Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 

Calibrare panel TN

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
niku2

niku2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 17.09.2007
Am deschis acest thread pt a continua acasta discutie http://forum.softped...t...0&start=180
Monitorul e panel TN mai bun, daca se poate zice asa Samsung SyncMaster 225BW. Monitorul vine cu soft de calibrare. Atasez imagini cu pasii efectuati cu acest soft.
Pana acum sa zic am fost multumit de calitatea imaginilor dupa ce am setat monitorul prin acest soft, comparand cu ce setari automate are pt text, internet, game, movie ,care nu au nici o treaba...

Stiu ca un colorimetru ar fi foarte indicat, insa se merita sa tin si monitorul?

Attached Files



#2
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007
Ba cred ca era mai bine sa-l lasi la aria foto, aici nu sunt abonati cei care chiar lucreaza cu ce te intereseaza pe tine.

View Postniku2, on 28th February 2011, 12:44, said:

Stiu ca un colorimetru ar fi foarte indicat, insa se merita sa tin si monitorul?
Habar nu am. Poti verifica aici, daca ai rabdare :)
Acum serios vorbind (desi nici exemplul de mai sus nu-i gratuit), eu m-am documentat foarte mult timp inainte sa iau monitor. Cauta si despre monitorul tau si vezi cum se comporta la calibrare.

Reviews
AnandTech - The LCD Thread
FLATPANELSHD
PRAD
TFT Central

X-bit labs - Articles


Calibrare ochiometrica
LCD monitor test images
Online Monitor test

Monitor calibration and gamma


Eu folosesc de aproape 2 ani un Dell 2709W cu panel S-PVA, dupa ce am returnat un HP 2475 cu panel IPS. Sunt foarte multumit de el. Pe vremea aia nu se gaseau NEC 2490WUXi2 la noi si oricum era si ramine diferenta de pret. Acum Dell face mai multe modele foarte bune. Si desigur, trebuie amintit de Eizo, insa ce cautam eu era la aproape pret dublu fata de NEC.


L.E. Vezi ca ordinea link-urilor nu este intimplatoare. Citeste-l pe primul si obtii cam tot ce vrei, inclusiv link-uri catre review-uri ale respectivului model pe celelalte site-uri recomandate. Pe celelalte insa poti cauta mai multe despre modelul tau actual.

Edited by raldox, 28 February 2011 - 13:17.


#3
niku2

niku2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 17.09.2007
Primul test, desi mi-a venit greu initial, apoi l-am gasit amuzant am scos din prima 4 pucte - 0 era perfect color acuity.
Studiez in continuare...

PS a doua oara am facut 0 -adica perfect color acuity

Edited by niku2, 28 February 2011 - 14:55.


#4
Skytalker

Skytalker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 10.11.2007
Printre altele si eu am un Samsung 931c pe care oricit l-am calibrat cu soft-ul cu care a venit si care este exact acelasi pe care il descrii tu, nu am reusit sa obtin rezultatele pe care le-am obtinut cu Spyder 3 Elite. Dar nici asa nu a fost fantastic.
In prezent am pentru foto un Dell U2410 rev. A005, cu panel IPS de care sint foarte multumit.

N.B.- Rog moderatorul sa aduca acest topic inapoi pe aria Foto.
Cu multumiri anticipate
S.

Edited by Skytalker, 28 February 2011 - 15:08.


#5
niku2

niku2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 17.09.2007
@Raldox, merci de link-uri. Am studiat ieri.
Dupa rezultatul obtinut la acel test din primul link, se pare ca softul monitorului isi face treaba destul de bine. Nu are rost sa incerc alte calibrari ochiometrice pt ca ii dau setarile peste cap. Doar cu un colorimetru doar sa-l pun la punct cat se poate. Zilele astea cred ca o sa cumpar unul deoarece nu stiu pe nimeni in Iasi care sa aiba asa ceva.

Voi schimba si monitorul, insa nu e urgenta, poate mai degraba voi avea nevoie de un laptop care sa fie ok pt editare, atat configuratie cat si display acceptabil. Daca aveti recomandari...

PS Care a fost motivul pt care ai returnat HP-ul 2475?

#6
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007

View Postniku2, on 1st March 2011, 13:38, said:

PS Care a fost motivul pt care ai returnat HP-ul 2475?
Variatie de culoare intre cele doua jumatati de ecran, evidenta pentru un ochi avizat. Se si accentua in timp - probleme cu panelul LG cred, stiam de chestia asta inainte sa-l iau dar speram sa fi reglat situatia de la lansare.
Istoria e lunga, cred ca amanunte mai gasesti la comentarii aici.
Sefa service-ului a fost de treaba, a si comandat alt monitor, insa avea aceeasi problema. Subalternii insa n-aveau treaba, imi ziceau ca lor li se pare OK (normal, avind in vedere ca ei se uita de obicei la spatele monitoarelor...). Le-am zis ca daca au o problema cu estimarea, le aduc eu calibrator si facem repede o masuratoare sa vada diferente de vreo 2000K intre parti. Si din diplomatie sau din receptivitate cromatica tipic feminina (poate o sensibilitate la roz?) sefa n-a putut sa nege diferenta cind s-a uitat la el. Pina la urma, vazind ca lucrurile taraganeaza si nu intrevedeam vreo rezolvare, l-am luat din service si l-am dus inapoi pe primul la PCGarage, care au trebuit sa-mi returneze banii, fiind inca in termenul de 10 zile de la achizitia online.

Dar HP m-a pierdut de musteriu pe viitor. Nu numai discutiile cu reprezentantii, cit si alte amanunte. De exemplu, la peste 6 luni de la lansare nu existau drivere Windows XP si nu functiona softul monitorului, adica nu puteai face nici o calibrare si nu puteai instala softul pentru pivotare (rotire automata a imaginii la rotirea ecranului).

Deci ramin la Dell, Nec si Eizo.

Nici cu calibratoarele nu-i simplu, eu nu sunt sigur ca as mai lua Datacolor. Sunt diferente intersample (de unde tot zic eu ca si calibratorul trebuie calibrat) si sunt smecheri cu softul, cel Pro fiind slabut (eu folosesc o versiune de anul trecut de Elite). Merg insa si alte softuri cu calibratorul dar n-am avut timp de pierdut cu ele pentru ca sunt multumit de rezultatul actual. Monitorul e bun si urmatorul va fi probabil un 30" de rezolutie si mai mare, preferabil IPS. Dell are unul bun.

#7
rick23ro

rick23ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 01.08.2007
@niku2
Am eu un spyder 3 pro. Ai grija ca laptopurile au monitoare nasoale, am calibrat 3 si toate erau date mult in albastru, nu mai zic de unghiuri, jos e o nuanta si sus e deja alta fara sa schimbi pozitia ochilor, nu prea sunt bune pt. editari foto.

@raldox
Am incercat elite ala vechi la recomandarea ta si am obtinut un rezultat ciudat, mai buna mi se pare ce am reusit cu pro v4. Vezi daca poti face un upgrade la v4, cred ca au schimbat algoritmii sau ceva ca ies altfel calibrarile fata de v3.

#8
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007

View Postrick23ro, on 1st March 2011, 14:40, said:

Am incercat elite ala vechi la recomandarea ta si am obtinut un rezultat ciudat, mai buna mi se pare ce am reusit cu pro v4. Vezi daca poti face un upgrade la v4, cred ca au schimbat algoritmii sau ceva ca ies altfel calibrarile fata de v3.
Am verificat si cu altceva si de-aia stau linistit, insa o sa incerc si v4PRO. Ce ma deranja la v3PRO era ca nu puteam calibra corespunzator atit white luminance cit si black luminance. Evident ca prefer sa tin a doua variabila cit mai jos, adica cit permite panelul. In v3Elite asta inseamna la monitorul meu 0.012-0.014cd/m2.

PS - ce inseamna rezultat "ciudat"?

Edited by raldox, 01 March 2011 - 15:33.


#9
rick23ro

rick23ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 01.08.2007
Culorile erau ciudate fata de ce obtinusem cu v4 pro , nu-mi placeau deloc. Daca ai cumparat colorimetrul in 2010 poti face upgrade gratis la v4.

#10
niku2

niku2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 17.09.2007
Merci @raldox pt informatii.
Cand o sa am banii pt monitor o sa intreb.
Legat de calibrator la Data Color3 Pro ma uitasem, insa bine ca mi-ai zis de vers. 4.

Iar laptop ma uitam dupa un Dell XPS 15. Mai vad, pana fac rost de bani...

LE Upgrade la Data Color ai facut de la ei pe site? sau de la magazinul de unde ai cumparat?

Edited by niku2, 01 March 2011 - 17:03.


#11
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007
Calibratorul e Spyder3. Softul a ajuns la v4 si se descarca de pe site-ul oficial. Chestia cu 2010 trebuie s-o verific.
Sa faci editare cu laptop e chiar naspa, nu zarisem in postul precedent. Adica eu zic ca nu m-ar deranja 30" si tu vrei sa editezi pe ecran pitic de laptop, cu acoperire sRGB, neomogenitati de culoare si luminozitate...

#12
niku2

niku2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 17.09.2007
Mi-a zis cineva ca a gasit laptop cu panel IPS parca dar nu mai stiu modelul. Insa a zis ca era f obositor din cauza lampilor mai puternice.
Sunt nevoit sa lucrez pe laptop deoarece nu voi fi acasa... si nici nu voi face editare la nivel pro...  :rolleyes: .

#13
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007

View Postniku2, on 1st March 2011, 17:33, said:

nici nu voi face editare la nivel pro...  :rolleyes: .
Nici eu, doar nu folosesc in prezent decit Lightroom. Si in 2008-[parte din]2010 renuntasem complet la editare si modificam doar setarile standard RAW (cele modificabile si-n camera, ca nici crop n-avea versiunea precedenta) in viewerul Nikon. Am si uitat mai tot ce invatasem ani de-a rindul. Iar acum nu mai am timp de prostii. Sunt in urma cu editarea RAW cu vreo 10000 de fisiere si mai am cel putin de doua ori pe atit poze mai vechi, unele care merita (cit-de-cit) selectate.

IPS de laptop nu-i IPS de monitor. Dar sunt laptopuri decente la ecran, trebuie sa te interesezi si sa prioritizezi asta.

#14
rick23ro

rick23ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 01.08.2007
Scumpe rau laptopurile cu panel-uri de calitate, asta e un exemplu: http://www.emag.ro/l...73545f34c6e1487

#15
niku2

niku2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 17.09.2007
La acel model de laptop urca f mult pretul si placa video nVidia Quadro.
Insa am mai gandit putin si am gasit o solutie de buget.

Ontopic... am dat comanda de Colorimetru DataColor SPYDER 3 PRO! Astept minunatia...

Edited by niku2, 02 March 2011 - 00:39.


#16
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View PostSkytalker, on 28th February 2011, 15:05, said:

In prezent am pentru foto un Dell U2410 rev. A005, cu panel IPS de care sint foarte multumit.
si eu am unul la fel, este intr-adevar exceptional.

#17
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007

View Postniku2, on 4th March 2011, 19:15, said:

@Raldox acum am si eu monitor calibrat.  :naughty:
Felicitari, este un pas in fata. Eu cred ca am luat calibrator inainte sa am LCD si initial eram nitel dezamagit ca n-am adus mari imbunatatiri celor obtinute prin metode software pina la acea data. Aveam un CRT Philips bunicel si de-asta nu aveam nevoie. Cu LCD este insa alta mincare de peste, plus ca ulterior am dorit si ceva variatii de la standardul de 6500K.

Si aici intervine problema mea cu Datacolor. Sunt cam ofticat pe politica asta cu 3 calibratoare. Eu unul cred ca cine isi ia calibrator are niste cunostiinte si are niste nevoi. Spyder3Express este penibil. Spyder3Pro nu-i foarte departe, in sensul ca inevitabil ajungi sa-ti dai seama ca de fapt aveai nevoie de Spyder3Elite de la bun inceput.

Oh, dar prea tirziu - caci s-a pus un pret de upgrade la Elite cu ultima versiune de software (si singura mai cu cap de pina acum) - versiunea 4 - care l-ar costa pe posesorul Pro nitel mai mult cit ar fi dat de la inceput pe un Elite. Sunt genul de iritari care indreapta utilizatorii mai degraba catre asa ceva(free). Sau se mai gaseste unde flutura steagul cu cap de mort asta. Ambele softuri sunt cu mult peste ce ofera in prezent Datacolor.

Am reluat rationamentul asta deoarece dupa ce niku2 s-a plins ca niste cadre high-key editate de mine i se par prea luminoase am vrut sa verific temeinic - setari monitor, profil calibrare, histograma, print.
Ideea este ca de 2 ani de cind am calibrator, monitorul nu prea a beneficiat de verificari regulate deoarece nu s-a dovedit pina acum necesar. Incetul cu incetul l-am verificat la 1-2 luni si apoi chiar la 3-4, mereu cu acelasi rezultat extrem de satisfacator. Acum surpriza - gamma la 2.4 in loc de 2.2, luminozitate la 105-110cd/m2 in loc de 120cd/m2. Obsesiv-compulsiv cum sunt, am inceput iarasi sa iau variabilele la rind, in asa fel incit, pentru siguranta ca nu-i vreo influenta a unui soft, sau mai ales a upgrade-ului SP1 pentru Win7 sau mai ales a driverului de placa video, am facut un backup de partitie si am reinstalat Windows. Am incercat versiunile 3 si 4 de Spyder3Pro si versiunea 3 de Elite cu acelasi rezultat. Deci ramin doua variabile - ori a luat-o monitorul razna in ultima perioada, ori calibratorul. Ghici ciuperca?

Edited by raldox, 05 March 2011 - 15:37.


#18
Skytalker

Skytalker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 10.11.2007

View Postraldox, on 5th March 2011, 14:36, said:

Felicitari, este un pas in fata. Eu cred ca am luat calibrator inainte sa am LCD si initial eram nitel dezamagit ca n-am adus mari imbunatatiri celor obtinute prin metode software pina la acea data. Aveam un CRT Philips bunicel si de-asta nu aveam nevoie. Cu LCD este insa alta mincare de peste, plus ca ulterior am dorit si ceva variatii de la standardul de 6500K.

Si aici intervine problema mea cu Datacolor. Sunt cam ofticat pe politica asta cu 3 calibratoare. Eu unul cred ca cine isi ia calibrator are niste cunostiinte si are niste nevoi. Spyder3Express este penibil. Spyder3Pro nu-i foarte departe, in sensul ca inevitabil ajungi sa-ti dai seama ca de fapt aveai nevoie de Spyder3Elite de la bun inceput.

Oh, dar prea tirziu - caci s-a pus un pret de upgrade la Elite cu ultima versiune de software (si singura mai cu cap de pina acum) - versiunea 4 - care l-ar costa pe posesorul Pro nitel mai mult cit ar fi dat de la inceput pe un Elite. Sunt genul de iritari care indreapta utilizatorii mai degraba catre asa ceva(free). Sau se mai gaseste unde flutura steagul cu cap de mort asta. Ambele softuri sunt cu mult peste ce ofera in prezent Datacolor.

Am reluat rationamentul asta deoarece dupa ce niku2 s-a plins ca niste cadre high-key editate de mine i se par prea luminoase am vrut sa verific temeinic - setari monitor, profil calibrare, histograma, print.
Ideea este ca de 2 ani de cind am calibrator, monitorul nu prea a beneficiat de verificari regulate deoarece nu s-a dovedit pina acum necesar. Incetul cu incetul l-am verificat la 1-2 luni si apoi chiar la 3-4, mereu cu acelasi rezultat extrem de satisfacator. Acum surpriza - gamma la 2.4 in loc de 2.2, luminozitate la 105-110cd/m2 in loc de 120cd/m2. Obsesiv-compulsiv cum sunt, am inceput iarasi sa iau variabilele la rind, in asa fel incit, pentru siguranta ca nu-i vreo influenta a unui soft, sau mai ales a upgrade-ului SP1 pentru Win7 sau mai ales a driverului de placa video, am facut un backup de partitie si am reinstalat Windows. Am incercat versiunile 3 si 4 de Spyder3Pro si versiunea 3 de Elite cu acelasi rezultat. Deci ramin doua variabile - ori a luat-o monitorul razna in ultima perioada, ori calibratorul. Ghici ciuperca?


Eu imi recalibrez monitorul cel putin 1 data pe luna si de fiecare data sint diferente... Daca printezi iti trebuie profilul imprimantei cind faci Proof Colors, altfel o sa ai o surpriza. Daca printezi la o casa mai mare, profilul imprimantei (xx.icc) se descarca de pe site-ul lor.
Este foarte important nu numai 6500k, gama 2,2 si 120 cd/m2 dar si Delta E (white point) sa fie sub 0.3.

Intre Spyder 3 Elite si pro (eu le am pe amindoua) este o mare diferenta in ceea ce priveste parametrii de customizare cind vorbim de calibrare. Rezultatele sint net superioare cu Elite. Acum si Elite trebuie calibrat la fiecare inceput de proces: -> tools-> colorimeter-> RGB 255,255,255 (white) si faci o citire pentru a-l calibra. Feedback-ul lui Elite este cu mult mai detaliat decit cel a lui pro. Deci eu nu as sta pe ginduri sa fac un upgrade.

Edited by Skytalker, 05 March 2011 - 16:06.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate