Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Boxe raft.

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#19
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postbionut, on 9th March 2011, 22:10, said:

Cat de cat acolo , daca as avea mii de euro nu as mai merge pe Hi-FI m-as duce pe PRO pentru ca imi place mai mult sunetul PRO decat sunetul de asa zisi audiofili.

:))

Ce vrei să spui cu sunet PRO versus sunet Hi-Fi, cel apreciat de ”așa zișii audiofili”?

#20
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 19.03.2007

View Postbionut, on 9th March 2011, 22:10, said:

Cat de cat acolo , daca as avea mii de euro nu as mai merge pe Hi-FI m-as duce pe PRO pentru ca imi place mai mult sunetul PRO decat sunetul de asa zisi audiofili.
Pai si ce faci, te muti in parc ca sa asculti la un sistem Pro?
Ti-am spus ca magnaturile acelea sunt suficiente pentru ceea ce vrei tu.

#21
bionut

bionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 09.04.2006
Daca imi iau Pro nu inseamna ca o sa le tin permanent la maxim rar de tot cand iti mai vine o dambla sa ai de unde sa dai , Pro-ul suna destul de bine si la volum mic , dupa mine mai bine decat orice hi fi auzit de mine pana acum dar probabil ca astia sunt gusturile mele fiecare are gusturile lui despre sunet astia sunt ale mele adica nu as da in veci mii de euro pe echipamente hi fi daca as avea banii astia pentru ca eu consider ca nu merita din ce am auzit io hi fi scumpe nu m-au dat pe spate si nu as da mii de euro decat pe Pro.

#22
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 19.03.2007

View Postbionut, on 9th March 2011, 23:04, said:

Daca imi iau Pro nu inseamna ca o sa le tin permanent la maxim rar de tot cand iti mai vine o dambla sa ai de unde sa dai , Pro-ul suna destul de bine si la volum mic , dupa mine mai bine decat orice hi fi auzit de mine pana acum dar probabil ca astia sunt gusturile mele fiecare are gusturile lui despre sunet astia sunt ale mele adica nu as da in veci mii de euro pe echipamente hi fi daca as avea banii astia pentru ca eu consider ca nu merita din ce am auzit io hi fi scumpe nu m-au dat pe spate si nu as da mii de euro decat pe Pro.
Ce sisteme Hi-Fi ai ascultat si nu ti-au placut?

#23
bionut

bionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 09.04.2006
Ele sunt bune nu atat de bune cat sa te dea pe spate  sunt  ok , nu as da eu atatia bani pe ele ca nu sunt audiofil ca sa dau  adica nu ma pasioneaza hi fi-ul  atat de mult incat  sa investesc atata mai mult de entry level pentru mine nu merita banii chiar daca suna bine si nu ai ce sa reprosezi.

Edited by bionut, 10 March 2011 - 00:21.


#24
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 19.03.2007

View Postbionut, on 10th March 2011, 00:20, said:

Ele sunt bune nu atat de bune cat sa te dea pe spate  sunt  ok , nu as da eu atatia bani pe ele ca nu sunt audiofil ca sa dau  adica nu ma pasioneaza hi fi-ul  atat de mult incat  sa investesc atata mai mult de entry level pentru mine nu merita banii chiar daca suna bine si nu ai ce sa reprosezi.
Spui ca nu esti pasionat de Hi-Fi sau de audiofilie, dar vrei sa asculti muzica la o calitate mai buna!? Daca nu esti pasionat de ce mai cauti sa schimbi boxele? Eu constat ca esti pasionat din moment ce spui ca actualele boxe nu se aud asa cum ti-ai dori.
Te-am intrebat ce amplificator ai ,pentru ca sunetul pe care-l asculti s-ar putea sa i se datoreze in mare parte amplificatorului si nu boxelor. Spun asta pentru ca niste difuzoare mai mici vor reda mediile mult mai bine decat cele mari si sunt capabile si de redarea unui bas de calitate.
Eu zic sa imprumuti un amplificator de la un prieten si sa-l compari cu al tau, daca amplificatorul e de vina cu 4 milioane poti lua unul bun.

#25
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postbionut, on 9th March 2011, 23:04, said:

Daca imi iau Pro nu inseamna ca o sa le tin permanent la maxim rar de tot cand iti mai vine o dambla sa ai de unde sa dai , Pro-ul suna destul de bine si la volum mic , dupa mine mai bine decat orice hi fi auzit de mine pana acum dar probabil ca astia sunt gusturile mele fiecare are gusturile lui despre sunet astia sunt ale mele adica nu as da in veci mii de euro pe echipamente hi fi daca as avea banii astia pentru ca eu consider ca nu merita din ce am auzit io hi fi scumpe nu m-au dat pe spate si nu as da mii de euro decat pe Pro.

”Pro”, și bănuiesc că te referi la echipamente mari, PA, etc., **NU** o să sune neam de  neamul lor, de la maimuță până la pentium opt, mai bine decât un echipament de casă, fie el ”hi-fi” ori ba, într-un spațiu precum o casă/apartament. Nu sunt gândite pentru așa ceva. Un echipament PA, sonorizare putere, este gândit și pentru SPL mare cu pierderi calitative substanțiale.

#26
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,453
  • Înscris: 29.04.2010
Dar pentru un amplificator Sony TA F45 (productie 1980), conectat la un turntable UNITRA GS-431, ce boxe de raft mi-ati recomanda? Am tot cautat pe site-urile avstore, dvdplanet etc, m-am orientat initial pt KEF, apoi am vazut niste Monitor Audio... posibilitati ar fi multe. Bugetul nu as vrea sa depaseasca 800-850 lei (noi, desigur). Va multumesc.

#27
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
@dincadan78,boxe bune sunt monitor audio bx2,magnat quantum 553,heco victa 301,dali zensor 1,psb new image b6 dar ele depasesc bugetul tau.Daca tot te-ai hotarat sa investesti in boxe,in locul tau as mai strange pana la 1000-1200 lei si as lua ceva ca lumea,vorba aia,nu cumperi in fiecare luna boxe,le-ai luat si sunt bune luate,intelegi??
In bugetul tau s-ar incadra deja "celebrele" magnat monitor supreme 200,magnat quantum 551,heco victa 201,monitor audio bx1 si mr2.

#28
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,453
  • Înscris: 29.04.2010

View Postmissionnad, on 24th April 2012, 12:19, said:

@dincadan78,boxe bune sunt monitor audio bx2,magnat quantum 553,heco victa 301,dali zensor 1,psb new image b6 dar ele depasesc bugetul tau.Daca tot te-ai hotarat sa investesti in boxe,in locul tau as mai strange pana la 1000-1200 lei si as lua ceva ca lumea,vorba aia,nu cumperi in fiecare luna boxe,le-ai luat si sunt bune luate,intelegi??
In bugetul tau s-ar incadra deja "celebrele" magnat monitor supreme 200,magnat quantum 551,heco victa 201,monitor audio bx1 si mr2.
Multumesc tare mult. Am observat ca sunt foarte laudate Monitor Audio BX2, intr-adevar, si-or merita banii, dar statia mea sony TA F45 va deservi doar pick-upul UNITRA GS-431, avand o putere RMS de 2*50W pe 8 ohmi, din cate scrie in prospectul amplificatorului. Asa ca BX2 sunt mult prea puternice, nu prea se potrivesc. Mai degraba as lua varianta M.A. -BX1, la 70W RMS... se apropie mai mult de puterea statiei vintage pe care o am...

Edited by dincadan78, 24 April 2012 - 11:54.


#29
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 06.05.2007
Esti din Bucuresti - ia amplificatorul la subrat si du-te in showroom-uri de asculta. Eu am MA BR2 cu un NAD 326 (50 W/channel) si este mai mult decat suficient. Se pare ca si 316 facea fata.
De asemenea iti vei putea face o opinie si de cum suna diferitele boxe pe Sony-ul tau. BX1 s-ar putea sa nu te multumeasca ca full range. Oricum - poti asculta la importator si sa vezi ce iti place (inclusiv RX1). Mie mi-au placut RX2 de exemplu, bani sa fi avut.

#30
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Nu te mai lua dupa watii din datele tehnice,altceva conteaza la boxe;sensibilitatea,potrivirea cu amplificatorul,etc..Cu amplifu ala poti duce si boxe de podea la fel cum fostul meu amplif NAD C315[40w|canal] ducea lejer boxele Mission m34i[standfloor]
Sunt laudate ptr ca au raport calit-pret foarte bun,la banii aia nu prea poti gasi altceva care sa sune mai bine.
Decizia iti apartine,bine ar fi sa mai pui cateva sute de lei pe langa cei 850 si sa iei ceva ca lumea.

#31
BOlo

BOlo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.02.2007
Alte alegeri bune ar mai fi modelele diamond de la wharfedale:

http://www.soundcrea...0-1-id8820.html

http://www.soundcrea...0-2-id8826.html

Totusi la o suma relativ mica pentru domeniul hi-fi ar fi mai indicat sa cauti ceva seturi de boxe SH cu o vechime zic eu intre 3-10 ani. Sunt sanse foarte mari sa sune mult mai bine si foarte probabil sa reziste fara reparatii inca 20-30 de ani.

#32
user033

user033

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,533
  • Înscris: 07.07.2009
Si eu am Nad C326BEE (50W pe canal) si duce fara probleme o pereche de Magnat Supreme 1000 de podea(180W suporta maxim fiecare cica , dar sunt foarte sensibile , 92dB , au 2 difuzoare de basi , unul de medii , si un tweeter pe fiecare boxa).

Nu am dat pana acum volumul mai mult de jumatate din cauza ca nu suport mai tare :D (se simte basul in piept)

Acei 50W (daca sunt reali) la tine sunt suficienti pentru o MARE varietate de boxe , nu te uita ca MA BR2 au mai mult de 50W , nu conteaza asta.

#33
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
@user033,deja la ora 12[sa zicem 1] a ajuns la volum maxim,poti sa-l invarti pana la intreaga cursa a potentiometrului ca nu se va intampla nimic cu volumul sonor.
Nu este ca la combinele muzicale,casetofoane,etc.... unde volumul continua sa creasca pana aproape de finele cursei potentiometrului.
Asa ziceam si eu cand mi-am luat primu amplif acum cativa ani:"mamaaaa ce puternic este,deja am ajuns la jumate cu volumul si se aude de rupe....dupa aceea mi-am dat seama cum sta de fapt treaba".
@BOLO,la boxe SH este cu dus si intors,depinde cum au fost intretinute,cat s-a dat in ele.In general este recomandat ca boxele sa se cumpere noi.

Edited by missionnad, 24 April 2012 - 20:50.


#34
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,453
  • Înscris: 29.04.2010
Boxele intentionez sa le iau noi. am luat in calcul si varianta SH, dar pana la urma, am renuntat. Mirosul de vechi, nu stii cum si unde au fost folosite, oricat de OK s-ar auzi fata de modelele noi... totusi :) e mai bine sa cumpar ceva nefolosit, indiferent ca ma costa ceva bani. Macar boxele sa le cumpar noi, pentru ca pick-up-ul si amplificatorul sunt SH.

#35
BOlo

BOlo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.02.2007
Eu zic sa incerci sa asculti modelul 10.1, se vand si in buc la http://www.htb.ro/au...-10-1-9690.html dar nu stiu daca au showroom si le au pe stock.

Ca si argument pro lor daca nu poti sa le asculti ar fi ca au castigat Best product award pentru anul 2009, premiu decernat de revista What hi-fi din Anglia; si un mini review facut de ei: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/i1bde5oCua4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#36
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Poti lua in calcul si Wharfedale Diamond 10.1,am avut mai demult 9.1,sunau foarte bine ptr banii si dimensiunile lor.Singuru lucru care ma deranja,la fel ca si 10.1,au difuzoru de bas de doar 12.5 mm,deci sa te astepti la un sunet mai subtire,axat mai mult pe medii si inalte.
Ce am enumerat mai sus,au totusi difuzoare maricele,deci redau un spectru mai mare de frecvente,basul coboara mai jos,etc....
Nu cred ca ti-ar place un sunet aproape lipsit de bas.
La 960 lei,mi-am luat magnat quantum 553 care se aud super si isi merita fiecare leu,sunt in alta clasa fata de seria monitor supreme.
Daca arunci un ochi aici http://www.excelia-hifi.cz/top.html ,vei vedea ca,quantum 553 au 65pct ceea ce sustine argumentul meu si anume faptul ca se aud foarte bine.
BX2 se aud putin mai bine decat quantum,au 66 pct,dar sunt si mai scumpe cu aprox 250 lei,deci nu stiu daca ptr "acel putin" se merita diferenta.

Edited by missionnad, 25 April 2012 - 06:36.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate