Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

spray paralizant sau spray cu piper?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
the1godfather

the1godfather

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 741
  • Înscris: 17.11.2010
sal,am 17 ani,de curand m-am ales cu o fractura de oase nazale in urma unei altercatii :deadtongue: si m-am gandit ca ar fi cazul sa imi cumpar un spray paralizant.....NU STIU CARE ESTE MAI BUN,cel cu gaz (CS) sau cel cu cu piper (OC)???VREAU CAND II DAU UN PUF IN OCHI LU ALA SA CADA LAT,SA NU MAI AIBA TUPEU SA SE DEA LA MINE!!!Cat sunt de legale(asta ma intereseaza mai putin....)?DE CARE MA SFATUITI SA IMI IAU???IL IAU DOAR PENTRU ATACATORI,NU MA INTEREASEAZA PTR CAINI...CARE E CEL MAI PERICULOS SI ARE UN EFECT MAI INDELUGAT???


MULTUMESC ANTICIPAT!!!

#2
AndutzU_DarKRage

AndutzU_DarKRage

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 20.10.2005
Nu cred ca-i corecta descrierea. Din ce stiu eu, sunt cu piper si cu ardei (iute), unele mai puternice, altele mai slabe. Nu cred ca-i o idee buna sa te duci tu sa ataci cu ala. Mai bine-l pastrezi in caz ca esti atacat si ii dai in ochi cand nu se asteapta.. Nu te duci cu sprayul la vedere. Functioneaza garantat si in timpul asta poti pleca. Apropo, nu e nici o diferenta daca-i "pentru caini" sau nu, efectul este acelasi.

Edited by AndutzU_DarKRage, 20 February 2011 - 19:41.


#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,420
  • Înscris: 15.12.2009

 AndutzU_DarKRage, on 20th February 2011, 19:37, said:


Subscriu si eu :)

Eu zic sa folosesti spray-ul cu piper, cel CS este mai periculos, daca persoana are astm sau altceva, e posibil sa o patesti si sa-ti para rau ca l-ai atacat.

#4
AndutzU_DarKRage

AndutzU_DarKRage

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 20.10.2005

 Ann0nyym0us, on 20th February 2011, 19:42, said:

Eu zic sa folosesti spray-ul cu piper, cel CS este mai periculos, daca persoana are astm sau altceva, e posibil sa o patesti si sa-ti para rau ca l-ai atacat.

Daca are astm nu trebuia sa atace. Nu cred ca ar trebui sa ne fie mila de atacatori. Ei n-ar reactiona la fel

#5
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,420
  • Înscris: 15.12.2009

 AndutzU_DarKRage, on 20th February 2011, 19:45, said:

Ei n-ar reactiona la fel
Si crezi ca pe nenea politaiu il intereseaza asta cand iti face dosar penal? Nu cred.

#6
nooob

nooob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 21.06.2010
mai bine le incerci pe tine ...
totusi nu e frumos, decat sa ajungi sa iei bataie mai bine alergi ca usain bolt sau dupa iei un certificat medico-legal , il dai in judecata si ii ceri si niste bani ...

#7
the1godfather

the1godfather

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 741
  • Înscris: 17.11.2010

 AndutzU_DarKRage, on 20th February 2011, 12:45, said:

Daca are astm nu trebuia sa atace. Nu cred ca ar trebui sa ne fie mila de atacatori. Ei n-ar reactiona la fel


LOGIC!!! SI MA INDOIESC CA TIPU ARE ASTM!!!DACA AI ASTM STAI LA LOCU TAU,NU TE IEI LA BATAIE!!!
EU VREAU SA IL FOLOSESC DOAR PENTRU APARARE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#8
AndutzU_DarKRage

AndutzU_DarKRage

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 20.10.2005
Intr-adevar autoapararea la noi e considerata o infractiune. Dar, daca ala nu ne stie am putea sa-i facem cam orice. In cazuri mai grave (daca esti cu o fata sau chiar tu esti fata si risti sa fii violata sau ceva..) nu cred ca te mai gandesti atat de departe, reactionezi pur si simplu. Ca femeie nu-l intrebi ce probleme de sanatate are, ii bagi degetele-n ochi.

#9
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
Mi-am adus aminte de o faza, citind postul tau...
O bataie intre 2 baieti de 20 si ceva de ani, la un moment dat scoate unu spray-u si ii da in ochi vreo 2 minute (de nu se mai oprea) dupa care se opreste, la ala ii curgea sange din ochi si din nas foarte tare, iar tipu cu spray-u ii zice : scuze, nu am vrut sa iti dau asa tare, stai ca am niste visine (picaturi de ochi) la mine .
Ii da cu picaturi in ochi, il sterge cu un servetel si cheama un taxi, ii zice la sofer: va rog sa il duceti pana la spital la urgente ( ii da la sofer 100 lei si zice sa pastreze restul ) cursa era de maxim 15 lei !
Penala faza...

#10
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Cele cu piper sunt mai eficiente. Fiind din extracte naturale, "face bine si la ten".

#11
the1godfather

the1godfather

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 741
  • Înscris: 17.11.2010

 the1godfather, on 20th February 2011, 11:20, said:

sal,am 17 ani,de curand m-am ales cu o fractura de oase nazale in urma unei altercatii :deadtongue: si m-am gandit ca ar fi cazul sa imi cumpar un spray paralizant.....NU STIU CARE ESTE MAI BUN,cel cu gaz (CS) sau cel cu cu piper (OC)???VREAU CAND II DAU UN PUF IN OCHI LU ALA SA CADA LAT,SA NU MAI AIBA TUPEU SA SE DEA LA MINE!!!Cat sunt de legale(asta ma intereseaza mai putin....)?DE CARE MA SFATUITI SA IMI IAU???IL IAU DOAR PENTRU ATACATORI,NU MA INTEREASEAZA PTR CAINI...CARE E CEL MAI PERICULOS SI ARE UN EFECT MAI INDELUGAT???


MULTUMESC ANTICIPAT!!!
ROG UN MODERATOR SA STEARGA TOPICUL DEOARECE NU MAI E DE ACTUALITATE,MULTUMESC ANTICIPAT!!!

#12
sorinu26

sorinu26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.12.2008

 AndutzU_DarKRage, on 20th February 2011, 19:37, said:

Subscriu si eu :)

Eu zic sa folosesti spray-ul cu piper, cel CS este mai periculos, daca persoana are astm sau altceva, e posibil sa o patesti si sa-ti para rau ca l-ai atacat.

cel mai periculos e cel cu piper. :) iti garantez! cel cu piper are cel mai mare efect, cele cu CN sau CS sunt putin mai slabe si pot fi fara efect pe unele persoane (au fost cazuri in care nu au avut efect pe oameni beti sau drogati). cel cu piper fiind natural(avand extracti de la ardeiul rosu) activeaza niste simturi/insticte pe care toti le avem (inchide ochii, lacrimezi, respiri greu, senzatie de arsura) deci are efect si caini, oameni beti sau drogati. cel cu gaz(CS) poate avea efect mai mic pe anumite persoane si animale deoarece e un produs facut de om, asa ca la mai multe folosiri(luat spray in fata :)) ) poti dezvolta imunitate la CS, fata de OC(piper) care fie ca vrei fie ca nu are efecte naturale(ex: te tai la mana, curge sanga fie ca vrei fie ca nu, e natural).

Intradevar sprayurile OC(piper), CN(MACE - un fel de gaz inventat de compania de securitate MACE) si CS(Gaz) pot cauza pagube grave. Oricare dintre ele pot cauza chiar moarte si au existat morti in USA(vreo 2 morti la folosirea spray-ului cu piper). Asta depinde si ce fel de spray chinezesc folosesti, daca e piper natural ar fi ceva probleme la bolnavii de astm sau cu alte boli pulmonare.


Daca vreti sa cumparati spray-uri va recomand KO, cel cu piper. Am testat chiar eu pe un caine dupa ce m-a muscat(nu il aveam la indemana, era intr-un buzunar inchis cu fermoar), a vrut sa ma muste iar dar am dat de 2 ori cu spray si s-a retras. Am folosit KO - Dispersant atunci.

KO PFEFFER(cel cu piper) este de 2 feluri:

Jet: bun pt. distante mai mari, poate fi folosit si in interiorul cladirilor, trebuie tintit(ochi, nas sau gura), e influentat de vant.
Dispersant: bun pt. distante mai mici, poate fi folosit pt. a "izola o camera :))" recomandat de folosit afara, este influentat de vant, nu trebuie tintit, dai spre cap si acopera toata fata.

Alte spray-uri mai bune ca KO nu sunt in Romania, si in Europa(Unele tari folosesc SABRE). KO sunt fabricate in Germania si folosite de politia germana. Cele mai bune sprayuri sunt SABRE (cu formula 3 in 1) si FOX Labs(sunt considerati nr. 1 in lume la asa ceva). In Romania nu livreaza, cel putin SABRE(i-am contactat eu), eventual sa luati de pe site-uri gen Ebay, Amazon... doar ca transportul este mai scump ca spray-ul.

#13
alopexy

alopexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 10.05.2012
Cele Nato CS cum sunt vs KO?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate