Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Graul

- - - - -
  • Please log in to reply
6340 replies to this topic

#2053
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013

 Daniel_Florici, on 13 octombrie 2013 - 21:35, said:

cam inexacta afirmatia pe care ai spus-o, ai uitat de fundurile mobile, de subare, si faza cu 2 pinioane egale e banala. Hai sa nu punem oamenii in ceata si sa le dam informatii pe care se pot baza.
Sincer acum Daniel nu stiu care detinator de sup nu stie cum sa regleaza subarele ... inseamna ca mai bine ar vinde-o. Iar in legatura cu pinioanele raportul C are pinioanele cu 30 de dinti, asta iar e un lucru elementar pe care tractoristul trebuie sa-l stie... la fundul mobil nu neaparat trebuie sa te iei dupa crestaturi nu la toate semanatorile sunt reglate fundurile la fel.

 laurentiu_tepes, on 14 octombrie 2013 - 13:29, said:

sa vad daca am inteles:
subarele sunt cate unul pt fiecare rand? pt grau trebuie ridicate doar pana la jumatate?
maneta aceea din spate din mijlocul semanatorii trebuie pusa la a 2-a crestatura sau a 3-a(numarand de jos in sus)?
pt 220 kg/ha(atat mi-a recomandat omul de unde am cumparat samanta) trebuie c 15?cum stiu care este pozitia corecta?numar de la stanga la dreapta o gaura de sus una de jos?
Prima data sa lamurim cum sta treaba cu subarele, la grau le tii deschise la jumate iar la ovaz si orz la deschizi complect.
Trecem la maneta de la fundul mobil, se numara de sus in jos iar la grau bagi maneta in dintele 2/3(cum doresti).
Iar acum trecem la cutia de viteze:Attached File  IMG_3130.JPG   188.07K   55 downloads
se numara partea de jos de la stanga la dreapta ( gaura 1 este cea din stanga jos iar gaura 9 este cea din dreapta jos)
Dupa aceea trecem la gaurile din partea de sus, la fel si aici se numara tot de la stanga la dreapta(prima gaura din stanga este 10 iar ultima este 18) de exemplu la mine maneta era pusa in gaura 18. Sper sa-ti fie de folos.

Edited by SaS_100, 14 October 2013 - 16:27.


#2054
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 26.10.2003

 IdI1, on 14 octombrie 2013 - 15:22, said:

nu este nevoie sa  suferi asa rau si sa  troll-ezi. O invitatie  catreregulamentul forumului unde injuriile si atacul la persoana cica nu fac bine userului

Eu zic sa te uiti din nou la primul tau reply si sa incerci sa intelegi de ce am zis ca-i exprimarea agresiva inainte de a ma trimite la regulament.

Quote

Link-uri catre rezumatele unor studii recente publicate in 20011 si 2012 in care ai si respectivele soiuri:
Norma de semanat, in ambele studii:


http://www.incda-fun...ale/80/80.3.pdf
http://www.incda-fun...ale/79/79.2.pdf

Eu zic 450-500 tu vii cu 550 dupa ce-ti pierzi vremea pe net cautand studii. Unde scrie 700, punctul de la care a plecat discutia initiala ? Mi se pare ca 550 sau 220kg la 40 MMB ii exact recomandarea mea. Repet - unde sunt cele 290kg ?

Quote

Experienta din fata calculatorului sau cu prospectul in fata = zero,  fara practica.

Intr-adevar. Tractoarele alea sunt create in paintshop. Nu inteleg cum iti permiti sa arunci dume de genul si apoi sa faci pe moralistul de ocazie.

Quote

Nu scoteam eu peste 7 tone la hectar de grau, media, cu cheltuieli minime daca luam de bun tot ce zboara.

Si care a fost metoda ta magica ? 300kg samanta la ha ?

Quote

Sunt useri pe care ii apreciez foarte mult pe acest forum de la care am avut de invatat si ii respect, te rog nu insista pentru ca si eu am gresit uneori fata de altii si mi-am acceptat greseala, nu poti avea tot timpul dreptate.

Cum am zis, moralistul neprihanit. 550 ii mai aproape de 500 sau de 700 ? Nu te obosi sa raspunzi.

Quote

Daca zici ca tu semeni dupa un "manual" te invit sa il postezi sau sa scanezi doua trei pagini  care le consideri tu importante.

Din cate vad intelegi, dar nu pricepi. Nu exista un manual, exista recomandarile producatorilor. Daca Limagrain zice doza 300-350 boabe / m^2 nu o sa pun 500-600. Nu vorbim de astrofizica aici, doar de bun simt.

Quote

PS. Peste o luna-doua te invit sa ne sfadim pe aria de porumb unde o sa vreau un hibrid cu  ceva caracteristici, sa stii ca daca dai atunci un sfat bun nu ma jenez sa il pun in practica.

Nu-mi prea arde sa-ti dau discutii, cel putin nu dupa - "Nu scoteam eu peste 7 tone la hectar de grau, media, cu cheltuieli minime daca luam de bun tot ce zboara". Tu stii deja.

#2055
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Din toata polemica iese totusi ceva constructiv, ma bucura faptul ca sunt oameni interesati de subiect, totusi va rog fara atac la persoana.

#2056
alexvoc

alexvoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 05.05.2013
Imi pare rau ca ati inceput sa va certati pe aici din cauza unei intrebari a mea. Si apoi ati dat dintr-una in alta.
Oare aceasta densitate difera si in functie de zona. La mine chiar mi-a recomandat un inginer, pentru BAZA sa merg cu un 550bg, 250 kg si C1 ceva mai mult 600 650. oricum eu am vrut sa ma asigur ca v-a fi suficient si nefiind sigur de MMB, fiind intre 40 si 44, am ales un 284KG.
Daca voi constata ca am o desitate mare trebuie sa merg cu mai multe intrasaminte chimice si sa fac tratamente pentru boli?
Am vazut pe net un articol cu un interviul al domnului Dimitrie Musca care zicea ca merge cu 750 bg m2, evident ca nu pot face eu tehnologia sa, dar la dansul cum de nu e densitatea mare? De ce credeti ca vrea sa elimine invratirea?

#2057
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
El vrea vrea sa elimine ceva ce este deja in genotipul samantei, parerea mea e ca infratirea trebuie sa aiba loc. Daca aveti avioane la dispozitie sa faceti tratamentele cand trebuiesc, puneti 750 bg.

#2058
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 26.10.2003

 katlin, on 14 octombrie 2013 - 18:02, said:

El vrea vrea sa elimine ceva ce este deja in genotipul samantei, parerea mea e ca infratirea trebuie sa aiba loc. Daca aveti avioane la dispozitie sa faceti tratamentele cand trebuiesc, puneti 750 bg.

Chiar si asa, daca lunile mai-iunie sunt ploioase si calduroase are probleme mari cu ciupercile cu toate ca da 3-4 tratamente cu fungicide. Graul ii atat de des incat nu se aeriseste.

#2059
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Anu trecut am facut un mic experiment...am trecut cu semanatoarea de doua ori pe o bucata dintr-o parcela, deci am mers pe cca 8-900bg, am dublat doza de ingrasaminte si in rest aceleasi tratamente cu restul solei, adica 4 tratamente cu fungicid din care 2 si cu foliar+insecticid. Ce am observat: cadere totala, desi a fost si un tratament cu stabilan; ca productie prea putin peste restul solei, neacoperind costul semintei si ingrasamantului utilizate in plus. Ca o concluzie folositi norma de samanta recomandata de producator.


@savantu: cu ce mergi anul asta?

Edited by katlin, 14 October 2013 - 19:22.


#2060
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007

 savantu, on 14 octombrie 2013 - 17:21, said:

Eu zic sa te uiti din nou la primul tau reply si sa incerci sa intelegi de ce am zis ca-i exprimarea agresiva inainte de a ma trimite la regulament.
Pui mare  accent pe "eu" si de acea nu poti accepta o alta parere. Reciteste te rog doua pagini si vezi cine face sireturile.

Eu zic 450-500 tu vii cu 550 dupa ce-ti pierzi vremea pe net cautand studii. Unde scrie 700, punctul de la care a plecat discutia initiala ? Mi se pare ca 550 sau 220kg la 40 MMB ii exact recomandarea mea. Repet - unde sunt cele 290kg ?

 savantu, on 14 octombrie 2013 - 10:07, said:

El a pus 700 de boabe la m^2. Producatorul soiului cat si cartile de specialitate recomanda 450-500. Din partea mea poate sa puna si 1500 de boabe la m^2, eu doar am zis ce zice "manualul".

Care carti de specialitate? Da si tu un exemplul. Macar eu m-am straduit sa iti  arat ceva concret sa nu vin cu "am zis eu si e ca mine"

Cand m-am decis pe ce soi merg am intrebat pe cei de la Simnic si la Semrom Oltenia, iar raspunsul a fost acelasi  450-600 densitatea pentru Boema, Glosa si Dropia in dealurile Olteniei si zona de sud. De la samanta certificata baza catre cea C2 densitatea de semanat se creste gradual tinand cont de epoca de semanat, cu cat intarzii mai mult se creste norma de samanta, starea solului ( gradul de maruntire ), umidatea existenta. Perioada optima de semanat poate sa difere  in dealurile Olteniei 1 octombrie-15 octombrie, iar spre sud se intinde pana la 20 octombrie

Intr-adevar. Tractoarele alea sunt create in paintshop. Nu inteleg cum iti permiti sa arunci dume de genul si apoi sa faci pe moralistul de ocazie.

Nu ma intereseaza ca esti sau nu proprietarul lor, ca le inchiriezi sau orice alta forma de proprietate sau drept de utilizare. Doar ca pari rupt de pamant si legat mai mult de tastatura

Si care a fost metoda ta magica ? 300kg samanta la ha ?


25 septembrie 2012  6L total
09 octombrie 2012 balegar de la complexul de porci

09 octombrie 2012 arat
11 octombrie 2012 arat, frezat
11 octombrie 2012  tratat grau productie proprie, Boema, in betoniera ( Orius 2 WS )
12 octombrie 2012  frezat, semanat
28 februarie 2013  azot 150 Kg/Ha

18 aprilie 2013  azot 150 Kg/Ha
20 aprilie 2013  150ml Sekator+2L Fertitel
15 iulie 2013  recoltat 7.2 tone/Ha la sta
s, productie medie

Am folosit C16, semanatoarea mea pune 245 Kg/Ha la aceasta setare. Samanta a fost trecuta prin selector si a fost obtinuta dintr-o recolta de C1 certificata.
Germinatia am realizat-o cu trei saptamani inainte pentru a fi sigur pe cea ce rasare. Nu am simtit nevoia sa folosesc insecticid pentru ca au fost cultivate in ultimii 3 ani, ternurile din jur, cu mazare si porumb, iar in imediat dupa inflorit au mai fost doua ploi de vara dupa care seceta.

Cum am zis, moralistul neprihanit. 550 ii mai aproape de 500 sau de 700 ? Nu te obosi sa raspunzi.


Din cate vad intelegi, dar nu pricepi. Nu exista un manual, exista recomandarile producatorilor. Daca Limagrain zice doza 300-350 boabe / m^2 nu o sa pun 500-600. Nu vorbim de astrofizica aici, doar de bun simt.


Nu-mi prea arde sa-ti dau discutii, cel putin nu dupa - "Nu scoteam eu peste 7 tone la hectar de grau, media, cu cheltuieli minime daca luam de bun tot ce zboara". Tu stii deja.

Ramai mai bine la o cafea/ceai/must.


Seara faina

#2061
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 26.10.2003

 katlin, on 14 octombrie 2013 - 19:19, said:

@savantu: cu ce mergi anul asta?

Apache baza pe 5ha,  Exotic C1 in zone unde sunt mistreti multi si Apache C1 in restul. Norma de semanat 172kg/ha dupa semanatoare ( real cred ca ajunge un pic peste 180 adunand si capetele terenului).

Edited by savantu, 14 October 2013 - 20:57.


#2062
laurentiu_tepes

laurentiu_tepes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 26.01.2011

 SaS_100, on 14 octombrie 2013 - 16:02, said:

Sincer acum Daniel nu stiu care detinator de sup nu stie cum sa regleaza subarele ... inseamna ca mai bine ar vinde-o. Iar in legatura cu pinioanele raportul C are pinioanele cu 30 de dinti, asta iar e un lucru elementar pe care tractoristul trebuie sa-l stie... la fundul mobil nu neaparat trebuie sa te iei dupa crestaturi nu la toate semanatorile sunt reglate fundurile la fel.


Prima data sa lamurim cum sta treaba cu subarele, la grau le tii deschise la jumate iar la ovaz si orz la deschizi complect.
Trecem la maneta de la fundul mobil, se numara de sus in jos iar la grau bagi maneta in dintele 2/3(cum doresti).
Iar acum trecem la cutia de viteze: IMG_3130.JPG
se numara partea de jos de la stanga la dreapta ( gaura 1 este cea din stanga jos iar gaura 9 este cea din dreapta jos)
Dupa aceea trecem la gaurile din partea de sus, la fel si aici se numara tot de la stanga la dreapta(prima gaura din stanga este 10 iar ultima este 18) de exemplu la mine maneta era pusa in gaura 18. Sper sa-ti fie de folos.
in primul rand,multumesc pentru explicatii si pentru rabdare.
pe la noi pe aici toate se fac "dupa ureche".
am fost la respectivul tractorist astazi si m-am uitat la semanatoare.pinioanele alea din dreapta cutiei de viteze sunt raporturile A,B,C,D?
la el era pinionul de sus mai mic decat cel de jos=> are raport D?la tine par egale din poza deci tu ai C?
daca am dreptate si are raport D=>cel mai putin cat poate baga semanatoarea este 288 kg/ha?
ce as putea sa ii fac sa bage mai putin?cam 220 kg/ha,cat mi-a recomandat producatorul

#2063
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013
Da, eu am raportul C si din ce zici tu el pare sa aiba raportul D. Mai putin de 288 kg nu are cum sa faci sa-ti bage... doar daca pune C-ul. Rapoartele sunt: A,B,C,D se folosesc fiecare in functie de ce semeni cu semanatoarea... la Rapita de exemplu pui raportul A la fel si la lucerna.

#2064
fermiera

fermiera

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 07.05.2013
Vad ca nimeni nu vorbeste despre adancimea de semanare care este foarte importanta . Pt ca eu mizez pe infratire  si pt ca timpul ne ajuta anul acesta , seman in 3-4 cm , nu mai mult de 400-430 bg/mp . Astfel am asigurata o productie de 4 to , care in opinia mea este satisfacatoare .
Reglajul semanatorii este foarte important , dar nu as suna un prieten sa imi povesteasca ce trebuie sa fac . Fiecare trebuie sa ajunga sa isi cunoasca utilajul prin repetate probe , altfel e pierdere de vreme si de bani . Spor la treaba tuturor !

#2065
ar85gyl

ar85gyl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 14.08.2012
Fratilor am  o problema,mi-a rasarit graul semanat doar ca semanatoarea initial in loc de lantul de astupare a boabelorr avea cv gheare,proprietarul lea inlocuit cu lant iar pe unde a mers roata tractorului fiind unpic mai batucit miau ramas boabele afara si nu a rasarit,maine am zs ca o sa merg sa incerc sa astup boabele cu o grebla sau cumva dati-mi niste sugestii

#2066
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Am vorbit cu cineva ce a lucrat la statiunea de la Secuieni vreo..10-20 de ani.Si mi-a zis ca pe cine il aud ca trece de 300 kg norma de semanat alea sunt prostii.
Se pune in pamant norma de semanat recomandat de producator exact cum s-a zis mai sus.
+/-  20-30 kg in plus sau minus in functie de perioada de semanat,de pregatirea patului,an,vreme prognozata,etc
Ca sa lamurim ideea ca Musca baga densitate mare sa nu uitam ca in zona lui sunt terenuri fertile si se poate aplica anumite tehnologii ce in zona deluroasa nu prea poti.Mai ales ca sunt multe parcele.Asa ca nu va mai luati dupa altii ce vedeti pe la TV
Cel mai bine e sa aplici tehnologia potrivita zonei tale,terenului,in functie de utilajele pe care le ai,situatia financiara,etc
Si pe langa asta nu se da n sute de ingrasaminte.Ingrasamantul prea mult scade rezistenta plantei.Cel mai bine e sa se faca analize la sol.E cel mai elegant si economic din punctul meu de vedere.
Si inca ceva..am mai auzit pe multi ca nu au observat nici o diferenta cu foliarele astea.
Aceeasi sola,aceeleasi lucrari,aceeasi samanta,densitate,cantitate de ingrasaminte,aceeasi zi de semanat,etc si nu a observat nici o diferenta dintre o sola cu foliar si alta fara.
Asa ca..cel mai bine e sa va abonati la ferme cu animale sau sa va faceti voi ferma daca puteti si sa ingrasati solul in mod natural sau sa va bazati pe ingrasamintele traditionale..uree,complex,etc ca un supliment.
Cautati pe net tabele ce prezinta informativ normele de distributie de ingrasaminte la porumb,floare,grau,etc
Multe spun acolo in s.a. adica in substanta activa.Ca sa nu va incurcati.
Alea sunt facute pe n loturi experimentale,pe n ani de zile va dati seama.Asa ca nu mai trantiti de aiurea ingrasaminte ca nici prea mult nu e bine si referitor la densitatea graului nici aici nu trebuie prea des semanat.Experimentele astea prin statiulnile din tara si nu numai nu se fac degeaba.
Lasati pe ei sa faca treaba experimentelor,voi doar aplicati ce au experimentat ei deja.Nu mai faceti experimente pe banii vostri de aiurea ca se cunoaste la buzunar.La o statiune nu se cunoaste ca dispune de un alt capital si de un alt management cu mult mai bun decat al unei simple ''asociatii''

Edited by Ravasy, 15 October 2013 - 22:30.


#2067
alexvoc

alexvoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 05.05.2013
Am vazut pe cineva la mine in zona cum mergea cu subarele deschise complet si cu C18. Mergea cu peste 300 kg, asta pentru ca nu avea samanta selectata si cine stie ce indici de calitate,ce germinatie avea.

#2068
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Tocmai aici e problema productiilor la grau.Totul pleaca de la o samanta selectata,maxim c2,tratata uniform cu insecto-fungicid,semanata cu norma de semanat corespunzatoare in perioada optima in mod uniform,un pat germinativ pregatit bine cat mai maruntit posibil si dupa aia vin restul...ingrasaminte,erbicide,fungicide si toate alea.
Daca respecti toate astea si ai norocul unui an bun meteorologic e aproape imposibil sa nu ai productii multumitoare indiferent de zona.
Eu am vazut pe pielea mea ce inseamna o samanta buna.M-am ars pana m-am invatat minte.

Edited by Ravasy, 15 October 2013 - 22:43.


#2069
alexvoc

alexvoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 05.05.2013

 Ravasy, on 15 octombrie 2013 - 22:43, said:

Tocmai aici e problema productiilor la grau.Totul pleaca de la o samanta selectata,maxim c2,tratata uniform cu insecto-fungicid,semanata cu norma de semanat corespunzatoare in perioada optima in mod uniform,un pat germinativ pregatit bine cat mai maruntit posibil si dupa aia vin restul...ingrasaminte,erbicide,fungicide si toate alea.
Daca respecti toate astea si ai norocul unui an bun meteorologic e aproape imposibil sa nu ai productii multumitoare indiferent de zona.
Eu am vazut pe pielea mea ce inseamna o samanta buna.M-am ars pana m-am invatat minte.

Exact, ai mare dreptate.

Edited by alexvoc, 15 October 2013 - 22:46.


#2070
ar85gyl

ar85gyl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 14.08.2012
O parere la problema mea?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate