Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aparat foto zoom mare

Daca aveți chef, descrieți locuin...

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!
 La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...
 Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...
 Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 

The God Particle

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
312 replies to this topic

#19
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,757
  • Înscris: 05.11.2008
Nu cred ca se va gasi ceva important, ci poate vreo observatie a ceva ce nu prea se potriveste "asteptarilor", si care va fi bineinteles aruncata intr-un fund de sertar,

   Probabil ca pentru a se trece la o alta etapa a cunoasterii ar trebui sa fie quantificata cumva constiinta observatorului, si inclusa intr-o ecuatie, si poate atunci nu va mai fi folosit nici adjectivul "stiintifica" alaturi de "cunoastere".

   Ca sa mearga mai departe, omul trebuie sa faca un compromis, cu sine insusi, pentru care inca nu este pregatit.

Edited by johnnickelby, 01 March 2011 - 17:57.


#20
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

 Billy, on 1st March 2011, 16:57, said:

Cred ca LHC va fi una dintre cele mai mari dezamagiri ale oamenilor de stiinta din toate timpurile si spun asta sperand sa ma insel.
Indiferent de rezultat, LHC nu are cum sa fie o dezamagire decat daca nu merge. Ambele rezultate sint la fel de interesante pentru ca exista teorii alternative care abia asteapta sa isi faca simtita prezenta.
Accept pariul, cred ca merita o bere :)

#21
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
The God Particle, interesant concept. Dupa ce o vom obtine-o o sa putem crea Dumnezei pe banda rulanta. Din ce in ce mai uscati, curati, parfumati si mai ... buni. :)

Edited by ain, 01 March 2011 - 22:51.


#22
StefanU

StefanU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 19.12.2010

 Billy, on 1st March 2011, 17:08, said:

Eu le-am zis ateilor sa nu mai foloseasca metafore si personificari in stiinta si nici macar in popularizarea ei; dar nu si nu. Se pare ca nu pot ... altfel.

Expresia "the God particle" vine de la cartea lui Leon M. Lederman " The God Particle: If the Universe Is the Answer, What Is the Question?".
Acuma astept sa-mi demonstrezi ca Lederman e ateu, sau sa-ti inghiti limba.

#23
perplexmind

perplexmind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 09.02.2011
"the God Particle" ... masa => Gravitatie ... masa => Energie ... masa = Spatiotimpul (geometria universului) ... masa => Higgs-boson ... Higgs-boson => UNIVERS ... UNIVERS => GOD  ... GOD => BigBang


PS: ... fara masa (HIGGSBOSON?) E = m => RELIGIE ! :console:
:naughty:

Rezultatele depind de ....investori ( adica DOAR  "la ce se astepta " astia !) ...ca n-a fost ieftina al Dreakului tubulatura !

PSPS : Stiti ca Tunelul cu tot cu aparatura de rigoare poate fi folosit si pentru altceva ? Hahaha !

:coolspeak:




Putin stiu asta ...si aia de stiu , stiu si de ce s-au investit ...miliarde !

Edited by perplexmind, 02 March 2011 - 17:00.


#24
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

 perplexmind, on 2nd March 2011, 17:52, said:

sa poata incalzi umanitatea pizza

#25
perplexmind

perplexmind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 09.02.2011
Spun un singur cuvant ......TRANSMUTATIE !
:notangel: :naughty: :coolspeak:

#26
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008
Eu cand spun ca facem cea mai puternica explozie creata de om  :lol: ...

#27
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Până să se aducă știința serioasă pe aria de spiritualitatea va mai trece mult timp.

Experimentele de la LHC nu vor recrea condițiile de la Big Bang ci de la câtva timp după Big Bang; până la 10-43 s după Big Bang nu se știe nici dpdv teoretic ce s-a întâmplat (gravitația ar trebui să joace un rol important și să fi fost unită cu celelalte 3 forțe fundamentale, dar graviația nu e explicat dpdv cuantic în momentul de față).

#28
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010

 TOPCATBV, on 1st March 2011, 13:20, said:

Nu e "The God's Particle" ci "The God Particle" ;)

Spuneti-i si voi Bosonul Higgs, the god particle (particula lui dumnezeu) suna pompos si jurnalistic-friendly.

#29
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,757
  • Înscris: 05.11.2008
Eu nu inteleg cum ar putea fi detectat bosonul Higgs, deoarece din cate am inteles,  interactiunea lui cu particulele care pot avea masa nu se face cu transfer de energie. De aici rezulta (cel putin asa inteleg eu) ca nu va lasa nici o amprenta energetica ce ar putea fi detectata.

#30
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

 johnnickelby, on 29th March 2011, 11:04, said:

Eu nu inteleg cum ar putea fi detectat bosonul Higgs, deoarece din cate am inteles,  interactiunea lui cu particulele care pot avea masa nu se face cu transfer de energie. De aici rezulta (cel putin asa inteleg eu) ca nu va lasa nici o amprenta energetica ce ar putea fi detectata.
Bosonul Higgs este cuanta campului Higgs, raspunzator de masa inertiala. Acestei cuante ii corespunde o energie, care e pusa in evidenta statistic prin existenta in detectori a unor fotoni cu o anumita energie.

#31
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010
Se prea poate ca bosonul higgs nici sa nu existe.

Edited by SnowBlack, 30 March 2011 - 15:09.


#32
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,757
  • Înscris: 05.11.2008

 TOPCATBV, on 30th March 2011, 08:51, said:

Bosonul Higgs este cuanta campului Higgs, raspunzator de masa inertiala. Acestei cuante ii corespunde o energie, care e pusa in evidenta statistic prin existenta in detectori a unor fotoni cu o anumita energie.

Se pare totusi ca poate dura ani de zile aceasta cautare. La Fermilab, dupa aproape 2ani de cercetare au reusit doar sa elimine  nivelul de 170GeV din posibilele niveluri de energie (114-200GeV) la care ar putea fi gasit.

#33
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

 perplexmind, on 2nd March 2011, 16:52, said:

PSPS : Stiti ca Tunelul cu tot cu aparatura de rigoare poate fi folosit si pentru altceva ? Hahaha !
Si cam la ce ar mai putea fi folosita toata magaria decat la accelerarea particulelor?

Asa e, s-au investit miliarde de euroi... si se vor mai investi ca mereu le pica cate ceva :)

 SnowBlack, on 30th March 2011, 15:07, said:

Se prea poate ca bosonul higgs nici sa nu existe.
Si eu merg pe ideea ca nu exista :)

Edited by Metallman, 30 March 2011 - 17:41.


#34
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,757
  • Înscris: 05.11.2008
Daca nu va fi gasita, ce se va intampla cu Modelul Standard care asteapta de vreo 30 de ani confirmarea experimentala a bosonului Higgs?
Daca nu exista atunci conform acestui model, particulele au masa nula?!

#35
perplexmind

perplexmind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 09.02.2011

 johnnickelby, on 30th March 2011, 18:55, said:

Daca nu va fi gasita, ce se va intampla cu Modelul Standard care asteapta de vreo 30 de ani confirmarea experimentala a bosonului Higgs?
Daca nu exista atunci conform acestui model, particulele au masa nula?!


Daca pica......atunci  DIN CONTRA .....masa nula nu poate exista ....aka fotonul poate ....STATIONA !
Si asta chiar ca imburda .....teoria STANDARD !

PS: Cine stie ....intelege ! :naughty:

#36
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010

 perplexmind, on 30th March 2011, 21:53, said:

Daca pica......atunci  DIN CONTRA .....masa nula nu poate exista ....aka fotonul poate ....STATIONA !
Si asta chiar ca imburda .....teoria STANDARD !

PS: Cine stie ....intelege ! :naughty:

Bine, acum ideea e ca tu nu prea ai habar despre ce vorbesti.

N-am chef sa-ti explic si de ce - ca sa subscriu: Cine stie.... intelege :naughty:.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate