ok , nicio diferenta . Vreau sa ajung cu o suprafata mica pana la a opta inmultire . Un doctor in agricultura m-a invatat sa pastrez samanta pe care o consider ok 8 generatii , dupa care spune el ca voi avea samanta o viata . Nu stiu cat este de adevarat , dar imi permit sa experimentez pe o suprafata mica . Va spun la urmatoarea recolta ce inseamna sa mergi cu o astfel de samanta , dar cu o tehnologie corect aplicata in rest .

#2090
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Cum ai o viabilitatete a semintei timp de doi ani poti compara in conditii anuale identice, pe acelasi tip de sol, Cn cu Cn+1  (unde "n" reprezinta inmultirea semintei ). Lotul pentru samanta pus separat merge inainte loturile comparative in alta sola.

LE. Poate la semanat sa ai o oarecare diferenta ( compensare) daca germinatia nu este in aceasi limita la Cn si Cn+1

#2091
fermiera

fermiera

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 07.05.2013
Germinatia este de 98% ... deci foarte bine . Este doar un experiment ceea ce fac , nu sfatuiesc pe nimeni sa faca asa ceva .

#2092
navx

navx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 14.09.2012

View PostIdI1, on 18 octombrie 2013 - 18:05, said:

Cum ai o viabilitatete a semintei timp de doi ani poti compara in conditii anuale identice, pe acelasi tip de sol, Cn cu Cn+1  (unde "n" reprezinta inmultirea semintei ). Lotul pentru samanta pus separat merge inainte loturile comparative in alta sola.

LE. Poate la semanat sa ai o oarecare diferenta ( compensare) daca germinatia nu este in aceasi limita la Cn si Cn+1


Eu am ajuns pana la C4 cu soiul Josef, apoi l-am pierdut datorita secetei. Totusi, din an in an s-a pierdut din productie.

#2093
gvest

gvest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 06.04.2012
cat de importanta este incorporarea ingrasamintelor complexe cu discul ? Am 2 terenuri arate care sunt numai bune de semanat dupa un singur disc dat chiar acum... dau cu 200 kg complex cu MIGu' (tractor mic) si apoi ma bate gandul sa trec cu discul doar pe urmele tractorului, zic ca n-are rost sa mai trec pe tot terenul la cum arata dintr-un singur disc... Apoi trec cu semanatoarea fara sa incorporez DAP-ul cu inca un disc... O fi bine, o fi rau ? Un sfat doresc si eu.

#2094
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Incorporeaza, tot vii cu discul sa dai pe urme, si fiind vorba ...fosforu-i greu solubil...

#2095
gvest

gvest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 06.04.2012
discul a fost acolo ca am dat cu el de dimineata, apoi complexul cu alt tractor iar al 3-lea intra la semanat ... si ca sa grabim putin lucrurile am ales, gresit se pare, sa nu dau al doilea disc peste tot (de incorporare)... ispitit fiind de pamantul foarte bine maruntit...

#2096
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Nu te calici la cativa litri de motorina sa dai de 2 ori cu discul si la urma daca e cazul cu un germinator.
La grau faina daca se poate sa faci terenul.Nu te uita cum aud pe altii ''sa pastram apa in sol'' la prasitoare sa zicem ca da,dar la grau..sincer te calicesti la inca o trecere si pierzi din productie ca nu o sa mai ai densitate buna ca sunt bulgari ce nu au fost sparti cum trebuie.
Al doilea disc il dai in sens invers primului disc sau perpendicular daca iti permite terenul.
Chiar si in primavara am dat ca experiment intr-un loc de 2 ori cu discul si in alt loc doar o singura data si apoi am semanat.
Unde am dat de 2 ori am avut o cultura mai curata,o densitate mai buna si chiar si productia a fost parca mai bunicica fata de unde am dat doar o singura data.
Altfel il maruntaleste al doilea disc si altfel face priza samanta de pamant.
Dai azi sa zicem,apoi peste 1-2-3 zile(sa se zvante putin) inca o data si imediat ai semanat apoi tot imediat cu un acetoclor.
Daca ai un germinator e perfect.Primavara e mai bun ala.Dai o data si ai semanat imediat.
La disc e cam nasol ca nu iese chiar asa bine din prima.Sau iese,dar..depinde de teren,aratura,starea discului,etc

Edited by Ravasy, 21 October 2013 - 20:01.


#2097
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Acetoclor la grau?

#2098
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Nu.Ziceam ca in primavara la prasitoare

#2099
AGROTRON

AGROTRON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 11.03.2012

View Postkatlin, on 21 octombrie 2013 - 18:48, said:

Incorporeaza, tot vii cu discul sa dai pe urme, si fiind vorba ...fosforu-i greu solubil...
...si mobilitate redusa!Scuze!

#2100
gvest

gvest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 06.04.2012
@Ravasy
Nu e vorba de motorina sau apa in sol ci de timpul care preseaza...mai am 15 ha de arat pe care vreau sa pun tot Apache... pe 4 din ele inca mai am porumb nerecoltat (o zi intreaga)... de asta e stress, perioada optima de semanat s-a dus dar totusi vreau sa termin cu graul in octombrie...pana in weekend sper/vreau sa inchei cu graul.

#2101
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
Ionii de fosfor si potasiu migreaza pe profilul de sol cca 5-7 cm de la locul aplicarii, daca nu sunt incorporati raman blocati in stratul superficial de sol de unde sunt foarte greu asimilati, daca se incorporeaza cu discul ajung undeva la cca 15 cm +5-7cm cat mai mai migreaza fiind raspanditi intr-o zona unde sunt radacinile cele mai active, iar regimul de umiditate este mai constant, favorizand absorbtia lor.

Ionul nitrit NO3 migreaza mult pe profil, proportional cu cantitatea de apa din preciptatii sau irigare. Ionul amoniu NH4 este absobit puternic de complexul absortiv al solului, fiind cedat mai greu in solutia solului unde este nitrificat si sub forma de nitrat este utilizat de catre plante (grau). Azotat de amoniu NH4NO3 prima data se foloseste nitratul iar mai apoi amoniul. Nitrificarea amoniului are loc doar cand temperatura solului depaseste 5 grade Celsius.

Din aceste considerente se recomanda aplicarea fosforului si a potasiului la pregatirea patului germinativ (sub aratura, sau intre discuri) si fractionarea dozei de azot toamna aproximativ 1/3, iar restul in primavara in 1-2 fractii in functie de regimul precipitatiilor si textura solului.

Edited by ionathan, 22 October 2013 - 08:11.


#2102
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Am o curiozitate. Daca aplic ingrasaminte complexe si incorporez cu discul si dupa vreo luna in care sunt si precipitatii discui iar suprafata respectiva, complexele nu sunt scoase afara prin a doua discuire?
Ce parere aveti?

#2103
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012

View Postdaniel_tandara, on 22 octombrie 2013 - 09:56, said:

Am o curiozitate. Daca aplic ingrasaminte complexe si incorporez cu discul si dupa vreo luna in care sunt si precipitatii discui iar suprafata respectiva, complexele nu sunt scoase afara prin a doua discuire?
Ce parere aveti?
eu zic ca se mixeaza mai bine cu solul...

#2104
alexandrafr

alexandrafr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.10.2013
Nu stiu de voi dar mie mi-a mers bine. Am luat de la rodbun grau stefanus parca si mi-a mers bine, am scos 6 tone!!! A fost ceva agitatie la recoltat dar plata mi-au facut-o repede. Lucrez deja de 3 ani cu ei si nu ma pot plange!

#2105
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011
mai lasa-ne cu reclamele domnule angajat rodbun!

#2106
navx

navx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 14.09.2012

View Postalexandrafr, on 23 octombrie 2013 - 09:22, said:

Nu stiu de voi dar mie mi-a mers bine. Am luat de la rodbun grau stefanus parca si mi-a mers bine, am scos 6 tone!!! A fost ceva agitatie la recoltat dar plata mi-au facut-o repede. Lucrez deja de 3 ani cu ei si nu ma pot plange!


Nu baga mana in foc pentru nimeni. Eu am avut ceva incidente cu ei.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate