Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.
 

The God Particle

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
312 replies to this topic

#37
perplexmind

perplexmind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 09.02.2011

 SnowBlack, on 30th March 2011, 22:37, said:

Bine, acum ideea e ca tu nu prea ai habar despre ce vorbesti.

N-am chef sa-ti explic si de ce - ca sa subscriu: Cine stie.... intelege :naughty:.


Tu intelegi ...insa .....NU STII ! Asta-i cusuru' tau ......etc...samd.

Asa ca lasa pe altii ....hahaha...ahhhh
:coolspeak:

Edited by perplexmind, 30 March 2011 - 23:26.


#38
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010
rawr  :bouncey: :bouncey: :bouncey: :bouncey:

Edited by SnowBlack, 30 March 2011 - 23:26.


#39
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

 perplexmind, on 30th March 2011, 21:53, said:

Daca pica......atunci  DIN CONTRA .....masa nula nu poate exista ....aka fotonul poate ....STATIONA !
Pai din punct de vedere cuantic vorbind (zona aia unde poti 'demonstra' ca exista si elefanti roz)... de unde stii ca de fapt fotonul nu stationeaza, avand viteaza luminii dar de fapt fiind viteza de repaos - minima pentru un foton?

Suna hilar ce spun... dar poti demonstra ca este gresit?

Edited by Metallman, 31 March 2011 - 00:53.


#40
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

 johnnickelby, on 30th March 2011, 18:55, said:

Daca nu va fi gasita, ce se va intampla cu Modelul Standard care asteapta de vreo 30 de ani confirmarea experimentala a bosonului Higgs?
Daca nu exista atunci conform acestui model, particulele au masa nula?!
In teoria stringurilor, masele standard sunt de ordinul masei Planck, adica foarte mari. Particulele corespunzatoare modelului standard sunt deci particule fara masa intr-o prima aproximatie si o masa mica obtinuta printr-un proces de rupere de simetrie.
Daca bosonul Higgs nu exista, modelul standard devine inconsistent si nici nu exista vreun alt model ce sa il inlocuiasca.

#41
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

 TOPCATBV, on 31st March 2011, 07:51, said:

Daca bosonul Higgs nu exista, modelul standard devine inconsistent si nici nu exista vreun alt model ce sa il inlocuiasca.
Problema este ca 'nu se poate' ca el sa nu existe.
Chiar daca nu exista, va fi cautat pana la adanci batraneti :)
Mie imi suna a dogma... chiar daca ecuatiile fac sa fie astfel.

Edited by Metallman, 01 April 2011 - 02:15.


#42
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

 Metallman, on 1st April 2011, 03:13, said:

Problema este ca 'nu se poate' ca el sa nu existe.
Chiar daca nu exista, va fi cautat pana la adanci batraneti :)
Mie imi suna a dogma... chiar daca ecuatiile fac sa fie astfel.

Si gaurile negre erau intr-o vreme asa .. nu le-a observat nimeni, dar in teorie existau. Oricum, de gasit se va gasi intr-un viitor oarecare ... :)

#43
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,747
  • Înscris: 05.11.2008

 Metallman, on 1st April 2011, 03:13, said:

Problema este ca 'nu se poate' ca el sa nu existe.
Chiar daca nu exista, va fi cautat pana la adanci batraneti :)
Mie imi suna a dogma... chiar daca ecuatiile fac sa fie astfel.

Pai tocmai asta este. Ipoteza cum ca ar exista campul Higgs si bosonul Higgs, ar demonstra validitatea Modelului Standard care spune ca toate particulele din univers (cele ce pot avea masa) au masa nula. Aceasta validare s-ar face fara sa mai adauge nici o formula la teorie, pentru ca oamenii de stiinta spun ca interactiunea dintre bosonul Higgs si particule se face fara transfer de energie, deci nu este nevoie de nici o formula care sa redea aceasta interactiune. Deci validarea Modelului Standard s-ar face prin simpla "invocare" a bosonului Higgs, care prin magie confera masa, iar modelul ei matematic ar ramane mai departe cu masa nula a particulelor in demonstratie.

#44
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

 johnnickelby, on 1st April 2011, 13:03, said:

Pai tocmai asta este. Ipoteza cum ca ar exista campul Higgs si bosonul Higgs, ar demonstra validitatea Modelului Standard care spune ca toate particulele din univers (cele ce pot avea masa) au masa nula. Aceasta validare s-ar face fara sa mai adauge nici o formula la teorie, pentru ca oamenii de stiinta spun ca interactiunea dintre bosonul Higgs si particule se face fara transfer de energie, deci nu este nevoie de nici o formula care sa redea aceasta interactiune. Deci validarea Modelului Standard s-ar face prin simpla "invocare" a bosonului Higgs, care prin magie confera masa, iar modelul ei matematic ar ramane mai departe cu masa nula a particulelor in demonstratie.

Deci Bosonul Higgs nu poate face nimic "prin minune", dar divinitatea poate face orice pentru ca noi ne imaginam ca ne iubeste? Deci iubirea e legea unificatoare a tuturor fortelor? :lol:

#45
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,747
  • Înscris: 05.11.2008

 archaeus5, on 1st April 2011, 13:46, said:

Deci Bosonul Higgs nu poate face nimic "prin minune", dar divinitatea poate face orice pentru ca noi ne imaginam ca ne iubeste? Deci iubirea e legea unificatoare a tuturor fortelor? :lol:

Eu sincer chiar as vrea sa fie gasit, si mai cred ca orice persoana care gandeste cat de cat ar vrea ca stiinta sa aduca cat mai multe raspunsuri la multele intrebari pe care si le pune omul.
Oricum e posibil ca nu ai inteles exact ce vroiam sa spun in postul anterior...

#46
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

 johnnickelby, on 1st April 2011, 13:55, said:

Eu sincer chiar as vrea sa fie gasit, si mai cred ca orice persoana care gandeste cat de cat ar vrea ca stiinta sa aduca cat mai multe raspunsuri la multele intrebari pe care si le pune omul.
Oricum e posibil ca nu ai inteles exact ce vroiam sa spun in postul anterior...

Iar religia iti hraneste iluzia ca aii o sursa care ti-a sintetizat deja tot ce trebuie sa stii despre univers, iar apo iti-a dat-o TIE (iti dai seama ce special te face alegerea asta! :lol:) "mura in gura" si chiar gata mestecata. :)

Edited by archaeus5, 01 April 2011 - 13:09.


#47
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,747
  • Înscris: 05.11.2008

 archaeus5, on 1st April 2011, 14:08, said:

Iar religia iti hraneste iluzia ca aii o sursa care ti-a sintetizat deja tot ce trebuie sa stii despre univers, iar apo iti-a dat-o TIE (iti dai seama ce special te face alegerea asta! laugh.gif) "mura in gura" si chiar gata mestecata. smile.gif

Habar nu am de unde ai bagat religia aici. Oricum deocamdata esti foarte prins de controversa atei vs teisti ca sa mai vezi si altceva pe langa.
Aici era vorba de bosonul Higgs!
Daca poti sa ma lamuresti putin in legatura asta iti multumesc anticipat. :naughty:
Sper ca nu ai gresit topicul. :rolleyes:

Edited by johnnickelby, 01 April 2011 - 13:39.


#48
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 archaeus5, on 1st April 2011, 12:47, said:

Oricum, de gasit se va gasi intr-un viitor oarecare ... :)
Sa stii ca eu iti apreciez credinta nestramutata in ... viitor.

#49
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

 Billy, on 1st April 2011, 15:01, said:

Sa stii ca eu iti apreciez credinta nestramutata in ... viitor.

Adevarul, dreptatea, libertatea si felul in care imi traiesc viata sunt chestiuni mult prea importante pentru ma baza pe un amestec de presupuneri, interpretari, vise si iluzii. Eu traiesc azi si cu privirea spre viitor si calcand pe pietrele stabile ale trecutului. Stiu ca organismul si implict mintea cere permanent satisfactie instantanee caci asa suntem conditionati de gene, dar totusi nu va pricipitati cu concluziile dand astfel "apa la moara"(stimuli falsi) organismului/mintii ...

#50
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 archaeus5, on 1st April 2011, 15:26, said:

Adevarul, dreptatea, libertatea si felul in care imi traiesc viata sunt chestiuni mult prea importante pentru ma baza pe un amestec de presupuneri, interpretari, vise si iluzii.
Inteleg; si-atunci iti bazezi viata pe .. viitor. Good for you.

 archaeus5, on 1st April 2011, 15:26, said:

Eu traiesc azi si cu privirea spre viitor si calcand pe pietrele stabile ale trecutului.
Buna atitudinea; crezi cumva ca esti singurul care o are?

 archaeus5, on 1st April 2011, 15:26, said:

Stiu ca organismul si implict mintea cere permanent satisfactie instantanee caci asa suntem conditionati de gene, dar totusi nu va pricipitati cu concluziile dand astfel "apa la moara"(stimuli falsi) organismului/mintii ...
Nu suntem conditionati de gene, ADN-ul este doar planul; conditionarea ne vine din ... afara. Ai auzit de epigenetica, ACEA genetica ce capata tot mai mult spatiu in cerectarile din biologie?

Edited by Billy, 01 April 2011 - 14:36.


#51
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

 Billy, on 1st April 2011, 15:35, said:

Inteleg; si-atunci iti bazezi viata pe .. viitor. Good for you.


Buna atitudinea; crezi cumva ca esti singurul care o are?


Nu suntem conditionati de gene, ADN-ul este doar planul; conditionarea ne vine din ... afara. Ai auzit de epigenetica, ACEA genetica ce capata tot mai mult spatiu in cerectarile din biologie?

Pai altceva poti sa schimbi?

Ateii asa gandesc in general ... Unii poate nu pot sa se exprime destul de clar. Nici eu nu reusesc mereu ...

Da, eu ce am zi? Vin din afara, adica din mediu sub forma de stimuli care activeaza/dezctiveaza gene ce nu se manifestasera pana atunci.

#52
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 archaeus5, on 1st April 2011, 16:05, said:

Da, eu ce am zi? Vin din afara, adica din mediu sub forma de stimuli care activeaza/dezctiveaza gene ce nu se manifestasera pana atunci.
Si daca-i asa, unde mai este evolutionismul cu mecanismul sau de mutatii interne care sunt APOI selectate de catre mediu?
Caci din ce spui mai sus rezulta cu totul altceva, ca este vorba doar despre epigenetica, adica o influenta asupra genelor exercitata de "ceva" din AFARA organismului.

#53
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

 Billy, on 1st April 2011, 15:14, said:

Si daca-i asa, unde mai este evolutionismul cu mecanismul sau de mutatii interne care sunt APOI selectate de catre mediu?
Caci din ce spui mai sus rezulta cu totul altceva, ca este vorba doar despre epigenetica, adica o influenta asupra genelor exercitata de "ceva" din AFARA organismului.
Si cu ce schimba acest mecanism esentialul evolutiei prin selectie naturala? Conteaza asa de mult mecanismul intim al acesteia? Fenomenele macro sunt aceleasi.

#54
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 TOPCATBV, on 1st April 2011, 16:21, said:

Si cu ce schimba acest mecanism esentialul evolutiei prin selectie naturala? Conteaza asa de mult mecanismul intim al acesteia? Fenomenele macro sunt aceleasi.
Chiar nu vezi diferenta uriasa, in opinia mea, dintre: mediul schimba organismele, inclusiv interiorul lor si organismele se schimba in interior si apoi sunt selectate de catre mediu?!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate