Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bataie ritmica la viteza resimtit...

panou de sigurante la casa

Comanda online, compania nu vrea ...

Reduceri mincinoase Makita
 Ccleaner

Interviu viza turist SUA

medicament melatonina

La mulți ani @A_Stere!
 Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

Avanti Delta Vox
 20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...
 

The God Particle

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
312 replies to this topic

#73
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,757
  • Înscris: 05.11.2008

View PostTOPCATBV, on 2nd April 2011, 18:25, said:

Era explicabil si pana acum. confusedsmiley.png

Dar ce se spune, totusi, despre modificarile epigenetice care nu sunt insotite de mutatii genetice? Cate generatii se mentin si ce rol au asupra evolutiei?

Daca reusesti sa faci din asta un mod de viata, atunci recompensa nu mai intra in calcul. :rolleyes:

Eu am inteles ca modificarile epigenetice nu se transmit la urmatoarea generatie, pentru ca DNA-ul celulei nu se modifica in cazul asta, iar noua celula va suferi la randul ei modificarea epigenetica daca factorul de mediu care genereaza aceasta modificare se mentine, si este in continuare perceput.

Edited by johnnickelby, 02 April 2011 - 18:42.


#74
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostTOPCATBV, on 2nd April 2011, 18:25, said:

Confunzi ateismul cu mainstreamul stiintific.
M-as bucura tare daca asa ar fi.

#75
The_Listener

The_Listener

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 07.02.2011

View Postarchaeus5, on 1st April 2011, 22:16, said:

Mediul se schimba in timp, asa ca organismul se adapteaza ...
adaptare nu inseamna evolutie dintr-o specie in alta .... asadar nu mai fa confuzii  :lol:
multa iubire

View Postarchaeus5, on 1st April 2011, 13:08, said:

Iar religia iti hraneste iluzia ca aii o sursa care ti-a sintetizat deja tot ce trebuie sa stii despre univers, iar apo iti-a dat-o TIE (iti dai seama ce special te face alegerea asta! :lol:) "mura in gura" si chiar gata mestecata. :)
tu crezi ca informatiile ce le  primesti de la cele 5 simturi este realitatea existenta?  :naughty: ( atentie ce raspunzi SI GINDESTE inainte sa dai raspuns)
multa iubire

View Postain, on 1st March 2011, 22:26, said:

The God Particle, interesant concept. Dupa ce o vom obtine-o o sa putem crea Dumnezei pe banda rulanta. Din ce in ce mai uscati, curati, parfumati si mai ... buni. :)
fa[tul ca o denumim '' god '' particle nu inseamna ca e si god despre care se vorbeste .... asadar ''chimia'' nu se aplica aici ....  :thumbup:
multa iubire

#76
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postjohnnickelby, on 2nd April 2011, 18:29, said:

Daca reusesti sa faci din asta un mod de viata, atunci recompensa nu mai intra in calcul. :rolleyes:
Din ce? Care recompensa?

View Postjohnnickelby, on 2nd April 2011, 18:29, said:

Eu am inteles ca modificarile epigenetice nu se transmit la urmatoarea generatie, pentru ca DNA-ul celulei nu se modifica in cazul asta, iar noua celula va suferi la randul ei modificarea epigenetica daca factorul de mediu care genereaza aceasta modificare se mentine, si este in continuare perceput.
Asta am inteles si eu. Eu nu inteleg care schimbarea esentiala in teoria evolutiei.

View PostBilly, on 2nd April 2011, 18:41, said:

M-as bucura tare daca asa ar fi.
Asa e.
Mainstreamul reprezinta ceea ce majoritatea oamenilor de stiinta cred ca e sustinut de dovezi. Asta nu inseamna ca teorii noi nu sunt sustinute de mainstream, dar, in general, nu se inglobeaza in mainstream decat teorii considerate corecte. Epigeneza de care vorbesti e deja inglobata in mainstream. Desigur, speculatia cum ca ea inlocuieste evolutia centrata pe gene, mai asteapta sa fie dovedita.
In cazul de fata, al campului Higgs, exista dovezi indirecte, lipseste dovada directa. Pana atunci, parerile sunt impartite. Parerile pro-Higgs se bazeaza pe predictiile anterioare ale modelului standard, soldate cu succes. Daca bosonul Higgs nu va putea fi gasit, noile teorii vor trebui sa gaseasca altceva care sa mimeze caracteristicile lui.

#77
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,757
  • Înscris: 05.11.2008

View PostTOPCATBV, on 2nd April 2011, 22:03, said:

Din ce? Care recompensa?

Asta am inteles si eu. Eu nu inteleg care schimbarea esentiala in teoria evolutiei.
Scuza-ma era o reminiscenta a unor discutii pe alte topicuri.

Eu sa fiu sincer nu prea mai vad prea mult loc pentru asta.
In mod sigur poti sa-mi spui ceva sa ma lamuresc si eu.
Practic se pare ca atunci cand este nevoie de o noua gena, ea va fi rescrisa, si se va transmite, facand acum parte din pattern-ul DNA-ului.
Dar cate schimbari majore de mediu au avut loc pana acum ca sa fie nevoie de prea multe rescrieri?
Iar  o rescriere cred ca se face foarte rar.

#78
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View Postjohnnickelby, on 2nd April 2011, 22:30, said:

Practic se pare ca atunci cand este nevoie de o noua gena, ea va fi rescrisa, si se va transmite, facand acum parte din pattern-ul DNA-ului.
Dar cate schimbari majore de mediu au avut loc pana acum ca sa fie nevoie de prea multe rescrieri?
Asa se poate probabil explica cel mai bine explozia din Cambrian, prin epigenetica; nu ca organismele au evoluat nu se stie cum (unii zic si acum ca prin random mutation) si ca s-au adaptat la mediu a posteriori ci ca mediul le-a "fortat" sa-si "caute" si sa-si capete genele necesare adaptarii la un mediu nou, probabil foarte diferit de viata.

Si nu inteleg cum de nu resuseste TOPCATBV sa vada imensa diferenta; este vorba despre UNDE se afla CONTROLUL. Biologii mainstream inca mai spun ca in NUCLEUL celulei se afla controlul, epigenetica spune ca in mediu, IN AFARA celulei se afla controlul. Viata pare sa fie reactia unui mecanism biomolecular la mediul in care se afla la un moment dat. Cu alte cuvinte, SURSA vietii pare sa se afle IN AFARA organismelor vii.

#79
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,757
  • Înscris: 05.11.2008

View PostBilly, on 2nd April 2011, 23:48, said:

Asa se poate probabil explica cel mai bine explozia din Cambrian, prin epigenetica; nu ca organismele au evoluat nu se stie cum (unii zic si acum ca prin random mutation) si ca s-au adaptat la mediu a posteriori ci ca mediul le-a "fortat" sa-si "caute" si sa-si capete genele necesare adaptarii la un mediu nou, probabil foarte diferit de viata.

Si nu inteleg cum de nu resuseste TOPCATBV sa vada imensa diferenta; este vorba despre UNDE se afla CONTROLUL. Biologii mainstream inca mai spun ca in NUCLEUL celulei se afla controlul, epigenetica spune ca in mediu, IN AFARA celulei se afla controlul. Viata pare sa fie reactia unui mecanism biomolecular la mediul in care se afla la un moment dat. Cu alte cuvinte, SURSA vietii pare sa se afle IN AFARA organismelor vii.

Din cate se pare DNA-ul nu prea face gene la intamplare(random mutation), iar pattern-ul este foarte bine protejat. Este foarte greu in felul acesta sa aibe loc mari schimbari la nivel de individ si implicit de specie. In acest fel schimbarile vor fi minore si vor avea loc la mari intervale de timp.
In restul timpului, modificarile epigenetice rezolva fara probleme modificari temporare si de mici amplitudini ale mediului.

In problema cu sursa vietii, chiar este o perspectiva naucitoare pentru mine si cred ca ma voi gandi multa vreme la asta si la implicatiile ei.

#80
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostBilly, on 2nd April 2011, 23:48, said:

Asa se poate probabil explica cel mai bine explozia din Cambrian, prin epigenetica; nu ca organismele au evoluat nu se stie cum (unii zic si acum ca prin random mutation) si ca s-au adaptat la mediu a posteriori ci ca mediul le-a "fortat" sa-si "caute" si sa-si capete genele necesare adaptarii la un mediu nou, probabil foarte diferit de viata.

Si nu inteleg cum de nu resuseste TOPCATBV sa vada imensa diferenta; este vorba despre UNDE se afla CONTROLUL. Biologii mainstream inca mai spun ca in NUCLEUL celulei se afla controlul, epigenetica spune ca in mediu, IN AFARA celulei se afla controlul. Viata pare sa fie reactia unui mecanism biomolecular la mediul in care se afla la un moment dat. Cu alte cuvinte, SURSA vietii pare sa se afle IN AFARA organismelor vii.
Billy esti sigur ca explozia din Cambrian poate fi explicata asa? :D

#81
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View Postmario_bril, on 3rd April 2011, 13:38, said:

Billy esti sigur ca explozia din Cambrian poate fi explicata asa? :D
Nu pot fi sigur, este clar dar o schimbare masiva a mediului cuplata cu explicatia epigenetica ar putea fi o ipoteza foarte logica pentru aparitia atat de brusca si intr-o diversitate atat de mare a noilor specii. Explozia pare de asemenea sa fi fost insotita si de o "decizie" luata de fiintele majoritare pana atunci pe Terra (celulele) de a se asocia in colonii, intr-un fel de salt de la constiinta de nivel unicelular individuala la cea de comunitate multicelulara.

#82
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View PostBilly, on 2nd April 2011, 23:48, said:

Biologii mainstream inca mai spun ca in NUCLEUL celulei se afla controlul, epigenetica spune ca in mediu, IN AFARA celulei se afla controlul. Viata pare sa fie reactia unui mecanism biomolecular la mediul in care se afla la un moment dat. Cu alte cuvinte, SURSA vietii pare sa se afle IN AFARA organismelor vii.

Eu cred ca nu vrea sa spuna decat ca sursa este de fapt transcendenta manifestarilor materiale, fiindca, de altfel si nucleul celulei se afla in mediu... Adica e fara sens pozitionarea afara si inauntru... Cu alte cuvinte, eu cred ca vrea sa spuna ca niciun fenomen din lumea fizica  nu poate dicta aparitia vietii, ci depinde de o dimensiune din afara acestei lumi fizice. Bun, acum mi-am dat cu parerea fara sa fi citit celelalte chestiuni expuse de Billy in posturile lui. Deci, Billy, daca exista vreun exemplu concret de influenta "din afara", sau o explicatie mai amanuntita asupra chestiunilor, te rog sa-mi dai si mie un link.

#83
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View Postkaruna, on 3rd April 2011, 15:34, said:

... un link.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iB81L9zGLjE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#84
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View PostBilly, on 2nd April 2011, 22:48, said:

Si nu inteleg cum de nu resuseste TOPCATBV sa vada imensa diferenta; este vorba despre UNDE se afla CONTROLUL. Biologii mainstream inca mai spun ca in NUCLEUL celulei se afla controlul, epigenetica spune ca in mediu, IN AFARA celulei se afla controlul. Viata pare sa fie reactia unui mecanism biomolecular la mediul in care se afla la un moment dat. Cu alte cuvinte, SURSA vietii pare sa se afle IN AFARA organismelor vii.
Controlul se afla in afara si in mainstream. Mutatia e in gene dar selectia e din afara.
Nu cred ca mi-ai raspuns cum inlocuieste o evolutie temporara si reversibila evolutia genetica.

#85
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View PostBilly, on 3rd April 2011, 15:47, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iB81L9zGLjE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Multumesc, Billy. "Where Mind and Matter Meet"... o sa imi fac timp sa il urmaresc; orisicum, din titlu as trage aceeasi concluzie ca mai sus. Mintea nu o gasesti practic in mediul material exterior unei celule, decat, poate, in extramediu(?), ca sa inventez un cuvant care sa sugereze ceea ce doresc sa spun...


View PostTOPCATBV, on 3rd April 2011, 19:51, said:

Controlul se afla in afara si in mainstream. Mutatia e in gene dar selectia e din afara.
Nu cred ca mi-ai raspuns cum inlocuieste o evolutie temporara si reversibila evolutia genetica.

Ala nu se cheama control... Ce fenomen din domeniul material cunoscut au descoperit savantii ca poate produce aparitia unui germene de viata? Ca sa ai "materie vie", ai nevoie de spirit care sa anime repectiva materie; cand spiritul pleaca, materia  (re)devine moarta . Cum se vede in realitatea inconjuratoare, nimic nu se misca din vointa proprie decat numai materia animata, si poate, doar, la nivel subcuantic in ceea ce priveste materia nevie...

#86
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postkaruna, on 3rd April 2011, 20:30, said:

Ala nu se cheama control... Ce fenomen din domeniul material cunoscut au descoperit savantii ca poate produce aparitia unui germene de viata? Ca sa ai "materie vie", ai nevoie de spirit care sa anime repectiva materie; cand spiritul pleaca, materia  (re)devine moarta . Cum se vede in realitatea inconjuratoare, nimic nu se misca din vointa proprie decat numai materia animata, si poate, doar, la nivel subcuantic in ceea ce priveste materia nevie...
Epigeneza nu are nimic in comun cu spiritul

#87
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View PostTOPCATBV, on 3rd April 2011, 21:45, said:

Epigeneza nu are nimic in comun cu spiritul

Iar eu vorbeam despre control... Ma tem ca nu poti avea parte de control daca n-ai si spirit viu(!)... :console:

Edited by karuna, 03 April 2011 - 21:10.


#88
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postkaruna, on 3rd April 2011, 21:08, said:

Iar eu vorbeam despre control... Ma tem ca nu poti avea parte de control daca n-ai si spirit viu(!)... :console:
Sigur, vorbim ca sa ne aflam in treaba

#89
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View PostTOPCATBV, on 3rd April 2011, 22:12, said:

Sigur, vorbim ca sa ne aflam in treaba

Sigur, doar tu in cazul de fata. Asa faci mereu cand te deranjeaza ca am dreptate...

#90
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostTOPCATBV, on 3rd April 2011, 21:45, said:

Epigeneza nu are nimic in comun cu spiritul
In locul tau, nu m-as grabi cu concluziile ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate